Kníhkupectvo PANTA RHEI na skvalitnenie služieb používa cookies podľa pravidiel, ktoré sú Vám k dispozícii v Obchodných podmienkach. Ďalším používaním stránky s uvedenými pravidlami súhlasíte.

Osobný odber už na 36 miestach po slovensku

Jerome Klapka Jerome

Jerome Klapka Jerome

Anglický spisovateľ Jerome Klapka Jerome sa preslávil ako autor známych humoristických próz Traja muži v člne alebo Traja muži na potulkách.

Jerome Klapka Jerome sa narodil 2. mája 1859 v srdci Anglicka v meste Walsall ako jedno zo štyroch detí. Rodinu otec neskôr zruinoval nevhodnými finančnými investíciami. Od mladosti bol nútený postarať sa o seba sám. Prešiel viacerými zamestnaniami, pracoval na železnici, bol učiteľom aj novinárom. Vyrovnať sa musel aj s odmietnutiami svojich krátkych próz, ktoré posielal vydavateľom. Vyskúšal si aj povolanie herca. Jeho prvá humoristická kniha On the Stage and Of (Na javisku a mimo neho) o skúsenostiach na divadelnom pódiu mu vyšla v roku 1885.
      Rekreačné plavby na člne po Temži, v tom čase veľmi populárne, ho inšpirovala k napísaniu prózy o zážitkoch zo splavovania rieky, v ktorej opisoval aj historické udalosti viažuce sa k nej. Vydavateľovi sa kniha zapáčila, odporúčal vypustiť nezáživné historické pasáže a posilniť a zvýrazniť sardonický humor. Kniha Three Men in a Boat, to say nothing of the dog (Traja muži v člne, o psovi nehovoriac) vyšla v roku 1889 a stretla sa s nevídaným úspechom. Autor v nej opisuje príhody trojice mužov plaviacich sa na člne dole Temžou. Kniha preslávila aj známu britskú atrakciu - bludisko v záhrade paláca Hampton Court neďaleko Londýna, ktoré tvorí takmer dva metre vysoký živý plot. Hrdinovia románu sa pri jeho návšteve držali rady, že musia zakaždým zabočiť doprava - a beznádejne zablúdili. Pomôcť im musel záhradník, ktorý ich navigoval z vysokého rebríka. Cestovanie mužom spríjemňujú návštevy krčmičiek, ktoré sa podľa jedného z nich, Harrisa, nachádzajú vždy "tu za rohom". Román vychádzal spočiatku ako paperback, vydania v tvrdých doskách sa dočkal až o 20 rokov. Dodnes vychádza v prekladoch, vyšiel aj v japončine, ruštine, hebrejčine, afrikánčine.
      Zabezpečený Jerome Klapka Jerome sa stal súčasťou literárneho sveta Londýna ako humoristický autor. Okrem inej tvorby vydával satirické periodikum pre pánov The Idler (Povaľač). Neštandardná novinárčina a uťahovanie si z viktoriánskych hodnôt mu však priniesla obvinenie za ohováranie a prehru pred súdom, svoj podiel v novinách napokon predal.
      Cesta po Nemecku ho inšpirovala k voľnému pokračovaniu svojho prvého úspešného diela. Three Men on the Bummel (Traja muži na túlačke) vyšli v roku 1900. Hrdinovia v knihe absolvovali cestu na bicykloch po nemeckom Čiernom lese. Zmysel pre anglický humor tu bol konfrontovaný s nemeckou precíznosťou. Úspech predošlého dielu však nedosiahol. Jerome Klapka Jerome precestoval aj Nórsko a niekoľkokrát navštívil Rusko, popularita mu umožnila absolvovať aj literárne turné po Spojených štátoch amerických.
      Prvú svetovú vojnu absolvoval ako dobrovoľník vo Francúzsku, pretože ho pre vek nevzali do armády. Hrôzy vojny ho poznačili, stratil veľkú časť svojho zmyslu pre humor. Jeho autobiografia My Life and Times (Môj život a doba) vyšla v roku 1926.
      Spisovateľ zomrel v meste Northampton 14. júna 1927 vo veku 68 rokov.
(Zdroj TASR, foto: wikipedia)