Kniha dňa: Ján Gallovič predstavuje román Nevedomosť

Opakovaním slová nadobudli takú silu, že ich Irena videla vo svojom vnútri napísané veľkými písmenami: Veľký Návrat. Už sa ďalej nevzpierala: bola očarená obrazmi, ktoré sa jej zrazu vynárali z dávno prečítaného, z filmov, z vlastnej pamäti a možno z pamäti predkov: Odyseus, ktorý po rokoch blúdenia opäť vidí svoj ostrov; návrat, návrat, obrovské kúzlo návratu.

Milan Kundera je autor, ktorého netreba špeciálne predstavovať. Držiteľ mnohých domácich aj medzinárodných ocenení, získal napríklad Veľkú cenu Francúzskej akadémie za celoživotné dielo či Medailu prvého stupňa za zásluhy. Český rodák, ktorý emigroval do Francúzska a dodnes žije v jeho hlavnom meste. Do domoviny sa vracia iba sporadicky a preklad svojich diel do češtiny veľmi obmedzuje. Aj vďaka týmto poznatkom je kniha Nevedomosť pre mňa veľmi výnimočná. Milan Kundera sa v nej aspoň v myšlienkach a pocitoch vracia do Československa. Ide o nesentimentálny ľúbostný román, v ktorom sa vďaka úplnej náhode stretnú dvaja hlavní protagonisti na parížskom letisku, rozhodnutí pre krátku návštevu domoviny.

Nevedomosť


Melancholik Milan Kundera sa v nesentimentálnom ľúbostnom románe Nevedomosť aspoň v myšlienkach a pocitoch vracia do Československa, ktoré voľakedy musel opustiť. Irena po ruskej okupácii v roku 1968 emigrovala do Francúzska. Josef sa rozhodol o rok neskôr pre ten istý krok, no vybral si Dánsko. Po dvadsiatich rokoch sa náhodne stretnú na letisku v Paríži, obidvaja letia do Prahy na krátku návštevu. Aké bude ich stretnutie? Čo ich čaká v niekdajšej domovine? Cesta vedie do minulosti, k starým priateľom, rodine, na miesta, ktoré mali kedysi radi, no už ich takmer nespoznávajú. Vedeli by sa tu ešte cítiť ako doma? A kde je ich skutočný domov? Román, ktorý vychádza v preklade Eleny Flaškovej, hovorí o tom, že najdôležitejšie rozhodnutia prijímame vo veku neskúsenosti a nevedomosti. Témou je nepochopenie, nespoľahlivosť pamäti, zradnosť spomienok, nemožnosť návratu tých, ktorí strávili polovicu dospelého života v inej krajine a kultúre. Kunderove pozorovania sú presné a neľútostné. Majstrovsky spriada nitky eseje a románu.
Na sklade 2Ks
16,06 € 16,90 €

Autor si v románe kladie otázky, aké si položí asi každý, kto žije v cudzine a vracia sa domov. Spoznám ešte tie miesta, starých priateľov a dávne ulice? Budem sa tu cítiť ako doma? A kde je vlastne môj skutočný domov? Kundera mal v mnohom pravdu – tie najdôležitejšie rozhodnutia prijímame vo veku, kedy nemáme takmer žiadne skúsenosti alebo vedomosti. Naša myseľ a spomienky sú zradné, spätne ich v mnohých ohľadoch nechápeme a nedá sa na ne spoľahnúť. Ide o ďalšie majstrovsky napísané dielo, plné pozorovaní, ktoré sú presné a neľútostné. Oplatí sa knihu si prečítať.

← Predchádzajúci blog

Jozef Tiso ako posledná nádej

Nasledujúci blog →

Čitateľský denník: 10 kníh, ktoré nás najviac zaujali v roku 2021