Franz Kafka

autor

Franz Kafka
Franz Kafka sa narodil 3. Júla 1883 v Prahe. Je jedným z najvýznamnejších prozaikov svetovej literatúry 20. storočia.

V  rokoch 1889 až 1893  navštevoval Nemeckú chlapčenskú školu v Prahe. Potom prešiel na nemecké humanistické štátne gymnázium v Starom meste. Už v mladosti sa venoval literatúre, jeho obľúbeným periodikom bol „Der Kunstwart“.
Na jeseň, v roku 1901, začal so štúdiom na „Nemeckej univerzite v Prahe“. Po dvojtýždňovom výlete do chemických vied sa nakoniec rozhodol pre právo. Navštevoval aj umeleckohistorické a germanistické prednášky a podnikol niekoľko ciest. Uvažoval o štúdiu v Mníchove, avšak po krátkom čase sa vrátil do Prahy. V tom istom roku 1902 spoznal aj svojho najcennejšieho priateľa Maxa Broda.. V roku 1906 promoval a zamestnal sa ako praktikant na Zemskom a Trestnom súde v Prahe. Kafka pracoval od 1907 do 1922 v Robotníckej úrazovej poisťovni. Aj keď sa Kafka v práci snažil, boli hodiny strávené v úrade boli záťažou pre jeho literárnu činnosť, takže písal po nociach. V roku 1908 uverejnil svoje prvé črty v mníchovskom časopise Hyperion.. Neskôr prispieval do Brodovej antológie „Arkadia“. V roku 1912 stretol prvýkrát zamestnankyňu v banke Felice Bauerovú, po dvoch zasnúbeniach sa s ňou v roku 1917 definitívne rozišiel. Dôležitou priateľkou v jeho živote bola prekladateľka Milena Jesenská, s ktorou udržiaval čulú listovú korešpondeciu, a s ktorou sa aj intímne zblížil počas svojho krátkeho pobytu vo Viedni.
Kvôli tuberkulóze musel v roku 1922 odísť zo zamestnania. Na jeseň roku 1923 sa presťahoval do Berlína a venoval sa len literárnej činnosti. Žil tam aj so svojou poslednou družkou, poľskou židovkou  Dorou Diamantovou. O necelý rok neskôr, 3. júna 1924 umrel v pľúcnom sanatóriu v Kierlingu neďaleko od Viedne. Dožil sa necelých 41 rokov, je pochovaný na židovskom cintoríne v Prahe-Strašniciach.
Kafkov blízky priateľ Max sa veľkou mierou pričinil o rozšírenie jeho diela. Uverejnil ako správca jeho dedičstva tri fragmenty románov, napriek pokynu z testamentu o ich zničení. Avšak Kafka zanechal aj druhý „testament“, v ktorom dáva príkaz na zničenie iba časti diela.Veľká časť Kafkovho diela - medzi inými Ortieľš, Premena a V trestaneckej kolónii- bola uverejnená už za jeho života; je to asi 50  titulov, väčšinou poviedky. V jednom dokumente z 29. novembra 1922 sa vyjadruje, že menované diela platia, ďalej nemyslím tým, že si prajem, aby sa znova vytlačili a zachovali pre budúcnosť, práve naopak, keby sa stratili, tak by to zodpovedalo môjmu pôvodnému želaniu. Ale nikomu nebránim, keď už sú tu, ak má chuť, aby ich zachoval.

Dielo:  
 1913 – Rozjímanie (nemecky Betrachtung)
Výber spolu s aforizmami a poviedkami z kníh Vidiecky lekár a Opis zápasu po slovensky vyšiel v preklade Milana Richtera pod názvom Aforizmy a iné kruté rozkoše..
Poviedky
1913- Ortieľ (Das Urteil)
1915- Premena (Die Verwandlung)
1919- V trestaneckej kolónii (In der Strafkolonie)
1919- Dedinský lekár (alebo Vidiecky lekár, Ein Landarzt)
1922- Umelec v hladovaní (Ein Hungerkünstler)
Súborné vydanie Kafkových poviedok vyšlo v preklade Milana Žitného pod názvom Poviedky.
Romány
1925 -Proces (Der Process)
1926- Zámok (Das Schloß)
1927- Amerika (Amerika)
 

viac

Metamorphosis and Other Stories


This collection of new translations brings together the small proportion of Kafka's works that he thought worthy of publication. It includes "Metamorphosis", his most famous work, an exploration of horrific transformation and alienation; "Meditation", a collection of his earlier studies; "The Judgement", written in a single night of frenzied creativity; "The Stoker", the first chapter of a novel set in America and a fascinating occasional piece, and "The Aeroplanes at Brescia", Kafka's eyewitness account of an air display in 1909. Together, these stories reveal the breadth of Kafka's literary vision and the extraordinary imaginative depth of his thought.
Vypredané
13,25 € 13,95 €

Az átváltozás


A kötetben Kafka "álomkorszakának" remekei, mindmáig legismertebb, már életében is megjelent elbeszélései találhatók, melyben Kafka abszurd vagy csak beteges tudatállapotokban létező helyzetekben lépteti színre hőseit. Fordította: Antal László, Eörsi István, Gáli József, Györffy Miklós, Szabó Ede, Tandori Dezső. A kötetben olvasható elbeszélések: - Az ítélet - Az átváltozás - A fegyencgyarmaton - A felusi tanító - Blumfeld, az öregedő agglegény - Az új ügyvéd - Egy falusi orvos - A kakasülőn - Régi história - A törvény kapujában - Sakálok és arabok - Látogatás a bányában - A szomszéd falu - A császár üzenete - Egy családapa gondja - Tizenegy fiam - Testvérgyilkosság - Álom - Jelentés az Akadémiának - A híd - Gracchus, a vadász - A vödör lovasa - A Kínai Fal építése - Kereszteződés - Prométheusz - Poszeidon - Közösség - Éjszaka - Az elutasítás - A sorozás - A facsiga - Útrakelés - A házaspár - Első bánat - A kicsi nő - Az éhezőművész - Josefine, az énekesnő, avagy Az egerek népe - Az odú
Vypredané
4,04 € 4,25 €

La metamorfosi


La metamorfosi
Vypredané
10,59 € 11,15 €

Metamorphosis


'I cannot make you understand. I cannot make anyone understand what is happening inside me. I cannot even explain it to myself.' Featuring an ordinary man who wakes up to find himself turned into a giant cockroach, Kafka's masterpiece of unease and black humour, Metamorphosis, is brought together here with the best of his short stories. A new series of twenty distinctive, unforgettable Penguin Classics in a beautiful new design and pocket-sized format, with coloured jackets echoing Penguin's original covers.
Vypredané
8,08 € 8,50 €

Konundrum


A VIVID RE-TRANSLATION OF METAMORPHOSIS, ALONGSIDE A BROAD SELECTION OF KAFKA'S STORIES, JOURNAL ENTRIES AND LETTERS An eclectic selection from the full range of Kafka's writing, attractively presented for a new generation of readers. In this new selection and translation, Peter Wortsman mines Franz Kafka's entire opus of short prose - including works published in the author's brief lifetime, posthumously published stories, journals and letters. The result is a thorough plumbing of the imaginative depths of the great German-Jewish scribe from Prague that refreshes the writer's mythic storytelling powers for a new generation of readers.
Vypredané
18,95 € 19,95 €

The Burrow


A superb new translation by Michael Hofmann of some of Kafka's most frightening and visionary short fiction Strange beasts, night terrors, absurd bureaucrats and sinister places abound in this collection of stories by Franz Kafka. Some are less than a page long, others more substantial; all were unpublished in his lifetime. These matchless short works range from the gleeful miniature horror 'Little Fable' to the off-kilter humour of 'Investigations of a Dog', and from the elaborate waking nightmare of 'Building the Great Wall of China' to the creeping unease of 'The Burrow', where a nameless creature's labyrinthine hiding place turns into a trap of fear and paranoia.
Vypredané
12,30 € 12,95 €

The Metamorphosis and Other Stories


Writing in the first three decades of the 20th century, Franz Kafka explored the themes of alienation, anxiety and solitude in works that were are often surreally fantastic. This book collects more than 30 of Kafka s best-known tales in a new translation. Tales include 'The Metamorphosis', 'In the Penal Colony', 'The Hunger Artist', 'A Country Doctor' and 'A Report to an Academy'.
Vypredané
20,85 € 21,95 €

Investigations of a Dog


'If I think about it, and I have the time and inclination and capacity to do so, we dogs are an odd lot.' How does a dog see the world? How do any of us? In this playful and enigmatic story of a canine philosopher, Kafka explores the limits of knowledge. Penguin Modern: fifty new books celebrating the pioneering spirit of the iconic Penguin Modern Classics series, with each one offering a concentrated hit of its contemporary, international flavour. Here are authors ranging from Kathy Acker to James Baldwin, Truman Capote to Stanislaw Lem and George Orwell to Shirley Jackson; essays radical and inspiring; poems moving and disturbing; stories surreal and fabulous; taking us from the deep South to modern Japan, New York's underground scene to the farthest reaches of outer space.
Vypredané
2,38 € 2,50 €

Die Verwandlung


"Als Gregor Samsa eines Morgens aus unruhigen Träumen erwachte, fand er sich in seinem Bett zu einem ungeheueren Ungeziefer verwandelt." Schon der erste Satz aus Kafkas berühmter Erzählung vermittelt schlagartig die Irritation, die sich in das Verhältnis zur empirischen Wirklichkeit eingeschlichen hat, die die problematische Schnittstelle äußerer und innerer Realitäten bestimmt. Text in neuer Rechtschreibung
Vypredané
2,48 € 2,61 €

Put domoj


Put domoj
Vypredané
8,93 € 9,40 €

Metamorphosis and Other Stories


This collection of new translations brings together the small proportion of Kafka's works that he himself thought worthy of publication. It includes Metamorphosis, his most famous work, an exploration of horrific transformation and alienation; Meditation, a collection of his earlier studies; The Judgement, written in a single night of frenzied creativity; The Stoker, the first chapter of a novel set in America and a fascinating occasional piece, and The Aeroplanes at Brescia, Kafka's eyewitness account of an air display in 1909. Together, these stories reveal the breadth of Kafka's literary vision and the extraordinary imaginative depth of his thought.
Vypredané
9,98 € 10,50 €

Le Proces


Na tridsiate narodeniny zaklope niekto na dvere. Pán K. dostane návštevu, o akej sa mu ani nesnívalo. Do jeho izby vstúpi niekoľko pánov. Oznámia mu, že je zatknutý. Pán K. je z toho znechutený. Dôvod zatknutia sa nedozvie, nevie čo spáchal a aké obvinenie voči nemu súd vzniesol. Vyšetrujú ho na slobode a súdny proces sa koná na tajomných miestach ( povaly starých činžiakov ). Celý čas blúdi ako mátoha. Nevie sa zmieriť so skutočnosťou. Jozef K. si nepripúšťa, že je voči nemu vedený proces, keďže si je istý svojou nevinou. Neskôr sa snaží preniknúť do systému súdu, ktorý ho vyčerpáva a ohrozuje jeho postavenie v banke. Nedarí sa mu nadviazať kontakt s ľuďmi. Pomaly sa cíti vinný už len tým, že existuje. Kniha sa končí 31. narodeninami Jozefa K.. Dvaja muži ho odvedú do kameňolomu a popravia bez toho, aby mu oznámili rozsudok.
Vypredané
8,54 € 8,99 €

Amerika


Karl Rossman has been banished by his parents to America, following a family scandal. There, with unquenchable optimism, he throws himself into the strange experiences that lie before him as he slowly makes his way into the interior of the great continent. Although Kafka's first novel (begun in 1911 and never finished), can be read as a menacing allegory of modern life, it is also infused with a quite un-Kafkaesque blitheness and sunniness, brought to life in this lyrical translation that returns to the original manuscript of the book.
Vypredané
10,93 € 11,50 €

The Castle


The Castle is the story of K., the unwanted Land Surveyor who is never to be admitted to the Castle nor accepted in the village, and yet cannot go home. As he encounters dualities of certainty and doubt, hope and fear, and reason and nonsense, K.'s struggles in the absurd, labyrinthine world where he finds himself seem to reveal an inexplicable truth about the nature of existence. Kafka began The Castle in 1922 and it was never finished, yet this, the last of his three great novels, draws fascinating conclusions that make it feel strangely complete.
Vypredané
9,98 € 10,50 €

The Burrow


A superb new translation by Michael Hofmann of some of Kafka's most frightening and visionary short fiction Strange beasts, night terrors, absurd bureaucrats and sinister places abound in this collection of stories by Franz Kafka. Some are less than a page long, others more substantial; all were unpublished in his lifetime. These matchless short works range from the gleeful miniature horror 'Little Fable' to the off-kilter humour of 'Investigations of a Dog', and from the elaborate waking nightmare of 'Building the Great Wall of China' to the creeping unease of 'The Burrow', where a nameless creature's labyrinthine hiding place turns into a trap of fear and paranoia.
Vypredané
10,93 € 11,50 €

The Trial


A terrifying psychological trip into the life of one Joseph K., an ordinary man who wakes up one day to find himself accused of a crime he did not commit, a crime whose nature is never revealed to him. Once arrested, he is released, but must report to court on a regular basis--an event that proves maddening, as nothing is ever resolved. As he grows more uncertain of his fate, his personal life--including work at a bank and his relations with his landlady and a young woman who lives next door--becomes increasingly unpredictable. As K. tries to gain control, he succeeds only in accelerating his own excruciating downward spiral.
Vypredané
9,98 € 10,50 €