Literárna revue 12/2018

Príjemný sobotný večer, vítam vás pri počúvaní Literárnej revue rádia Slovensko. Dnešná relácia bude venovaná výlučne slovenským autorom a ich dielam. Jedinou výnimkou bude náš hudobný hosť – indonézsky jazzový pianista Joey Alexander, ktorý má iba 14 rokov a za sebou už niekoľko nominácií na cenu Grammy.
Mojim literárnym prekvapením posledných dní je antiutopický román 2084 slovenského prozaika Martina Juríka, ktorý bude našim prvým hosťom. V druhej hodine sa pozhovárame s hudobníkom a cestovateľom Miloslavom Whisky Láberom o jeho debutovej fotografickej knihe Tretia planéta.
Čaká vás šesť ukážok z nových kníh a na záver mailová súťaž na tému – akou vetou by ste začali svoj román alebo poviedku.
Pekný večer s novými slovenskými knihami vám prajú Andrej Mračna a Dado Nagy.   
 
Rozhovor s Martinom Juríkom o 2084
Budúci rok si presne o tomto čase pripomenieme sedemdesiate výročie vydania slávneho antiutopického románu Georga Orwella 1984. Vyšiel ôsmeho júla 1949 a autor v ňom zobrazil víziu budúcnosti totalitne usporiadaného sveta založeného na neustálej kontrole, nenávisti a špiclovaní. Orwellovo proroctvo bolo do veľkej miery varovaním pred spoločenským systémom, ktorý v tom čase už vlastne existoval.
Veľmi podobne pôsobí aj nový román 2084 slovenského autora Martina Juríka, ktorý je mojim prvým dnešným hosťom. 
Kombinuje v ňom antiutópiu s trilerom a esejou a rozvíja motívy súperenia konzervatívnych a liberálnych prúdov islamu, slabín západnej demokracie, obchodných aktivít ruskej tajnej služby a nárastu európskeho nacionalizmu a extrémizmu. 2084 ohúri presvedčivým obrazom blízkej budúcnosti, nadhľadom, skvele vystavaným príbehom a doslova záplavou faktov.
 
Martin Jurík si dal záležať na vytvorení dôslednej prognostickej vízie politického, ekonomického a ideologického vývoja nášho sveta ovládaného nenávisťou a chaosom. Z prvej dejovej línie odohrávajúcej sa v meste Rakka vám ponúkam ukážku, ktorú vám prečíta Laco Kerata. Hlavná postava – zubný technik Ali sa večer po práci vracia do svojho bytu zdedeného po rodičoch. 
 
Václav PankovčínMarakéš/Prípoviedka o fazuľovej polievke 
Po románe Martina Juríka 2084, ktorý je kombináciou antiutópie, trileru a eseje by som vás teraz rád upozornil na optimistickú magicko-realistickú knihu z východného Slovenska. 
Spisovateľ a novinár Václav Pankovčín patril k najväčším talentom domácej prózy deväťdesiatych rokov. Zomrel veľmi mladý – iba tridsaťročný. 
Vo svojej tvorbe oživil juhoamerický magický realizmus a preniesol ho na východné Slovensko. V jeho poviedkach sa aj tie najpodivnejšie a najfantastickejšie veci dejú celkom prirodzene. 
Vašo Pankovčín je poetický, hravý, zábavný, ale dokáže byť aj temný a hlboký. V poviedkovej zbierke Marakéš, z ktorej je aj nasledujúca ukážka predvádza akýsi prehľad miestnej mytológie, parapsychologických úkazov a zaujímavých postáv. Ich príbehy sa prelínajú – občas sa objavia v hlavnej úlohe, občas vo vedľajšej. 
Vaša Panovčína dnes spomínam z dvoch dôvodov – jednak sme si 21. mája pripomenuli 50. výročie jeho narodenia a jednak mu aj pri tejto príležitosti vyšiel výber z poviedkovej tvorby nazvaný Šicke me naše. Prvý zväzok súborného diela Václava Pankovčína obsahuje poviedky zo začiatku 90. rokov, ktoré pochádzajú z prvých dvoch kníh - „Asi som neprišiel len tak“ a „Marakéš“. Sú doplnené o nové, doposiaľ nepublikované texty z pozostalosti. 
Nasledujúcu poviedku z tejto knihy, ktorá mi veľmi pripomína aj Bohumila Hrabala vám prečíta Daniel Fischer. 
 
Prvú hodinu dnešnej relácie zakončíme troma knižnými tipmi. Dnes budú:
od spisovateľa Martina Juríka: Mouhanad Khorchide - Milosrdný islam
spisovateľky a editorky Tone Revajovej: Stephen King - O písaní 
a organizátorky projektu Celé Slovensko číta deťom Viery Kučerovej: Mária NerádováJak velbloud potkal ťavu 
 
Príjemný sobotný večer, začína sa druhá hodina Literárnej revue rádia Slovensko, ktorá je dnes venovaná ukážkam z nových kníh slovenských autorov. V tejto hodine privítame nášho druhého hosťa – hudobníka a cestovateľa Miloslava Whisky Lábera, ktorý nedávno otvoril v Múzeu moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach výstavu svojich fotografií a pokrstil debutovú fotografickú knihu nazvanú Tretia planéta
 
Nasledujúca súťažná ukážka bude z esejistickej knihy spisovateľa, publicistu a bývalého disidenta Martina Šimečku. Vyniesla mu Cenu Dominika Tatarku, ktorá sa udeľuje každoročne za „za výnimočné literárne dielo napĺňajúce humanistické tradície slovenskej kultúry a duchovný odkaz Dominika Tatarku.“
Jej najväčším bonusom je podľa mňa čítavosť a nadhľad s akým Martin Šimečka uvažuje nad príbehom Slovenska posledných päťdesiatich rokov. Nestavia sa do polohy vševedúceho komentátora a kritika, skôr konštatuje, ako ho vývoj u nás – v Čechách a na Slovensku - neraz prekvapoval.   
 
Základnou témou jeho esejí je ľahostajnosť slovenskej spoločnosti, ktorá sa však v určitých historických okamihoch premenila vo svoj opak. Vo vášnivú a živelnú zaujatosť bytím. Martin Šimečka upozorňuje na poslušnosť slovenských kultúrnych elít počas normalizácie a s úžasom vníma otvorené vystúpenie verejnosti počas Nežnej revolúcie. Konštatuje však, že slovenská spoločnosť si od revolúcie až doteraz nedokázala odpovedať na základnú otázku – akou spoločnosťou vlastne chceme byť? Autoritárskou? Nacionalistickou? Liberálnou?
Veľmi zaujímavo píše aj o okolitých krajinách a mnohých iných súčasných fenoménoch.
Ukážku z knihy Martina Šimečku vám prečíta Boris Farkaš. 
 
Rozhovor s Whiskym o Tretej planéte 
Mojim druhým dnešným hosťom je cestovateľ a frontman legendárnej kapely Slobodná Európa, pilot, kameraman a režisér Miloslav Láber, známy pod prezývkou Whisky. Ako cestovateľ navštívil približne 80 krajín, pričom sa zameriava najmä na miesta, kde civilizácia a turistický ruch ešte nestihli zničiť prírodu a tradičný spôsob života.
V jeho debutovej fotografickej knihe Tretia planéta nájdete jeho fotografie z Gruzínska, Iránu, USA, Arménska, Kolumbie, Náhorného Karabachu, ale aj zo Severnej Kórey či Srí Lanky vznikli počas jeho ciest medzi septembrom 2016 a januárom 2018. Ale aj myšlienky o tom, čo mu cestovanie dalo a ako ovplyvnilo jeho život. 
 
Spisovateľka a novinárka Ľuba Lesná vydala koncom minulého roka novú knihu, ktorá prináša príbehy štyroch žien žijúcich v rôznych historických obdobiach. 
Všetky sú obvinené zo zločinov, ktoré nespáchali, alebo bojujú proti nepriateľskej a nespravodlivej štátnej mašinérii. Ich príbehy do poslednej chvíle zanechávajú v čitateľoch optimizmus a nádej. Jednotlivé príbehy sú napísané ako beletrizovaná história, podložená zachovanými faktami a fragmentami starých bájí. 
V knihe svoj iný príbeh predstaví antická kráľovná Klytaimnéstra, neter Gustava Mahlera Alma Rosé, slávna Báthoryčka a dcéra bratislavského antikvariátnika Lýdia Piovarcsyová - Steinerová.
Nasledujúca ukážka pochádza z prvého príbehu z koncentračného tábora v Osvienčieme, kde rozprávačka otvára príbeh Almy Rosé - huslistky a dirigentky ženského orchestra, ktorý fungoval v koncentračnom tábore v Osvienčime. 
 
Pred nami je predposledná nesúťažná ukážka z reedície menej známej prózy Rudolfa Slobodu
Táto útla próza vyšla prvýkrát v roku 1971 a je autobiografickým záznamom autorových zážitkov z detstva a mladosti.
Romaneto Don Juan je desiatym zväzkom edície Slobodových diel v novej grafickej úprave Boris Meluša, za ktorú získal Národná cenu za dizajn. Autorovými slovami - hlavný hrdina miluje ženy a je politikom. Viac nemôže chcieť ani jedna žena. Ani jedno nerobí hrdina s chladným srdcom; dalo by sa povedať, že je dobrodruh. Ukážku z knihy Rudolfa Slobodu Romaneto Don Juan vám prečíta Alfréd Swan.
 
Krátko pred záverom a mailovou súťažou pre vás mám ešte jednu krátku ukážku z novej – v poradí tretej zbierky poviedok Václava Kostelanskeho nazvanej Virtuóz. Aj v tomto prípade sú jeho hrdinami bizarné postavy alebo, ako by povedala Ivana Gibová – defektní jedinci, ktorí sú však skvelým odrazom bizarnej a defektnej spoločnosti. Ukážku z poviedky Žiadosť z novej knihy Václava Kostelanskeho vám prečíta Laco Kerata.
 
Toľko ukážka z poviedky Žiadosť Václava Kostelanskeho. A pred nami je vyhlásenie výsledkov mailovej súťaže z minulej relácie. Mali ste nám napísať akou vetou by ste začali svoj román alebo poviedku.
 
Dagmar Koppalová by začala takouto vetou:
"Sedela na dvore a myslela si, že to bude krásny, slnečný a pokojný májový deň."
 
Ján Bogner napísal takúto klasicky znejúcu vetu:
"V hlave sa mi premietajú spomienky na minulosť. Dávam ich na papier tebe, milý čitateľ, aby ti boli príjemným čítaním a možno aj poučením."
 
Simona Ďurdíková by začala svoj príbeh takto:
Prvá veta môjho príbehu by sa mohla začať napríklad aj takto...
"Práve som zostúpila z posledného schodíka nočného vlaku, keď ma zrazu niekto jemne chytil za plece a prehovoril veľmi zvláštnou rečou."
 
Miroslav Špánik napísal takúto prvú vetu:
Všetko podstatné v mojom živote by sa odohrávalo asi s menším smiechom a väčšou námahou, ak by som dopočúval inštrukcie mojej terajšej budúcej bývalej a doplnil si do sedem rokov rovnakej krížovky, že správne miesto nášho rande bude opäť na Slavíne...
 
Všetkým týmto poslucháčom gratulujeme, posielame knižné ceny a 20 eurovú poukážku získava Mária Krupíková, ktorá napísala takúto dlhú prvú vetu: 
"Štrngot kľúčov a jemné cvak - cvak zámku dverí naladilo podvedomie pána Rezáka na oddychový mood po namáhavom dni v psychologickej ambulancii rovnako aj dnes večer, až kým sa v byte nerozsvietilo, pretože pozeral do úplne prázdneho bytu so stenami so žirafím vzorom, čo mu takmer vyrazilo dych, preto zavrel oči a sústredene sa nadýchol a vydýchol a keď oči pomaly otvoril, videl byt s nábytkom a bielymi stenami presne tak, ako ho ráno ako jediný nájomník opúšťal a jeho tichý úžas bol veľmi slabý odvar toho, čo sa dnes večer len začalo..."
 
Márii takisto blahoželáme k 20 eurovej knižnej poukážke od siete kníhkupectiev Panta Rhei a mám pre všetkých ďalšiu úlohu. 
Napíšte mi, kto by bol pre vás ideálnym románovým hrdinom. O kom by ste si radi niečo prečítali? Napíšte mi jeho meno, vek, profesiu a zvláštne znamenia.
 
Svoje odpovede na tému ideálneho románového hrdinu posielajte do 21. júna na adresu [email protected] a opäť hráte o knižné ceny a 20 eurovú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei.
 
Pekný záver víkendu vám prajú Andrej Mračna a autor relácie - Dado Nagy. 
 

RTV 
← Predchádzajúci blog

Louisa May Alcott: Malé ženy

Nasledujúci blog →

Ivan A. Backer: Vlak na slobodu