Detskí čitatelia sa v knihách Gabriely Futovej nájdu

Gabriela Futová s ilustrátorom Mirom Regitkom a knižným aj komiksovým hrdinom Očkom Špehúňom

Píše humorne a úprimne. A to detskí čitatelia rýchlo vycítia. Aj preto sú jej knihy medzi deťmi také obľúbené a rok čo rok získava ocenenia v obľúbenej ankete Panta Rhei Awards. Aktuálne jej patrí tretie miesto v kategórii Slovenská spisovateľka roka 2021. S humorom jej vlastným odpovedala na otázky Gabriela Futová.

Ako ste zareagovali na 3.miesto v ankete Panta Rhei Awards 2021?

Pravdupovediac, vydýchla som si. Bála som sa totiž, že vyhrám. A že s výhrou budú spojené oficiálne povinnosti, na ktoré sa budem musieť pripraviť (myslím obliecť a učesať a ísť medzi ľudí). Neskôr som sa dozvedela, že víťazov filmovali (ale nemám to overené) a to som si vydýchla znovu, lebo ak by k nám mal prísť štáb, musela by som upratať a opäť sa nejako pripraviť, a to nie sú činnosti, ktoré až tak obľubujem. Nevravím, že neupratujem vôbec, ale robím to vyslovene vtedy, keď som na to fyzicky aj psychicky nastavená.
Tak či tak som vďačná všetkým hlasujúcim, veľmi si vážim, že klikali.

Dokonalá Klára, 3. vydanie


Príbeh prváčky Kláry, ktorá si namýšľa, že je dokonalá. Školu už pozná lebo babka je učiteľka, dokonca vie už aj čítať. V škole je preto suverénna a svoju prevahu dáva všetkým najavo. Zrazu však zažije veľké prekvapenie - zistí, že aj iné deti sú šikovné, ba môžu byť aj šikovnejšie, a to Kláru vyburcuje k zúrivému súťaženiu a porovnávaniu. Knižka ponúka dieťaťu veselé príbehy zo školských lavíc doplnené vtipnými ilustráciami. Na konci je malá dramatizácia rozprávky, ktorú môžu prváčikovia nacvičiť s pani učiteľkou.
Na sklade 4Ks
6,41 € 7,20 €

Prečo podľa vás deti obľubujú vaše knihy?

Prečo deti obľubujú moje knihy? To by ste sa mali opýtať mojich čitateľov. Ja len viem, že píšem úprimne a že sa sem tam v mojich knihách ich čitatelia nájdu.

Pri knihách pre deti je dôležitá ilustrácia. Podľa čoho vyberáte ilustrátorov?

Výber ilustrátorov zvyčajne nechávam na vydavateľov. Len sem-tam ma to intuitívne ťahá k niekomu konkrétnemu, ale aj vtedy vydavateľ odo mňa dostane iba návrh a ja jeho rozhodnutie potom rešpektujem. Ale zvyčajne môj návrh vydavateľ podporí.

O čom práve píšete? Stretávate sa s čitateľmi?

Moje písanie je aktuálne v štádiu nápadov v hlave. Veľa teraz chodievam na besedy, čo je skvelé, ale zároveň dosť vyčerpávajúce. Na sedenie za počítačom nemám veľmi čas, lebo aj keď som doma, záhrada nepočká a nepočkajú ani moje ostatné aktivity.

Foto z festivalu Rozčítajme Košice. Zľava: Valentín Šefčík, Marka Staviarska a Gabriela Futová.

Zahrniete do budúcej tvorby aj aktuálne udalosti ako pandémia či vojna?

To momentálne neviem. Svoje písanie neplánujem vopred, takže som v písaní na aktuálnu tému dosť ťažkopádna. Existuje však mnoho pohotovejších spisovateľov a spisovateliek, tak to spokojne prenechám na nich.

Čo máte v pláne najbližšie mesiace?

V pláne mám dovolenku. Mesiac oddychu, kedy nebudem odpovedať na maily, nebudem dvíhať telefón a nebudem otvárať kalendár. Budem sa venovať len záhrade, domu a priateľom, pôjdem opäť do tábora vyblbnúť sa s deťmi. A potom sa možno znovu rozpíšem.

Čo učky nevidia


O Paľkovi a Števkovi hovorí celá škola. Lebo sú hrdinovia. Ale nebolo to tak odjakživa. Učitelia ich neznášali, lebo veľa vyrušovali, lietali po chodbách a nechýbali pri žiadnej lotrovine. Mamky učiteľky im za to pravidelne čistili žalúdok a Kikirikí ich chcela vyšvácať metlou. No a Medveď, to ako riaditeľ, ich dokonca chcel vylúčiť zo školy. Ešteže si to rozmyslel – škola by prišla o hrdinov a zločinec by možno dodnes behal po slobode...
Vypredané
12,34 € 12,99 €

Gabriela Futová (1971) vyštudovala žurnalistiku. 18 rokov pôsobila v knižnici. Od roku 2020 pracuje ako spisovateľka na voľnej nohe. V roku 2000 debutovala knihou Naša mama je bosorka! Po nej nasledovali ďalšie, v ktorých sa fantastické príbehy a predstavy striedajú s reálnymi problémami súčasných detí. Medzi najnovšie knihy patria: Čo učky nevedia, O chlapcovi, ktorý porozumel psom a Šelmy v lavici.

← Predchádzajúci blog

Ak je ľudský život krehký, čo možno povedať o živote dieťaťa?

Nasledujúci blog →

Nezabúdajme, že naše sny sú tie najpodstatnejšie