Literárna revue 10/2021
Hosťom prvej májovej Literárnej revue je prozaička, scenáristka a finalistka Ceny Anasoft Litera BARBORA HRÍNOVÁ - autorka poviedkovej zbierky JEDNOROŽCE. V relácii postupne zaznejú ukážky z kníh: Diabolský plod, Štvrtkový klub detektívov, Jednorožce, Potok pod potokom, Snežný leopard, Malý Mikuláš zasa vystrája, Nezvestná, Expedícia bádateľa Venceslava Brábka de temných hlbín silúrskych morí. Hudba: Caro Emerald a Katie Mehlua.
Príjemný sobotný večer, opäť po dvoch týždňoch k vám domov dorazil vo viac menej presnom čase rozhlasový bibliobus, ktorý by vás rád upozornil na zaujímavé knižné novinky. Boris Filan dnes v Pálenici rozprával o detektívkach Agathy Christie. Podobne ako on som aj ja presýtený prekombinovanosťou niektorých súčasných detektívnych príbehov a rád sa vraciam ku klasike.
V prvej hodine Literárnej revue vás aj preto čakajú dva nové kriminálne romány v štýle tzv. starej školy. Okrem toho sa porozprávame so scenáristkou a prozaičkou BARBOROU HRÍNOVOU o jej zbierke poviedok JEDNOROŽCE a v druhej hodine vám ponúknem ešte päť žánrovo veľmi rôznorodých knižných tipov.
V prvej časti relácie vás dúfam poteší hudba britskej speváčky gruzínskeho pôvodu Katie Melua a v druhej skladby Holanďanky Caro Emerald.
Príjemné počúvanie vám prajú Lucia Cibiková a Dado Nagy.
Tom Hillenbrand – Diabolský plod
Už som spomínal, že nie som práve veľkým fanúšikom severskej krimi – samozrejme česť výnimkám. Trochu ma dráždi jej čoraz väčšia prekombinovanosť a bizarnosť na jednej strane - a žánrová jednostrannosť a samoúčelnosť na druhej.
Osobne mám rád, keď je kriminálny motív súčasťou románu akoby mimochodom – ako niečo čo dodáva nosnej téme napätie. A presne to je prípad detektívnej série súčasného nemeckého prozaika a novinára TOMA HILLENBRANDA v hlavnej úlohe s luxemburským kuchárom a milovníkov autentických miestnych receptov Xavierom Kieferom.
Kriminálny román Diabolský plod ponúka zaujímavý pohľad do zákulisia sveta vrcholnej gastronómie, ale aj politiky nadnárodných koncernov, ktoré v mene obrovských ziskov sýtia ľudí geneticky upravenými potravinami škodiacimi zdraviu.
Prvý diel série s Xavierom Kieferom ponúka nielen informácie o zaujímavostiach Luxemburgu, špecialitách miestnej kuchyne, ale aj zamyslenie nad skutočnou hodnotou toho, čo nazývame kvalitným jedlom.
Najsilnejšie však zapôsobí samotná hlavná postava – profesionálneho šéfkuchára, samozvaného detektíva, vyznávača pomalého životného štýlu a domácich jedál z kvalitných surovín.
Xavier žije sám v dome pri rieke a voľný čas trávi najčastejšie pohodovým popíjaním s fínskym euroúradníkom a milovníkom dobrého jedla Pekom Vatanenom.
A samozrejme varením vo vlastnej reštaurácii Dve veže. Jedného dňa do nej zavíta popredný kulinárny kritik – a ešte pred hlavným jedlom - zomrie. Xavier zistí, že prišiel na odporúčanie jeho učiteľa – významného šéfkuchára a majiteľa dvoch michelinských hviezd Paula Baudiera, ktorý v rovnakom čase zmizol a jeho reštaurácia zhorela.
A tak Xavier zaháji pátranie na vlastnú päsť a navštívi bývalého kolegu, s ktorým začínal v Boudierovej reštaurácii. Temperamentný a sebastredný Leonard Esteban je dnes hviezdu televíznych programov o vareni. A práve o ich stretnutí bude prvá dnešná ukážka z novej knihy Toma Hillenbranda Diabolský plod. V preklade Kataríny Znamenáčkovej vám ju prečítajú Juraj Kemka a Vlado Kobielsky.
Richard Osman – Štvrtkový klub detektívov
Ďalšia detektívna novinka ma zaujala už keď som o nej prvý krát počul. Vravel som si – presne takéto príbehy mám rád. Autor je fanúšikom tvorby Agathy Christie a svojim románom sa pokúsil jej vzdať poctu.
Ide o prvotinu britského moderátora a komika Richarda Osmana a súčasne momentálne najpredávanejšiu krimi prvotinu v Británii.
Príbeh sa odohráva v luxusnom domove pre seniorov uprostred kentských lesov. Každý štvrtok sa tu stretáva (pod dobrým krytím) klub amatérskych detektívov, ktorí riešia – samozrejme v čisto teoretickej rovine – neuzavreté policajné prípady.
Mestečko pre seniorov Coopers Chase stojí na pozemkoch bývalého kláštora a tamojší developer Ian Venthem - arogantný a vulgárny muž - sa usiluje využiť nepresné miesto v zmluve, aby na mieste kaplnky a cintorína postavil osem nových bytov. Keď mu niekto pichne smrtiacu injekciu, štvrtkový klub detektívov - dôchodcov má pred sebou KONEČNE reálny prípad vraždy.
Ukážku z románu Richarda Osmana Štvrtkový klub detektívov vám v preklade Tamary Chovanovej prečíta Boris Farkaš.
Rozhovor s Barborou Hrínovou
Mojim dnešným hosťom je scenáristka a prozaička BARBORA HRÍNOVÁ, ktorej debutová poviedková zbierka JEDNOROŽCE sa dostala do tohtoročnej finálovej diesiatky Ceny Anasoft litera. Barbora Hrínová je aj trojnásobnou finalistkou literárnej súťaže Poviedka z rokov 2008, 2017 a 2018. Osem poviedok zbierky JEDNOROŽCE spája téma osamelosti, inakosti a neistoty súčasných tridsiatnikov. Protagonistami jednotlivých príbehov sú solitéri s problematickým nadväzovaním vzťahov. Nie, že by sa neusilovali, no ich snaha z rôznych dôvodov stroskotáva. Akoby prišli z úplne iného sveta a neboli kompatibilní so svojim okolím.
Barbrora Hrínová – Jednorožce - poviedka Chémia
Zo zbierky Barbory Hrínovej Jednorožce vám ešte ponúkam ukážku z úvodnej poviedky Chémia. Jej protagonistom je mladý muž Benjamin, ktorý veľmi túži nadviazať vzťah. A nezastaví ho v tom ani pobyt na psychiatrii. Ukážku vám prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.
Prajem vám príjemný – ešte stále sobotný večer. Začína sa druhá hodina Literárnej revue rádia Slovensko, v ktorej vás ešte čaká päť ukážok z knižných noviniek, mailová súťaž a na úvod aj 3 knižné tipy. O knihách, ktoré ich v poslednom čase zaujali budú dnes hovoriť dve scenáristky a prozaičky – Barbora Hrínová a Hanka Lasicová a herečka Eva Pavlíková.
Dušan Dušek – Potok pod potokom
Pred nami je ďalšia novinka. Najnovšia zbierka poviedok spisovateľa DUŠANA DUŠEKA má názov POTOK POD POTOKOM. Autor opäť zachytáva krásu jazyka a všedných dní. A ponára sa čoraz hlbšie do minulosti. Bohatstvo jazyka je práve v jeho možnosti byť úsporný. Potok pod potokom je hľadaním tohto bohatstva a jej starnúci hrdina, spisovateľ Adam, sa pokúša dopátrať, komu sa zaň treba poďakovať.
Hľadá, čo je a čo nie je pravda pri písaní, až napokon zistí, že píše a žije knihu o zázrakoch. A ďakuje za ňu všetkým svojim blízkym. A možno by ani nežil. V knihe nájdete aj kresby z autorovho zápisníka. Ukážku z novej knihy Dušana Dušeka Potok pod potokom vám prečíta Vlado Kobielsky.
Peter Matthiesen – Snežný leopard
Ďalšou novinkou je slovenský preklad autobiografického cestopisu SNEŽNÝ LEOPARD spisovateľa a spoluzakladateľa časopisu – The Paris Review PETRA MATTHIESENA. Spája sa v ňom dobrodružný cestopis s hlbokou meditáciou a pozoruhodnou himalájskou filozofiou. Román SNEŽNÝ LEOPARD bol ocenený prestížnou Národnou knižnou cenou.
Dej sa začína v roku 1973. Po náhlej smrti manželky sa Petrovi Matthiessenovi rozpadol celý svet. Pokúša sa navrátiť do normálnych koľají, a tak odchádza spolu so známym biológom Georgeom Schallerom na výpravu do Himalájí. Cieľom expedície je výskum málo známeho druhu himalájskych modrých oviec, no Matthiessena omnoho viac zaujíma mystický snežný leopard. Objavuje svet, ktorý sa pomaly stráca pod nánosmi modernej civilizácie.
Ukážku z cestopisu SNEŽNÝ LEOPARD vám v preklade Petra Leponiho prečíta Robo Roth.
René Goscinny – Malý Mikuláš zasa vystrája
René Gosciny bol francúzsky spisovateľ a scenárista kreslených seriálov, napr. legendárneho Asterixa. Jeho rodičia boli židovského pôvodu, otec pochádzal z Poľska, mama z Ukrajiny. René Gosciny sa narodil v Paríži, ale keď mal dva roky, presťahovala sa jeho rodina do Argentíny. Vyštudoval tam francúzske lýceum, nejaký čas pobudol v New Yorku a začiatkom 50-tych rokov sa vrátil do Paríža a naplno sa venoval literárnej tvorbe. Spoločne s ilustrátorom Jeanom Jacquesom Sempém vytvorili sériu nesmrteľných príbehov o Malom Mikulášovi a jeho spolužiakoch.
Gosciny zomrel ako 51-ročný na srdcový infarkt priamo počas prehliadky u svojho lekára. Jeho dcéra Anna, ktorá mala v čase otcovej smrti iba 9 rokov, neskôr objavila v otcovej pozostalosti aj ďalšie príbehy o malom Mikulášovi a umožnila dať tejto sérii nový život. Budúci týždeň vychádza nová kniha Mikulášových príbehov pod názvom Malý Mikuláš opäť vystrája. Ukážku z nej vám v preklade Beáty Panákovej prečíta Juraj Kemka.
Lisa Grey – Nezvestná
Predposledná dnešná ukážka z románu NEZVESTNÁ od americkej autorky LISY GREY nás krátko pred záverom opäť vracia k detektívnemu žánru a téme pátrania po nezvestných. Tých možno rozdeliť do dvoch skupín. Buď sú mŕtvi, alebo nechcú, aby ich našli. No vyšetrovanie občas odhalí zvláštnu výnimku.
Súkromná detektívka Jessica Shawová dostáva množstvo anonymných tipov. Fotografia trojročného dievčatka, ktoré pred dvadsiatimi piatimi rokmi uniesli z Los Angeles, ju však nepríjemne zaskočí. Dieťa spozná. Na obrázku je ona sama. Jessicinu matku podľa všetkého zavraždili a ju v rovnaký deň uniesli. Detektívka je odhodlaná vyriešiť prachom zapadnutý prípad vlastného zmiznutia a zistiť pravdu.
Detektív Jason Pryce medzičasom vyšetruje vraždu vysokoškoláčky, ktorá si privyrábala ako prostitútka. Náhodou sa im skrížia cesty, ale Jessica si zakrátko uvedomí, že Pryce tají skutočnosti o minulosti jej otca a matkinej smrti.
Ukážku z románu Nezvestná od Lisy Grey vám v preklade Tamary Chovanovej prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.
Jan Sovák – Expedícia bádateľa Venceslava Brábka do temných hlbín silúrskych morí
Ešte na jednu dobrodružnú knihu vychádzajúcu budúci týždeň by som vás rád upozornil. Ide o prózu českého autora Jana Sováka – Expedícia bádateľa Venceslava Brábka do temných hlbín silúrskych morí. V prvom denníku, ktorý sa objavil v tajomnej debne v pivniciach Národného múzea, opísal vedec svoju expedíciu do obdobia vrchnej kriedy v druhohorách pred 70 miliónmi rokmi. Výpravu do minulosti za pomoci časovej centrifúgy, no aj stretnutie s dinosaurami v poriadku prežil, a tak prehovoril aj svoju priateľku Auréliu na cestu v čase do silúru v prvohorách. Ukážku vám v preklade Branislava Kočana prečíta Boris Farkaš.
Pred nami je ešte vyhlásenie víťazov mailovej súťaže z minulej relácie. Pýtali sme sa: V akom literárnom múzeu si ako sprievodca privyrábal ruský spisovateľ Sergej Dovlatov? Odpoveď je: V múzeu Alexandra Sergejeviča Puškina v Michalovskom.
Za správne odpovede knižné ceny získavajú:
Miloslava Necpalová, Tomas Hlohinec, Juraj Hošták, Rastislav Michalka a Viera Kollová.
Gratulujeme. 20 eurovú knižnú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei získava Marcela Turancová.
Nová súťažná úloha súvisí s prvou dnešnou ukážkou a znie takto: V ktorom meste sa odohráva kriminálny román Toma Hillenbranda Diabolský plod?
A ak odpoviete aj na otázku: Z ktorej krajiny pochádza spomínaný diabolský plod, ktorý dáva všetkým jedlám úžasnú chuť, máte výhru istú.
Svoje odpovede posielajte do konca budúceho týždňa na adresu [email protected] a hráte o knižné ceny a 20 eurovú knižnú poukážku od siete Panta Rhei.
A to je z dnešnej relácie všetko – pekný víkend vám prajú Lucia Cibiková a Dado Nagy a posledným bodom nášho programu je ešte jedna skladba od Caro Emerald.
Dovidenia o dva týždne.