! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 11/2018

Príjemný sobotný večer, milí priatelia, vitajte pri počúvaní druhej májovej Literárnej revue rádia Slovensko. Našim dnešným hosťom bude srbský prozaik Dragan Velikič, autor nového románu Vyšetrovateľ.
Áno, to bol Dragan Velikič na telefónnej linke z Belehradu. Jeho originálne romány sú putovaním neistou krajinou geografickej, historickej, aj osobnej pamäti.

V Literárnej revue vás čaká aj šesť ukážok z knižných noviniek, medzi ktoré patria aj dve reedície knižných klasík. Ponúkneme vám niekoľko tipov na čítanie a tešiť sa môžete aj na hudobnú produkciu vokalistu a producenta Adriana Thawsa, známeho pod umeleckým pseudonymom Tricky. Príjemné počúvanie vám prajú Dušan Macko a Dado Nagy.  

Rozhovor s Draganom Velikičom o Vyšetrovateľovi 1
Úvod dnešnej relácie patrí rozhovoru so srbským spisovateľom Draganom Velikičom – autorom románu Vyšetrovateľ. Narodil sa v Belehrade a vyrastal chorvátskej Pule. Pracoval ako šéfredaktor vydavateľstva Rádia B92 a keďže sa v 90­.tych rokoch minulého storočia čoraz častejšie dostával do konfliktu s miloševičovským vedením štátu, rozhodol sa na niekoľko rokov Srbsko opustiť. V slovenskom preklade Karola Chmela vyšli jeho romány Severná stena, Prípad Brémy, Ruské okno, Bonavia a najnovšie román Vyšetrovateľ.
Jeho rozprávačom je sám autor Dragan Velikič a spúšťačom príbehu sa stala správa o smrti jeho matky. Hoci ide o autobiografické spomínanie, realita sa tu prepletá s fikciou, Velikič sa pokúša o rekonštruovanie minulosti a obnovovanie pamäti, ktorá je nepresná a selektívna. Vynárajú sa mu spomienky, slová, ľudia, vety, vôňe, názvy hotelov a miest ... takto nejako funguje naša pamäť.
Nečakajte žiadny dramatický príbeh, skôr každodennú všednosť, ktorá sa mi však zdala taká strhujúca a úchvatná, že som mal pocit, že takmer každá veta prináša nejakú zaujímavú myšlienku.
S Draganom Velikičom som sa spojil telefonicky za asistencie jeho prekladateľa Karola Chmela a veľká vďaka patrí Tomášovi Čelovskému, ktorý zasa prekladal celý náš rozhovor.   

Neil GaimanSeverská mytológia 
Severská mytológia patrí k zásadným inšpiračným zdrojom veľkej časti súčasnej popkultúry. Nikdy by bez nej nevznikla napr. Tolkienova Stredozem či populárne podobenstvo o tzv. súmraku bohov, čiže Ragnaroku.
Populárny britský autor románovej fantasy a komixov vo svojej najnovšej próze prerozpráva známe severské mýty. A robí to opäť moderne, zábavne a citlivo s dôrazom na emocionálny svet protagonistov týchto mýtov.
V knihe Severská mytológia sa po stručnom predstavení najdôležitejších bohov dozvieme ako vznikol život z ničoty pôsobením chladu a tepla. A po stvorení sveta sa autor presúva k samotným mytologickým príbehom. Dôležitú úlohu tu hrajú samozrejme, bohovia. Najsilnejším z nich je Thor s jeho charakteristickým kladivom, ktoré sa vždy vráti späť svojmu majiteľovi. Jednotliví hrdinovia nesiahajú po najjednoduchších riešeniach, ale výzvu vnímajú ako zámienku, aby mohli naplno predviesť svoje prednosti. Mocným sa aj tu toleruje akákoľvek zlomyseľnosť, rozmary a bezprávie. Autor buduje obraz starého sveta, kde život nie je riadený klasickou morálkou, ale zákonom obce – a tomu sa musia podvoliť dokonca ja bohovia. Autor tu strieda odľahčené časti s časťami rozvíjajúcimi krutosť pôvodných príbehov. Nasledujúca ukážka hovorí o konflikte boha hromu mocného Thora a ľstivého zákerného Lokiho. Vďaka nemu je svet zaujímavejší, ale aj menej bezpečný. Loki priveľa pije a potom neovláda svoje skutky.
Ukážku z knihy Severská mytológia vám v preklade Patricka Franka prečíta Alfréd Swan.                  

Arturo Pérez-ReverteKrátke dni na zabíjanie
Jeden z najobľúbenejších španielskych autorov súčasnosti Arturo Pérez-Reverte nás vo svojom najnovšom do slovenčiny preloženom románe vracia do obdobia nástupu španielskeho fašizmu - do tridsiatych a štyridsiatych rokov minulého storočia, ktoré boli búrlivé nielen v Španielsku, ale v celej Európe.
Hlavná postava románu - Lorenzo Falcó je elegantný gangster, bývalý pašerák zbraní, neodolateľný zvodca žien, bezohľadný agent, chlapec z dobrej rodiny, no predovšetkým vlastenec. Na jeseň v roku 1936, počas španielskej občianskej vojny, keď sú hranice medzi priateľmi a nepriateľmi pomerne nejednoznačné, dostane Falcó - ako agent tajnej služby ťažkú úlohu, ktorá by mohla zmeniť priebeh španielskych dejín. Na dobrodružnej misii, kde nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá, ho sprevádzajú dvaja muži a jedna žena.
Ukážku z nového románu Artura Pereza Reverteho vám v preklade Sofie Tužinskej prečíta Vlado Kobielsky.    

Príjemný sobotný večer, pokračuje druhá hodina Literárnej revue rádia Slovensko, v ktorej vás dnes čaká pokračovanie rozhovoru so srbským spisovateľom Draganom Velikičom, štyri súťažné ukážky, mailová súťaž na záver a práve v tejto chvíli tri knižné tipy.

Dnes vám o svojich obľúbených knihách porozprávajú:
moderátor Rudi Rus: Karl Ove KnausgardMôj boj 4,
spisovateľ a vydavateľ Štefan Chrappa: Vojtěch jasný - Život a film
a hudobník a cestovateľ Miloslav Láber, čiže Whisky: Rudolf VrbaUtiekol som z Osvienčimu
Toľko tri knižné tipy od Rudiho Rusa, Štefana Chrappu a Whiskyho.

Michail BulgakovMajster a Margaréta
Tretia dnešná súťažná ukážka patrí ku svetovej klasike. Tento román písal autor 12 rokov a knižne vyšiel až dvadsaťšesť rokov po jeho smrti. Ide o fascinujúcu syntézu náboženstva, histórie, grotesky, prenikavej satiry a svojskej filozofie umelca obdareného nezvyčajnou obrazotvornosťou.
Hlavnou postavou je spisovateľ, ktorého zavreli do blázinca, aby ho umlčali. 
Príbeh svojho románu opisuje inému mladému spisovateľovi, ktorý sa v blázinci spamätáva zo stretnutia s diablom Wolandom. Hlavná románová línia je príbehom Majstra  – jeho zakazovaného románu a lásky k vydatej Margaréte, druhá fantastická línia hovorí o diablovi a jeho suite, ktorá vyčíňa v letnej Moskve a tretia línia je samotný majstrov román – čiže akýsi príbeh v príbehu. Hovorí o Pilátovi Pontskom správcovi Judey, ktorý odsúdil na smrť za  rozvracačstvo Ješuu Ha Nocriho. A za tento rozsudok je prekliaty.
Nasledujúca ukážka pochádza z druhej satirickej línie tohto románu.

Rozhovor s Draganom Velikičom o Vyšetrovateľovi 2
V tejto chvíli pokračujeme v rozhovore so srbských spisovateľom Draganom Velikičom – autorom románu Vyšetrovateľ.
Dragan Velikič v ňom skúma matnú a nejasnú minulosť vlastnej rodiny – predovšetkým svojej matky, ale aj množstva iných ľudí, ktorí v tom čase tvorili jeho svet.
Román Vyšetrovateľ je súčasne skvelou esejou o plynutí času a o veciach, ktoré z minulosti presiakli do prítomnosti a budú mať vplyv na budúcnosť.

Jaroslav KlusPseudologia phantastica
Približne pred troma rokmi som vám v Literárnej revue priniesol rozhovor so spisovateľom Jaroslavom Klusom o jeho originálnom románe Hodina vlka.
Tento autor vydal minulý rok nový - autobiograficky ladený román o priebehu  psychickej choroby. Ide o mozaikovitý príbeh návratu psychiatrického pacienta do života, jeho zvolenia za riaditeľa školy, písania románu a jeho vydania. Nasleduje obdobie iluzórnej slávy. Rodinný a osobnostný rozvrat i roztrieštenie života nastane veľmi rýchlo po krátkom opojení úspechom a novou láskou. Všetko neodvratne smeruje k návratu na psychiatriu, kde hlavný hrdina namiesto románov opäť koncipuje korešpondenciu adresovanú svojej duševnej chorobe. Táto pútavo napísaná kniha fascinuje svojím realizmom a popri pasážach plných nádeje prináša zúfalé obvinenia psychickej choroby. S pohnutím sledujeme zaslepenosť hlavnej postavy, ktorá nedokáže vziať do rúk vlastný život. Ukážku z prózy Jaroslava Klusa vám prečíta Vlado Kobielsky.

Becky AlbertalliJa, Simon
Nasledujúca ukážka bude z nového príbehu pre mládež, resp. pre čitateľskú kategóriu tzv. young adults. Ide o pozoruhodný ľúbostný príbeh, odohrávajúci sa do veľkej miery vo virtuálnom priestore. Šestnásťročný Simon Spier má niekoľko tajomstiev, ktoré by si veľmi rád nechal pre seba. Jedným z nich je to, že je gej a už niekoľko mesiacov si tajne dopisuje s chlapcom, ktorý sa volá Blue. Ten je však príliš plachý, aby odhalil svoju identitu.
Problém nastane, keď sa ich mailová korešpondencia dostane do nesprávnych rúk a hrozí, že Simon stratí nielen právo na svoje tajomstvo a súkromie, ale stratí aj Bluea.
Bude sa musieť zbaviť nielen spolužiaka, ktorý ho vydiera, ale nájsť správnu príležitosť na svoj vlastný comming out. Ukážky z knihy Becky Albertalli – Ja, Simon vám v preklade Ivany Cingelovej prečíta Daniel Fischer.   

Joseph HellerHlava XXII
Pred vyhlásením výsledkov mailovej súťaže z minulej relácie pre vás mám ešte jednu nesúťažnú ukážku zo skvelého protivojnového románu Josepha Hellera Hlava XXII.  Ide o skvelú satiru na vojnu a vojakov. Prvý krát bol vydaný v roku 1962 a v týchto dňoch vychádza v paperbeckovej reedícii v novom dizajne spolu s románmi Niečo sa stalo a Gold nad zlato. Ukážku z neho vám v preklade Dušana Janáka prečíta Alfréd Swan.               

Toľko ukážka z reedície románu Josepha Hellera Hlava XXII. V minulej relácii ste nám mali napísať ukážky z akých kníh v relácii postupne odzneli. Za správne odpovede posielame knižné ceny:
Emílii Brezovej, Márii Galiovskej, Márii Takáčovej, Evke PichaničovejPaulínke Priščákovej. Gratulujeme.

A dvadsať eurovú knižnú poukážku od nás získava opäť dáma – Emília Zvinická. Takisto gratulujem.

Dúfam, že sa knihám potešíte a mám tu pre vás aj súťažnú úlohu do ďalšej relácie, ktorá znie takto:
Keby ste mali sami začať písať príbeh – román alebo poviedku, akou vetou by ste začali.

Svoje odpovede posielajte do 7. júna na adresu [email protected]  a hráte opäť o knižné ceny a 20 eurovú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei.

Tešíme sa na vás opäť o dva týždne – a našimi hosťami by mali byť hudobník Whisky a portugalský spisovateľ Gonzalo Tavares.

Peknú druhú polovicu víkendu vám prajú Dušan Macko a Dado Nagy.  

 

RTV 

 

← Predchádzajúci blog

FILM: Dámsky klub

Nasledujúci blog →

Nemá zmysel, aby rozprávky pokračovali, kým ich deťom nebude mať kto čítať