! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 12/2019

Príjemný nedeľný večer, milí priatelia, vitajte pri počúvaní Literárnej revue rádia Slovensko, ktorú dnes vysielame v netradičnom čase. Nejde o žiadnu zmenu vysielacej štruktúry – ale o náhradný termín relácie, ktorá vypadla kvôli prezidentským voľbám.
Takže v tej dnešnej Literárnej revue sa môžete tešiť na básnika Erika Ondrejičku, ktorý vám predstaví svoju novú knihu epigramov nazvanú HAPPYgramy. Ponúkneme vám niekoľko knižných tipov, pripravili sme si pre vás až sedem ukážok z nových aj menej nových kníh a našim hudobným hosťom bude LP, čiže Laura Pergolizzi, ktorá bude o niekoľko dní koncertovať v Bratislave.
Príjemné počúvanie (minimálne do polnoci) vám želajú Štefan Bihúň a Dado Nagy. 
 
Básnik a textár Erik Ondrejička vydal pred desiatimi rokmi v roku 2009 vtipnú zbierku epigramov venovanú téme pitia a radostiam zo života nazvanú (e)Pigramy. V týchto dňoch vychádza jej pokračovanie HAPPYgramy. Opäť s ilustráciami Ivana Popoviča. 
                                                   
Keďže dnešnú reláciu vysielame v netradičnom čase, rozhodol som sa výnimočne nahradiť telefonickú súťaž korešpondenčnou. Ak sa do nej chcete zapojiť, napíšte nám do konca budúceho týždňa na adresu literarnarevue©rozhlas.sk zoznam kníh, z ktorých ukážky v dnešnej relácii postupne odznejú a hráte tradične o knižné ceny a 20 eurovú knižnú poukážku od siete Panta Rhei
 
Prvá ukážka bude z novej prozaickej knihy slovenskej autorky Zuzany Mojžišovej nazvanej Modus vivendi. Ide o príbeh troch stareniek zasadený do antiutopického prostredia blízkej budúcnosti. V pozadí tušíme katastrofu, ktorá zmenila svet a zrušila všetky dovtedy fungujúce systémy: od zásobovania po susedské či rodinné spolunažívanie. Nesledujeme však celú spoločnosť a jej zápas o prežitie. 
Dôraz rozprávania je na osobných príbehoch troch hrdiniek. Tie majú, napriek všetkému, svoju svojskú každodennosť, priateľské vzťahy, samozrejme aj svoje muchy a čelia úplne inej výzve: vlastnému starnutiu. Ukážku z knihy Zuzany Mojžišovej Modus vivendi vám prečíta Judita Hansman.   
 
Prednedávnom vyšla v slovenskom preklade najnovšia kniha amerického autora Jonathana Safran Foera - Tu som. Za obálku jej slovenského prekladu získal grafik Dodo Dobrík medzinárodnú cenu za knižný dizajn. Druhá dnešná ukážka však nebude z nej, rád by som zašiel trocha do minulosti a ponúkol vám ukážku z prvého románu Jonathana Safran Foera Úplne osvetlené. Obálku takisto dizajnoval Dodo Dobrík. 
Ide o Foerovu románovú prvotinu, ktorá nesie výrazné autobiografické prvky.  
V roku 1999 sa vtedy dvadsaťdvaročný J.S. Foer vybral na Ukrajinu pátrať po svojich židovských koreňoch a najmä po žene, ktorá zachránila jeho starého otca a pomohla mu utiecť do Ameriky. Ukrajina nedávnej minulosti musela byť pre mladého Američana obrovským kultúrnym šokom. Autor sa však v románe opisovaniu Ukrajiny z pohľadu Američana šikovne vyhol a nechal opísať samého seba svojim ukrajinským vrstovníkom Alexom, ktorý ho má sprevádzať a ktorý angličtinu príliš neovláda. Vďaka tomu vzniká mnoho komických situácií, ktoré pomáhajú odľahčiť rozpaky hlavných protagonistov. Román Úplne osvetlené je o hľadaní koreňov, resp. o hľadaní samého seba – čo je motív, ktorý autor nadelil všetkým postavám knihy. 
Dej sa rozvíja v troch základných líniách – prvá popisuje udalosti Jonathanovej cesty očami mladého Ukrajinca Alexa, v druhej autor – teda Jonathan popisuje kapitoly z dejín svojej rodiny žijúcej v židovskom štetli na konci 18. storočia a tretiu časovú rovinu tvorí tvorivý proces písania vlastného románu, kde môžeme čítať Alexove postrehy k tomu, čo napísal Jonathan, jeho pripomienky, ale aj jeho rozčuľovanie sa nad zvratmi deja, ktoré autor svojim príbuzným – pripravil. 
V druhej dnešnej ukážke sa Ukrajinec Alex vyberie spolu so svojim dedkom a jeho bláznivou fenou Sammym Davisom Juniorom Juniorom do Ľvova čakať na stanicu mladého Američana Jonathana. Prečíta vám ju v preklade Otta Havrilu Richard Stanke.
 
Príjemný nedeľný večer, milí priatelia, vitajte pri počúvaní druhej hodiny Literárnej revue rádia Slovensko. Opakujem, nejde o žiadny nový vysielací termín, iba o náhradu neodvysielanej relácie kvôli prezidentským voľbám. 
V nasledujúcej hodine vás čaká päť ukážok z nových aj starších kníh a na úvod tradične tri knižné tipy. O svojich obľúbených tituloch vám porozprávajú: 
publicistka Soňa Gyarfášová: Imrich Gablech - "Hallo, Airfield-Control, go ahead!" Spomienky vojnového pilota 
a literárny vedec a recenzent Peter Rius Jílek: Ivana Dobrakovová - Matky a kamionisti.
Toľko tri knižné tipy od Sone Gyrfášovej, Erika Ondrejičku a Petra Riusa Jílka.
 
Jane AustinPýcha a predsudok                                                          
Tretia ukážku bude z knižnej klasiky nazvanej Pýcha a predsudok. Ide o najznámejší román anglickej spisovateľky Jane Austinovej a jeden z najpopulárnejších románov anglickej literatúry vôbec. Prvú verziu románu Austenová napísala v rokoch 1796 – 1797 pod názvom Prvé dojmy. V tejto podobe ho však nikdy nevydala, pretože sa jej preň nepodarilo nájsť vydavateľa. Po vydaní románu Rozum a cit sa k rukopisu Austenová vrátila, prepracovala ho, takže bol román nakoniec publikovaný 28. januára 1813 pod názvom Pýcha a predsudok
Ide o príbeh o tom, ako môže príchod mladého muža prevrátiť hore nohami život v rodine s piatimi dcérami. Tento príbeh lásky a hodnôt odkrýva vzťahy medzi spoločenskými vrstvami Anglicka 18. storočia. Hlavnými postavami sú mladá, dôvtipná a citlivá Elizabeth Benettová, stelesňujúca samu autorku a inteligentný, ale neprístupný a navonok necitlivý pán Fitzwilliam Darcy. Román popisuje postupné prekonávanie vlastnej pýchy a zbavovanie sa predsudkov zo strany oboch hrdinov, ktoré - bez toho aby to sami vedeli - prekonáva predovšetkým ich vzájomná láska. Ukážku vám v preklade Beáty Mihalkovičovej prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.
 
Andreas GruberČas smrti                                                                   
Štvrtá dnešná ukážka bude z výborného trileru u nás nie príliš známeho rakúskeho autora Andreasa Grubera – Čas smrti. Hlavnou postavou je mníchovská kriminálna komisárka Sabine Nemezová, ktorá bezradne pátra po motíve otrasných zločinov. 
Sadistický vrah svojim obetiam oznámi, že ak do 24 hodín prídu na to prečo ich uniesol, nechá ich nažive. A potom jednu obeť nechá vyhladovať, inú utopí v atramente, ďalšiu zaživa zabetónuje…  
Komisárka Nemezová až po boku svojrázneho holandského kolegu zistí, že vrahovi slúži ako predloha stará rozprávková knižka pre deti. A tá ukrýva ešte veľa nápadov, ako spôsobovať bolesť, zabíjať a unášať… Spolu sledujú stopy vraha až do Viedne, kde sa práve páchateľ zahráva s psychoterapeutkou Helen Bergerovou. Tá však obráti celú hru proti nemu. Tesne pred odhalením však zabijak zmizne bez stopy. Ukážku z krimitrileru Andreasa Grubera Čas smrti vám v preklade Martiny Šturcelovej prečíta Boris Farkaš.
 
V týchto dňoch vychádza aj reedícia v poradí siedmeho románu amerického autora Johna Irwinga Modlitba za Owena Meanyho.
Ide o strhujúci košatý príbeh, v ktorom sa prelína osobitý humor, hlboký cit a predtucha zvláštnej hrozby.  
Postava Johnnyho s príchuťou autobiografie rozpráva formou monológu o svojom najbližšom priateľovi Owenovi Meanym ako o človeku, ktorý svojimi životnými postojmi priam magicky ovplyvňuje životy ľudí okolo seba. Tento zvláštne nadaný mladý muž je síce malý vzrastom, no veľký duchom a nešťastnou náhodou (ale bo riadením vyššieho osudu?) zabije pri baseballe Johnovu krásnu mamu, do ktorej bol tajne zamilovaný.
Prostredníctvom tejto románovej postavy John Irving vyslovuje okrem hlbokých životných právd svoje názory na viaceré historické udalosti. Otvára tu aj otázky viery, morálky aj osudu. Ukážku z knihy Johna Irwinga Modlitba za Owena Meanyho vám v preklade Kataríny Karovičovej prečíta Alfréd Swan.
 
Eny HanksMama, nebo a ja                                                            
Predposlednú dnešnú ukážku som vybral z knihy Mama, nebo a ja od dizajnérky Eny Hanks, ktorá v nej originálnym spôsobom píše o svojom tehotenstve, pôrode i materstve. Prekvapivé spomienky z prežívania toho istého obdobia však má aj jej šesťročný syn, ktorý detailne hovorí o udalostiach, ktoré prežíval dávno pred svojim narodením. Ukážku z knihy Eny Hanks – Mama, nebo a ja vám prečíta Lucia Vráblicová.
 
Anna ToddováŽeny z rodu Springovcov                                          
A pred nami je ešte posledná dnešná ukážka z románu americkej autorky Anny Toddovej Ženy z rodu Springovcov. Jeho protagonistkami sú sestry - Meg, Jo, Beth a Amy. Každá je iná, ale trápia ich rovnaké starosti – otec je na misii v Iraku a mama skrýva tajomstvo. V každom prípade túžia po celkom inom živote než, aký práve vedú. A pred sebou majú rok, ktorý rozhodne o ich budúcnosti. Ukážku z knihy Anny Toddovej Ženy z rodu Springovcov vám v preklade Anny Kolčiterovej prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková. 
 
Toľko posledná dnešná ukážka. Iba zopakujem, že ak sa chcete zapojiť do súťaže o knižné ceny a 20 eurovú knižnú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei, napíšte nám ukážky z akých kníh v dnešnej relácii postupne odzneli. Mailová adresa je [email protected].
Písať môžete iba do konca budúceho týždňa, lebo najbližšiu sobotu už vysielame Literárnu revue v tradičnom vysielacom termíne. 
 
A ešte som tu mám mená výhercov súťaže z minulej relácie. Mali ste napísať koľká v poradí je nová kniha Vojtecha Matochu Prašina. Správna odpoveď je, že je to jeho prvotina. Vojtěch Matocha bude o týždeň našim hosťom a povie viac. A tešiť sa môžete aj na výborný rozhovor s Paolom Giordanom. 
 
Knižné ceny dnes získavajú: Jana Matulayová, Eva Feriancová, Vierka Kollová, Iveta Moravčíková, Stano Kochan. 20 eurovú poukážku posielame Marte Vrtielovej. A Gratulujeme.
 
Zvukový archív Literárnej revue nájdete na stránke Pantarhei.sk v sekcii Knihožrút. A to je nadnes všetko. Pekný začiatok nového týždňa vám želajú a na stretnutie o týždeň sa tešia Štefan Bihúň a Dado Nagy.



RTV    
 
 
 
← Predchádzajúci blog

Andrew S. Greer: Less

Nasledujúci blog →

Scott Galloway: Veľká štvorka