! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 12/2017

Prajem vám príjemný sobotný večer, vitajte pri počúvaní Literárnej revue - dvojtýždenníka o nových knihách, súťažných ukážkach a knižných tipoch. Dnes opäť aj s dvoma skvelými hosťami – írskym prozaikom Johnom Boynom – autorom kníh Chlapec v pásikavom pyžame a Chlapec na vrchole hory a slovensko-fínskou spisovateľkou Alexandou Salmelou – autorkou nového románu Antihrdina. Našim hudobným hosťom bude Peter Lipa, v mailovej súťaži sa dozvieme – aké vtipné vety si podčiarkujete vo svojich knihách a dúfam, že stihneme aj ukážku z novej vtipne dadaistickej zbierky Jany Bžochovej Wild Mámenia a preliezačky
Príjemné počúvanie vám prajú Dušan Macko a autor relácie Dado Nagy.
A ešte jeden citát – „život patrí porazeným.“ Dnes sa dozviete ku ktorej knihe patrí.    
 
Rozhovor s Johnom Boynom
Dnešnú Literárnu revue začnem výnimočne hneď prvým hosťom. John Boyne je írsky prozaik, ktorého najviac preslávili jeho knihy pre mládež. Hovorím najmä o próze Chlapec v pásikavom pyžame o dvoch deväťročných chlapcoch žijúcich na rozdielnych stranách plota v koncentračnom tábore. Bola preložená do vyše tridsiatich jazykov a úspešne sfilmovaná. V slovenskom preklade nedávno vyšli aj jeho knihy pre mládež Chlapec na vrchole hory, Zostaň kde si a potom odíď a Úžasná cesta Barnbabyho Brocketa okolo sveta.
John Boyne sa nedávno zúčastnil knižného veľtrhu Svět knihy, kde mal okrem iných aktivít aj diskusiu s izraelským autorom Urim Orlevom priamo na pražskom vlakovom nástupišti, z ktorého počas vojny odvážali Židov do koncentračného tábora.
 
V prvej hodine ešte stihneme krátku ukážku z románu Johna Boyna, ktorý hovorí najmä o inakosti a o veciach, ktoré z inakosti vyplývajú.
Jeho hlavná postava - Barnaby Brocket sa narodil do úplne normálnej austrálskej rodiny. 
Jeho otec Alistair aj mama Eleanor sú obyčajní ľudia a neznášajú akékoľvek vybočovanie z radu. Preto ich mimoriadne zaskočí, že ich tretie dieťa – malý Barnaby neuznáva pravidlá zemskej príťažlivosti a hneď po narodení sa v pôrodnej sále vznesie k plafónu ako balón. 
Rodičia sú z tejto Barnabyho výstrednosti zdesení a nechcú aby vychádzal von z domu – veď čo by na vznášajúce sa dieťa povedali susedia ...
Osemročný Barnaby je poslušný syn, nesmierne rád by svojim rodičov vyhovel a stál pevne na zemi, ale jednoducho to nedokáže. 
A tak sa Eleanor s Alistairom rozhodnú svojmu synovi nenápadne zložiť z tela závažia a nechať ho odletieť. Barnaby sa vznesie do výšok, kde v lietajúcom teplovzdušnom balóne stretne lesbickú dvojicu starších dám - Ethel a Marjorie, ktoré ho odvezú do južnej Ameriky - a Barnabieho cesta sa začína. Tu je teda prvá dnešná ukážka, v ktorej ho matka vezme na prvú prechádzku po vonku. 
Túto knihu som vybral preto, lebo John Boyne mi v rozhovore povedal, že do veľkej miery obráža jeho vlastný život. V preklade Aleny Redlingerovej vám ju prečíta Vlado Kobielsky.
 
Príjemný sobotný večer, pokračuje druhá hodina Literárnej revue Rádia Slovensko.
Na úvod pre vás mám niekoľko knižných tipov. 
Keďže írsky prozaik John Boyne je aj vášnivým čitateľom a pred prezentáciou poprosil organizátorov, aby ho nechali si hodinu samého čítať, spýtal som sa – čo práve číta a rovnakú otázku som položil aj našim ďalším hosťom: spisovateľke Alexandre Salmele a a knihovníčke Renáte Kulifajovej.
John Boyne: Min Jin Lee - Pachinko
Alexandra Salmela: José Saramago - Povesť o kláštore
Renáta Kulifajová: Denisa Fulmeková - Konvália 
Tak to boli knižné tipy – spisovateľov Johna Boyna, Alexandry Salmely a knihovníčky Renáty Kulifajovej.
 
David DuchovnyZasr*tý Bucky Dent                                          
K veľmi príjemným prekvapeniam minulého roka patrila vtipná kniha Krava nebeská autora Davida Duchovneho – áno toho DD, ktorý hral agenta Foxa Maldera v seriáli Akty X.
Duchovny je však nielen výborným hercom, scenáristom a režisérom, ale aj výborným spisovateľom. Svedčí o tom aj jeho najnovšia kniha, z ktorej vám ponúknem ďalšiu ukážku. Hovorí o vzťahu syna a jeho otca. Obaja sú fanúšikmi odlišných baseballových klubov a základná zápletka tejto vtipnej a dojímavej knihy do istej miery pripomína film Good Bye Lenin. Hlavnou postavou príbehu je Ted Fullilove, tridsiatnik, ktorý vyštudoval vysokú školu, no živí sa ako predajca orieškov počas bejzbalových zápasov mužstva New York Yankees. Má rozpísaných niekoľko románov, no vo vydavateľstve o nich nechcú ani počuť. Jedným slovom ukážkový lúzer.
Tedov stereotypný život nabúra správa o otcovi, ktorý zomiera na rakovinu pľúc. Tedov otec Marty, ktorý kedysi pracoval ako autor reklamných sloganov, na rodinu dlhé roky kašľal a aj preto cesta vzájomného hľadania si vzťahu je viac ako komplikovaná. Martymu sa však vždy polepší, keď jeho bejzbolový tím vyhrá a tak sa jeho syn spolu s otcovými kamošmi a zdravotnou sestrou Marianou pokúšajú trocha kamuflovať realitu. Ukážku z knihy Davida Duchoveho vám v preklade Svetlany Žuchovej prečíta Boris Farkaš.
 
Mojim druhým dnešným hosťom je slovensko-fínska spisovateľka Alexandra Salmela. Narodila v Bratislave, žije vo fínskom meste Tampere a veľmi úspešne publikuje v oboch jazykoch.  
Svoju románovú prvotinu nazvanú 27 alebo smrť robí umelca napísala po fínsky, dostala sa do najužšieho výberu Národnej literárnej ceny Finlandia a získala ocenenie Debut roka. Svoj román si sama preložila do slovenčiny a postúpila aj medzi finalistov domácej súťaže Anasoft litera. 
V roku 2015 vydala Alexandra Salmela vo Fínsku svoj druhý román Antihrdina a v týchto dňoch vychádza jeho slovenský preklad, resp. slovenská verzia. 
Špekulatívny antiutopický román Antihrdina na prvý pohľad pôsobí ako literárna fantastika, je však až desivo nadčasový. Vychádza z predpokladu, že v istej (nepríliš významnej) krajine, ktorá je súčasťou väčšieho medzinárodného spoločenstva sa odohrá obrovská ekologická katastrofa. Skupina eko-separatistov sa na protest rozhodne krajinu uzavrieť pred zlým vonkajším svetom a vytvoriť spravodlivý štát spravovaný prísnym ekologickým diktátom, v ktorom budú občania žiť šťastne a v súlade s prírodou.
 
Hana LasicováPupo a Fazuľka                                                       
Nasledujúca ukážka bude určená najmä tým, ktorí majú radi pekné a vtipné detské knihy. Volá sa Pupo a Fazuľka a jej hlavnými postavami sú dvaja malí škôlkari, ktorí zhodou okolností bývajú v tom istom dome. Fazuľka je drobné a veľmi chudé dievčatko. Je tvrdohlavá a má schopnosť čítať ľuďom myšlienky. Jej kamarát Pupo je síce väčší, guľatejší a okuliarnatejší, je však tichý, zakríknutý a pomerne bojazlivý. Bojí sa tmy, strašidiel a dokonca aj návštevy divadla. Je dobrácky a kamarátsky, no nevie sa účinne brániť škôlkarskej šikane a adekvátne na ňu zareagovať. 
Fazuľka je Pupovým dokonalým protikladom. Má zdravé sebavedomie a dokáže zaskočiť aj mnohých dospelých. Vie si presadiť vlastný názor a dať najavo, že nikto ju nemá právo súdiť za to, kým je a ako sa cíti. To ukáže aj v nasledujúcej ukážke, ktorú vám prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.
 
Ďalšia ukážka bude zo slávnej novely kolumbijského spisovateľa Gabriela Garcíu Márqueza – Kronika vopred ohlásenej smrti. Prvý krát vyšla v roku 1981. Jej dej sa odohráva počas jednej noci resp. skorého rána. Podáva ho rozprávač z pohľadu človeka, ktorý sa do dediny vrátil po 27rokoch. Deň sa začína istotou, že bratia Vicariovci zavraždia mladého Santiaga Nasara, z pomsty za poškvrnenie cti rodiny a ich sestry Angely. Angela bola večer predtým odmietnutá dezignovaným snúbencom Bayardom San Románom, nakoľko už nebola pannou. Za túto okolnosť v ich očiach niesol zodpovednosť Santiago Nasar. 
Novela s dokumentárnou, až žurnalistickou presnosťou opisuje okolnosti, v ktorých celá dedina o pripravovanej vražde vie, ale nik sa jej nesnaží zabrániť - i keď budúci páchatelia konajú viac z povinnosti ako z presvedčenia; dokonca dúfajú, že by im v čine niekto mohol zabrániť. Ukážku z knihy Kronika vopred ohlásenej smrti vám v preklade Jarmily Srnenskej prečíta Vlado Kobielsky.
 
Krátko pred záverom tu mám ešte aspoň krátku ukážku zo skvelej zbierky hravých dadaistických básní Jany Bžochovej Wild - Mámenia a preliezačky. K tejto skvelej knihe sa určite ešte vrátime – zatiaľ vám z nej ponúkam aspoň jednu báseň, ktorú vám prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.
 
No a my sa teraz poďme pozrieť na vaše mailové odpovede – na otázku z minulej relácie – akú vtipnú vetu ste si v knihe podčiarkli:
 
Lenka Dancáková z Prešova napísala:
Najviac ma pobavila myšlienka jedného príbehu z knihy Poďme sa rozprávať, ktorá zahŕňa 15 zaujímavých kapitol zo života. Príbeh s názvom Stolička je o vysokoškolskom profesorovi filozofie, ktorý zadal študentom úlohu, v ktorej mali dokázať, že stolička, ktorá je pred nimi neexistuje. Niektorí napísali 30 hlbokých úvah. No iba jeden študent, ktorý odovzdal prácu po niekoľkých sekundách, získal "A". Napísal: "Aká stolička?"
 
Dávid Adamička napísal:
Teraz v knihách podčiarkujem hlavne zamyslenia, ktoré v sebe ukrývajú nielen prvoplánový smiech, ale i trošku filozofie - takými sú pre mňa slová Ľubomíra Feldeka, ktoré som si dvakrát podčiarkol - „Nápis na pomníku filozofa: V myslení som bol esom. Myslel som. A preto nie som.“
 
Kornélia Bobáľová napísala:
Vtipná veta z knihy Čitateľ z vlaku o 6:27: 
„Ardlo Buret prišiel na svet s bremenom zákernej prešmyčky. Umožnilo ju skríženie prvej časti priezviska s druhou časťou krstného mena a druhej časti priezviska s prvou časťou krstného mena: Ardlo Buret - Bulo Retard. Táto nechutná slovná hračka mu zunela v ušiach od prvých krokov a prischla mu na celý život.“ 
 
Týmto trom poslucháčom posielame knižné ceny a 20 eurovú poukážku získava Filip Kukučka, ktorý napísal: 
Pravidelne som si podčiarkoval vtipné výroky detektíva Phila Marllowa v románoch Raymonda Chandlera. Táto veta však pochádza z Chandlerovho životopisu: „Áno som presne taký ako postavy v mojich knihách. Som tvrdý chlapík a je o mne známe, že dokážem holými rukami rozpoliť rožok.“
 
A súťažná úloha do budúcej relácie znie: Pošlite mi jednu krátku dadaistickú nonsensovú báseň. Akúkoľvek. 
 
Môžete tak urobiť do konca budúceho týždňa na adresu [email protected] a hráte opäť o knižné ceny a 20 eurovú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei.
 
Archív relácie nájdete na webovej stránke Pantarhei.sk v sekcii Knihožrút.
Pekný záver víkendu vám prajú Dušan Macko a autor relácie Dado Nagy.
 
 
RTV
← Predchádzajúci blog

Keith Stuart: Chlapec z kociek

Nasledujúci blog →

J. Jonáš, J. Kuchař: Svet prírodných antibiotík