Ján Svák
autor
Súdna moc a moc sudcov na Slovensku
Máloktorá ľudská činnosť má také mytologizujúce korene ako výkon súdnictva. V demokratických i menej
demokratických štátnych režimoch je osoba sudcu pri výkone súdnictva obdarená nevídanou právomocou.
Sudca má právo a spravidla aj posledné slovo pri určovaní osudu človeka, a to aj v tých najzákladnejších rozmeroch. V
najextrémnejšom prípade právo sudcu odsúdiť človeka na trest smrti konkuruje Božej spravodlivosti na zemi. Najmä v
očiach stredovekého človeka sa tak sudca stal neraz stelesnením Boha na zemi a takéto videnie neobchádzalo ani
odbornú verejnosť, o čom najlepšie svedčí úvodný citát veľkého francúzskeho právnika Domata: „Les juges sont des
Dieux“ ....
Publikácia je dvojjazyčná - slovenský text je preložený do angličtiny!
Na sklade 1Ks
28,50 €
30,00 €
Zákon o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov SR - komentár
Zákonná regulácia tvorby a prijímania právnych predpisov, osobitne zákonov, sa donedávna v Slovenskej republike zameriavala iba na rokovanie o návrhu zákona v parlamente a na jeho vyhlasovanie v Zbierke zákonov Slovenskej republiky, ale nevzťahovala na prípravu návrhu právneho predpisu, na jeho obsahové náležitosti a požiadavky. Rok 2015 však priniesol pre tvorbu právnych predpisov na Slovensku zásadnú zmenu prijatím osobitného zákona, ktorý reguluje tvorbu právnych predpisov, čím na úrovni právnej sily zákona došlo k zakotveniu pravidiel pre tvorbu všeobecne záväzných právnych predpisov a ich vyhlasovania v Zbierke zákonov Slovenskej republiky. Zákon o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov Slovenskej republiky tak predstavuje príspevok k skvalitneniu právneho poriadku Slovenskej republiky ako aj života jej občanov, podnikateľských súbjektov a ďalších osôb, ktoré na jej území pôsobia. Komentár obsahuje komplexný a ucelený výklad jednotlivých ustanovení zákona, doplnený príkladmi a súvisiacou judikatúrou.
Šport, futbal a právo
Slovenský futbalový zväz je nielen najväčším občianskym združením, ale aj lídrom medzi národnými športovými zväzmi v našej krajine. Pri takom veľkom počte členov je potrebné vytvoriť jasné pravidlá v rámci jeho fungovania. Nastavením takýchto pravidiel sa sleduje pri rozhodovaní jeho orgánov ich zákonnosť a zabezpečenie právnej istoty pre jeho členov. Práve dodržiavanie pravidiel predvída určitú udržateľnosť vo vnútri športového hnutia.
Odvolacia komisia Slovenského futbalového zväzu vytvára také rozhodnutia, ktoré uplatňujú princípy, ktoré sú v stanovách Slovenského futbalového zväzu, a odôvodnenia Odvolacej komisie Slovenského futbalového zväzu sa stali inšpiratívne aj pre jeho iné orgány v rámci združenia, ako aj pre regionálne a oblastné futbalové zväzy.
Publikácia má za cieľ priblížiť čitateľom rozsiahlu analýzu rozhodovacieho procesu pred Odvolacou komisiou Slovenského futbalového zväzu.
Nadnárodné systémy ochrany ľudských práv
Učebnica vychádza z vízie dekana Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave v súvislosti s reformou vysokoškolského štúdia práva. Obsahom reforiem malo byť prehodnotenie skladby učebných predmetov v duchu výziev 21. storočia a pozície práva, a právnych vied v tomto procese, ako aj zmena metodológie samotného pedagogického procesu. Súčasťou profilácie učebných predmetov bolo aj zakomponovanie študijného predmetu „Ochrana ľudských práv“ do bakalárskeho, magisterského a čiastočne aj doktorandského štúdia v pozícii povinného predmetu s presunom pozornosti z law in books na law in action. Do systematiky, štruktúry a metodiky spracovania tejto učebnice sa premietli obidva tieto aspekty.
Predkladaná učebnica zľahka naznačuje mimoprávne súvislosti ochrany ľudských práv (históriu a teóriu ľudských práv) a selektuje rozsah ľudských práv, ako aj ich nadnárodný charakter.
Prvý zväzok obsahuje:
metodiku tvorby učebnice, ktorá je obsiahnutá v úvode,
vkomponovanie učebného predmetu „Ochrana ľudských práv“ do súčasného študijného programu v rámci Katedry medzinárodného práva a vízie postupného zriadenia samostatného vedecko-pedagogického pracoviska so zameraním na problematiku ochrany ľudských práv, ktorá je tiež súčasťou rozšíreného úvodu,
historický prierez filozofickým myslením o ľudských právach a jeho premietnutie do konkrétnych historických udalostí a vice versa s dopadom na kodifikovanie ľudských práv a tvorbu organizačno-inštitucionálnej základne pre praktickú ochranu ľudských práv, ktorá je obsiahnutá v prvej kapitole,
základné teoretické pojmy a inštitúty ľudských práv, ako aj ich klasifikáciu, ktoré sú rozoberané v druhej časti prvej kapitoly,
popis univerzálnych a regionálnych nadnárodných systémov ochrany ľudských práv s osobitnou pozornosťou na európsky systém ochrany ľudských práv vytvorený v rámci medzinárodnej organizácie Rady Európy, ktorý je osobitne zameraný na historický vývoj, hlavné dokumenty a systém ochrany ľudských práv rozoberaný v druhej až štvrtej kapitole,
rozbor tzv. politických slobôd cez prizmu ich ochrany ESĽP, čím sa zvýrazňuje úzka prepojenosť medzi demokraciou a ľudskými právami, ktorej vyjasnenie a vymedzenie patrí v súčasnosti k hlavnej otázke ďalšieho vývoja ochrany ľudských práv najmä z hľadiska postavenia a poslania európskeho ústavného súdnictva; jednotlivé politické slobody – sloboda prejavu, sloboda združovania, sloboda zhromažďovania a volebné právo sú potom rozoberané v záverečných štyroch kapitolách prvého zväzku tejto učebnice.
Nadnárodné systémy ochrany ľudských práv (II. Zväzok. Ochrana fyzickej integrity človeka)
Druhý zväzok trojdielnej publikácie o medzinárodnej ochrane ľudských práv obsahuje podrobnú a katalogizovanú judikatúru Európskeho súdu pre ľudské práva v štyroch oblastiach. Prvou je právo na život, ktorá sa venuje problému ochrany života od interrupcií po eutanáziu. Vymedzuje aj hranice a podmienky dovoleného zabitia človeka. Druhou oblasťou je jediné absolútne právo človeka, ktoré zakazuje mučenie, neľudské alebo ponižujúce zaobchádzanie. Táto oblasť mapuje najmä jednotlivé formy a spôsoby, počnúc tými, ktoré sa používajú pri vypočúvaní s cieľom získať informácie o mieste, kde sa nachádza unesené dieťa, až po výchovné „trestanie" detí v rodine. Dôležitou súčasťou je aj povinnosť štátu zabraňovať tomu, aby nedochádzalo napríklad k domácemu násiliu, a tiež účinne vyšetrovať všetky činy, pri ktorých bolo fyzicky, ale aj psychicky ublížené človeku ako ľudskej bytosti. Treťou oblasťou je zákaz otroctva a nevoľníctva, kde sú na „muške" novodobé prejavy tejto neľudskej činnosti od prostitúcie až po nedobrovoľné transfery futbalistov. Napokon v štvrtej oblasti sú priblížené pravidlá legálneho a legitímneho obmedzovania osobnej slobody, pričom ich aktuálnosť zvýrazňujú súčasné opatrenia v boji proti COVID-19. Celá publikácia je spracovaná tak, že nepopisuje len právne vety z takmer dvetisíc vybraných rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva, ale zameriava sa na popis skutkového deja, čím sa zvyšuje účinnosť súdno-precedenčného pôsobenia tejto publikácie a rozširuje sa okruh čitateľov, pretože ju môžu pochopiť aj neprávnici, ktorí vďaka tejto publikácii dokážu ochranu svojich práv vnímať cez sled príbehov ľudí - našich európskych spoluobčanov.
Nadnárodné systémy ochrany ľudských práv (III. zväzok Ochrana súkromia a majetku)
Ľudské práva vo svojom pôvodnom význame a poslaní nás mali chrániť pred štátom a jeho zásahmi do našej fyzickej integrity. Chránili náš život, zdravie, osobnú slobodu či osobnú bezpečnosť. Tomu bol venovaný druhý zväzok trojdielnej publikácie o medzinárodnej ochrane ľudských práv. V tomto záverečnom zväzku je predmetom záujmu súkromie človek, jeho osobný rozvoj a sebarealizácia v spoločnosti, v intímnom kruhu rodiny či v ešte intímnejšom svete myslenia, svedomia, ale aj viery. Oveľa väčší priestor je venovaný súkromným vzťahom medzi ľuďmi, pri ktorých štát zodpovedá za to, aby k porušovaniu ľudských práv nedochádzalo ani medzi nimi navzájom. Väčší priestor je daný aj otázkam susedských vzťahov, pracovného práva či dedenia. Samozrejme, nezabúda sa ani na zásahy štátu do nášho súkromia pri domových prehliadkach, odpočúvaní, sledovaní našej emailovej komunikácie a nášho pohybu vo virtuálnom svete internetu. Evolučným vývojom judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorá tvorí základ aj v treťom zväzku, sa dostávame aj k riešeniu otázok, ktoré náš právny poriadok neupravuje, čo ale neznamená, že neexistujú, ako napríklad náhradné materstvo alebo osvojenie detí pármi rovnakého pohlavia. Tento vývoj judikatúry podstatne rozširuje okruh ľudských práv, ktoré Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd priamo neupravuje. Ako príklad možno uviesť právo na životné prostredie v rozšírenom chápaní práva na súkromie či sociálne práva vrátane dôchodkového zabezpečenia v rámci práva na pokojné užívanie majetku.
Karol Plank: Dielo a doba
Profesor Ján Svák a doktor Martin Gregor z Právnickej fakulty Univerzity Komenského si uctili odkaz významného vysokoškolského pedagóga, civilistu a prvého predsedu Najvyššieho súdu SR prof. JUDr. Karola Planka, DrSc. výberom z jeho najzaujímavejších monografií a článkov. Texty profesora Planka boli starostlivo vybrané tak, aby mali čo najväčšiu relevanciu pre súčasnú právnu teóriu a najmä prax. Publikácia sa skladá z kapitol o dedičskom práve, rodinnom práve, vecnom práve, záväzkovom práve a napokon aj z viacerých úvah o postavení a poslaní súdnictva. Nejde však len o obyčajný výber z diela Karola Planka. V monografii sa nachádza rozsiahla štúdia o životných osudoch profesora Planka vrátane retrospektívneho pohľadu na vedu občianskeho práva v druhej polovici 20. storočia. Každú z kapitol autori tiež doplnili o rozsiahly bibliografický aparát a svoj vlastný historicko-právny komentár. Úlohu recenzenta monografie prijal rektor Univerzity Komenského Marek Števček a predseda Najvyššieho súdu SR Ján Šikuta.
Europeizace trestního práva
Recenzovanú učebnicu ocenia predovšetkým študenti právnických fakúlt ale aj právnici s dlhoročnou praxou, ktorí sa zatiaľ nemali možnosť venovať otázkam europeizácie trestného práva.
Môže byť aj cennou pomôckou pre orgány činné v trestnom konaní, súdy, advokáciu pre správnu aplikáciu legislatívy Európskych spoločenstiev, resp. Európskej únie a Rady Európy. Okrem záujemcov z právnickej obce si však nepochybne nájde záujemcov i v širšej slovenskej verejnosti.
Učebnica Europeizácie trestného práva je vlastne prvou učebnicou spracovanou na uvedenú tému uceleným spôsobom a vydávanou v Slovenskej republike.
Na sklade 2Ks
6,95 €
7,32 €
Ústava Slovenskej republiky - Komentár
Publikácia je druhým z troch zväzkov Komentára k Ústave, ktorého prvý diel vyšiel pred rokom a stretol sa v právnickej obci s mimoriadne dobrým ohlasom. Druhý zväzok vychádza symbolicky v čase 30. výročia prijatia Ústavy. Obsahuje komentár jej tretej až deviatej hlavy, teda právnej úpravy ústavných orgánov. Autorský kolektív mal na zreteli, že komentár má slúžiť nielen potrebám právnej vedy, ale najmä potrebám právnej praxe. Preto sa autori osobitne zameriavajú a ponúkajú argumentmi podopreté riešenia na súčasné aj možné budúce praktické aplikačné problémy súvisiace s fungovaním ústavných orgánov, vrátane takých, ktorým doposiaľ právna veda nevenovala pozornosť. V publikácii sú v plnej miere zohľadnené ústavné zmeny, ktoré boli schválené koncom roku 2020 a významne sa dotkli najmä fungovania súdnej moci. Rovnako je v nej zachytená najnovšia rozhodovacia činnosť Ústavného súdu, ktorý v poslednom období vydal viacero rozhodnutí so zásadným vplyvom na fungovanie ústavných orgánov a ústavného systému Slovenska.
Lacná kniha Základy teórie konštitucionalizmu (-50%)
Ústava ako celok predstavuje základný prameň ústavného práva a aj preto možno považovať teóriu konštitucionalizmu, resp. teóriu ústavy za integrálnu a pritom kľúčovú súčasť vedy ústavného práva.
Základným predpokladom poznávania platnej ústavy toho-ktorého štátu, pochopenia jej podstaty a významu pre organizáciu a fungovanie štátu je nadobudnutie základných teoretických poznatkov o vzniku, formovaní, podstate a funkciách ústav.
Uvedené skutočnosti nás viedli k tomu, aby sme spracovali publikáciu, ktorej obsah popri popise doterajšieho vývoja a základných východísk teórie konštitucionalizmu tvorí súhrn poznatkov súčasnej vedy ústavného práva o moderných ústavách, ich právnych vlastnostiach, formách pôsobenia v štáte a spoločnosti, ako aj charakteristika ich obsahovej náplne doplnená o analýzu ústavných modelov tradičných demokracií (Veľká Británia, USA, Francúzsko a SRN), ktoré mali a majú zásadný vplyv na formovanie ústavných modelov iných demokratických štátov.
Na sklade 2Ks
14,95 €
29,90 €
dostupné aj ako:
Advokát pred európskymi súdmi
Publikáciu Advokát pred európskymi súdmi vydáva Nadácia slovenskej advokácie v spolupráci so Slovenskou advokátskou komorou a Poradcom podnikateľa, spol. s r. o. Praktické zameranie tejto knihy má pomôcť vyrovnať náskok, ktorí majú zahraniční advokáti pri znalosti a aplikácii platných európskych noriem v domácom prostredí i pred niektorými európskymi súdmi. Ide o "prvý pokus" na Slovensku dať advokátom sprievodcu a prehľad ako ďalej postupovať na "európskych súdoch". Obsah publikácie je možné aplikovať na všetky právne vzťahy vrátane obchodnoprávnych. Táto publikácia voľne nadväzuje na knihu Ochrana ľudských práv a spolu tvoria ucelený prehľad teórie a praxe ochrany individuálnych práv. Z tohto dôvodu sú obe knihy neoceniteľným sprievodcom nielen pre právnikov, študentov, pracovníkov štátnej správy, ale aj pre bežného občana.
Vypredané
3,68 €
3,87 €
Ochrana ľudských práv II. rozšírené vydanie
Druhé značne rozšírené vydanie jedinečnej publikácie svojho druhu na slovenskom právnickom trhu. Publikácia prináša nevyhnutnú aktualizáciu dynamicky sa rozvíjajúcej oblasti práva - ľudské práva, nielen z teoretického hľadiska, ale snaží sa podať praktický a reálny pohľad na uvedenú problematiku. Nezaobíde sa bez nej žiadny sudca, advokát, notár, prokurátor či exekútor. Je vhodná i pre študentov právnických fakúlt, ale svojim zameraním a spôsobom spracovania aj pre širokú verejnosť.
Vypredané
62,04 €
65,30 €
Rozsudky veľkej komory Evropského súdu pre ľudské práva
Publikácia obsahuje 181 rozsudkov spracovaných tak, aby obsahovali podstatné prvky umožňujúce jeho správne pochopenie, zaoberá sa oblasťami práva na osobnú slobodu a integritu, práva na súkromie a duševnú integritu, občianskeho a politického práva, vlastníckeho práva, práva na spravodlivé súdne konanie.
Vypredané
56,73 €
59,72 €
Ústavné právo Slovenskej republiky
Po úspešnom 1. vydaní Všeobecnej časti Ústavného práva Slovenskej republiky vychádza v pomerne krátkom čase jej 2. vydanie.
Autori v 7 kapitolách rozoberajú ústavnú charakteristiku Slovenskej republiky ako zvrchovaného, demokratického a právneho š
tátu, pričom sa opierajú o bohatú odbornú literárnu produkciu. Výrazným kladom učebnice je aj jej aktuálnosť, postihujúca i posledné integračné procesy v Európe a ich odraz v ústavnom systéme Slovenskej republiky. Učebnica kompletizuje ústavnoprávnu
matériu o teoretické východiská so všeobecnou platnosťou. Svedčí o tom aj medzinárodný autorský kolektív, ktorý predurčuje učebnicu na využitie nielen na Slovensku, ale aj v iných jazykovo príbuzných krajinách.
Vypredané
43,02 €
45,28 €
Teória a prax legislatívy II.
Publikácia, autormi ktorej sú prof. JUDr. Ján Svák, CSc. a JUDr. Ján Kukliš, CSc. bola vydaná prvýkrát v januári 2007 a pre jej veľkú úspešnosť prichádza na trh jej II.vydanie. Kniha je rozdelená do dvoch hlavných častí. Všeobecná časť hovorí o postavení legislatívy v systéme práva, vymedzuje základné pojmy a hľadá odpoveď na otázku „legislatíva – veda alebo umenie?“. Osobitná časť definuje legislatívne inštitúcie a vykladá legislatívny proces. Rovnako v nej autori venujú pozornosť legislatívno – politickým princípom tvorby práva a základom legislatívnej techniky, ako aj kontrole ústavnosti právnych predpisov. Súčasťou publikácie je taktiež príloha, ktorej obsahom sú legislatívne pravidlá vlády SR.
Vypredané
15,01 €
15,80 €
Ochrana ľudských práv v troch zväzkoch
Základom každého zväzku je príslušná časť, resp. kapitola z pôvodnej knihy nazvanej Ochrana ľudských práv (z pohľadu judikatúry a doktríny štrasburských orgánov ochrany práv), ktorá vyšla v dvoch vydaniach.
Vzhľadom na zásadné rozšírenie, a to nie
len kvantitatívne, ale aj vecné, by bolo nekorektné označovať jednotlivé zväzky tejto knihy ako tretie vydanie. Z tohto dôvodu je tu nový názov, ale aj mnohé zásadné zmeny vo vývoji judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorá bola prijatá v os
tatných piatich rokoch.
prof. JUDr. Ján Svák, CSc
Hlavnú hodnotu práce podľa môjho názoru predstavuje, popri komplexne spracovanom obsahu a mimoriadne širokom zábere judikatúry umožňujúcom získať hlbšie teoretické a praktické vedomosti, aj možn
osť vyhľadať a oboznámiť sa s uplatňovaním, interpretačným prístupom a ochranou jednotlivých konkrétnych ľudských práv a základných slobôd a osobitne s ochranou, ktorú im vo svojej rozhodovacej činnosti poskytuje Európsky súd pre ľudské práva.
doc
. JUDr. Peter Kresák, CSc.
Vypredané
95,00 €
100,00 €