Nebude to len na čitateľoch. O cenách rozhodnú aj odborníci

Na Slovensku vznikajú každoročne hodnotné a kvalitné literárne diela. To nie je vec pohľadu ani téma na diskusiu. Je to fakt.

V dnes už rešpektovanej literárnej cene Panta Rhei Awards hrá pri väčšine kategórií hlavnú úlohu čitateľský vkus. Ten je však prelietavý a vrtkavý, často podlieha trendom či odporúčaniam.

Preto už pred dvomi rokmi sa Panta Rhei Awards rozšírila o ďalšie dve kategórie, v ktorých kľúčovú úlohu zohráva Literárna akadémia.

Jej členmi sú rešpektované osobnosti v oblasti literatúry Dado Nagy (literárny kritik), Martin Kasarda (publicista a šéfredaktor Magazínu o knihách), Róbert Kotian (publicista a komentátor), Miroslava Vallová (riaditeľka literárneho informačného centra) a Matúš Mikšík (šéfredaktor Knižnej Revue).

Odborná porota rozhodne o laureátoch Ceny literárnej akadémie, ktorú dostane najhodnotnejšie dielo minulého roka a Sieň slávy Panta Rhei. Pri tejto kategórii sa k odbornej porote pripojí aj výkonný riaditeľ Panta Rhei Miloš Božek.

V čom spočíva jedinečnosť literatúry?

Pri premiére pred dvomi rokmi napísala najhodnotnejšie dielo Jana Bodnárová - Náhrdelník obojok.

Minulý rok dostali Cenu literárnej akadémie dve diela - Potopené duše: Andrea Bokníková a kolektív autorov a O sebe: Kornel Földvári a Peter Krištúfek. 

“Jedinečnosť literatúry je v tom, že ľudia sa opakovane snažia hovoriť o dobe, svojom vnútri či problémoch, ktoré kvária našu spoločnosť a toto rozprávanie býva výnimočné. Niektoré knihy nás oslovia ako spoločnosť, ako v predchádzajúcom roku Mengeleho dievča Veroniky Homolovej Tóthovej,” vysvetľuje člen poroty Martin Kasarda.

Stále platí, že medzi názorom na literatúru čitateľov a odborníkov či akademikov je pomerne veľká priepasť. Obohatením literárnej ceny o tieto dve kategórie sa Panta Rhei snaží o prienik medzi týmito dvoma priamkami.

Pretože neplatí, že to, čo je populárne, nemôže byť hodnotné a zase náročná literatúra ocenená odborníkmi môže byť čitateľným bestsellerom.

Mitana, Janovic ...

Podobne je to aj pri Cene za celoživotný prínos, ktorou autora uvedú do Siene slávy Panta Rhei. Laureát tohto ocenenia nemusel napísať dielo reagujúce na súčasnú situáciu, no napriek tomu môže byť aktuálne.

Nemuselo zabávať súčasnú generáciu, napriek tomu sa pri jeho čítaní smejeme. Možno sa nepokúšalo zaujať ľudí dneška, napriek tomu po ňom stále siahame, čítame ho, nachádzame v ňom stále nové a nové významy, núti nás zamyslieť sa či kochať sa literárnym umením autora.

Prvým víťazom tejto kategórie sa pred dvomi rokmi stal Dušan Mitana. Minulý rok sa k nemu do Siene slávy pridal ďalší významný slovenský autor Tomáš Janovic.

“Cenu za celoživotný prínos by mal dostávať niekto, koho knihy, hoc sú staré tridsať či štyridsať rokov, sú aj dnes príťažlivé, znepokojujúce či vizionárske. Mal by to byť autor, ktorý sa svojou tvorbou preukázal zároveň aj ako morálna autorita, teda človek, ktorý písal pravdivo, bez kompromisov. A zároveň by to mal byť aj autor, ktorého knihy nie sú iba v učebniciach dejín literatúry, ale sa aj reálne čítajú,” dodáva Kasarda.

 

Za tlačovú správu ďakujeme Zoranovi Boškovičovi. :)

← Predchádzajúci blog

Oceňovať budú aj blogerky. Má to význam, hovorí jedna z nich

Nasledujúci blog →

Ani ste nevedeli, že to chcete čítať. Debuty boli opäť silné