Najznámejšiu klasiku Charlotte Brontëová vydala ako muž

Sestry Brontëové darovali svetu zopár kvalitných klasík. Nad všetkými však vyčnievajú dve. Búrlivé výšiny od Emily a Jana Eyrová od Charlotte. Tej sa v knihe podarilo zachytiť život hlavnej hrdinky - siroty od detstva až do dospelosti a na tomto základe predstaviť najpálčivejšie problémy anglického života v polovici 19. storočia.

Jana Eyrová vyšla prvýkrát v roku 1847 a tak v októbri tohto roku oslávi 175 rokov. Charlotte Brontëová ju publikovala pod pseudonymom Currer Bell. Román vyšiel v troch častiach a prvé vydanie sa okamžite rozpredalo. Čitatelia boli nadšení z hlavnej hrdinky. Brontëová román na svoju dobu napísala pokrokovým štýlom, pridala doň totiž realistické prvky a motívy. Predovšetkým však vystihla ducha doby a ženám prehovárala z duše a opisovala ich nie ľahký život.

Kniha obsahuje prvky sociálnej kritiky so silným zmyslom pre kresťanskú morálku v jej jadre a podľa mnohých predbehla svoju dobu kvôli individualistickému charakteru Jany a tomu, ako román pristupuje k témam triednych rozdielov, sexuality, náboženstva a feminizmu.

Hoci čitatelia román zbožňovali, kritici až takí nadšení neboli. Elizabeth Rigbyová napríklad román označila za protikresťanský. Brontëová sa však dočkala uznania a napríklad v roku 2003 Jane Eyrovú BBC označila za 10. najlepší román histórie. V čase vydania autorka za román zarobila 500 libier, čo bol 25-násobok jej normálneho platu.

Román bol adaptovaný do mnohých ďalších foriem, vrátane divadla, filmu, televízie a najmenej dvoch celovečerných opier. V roku 2016 bol uvedený balet na motívy knihy a v tom istom roku sa čitatelia dočkali aj manga adaptácie.

← Predchádzajúci blog

Nezabúdajme, že naše sny sú tie najpodstatnejšie

Nasledujúci blog →

Harry Potter bude mať 25 rokov