Ďalším prehliadaním stránky súhlasíte s používaním cookies.

Božena Němcová: Slovenské rozprávky a povesti I, II

Autor: Veronika Vaňková, 23. decembra 2020
thumbnail
60 rozprávok s prekrásnymi ilustráciami.

Božena Němcová sa preslávila ako autorka slávnej knihy Babička. Napísala však aj množstvo iných diel, vrátane Slovenských rozprávok a povestí. Tie sú po prvýkrát v slovenskom preklade. Knižný dvojzväzok preložila a edične upravila literárna vedkyňa Jana Pácalová – Piroščáková, ilustroval akademický maliar Igor Piačka.

Viac si vypočujete v rozhovore Veroniky Vaňkovej v rámci Knižného špeciálu s Veronikou.  

Dozviete sa viac o Božene Němcovej, ako o moderne zmýšľajúcom človeku a žene, ktorá bola veľmi tvorivá aj tvrdohlavá,  o autorke, ktorá stála za svojou spisovateľskou slobodou, a dozviete sa viac aj o tom, v čom boli jej Slovenské rozprávky podobné s rozprávky Pavla Dobšinského a v čom boli iné.  

Božena Němcová, rod. Barbora (Novotná) Panklová (* 4. február 1820, Viedeň – † 21. január 1862, Praha) bola česká spisovateľka, jedna zo zakladateľov modernej českej prózy.

Mala záujem o folklór, vrchol jej diela tvoria poviedky a rozsiahlejšie prózy z vidieckeho prostredia. Známa sa stala predovšetkým prózou Babička. Táto najčítanejšia česká kniha, ktorá sa dočkala vyše 300 vydaní v češtine a bola preložená do ďalší 21 jazykov, patrila medzi povinné školské čítanie aj na Slovensku.[1]

Němcovej dielo spolutvorí vrcholné obdobie českého národného obrodenia.

Božena Němcová pobudla aj na Slovensku a bola to práve ona, ktorá v knihe Slovenské pohádky a pověsti zachytila najznámejšie slovenské rozprávky ako Valibuk; Mahulena, krásná panna; Vlkolak; Sluncový kôň; Pamodaj šťastia, lavička, O dvanástich mesiačikoch a ... viac

Produkty