Ďalším prehliadaním stránky súhlasíte s používaním cookies.

Prečítajte si Japonsko

Autor: Panta Rhei Tím, 18. septembra 2018
thumbnail
Foto: Panta Rhei tím

Ako môže slon zmiznúť? Aká kliatba vás nutí vykradnúť pekáreň? Prečítajte si Harukiho Murakamiho a uchopte aspoň časť duše Japonska.

Slon mizne. Vyvstáva otázka, ako môže slon zmiznúť? Veď je najväčším a najťažším suchozemským cicavcom dnešných čias. S troškou fantázie to však možné je.

Tak, ako je možné, že si veľmi živo predstavíte hľad taký veľký, že kliatbu prelomíte len tak, keď v noci prepadnete pekáreň. A keď teda v Japonsku v noci logicky žiadna pekáreň otvorená nie je, tak olúpite aspoň McDonald’s. Logické, nie?

Tak isto je pochopiteľné, že keď pošlete sťažnosť, tak vám odpíše pracovník oddelenia dozoru osobný emotívny list. Ťažko ho nazvať ľúbostným, no jednoducho osobným. Logické, nie?

Nie, logické to nie je. Nazvali by ste to skôr absurdným. A neboli by ste ďaleko. Haruki Murakami skutočne nepíše obyčajné príbehy. Sú špeciálne, niekde medzi snom a skutočnosťou, v paralelnom svete kde neviete, či ste sa už zobudili, alebo stále čakáte na budík.

Budete prekvapení, ako ľahko si na to zvyknete. Ako po prvom prílete do Murakamiho Japonska. Nie je to Slovensko, ani Česko, ani dovolenka v “poslovenčenom” Chorvátsko. Práve naopak. Je to iná kultúra, iná zem, iné zvyky, obyčaje, krajina plná ľudí, ktorí prejavujú inak lásku či spokojnosť, niečo iné je tam čudné, niečo iné je tam normálne.

Murakamiho príbehy sú tak, ako napísal The NY Times Book Review, esenciou japonskej duše. Často neuchopiteľné, no hľadiace na duši, nádherné a oku lahodiace ako sakura, ružovo-biely kvet čerešňe.

Je to podobné. Otvoríte knihu Harukiho Murakamiho alebo priletíte do Japonska. Najprv si možno poviete - čo to čítam - kde to som? Ale každou ďalšou stranou/každou ďalšou minútou, si vás podmaňuje a chodíte/listujete ďalej.

Ak čítate iba knihy, ktoré čítajú všetci ostatní, myslieť si môžete len to, čo všetci ostatní, povedal raz Haruki Murakami. Urobte krok vedľa, navštívte miesto, ktoré ste nikdy nenavštívili, prečítajte si knihu, ktorú ste nikdy nečítali.

A ktovie, možno nájdete aj toho zmiznutého slona.

 

Informácie o zájazde do Japonska nájdete aj na stránke CK Bubo.

www.bubo.sk

 

 

Haruki Murakami (1949) je známy japonský prekladateľ a spisovateľ. Vyštudoval divadelnú vedu na Wasedskej univerzite v Tokiu.

Miluje jazz, beh a knihy. Jeho dedko bol buddhistický mních, rodičia vyučovali japonskú literatúru. Je Japoncom, ktorý má rád západnú literatúru a hudbu, na ktorej vyrastal. Ako študent prečítal veľa filmových scenárov. Pri písaní ho ovplyvnili mnohé životné skúsenosti predavača hudby, otvorenie jazzového baru, behanie...

Je držiteľom mnohých prestížnych ocenení, jedným z nich je aj Cena Franze Kafky. Jeho knihy boli preložené do viac ako päťdesiatich svetových jazykov a okrem románov píše poviedky, eseje a literatúru faktu. 

 

... viac

Produkty