% Zľavy na hry %

Jazyk


Hodnotenie


Väzba


E-knihy - Astronómia, vesmír, fyzika strana 1 z 3

Stovky e-kníh v slovenčine a cudzích jazykoch vo formátoch EPUB, MOBI a PDF.

Svet podľa fyziky


Fascinujúci a poučný pohľad na to, čo o svete prezrádza moderná fyzikaKvantový fyzik, autor bestsellerov denníka The New York Times a moderátor spoločnosti BBC Jim Al-Khalili objasňuje základné objavy fyziky a umožňuje nám pochopiť, čo táto nesmierne dôležitá veda hovorí o vesmíre a podstate reality. Oboznámi nás so základnými predstavami o priestore, čase, energii a hmote a opíše tri piliere modernej fyziky. Pomocou skvelých príkladov a podnetných analógií objasňuje fyziku v extrémnom vesmírnom a kvantovom meradle, približuje špekulatívne hranice odboru a vysvetľuje fyziku ako základ každodenných zážitkov a technológií. Vedomosti, ktoré fyzika prináša, nás obdarúvajú mocou a zároveň nútia do pokory.Vďaka tejto knihe sa stávajú prístupnými a podmanivými aj najzáhadnejšie vedecké predstavy. Preniká do hĺbky a ozrejmuje, prečo je fyzika dôležitá pre všetkých. Zároveň nás vyzýva, aby sme sa zúčastnili na intenzívnom dobrodružstve, ktorým je hľadanie pravdy vo svete okolo nás.
Na stiahnutie
10,40 €

dostupné aj ako:

Helgoland


Čo je kvantová fyzika, ako ju objavili a čo vypovedá o nás? Odpoveď na tieto otázky formuluje Carlo Rovelli s preňho typickou filozofickou a kultúrnou hĺbkou, pričom jeho texty zostávajú jasné, výstižné a často priam lyrické.Začína opisom zrodu kvantovej fyziky na fascinujúcom ostrove bez stromov Helgoland v Severnom mori, kde sa mladý Werner Heisenberg liečil zo sennej nádchy. Práve tam prvý raz zazrel za klasickou mechanikou neobyčajné a prekrásne vnútro reality. V Rovelliho rozprávaní ožívajú géniovia svojej doby, približuje nám ich zvláštne pokusy, cez ktoré sa snažili pochopiť kvantovú teóriu, a objasňuje, prečo uznáva interpretáciu reality založenú na vzájomných interakciách a vzťahoch. Pokúša sa vysvetliť význam a vplyv tejto novej vízie sveta na filozofiu aj na chápanie seba samého. Sám hovorí: „Pochopenie, že neexistujeme ako autonómne subjekty, nám pomáha oslobodiť sa od pripútania a utrpenia. Práve pre svoju nestálosť, pre absenciu každého Absolútna má život zmysel a je drahocenný... sme len obrazmi obrazov. Realita vrátane nás samých je iba slabým a krehkým závojom, za ktorým... niet ničoho.“
Na stiahnutie
11,95 €

dostupné aj ako:

Svět podle fyziky


Co dělá pevnou látku pevnou a temnou hmotu temnou?Proč jsou subatomární částice barevné?Dozvíme se někdy, co je za hranicemi viditelného vesmíru?Jim Al-Khalili mistrné osvětluje nejhlubší poznatky moderní fyziky a vysvětluje, co nám tato zásadní veda říká o vesmíru a povaze samotné reality. Začíná představením základních pojmu jako prostor, čas, energie a hmota, poté popisuje tři pilíře moderní fyziky – kvantovou fyziku, teorii relativity a termodynamiku. Chceme-li plně porozumět realitě, je nezbytné je navzájem propojit. Pomocí úžasných příkladů a důmyslných analogií objasňuje fyziku na extrémních vesmírných i kvantových škálách, vymezuje hranice, za nimiž se tento obor stává spekulativním, a ukazuje, proč a jak tvoří fyzika základ našich každodenních zkušeností a technologií. Fyzika se v jeho podání stává nástrojem neúnavného lidského pátrání po nejzákladnějších principech, jež by přesně vysvětlily podstatu přírody a světa kolem nás. Metody fyziky se řídí základními hodnotami, jako jsou poctivost a pochybnost. Poznatky, které jsme díky fyzice objevili, nás posilují i pokořují. Presto s pomocí této védy nadále statečné pronikáme do neznáma. Fyzika je proste důležitá pro každého: na dobrodružném hledání pravdy se i díky této knize můžeme podílet úplně všichni!
Na stiahnutie
11,49 €
Pútač na knihu Chata vo Švajčiarsku
Výpredaj kníh 2023

Fyzika je hra pro 2. stupeň ZŠ


Proměňte vaši kuchyň v domácí laboratoř, zábava začíná! Fyzika patří mezi předměty, které bývají považovány za složité a obtížně pochopitelné. Nenechte se však odradit! Ukážeme vám, že dokáže být hravá a zábavná. Strohé vzorce a poučky stačí doplnit o jednoduché experimenty a uvidíte, že fyzikálním pojmům a jevům porozumíte během chvilky. Pokusy jsou naprosto bezpečné a nebudete k nim potřebovat žádné speciální vybavení. Proměňte vaši kuchyň v domácí laboratoř, zábava začíná!
Na stiahnutie
7,71 €

História vesmíru v príbehoch 21 hviezd (a 3 imitátorov)


ZAUJÍMAVÝ, INŠPIRATÍVNY, BA AŽ NEUVERITEĽNÝ PRÍBEH O ODHAĽOVANÍ TAJOMSTIEV VESMÍRUKeď sa v noci pozriete na bezoblačnú oblohu, uvidíte tisíce žiarivých hviezd (ak máte dobrý zrak, tak až 4 500), z ktorých každá má svoj príbeh. Astronóm a spisovateľ Giles Sparrow si z nich vybral 21 (a pridal aj 3 nehviezdne objekty, ktoré nie sú z Mliečnej cesty, ale za jasnej noci ich možno zachytiť voľným okom), aby nám ponúkol jednoduchý úvod do diania, ktoré sa odohráva nad našimi hlavami.Táto fascinujúca kniha s nádhernými ručne kreslenými mapami nočnej oblohy vysvetľuje (každému, kto je zvedavý), čo nám o našom vesmíre a o jeho vývoji môžu povedať jednotlivé hviezdy.Giles Sparrow rozpráva príbeh o odhaľovaní tajomstiev vesmíru. Začína najlenivejšou hviezdou na oblohe Polárkou a pokračuje jej spoločníčkami z ďalších častí oblohy. Predstavuje červené obry, kvazary, supernovy, čierne diery, dvojhviezdy a, pravdaže, aj Slnko. Vďaka prístupnému štýlu vás nenásilne vtiahne do svojho rozprávania a nabije vedomosťami.Dozviete sa, čo dnes vieme o zrode, zložení, živote a zániku hviezd. Ako ich vidíme či nevidíme na nočnej oblohe. Aké legendy sa s nimi spájajú, čo si o nich mysleli ľudia v minulosti a čo nám o nich prezradili technologické vymoženosti. Váš pohľad na hviezdnu oblohu sa navždy zmení.
Na stiahnutie
10,40 €

dostupné aj ako:

Obyčajné zázraky


„Prečo?" sa nepýtajú iba deti, aby dokonale otrávili svojich rodičov, ale od nepamäti sa to pýtajú aj myslitelia, filozofi a vedci. Je to nesmierne dôležitá otázka, a len vďaka nej dnes vieme o svete pomerne veľa, alebo si to aspoň myslíme.Samuel Kováčik, fyzik, ktorý stojí za projektom Vedátor_sk, rozpráva o vede fascinujúcim spôsobom. A to bez jediného vzorca či rovnice. Vysvetľuje bežné veci okolo nás - prečo je rastlina zelená, prečo Mesiac nespadne, ako vzniká dúha, odkiaľ sa berú oblaky či snehové vločky, prečo máme ročné obdobia. Pre niekoho to môže byť nuda, no pre Samuela sú to obyčajné zázraky a pre rodičov to môžu byť odpovede na detskú otázku - „prečo?"
Na stiahnutie
11,99 €

dostupné aj ako:

Stručná história takmer všetkého


Neuveriteľná poznávacia jazda svetom vedy Zem je náš jediný domov v celom vesmíre. Poznáte ju dobre? Určite ste sa o nej všeličo dozvedeli na hodinách geografie, biológie, fyziky či chémie, no jej skutočný príbeh je oveľa fascinujúcejší.Kniha Stručná história takmer všetkého vás zoberie na jedinečné potulky. Zo žeravého jadra planéty sa vyšplháte až na Mount Everest, od veľkého tresku prejdete až po 21. storočie. Nazriete do vnútra atómu aj za oponu nekonečného vesmíru. Za všetky poznatky, ktoré v súčasnosti máme, vďačíme géniom, odvážlivcom a pracovitým vedcom minulosti, ktorí hľadaniu pravdy obetovali roky mravčej práce. Občas im však pomohla aj šťastná náhoda. Súčasťou príbehu Zeme ste aj vy, lebo všetko, čo sa tu zatiaľ odohralo, nepochybne viedlo k vašej existencii.Bill Bryson sa opisuje ako zdráhavý cestovateľ, ale záujem o okolitý svet neudrží na uzde ani vtedy, keď zostane v bezpečí domova. Kniha Stručná história takmer všetkého predstavuje jeho úsilie pochopiť všetko, čo sa udialo od veľkého tresku až do nástupu civilizácie – ako sme sa z fázy, keď sme neboli vôbec ničím, dostali do prítomnosti, keď sme ľuďmi. Zaumienil si, že preštuduje predmety, ktoré väčšinu ľudí zvyčajne na smrť nudia, napríklad geológiu, chémiu a fyziku, a že sa ich pokúsi podať tak, aby ich pochopil aj človek, ktorému dovtedy ani len nenapadlo, že by ho mohla zaujať veda.Od autora bestsellera Ľudské telo – Príručka pre majiteľov
Na stiahnutie
13,90 €

dostupné aj ako:

Pátrání po Schrödingerově kočce


Může elektron procházet současně dvěma různými štěrbinami? Může být kočka zároveň živá i mrtvá? Zkušený popularizátor John Gribbin poutavě a srozumitelně přibližuje podivuhodný svět kvantové fyziky. Zabývá se kvantovou mechanikou a zejména principem neurčitosti, který je přelomovou představou pro výzkum mikrosvěta. Pokud byste chtěli vědět, jak je možné, že seriózní fyzik dospěje k závěru, že buď nic neexistuje, nebo existuje všechno, co je možné, nezbývá vám nic jiného, než si tuto knihu přečíst. Autor velmi přístupnou formou spojuje historický i logický princip výkladu a daří se mu tak představit základní problémy, na kterých je postavena kvantová mechanika.
Na stiahnutie
12,73 €

Proč je v noci tma?


Když Slunce zapadne pod obzor, nad našimi hlavami se rozhostí tma. Proč? Proč je v noci obloha temná? Jestli nevíte, nic si z toho nedělejte. Neví to většina lidí. Nejenže neví, ale ani neví, že neví, protože si tuto podivnou otázku nikdy nepoložila. Avšak otázku „Proč je v noci tma?“ si po staletí nepoložili ani samotní hvězdáři. Teprve v době renesance si lidstvo uvědomilo, že tma je samozřejmá pouze z hlediska naší každodenní nebo spíš každonoční zkušenosti. Z hlediska stavby vesmíru je však záhadou. Kniha nás provede složitou cestou hledání odpovědi. Cestou plnou odboček a falešných stop. Odpověď hledali slavní hvězdáři, fyzikové i filosofové. Avšak na správný směr ukázal naprostý amatér, slavný básník a fantasta Edgar Allan Poe. Byla to jen náhoda? Problém noční tmy nedával spát kosmologům ani ve století dvacátém. Je aktuální ještě dnes, ve století jednadvacátém?
Na stiahnutie
6,00 €

Dopisy astrofyzika


Pohled na svět z kosmické perspektivy jednoho z předních astrofyziků současnosti Vlivný americký astrofyzik zveřejňuje soukromou korespondenci se svými fanoušky z celého světa, kteří ho oslovili při hledání odpovědí na nejrozmanitější otázky (nejen) kosmologie. V souboru 101 pečlivě vybraných dopisů a svých reakcí otevírá širokou škálu témat o vědě, náboženství, filozofii, životě, ale také o fenoménu UFO nebo trpasličí planetě Pluto, o jejíž vyřazení ze seznamu planet Sluneční soustavy usiloval. Nahlédneme tak do zcela nové, osobní dimenze autorova pátrání po našem místě ve vesmíru.
Na stiahnutie
12,73 €

Jirka a loď času


Vesmírem se nadsvětelnou rychlostí řídí tajemná loď Artemis. Na palubě má pouze jednoho kosmonauta a jednoho robota. Tím kosmonautem je Jirka, kluk, který má za sebou již mnohá vesmírná dobrodružství a kterému to pálí. Doprovází ho robot Boltzmann, nejpřátelštější robot na světě, a společně se vracejí na svou domovskou planetu Zemi. Když ale Jirka s věrným Boltzmannem přistanou, zjistí, že něco je špatně. Všude kolem nich je jen nehostinná pustina, Jirkovo rodné město Liškov je pryč a kolem se potulují prapodivní roboti. Co se to stalo se starým světem? A dá se vše ještě vůbec nepravit? To se dozvíte v závěrečném díle této úspěšné vědecko-dobrodružné série z pera Lucy a Stephena Hawkingových.
Na stiahnutie
11,63 €

Stephen Hawking: Kniha o priateľstve a fyzike


Fyzik a autor popularizačných kníh Leonard Mlodinow sa so Stephenom Hawkingom zoznámil v roku 2003. Spriatelili sa a spolu napísali bestsellery Ešte stručnejšia históriu času a Veľký plán. Mlodinowova Kniha o priateľstve a fyzike vykresľuje Hawkinga z pohľadu blízkeho človeka.Predstavuje ho ako vedca, ktorému objavy na poli fyziky zabezpečili nesmrteľnosť, ale aj vedca, ktorý ich vedel zrozumiteľne podať verejnosti ako nikto predtým. Približuje ho ako muža s vášňou pre dobré víno a karí, ale aj ako kolegu, ktorý ocení, ak ho iní upozornia na chybu vo výpočtoch. Zobrazuje ho ako priateľa, ktorému vážne ochorenie ALS dovoľovalo komunikovať rýchlosťou iba šesť slov za minútu, ale ktorý nikdy nezabudol začleniť do rozhovoru humor. Približuje ho ako človeka, ktorý vyhlásil, že choroba mu pomohla sústrediť sa na to, čo ho baví. A hoci by sme sa mohli domnievať, že pre Hawkinga bola životom v prvom rade fyzika, nie je to tak. Kniha Leonarda Mlodinowa je ďalším svedectvom, že Hawking jednoducho rozmýšľal inak.
Na stiahnutie
10,49 €

dostupné aj ako:

Utazás az idők végezetéig


Az Utazás az idők végezetéig Brian Greene lélegzetelállító, felfedező útja a kozmoszban és kutatásának történetében. Az univerzum térben és időben egyaránt elképesztően hatalmas kiterjedésű, mégis úgy tűnik, mintha egyszerű és elegáns matematikai törvények irányítanák. Greene ezeket a törvényeket követve olyan utazásra hívja az olvasót, amely a Világegyetem kezdetétől a történet legvégső pillanatáig vezet. Áttekinti, hogyan emelkedett ki az ősi káoszból az élet és az értelem, majd az emberi tudat milyen különböző módokon próbálta jelentéssel felruházni tapasztalatait: történetek, mítoszok, vallások, kreatív kifejező eszközök és a tudomány segítségével, valamint az igazság keresésével és az időtlenség utáni vágyódással. A könyv egymásba ágyazott történetek sorozatán keresztül világítja meg a valóság összefüggő szövedékének rétegeit – a részecskéktől a bolygókig, a tudatosságtól a kreativitásig és az anyagtól az értelemig – , világos és megalapozott képet adva arról, hogyan jöttünk létre, hol vagyunk most, és merre tartunk. Az univerzum kezdetétől a végéig tett nagy utazással Brian Greene segít megérteni és átérezni, milyen tünékeny, mégis végsőkig kifinomult az a pillanat, ameddig a kozmoszban létezhetünk. BRIAN GREENE a fizika és a matematika professzora a Columbia Egyetemen, aki hírnevét a húrelmélet területén elért alapvető felfedezéseinek köszönheti. Az elegáns univerzum, A kozmosz szövedéke és a The Hidden Reality című könyvek szerzője, a könyveiből készült tévésorozatok műsorvezetője, a World Science Festival társalapítója. New Yorkban él.
Na stiahnutie
11,24 €

dostupné aj ako:

Ember és Univerzum


VIGYÁZAT! Veszélyes olvasmány: gondolkodásra ösztönöz! A szerző majdnem 50 évig tervezte a megírását, most végre elkészült. Tudnia kell, hogy ez a mű ÖNRŐL is szól, benne vannak ön és utódai, és azok a milliárdok, akik még meg sem születtek. A Mindenség könyve ez, lapjain a múlt, a jelen és a jövő szédítő perspektívái tárulnak fel. Egymásba folyó Univerzumok, világok kezdetei és végei, százmilliárd évek története. Hogyan látja mindezt a tudomány és hogyan a szerző? A tudásuk révén istenné változó emberekről, idegen civilizációkról, világok találkozásairól, időtlen idők félelmetes eseményeiről olvashat. Legyen kíváncsi és bátor, lásson neki! De vigyázzon! Ha hétfőn kezdi, kedden és szerdán már másképpen fog érezni, csütörtökön és pénteken másképpen fog gondolkodni, a hét végére talán már egészen más emberré lesz, miután megismerkedett a világok világaival, a végtelen Univerzumok titkaival.
Na stiahnutie
5,92 €

dostupné aj ako:

Földönkívüli


A Harvard egyik legjobb csillagásza elénk tárja vitákat kiváltó elméletét arról, hogy a naprendszerünket nemrégiben egy távoli csillagrendszerben élő, fejlett földön kívüli civilizáció látogatta meg. 2017 végén egy hawaii obszervatórium kutatói megpillantottak egy objektumot, amely a naprendszerünk belsejében száguldott, méghozzá olyan gyorsan, hogy csak egy másik csillagról érkezhetett. Avi Loeb, a Harvard csillagászati tanszékének vezetője bebizonyítja, hogy az ’Oumuamua névre keresztelt jelenség nem lehetett aszteroida; ahhoz túl sebesen mozgott, túl furcsa pályán haladt, és nyomát sem mutatta gázképződésnek vagy szétesésnek. Szerinte csak egyetlen lehetséges magyarázat képzelhető el: az objektum egy távoli, földön kívüli civilizáció fejlett technológiai eszköze. Ebben a könyvében Loeb végigvezeti az olvasót naprendszerünk első bizonyítottan csillagközi látogatójának izgalmas történetén. Felvázolja nagy felzúdulást kiváltott elméletét és annak jelentőségteljes következményeit, amelyek mind a természettudományra, mind a vallásokra, mind fajunk és bolygónk jövőjére hatással lehetnek. A Földönkívüli elgondolkodtató útja a tudomány, a téridő és az emberi képzelet legtávolabbi zugaiban azt sugallja az olvasóknak, hogy a határ a csillagos ég, és hogy érdemes nyitott elmével elgondolkodni azon, amit ott találhatunk. Bármilyen különösnek is tűnik.
Na stiahnutie
6,99 €

dostupné aj ako:

Isten egyenlete


Amikor Newton felismerte a gravitáció törvényét, egyesítette az égi és földi jelenségeket irányító szabályokat. Azóta a  fizikusok az újabb kölcsönhatásokat egyre nagyobb szabású elméletekbe illesztették. Mégis, talán a legkomolyabb kihívást a két megmaradt elmélet – a relativitáselmélet és a kvantumelmélet – monumentális szintézisének elérése jelenti. Ez lenne a tudomány eddigi eredményeinek megkoronázása, a természetben működő összes kölcsönhatás mélyreható egyesítése egyetlen szép és varázslatos egyenletben, amelynek segítségével választ adhatunk a tudomány legtitokzatosabb rejtélyeire. Mi történt az ősrobbanás előtt? Mit találnánk egy fekete lyuk mögött? Léteznek-e más univerzumok és más dimenziók? Lehetséges-e az időutazás? Miért vagyunk mi itt? Kaku rávilágít az elméletet övező súlyos ellentmondásokra, amihez több – ebben az alapvető kérdésben egymással ellentétes nézeteket valló – Nobel-díjas tudóst is megszólaltat. A történet magával ragadó és izgalmas, a tét pedig nem kisebb, mint az univerzumról alkotott felfogásunk. MICHIO KAKU az elméleti fizika professzora a New York Városi Egyetemen; a húrmezőelmélet társalapítója; számos, széles körben elismert tudományos ismeretterjesztő sikerkönyv szerzője. Ő írta Az elme jövője, a Hipertér, A jövő  fizikája és A lehetetlen  fizikája című könyveket is. Michio Kaku a CBS This Morning című műsorának tudományos szerkesztője, valamint a BBC TV és a Discovery Science Channel számos tévésorozatának, valamint két rádióműsor-sorozat, az Explorations és a Science Fantastic házigazdája.
Na stiahnutie
9,83 €

dostupné aj ako:

Hvězdné války


Když se řekne Hvězdné války, většina lidí si vybaví slavný stejnojmenný film George Lucase. Star Wars jsou výpravnou podívanou, klasickou pohádkou boje Dobra se Zlem. I tato filmová série ovšem ukazuje, že minimálně od počátků kosmonautiky žijeme v zajetí představ o nevyhnutelnosti bojového střetu ve vesmíru. A že nepůjde jen o válku s jinými civilizacemi, ale i o vyřizování si našich, čistě pozemských účtů. Kniha novináře a spisovatele Stanislava Kužela nám představuje dramatický svět vesmírné špionáže a válečných manévrů, plánovaných i těch skutečných, odehrávajících se v kosmickém prostoru nad našimi hlavami. Autor nezapře svoji celoživotní specializaci na sovětskou a ruskou kosmonautiku a svým typickým pohledem „za oponu“ přináší v knize mnoho doposud v populárně-vědecké publicistice neuváděných informací. Chcete-li nahlédnout do tajuplného zákulisí sovětské i americké vojenské a špionážní kosmonautiky, pak si určitě knihu Hvězdné války pozorně přečtěte. Poznáte z ní, jak často bylo lidstvo kvůli špionážní a vojenské kosmonautice blízko velikým problémům, ale i to, jak se díky té samé špionážní a vojenské kosmonautice vždy podařilo tyto problémy vyřešit a válečnické vášně utlumit.
Na stiahnutie
11,36 €

Povaha prostoru a času


Hawkingův a Penroseův cyklus přednášek je určen spíše pro čtenáře, kteří se o fyziku zajímají do hloubky. Poskytuje jim důkladné setkání s látkou, kterou Stephen Hawking představil ve svých popularizačních knihách a kterou shrnuje název knihy. Oba vědci zkoumají vznik a vývoj vesmíru a těles v něm i podstatu času, který je s prostorem neoddělitelně spjat.
Na stiahnutie
8,44 €

Láska a matematika


Láska a matematika je mezinárodní bestseller, ve kterém se rusko-americký matematik Edward Frenkel zpovídá ze své nezřízené lásky k matematice a myšlení vůbec. Kniha však současně poslouží i jako podrobný úvod k Langlandsovu programu, který je asi největším a nejambicióznějším hnutím v celé moderní matematice. Jeho cílem je propojit různé matematické obory a nakonec možná vybudovat sjednocenou teorii celé matematiky. Z hlediska formy je Láska a matematika neobvyklé dílo. Zčásti ho tvoří autorovy osobní vzpomínky na tísnivé poměry v Sovětském svazu v 80. letech 20. století a na jeho rodinu i přátele, kteří mu pomohli najít cestu k matematice. Další složkou je líčení jeho intelektuálního a odborného vývoje, které organicky přerůstá do důkladných rozborů jednotlivých matematických problémů, se kterými se autor v té době potýkal. Kniha tak poslouží jako průvodce nejmodernější matematikou, ale současně i jako motivační příručka pro mladé vědce a mimořádně zajímavý popis různých prostředí, v nichž se dnešní matematici pohybují.
Na stiahnutie
11,36 €