Ďalším prehliadaním stránky súhlasíte s používaním cookies.

Literárna revue 13/2019

Autor: Dado Nagy, 25. júna 2019
thumbnail
Michal Hvorecký: Tahiti - Utópia

Hosťom tretej júnovej Literárnej revue je Vojtěch Matocha - autor knihy pre mládež Prašina. V relácii postupne zaznejú ukážky z kníh: Tahiti - Utópia, Traja kamoši a fakticky fantastický výlet, Zberý dvor, Toľko života, Motív X, Mlčať je zlatá rybka a Zakázaná. O hudbu sa postaral Avishai Cohen. A máme pre Vás aj súťaž, kde hráte o knižné ceny a 20 € knižnú poukážku od siete Panta Rhei.

Príjemný sobotný večer, milí priatelia, vitajte pri počúvaní Literárnej revue rádia Slovensko. Posledný týždeň bol veľmi bohatý na stretnutia s viacerými zaujímavými spisovateľmi. Okrem Paola Giordana do Bratislavy minulý víkend zavítal aj Vojtěch Matocha autor dobrodružnej prózy pre mládež Prašina, ktorý bude dnes mojim hosťom. Ale aj básnik Erik Groch s novou básnickou zbierkou a doslova pred niekoľkými hodinami poľská reportérka Agniezska Wojczinska a významný maďarský dramatik, režisér a spisovateľ István Tasnády. O reportážnych knihách a divadle budeme hovoriť neskôr, dnes nás v Literárnej revue čakajú súťažné ukážky z knižných noviniek pre deti a mládež, ale aj zaujímavé tipy z iných žánrov. O hudbu sa postará Avishai Cohen a príjemné počúvanie Literárnej revue vám minimálne do polnoci spoločne zabezpečia - Jana Mikovičová a Dado Nagy
 
Michal HvoreckýTahiti - Utópia                                                                 
Publicista, prekladateľ a spisovateľ Michal Hvorecký vydal tento týždeň nový román, ktorý sa dotýka troch základných tém - Milana Rastislava Štefánika, ostrova Tahiti a tzv. paralelnej histórie Slovákov. Odohráva sa v roku 2020 na ostrove Tahiti, kde žijú už tri slovenské generácie. Neudiala sa žiadna Československá republika – Štefánik svoj národ po Parížskej mierovej konferencii jednoducho presvedčil, že v Uhorsku ho nečaká nič dobré, a ostrov Tahiti je naproti tomu zem zasľúbená. A tak sa Veľká skupina slovenských otcov, matiek a detí vydáva na dlhú cestu plnú útrap. Príbeh tzv. paralelnej histórie Slovákov na Tahiti vychádza z historických skutočností. Sľubovaný lepší život na ďalekom ostrove sa však nevyvíja tak, ako utečenci dúfali. Michal Hvorecký napísal zábavný román o úteku, zlomových okamihoch dejín a o túžbe po slobode. Výborný nápad, zaujímavá fabula a striedanie niekoľkých časových línií. Ak mi niečo prekážalo, tak pomerne chabá príbehová línia a jednorozmerné postavy. Ako som už naznačil, v tomto románe sa mnohé udalosti slovenskej histórie udiali inak, niektoré však prebehli veľmi podobne ako v skutočnosti. Napr. príbeh legendárnej Štefánikovej smrti.
Ukážku z novej knihy Michala Hvoreckého vám prečíta Boris Farkaš. 
 
Mojim dnešným hosťom v LR je český spisovateľ Vojtěch Matocha – autor dobrodružnej knihy pre mládež nazvanej Prašina, ktorá bola preložená aj do slovenčiny. Prašina je tajuplné miesto uprostred žiariacej Prahy. Nikto nevie prečo, ale v Prašine nefunguje elektrina: nesvietia tu lampy, nejazdia električky a mobily márne hľadajú signál. V tejto strašidelnej štvrti pátrajú dvaja chlapci a jedno dievča po starobylom tajomstve, ktoré by mohlo zmeniť svet. Do celého prípadu je zapletený zlý podnikateľ Klement Hrouda a vynálezca Hanuš Nápravník. Vojtech Matocha - autor Prašiny, ktorá bola tento rok nominovaná na cenu Magnesia Litera - pracuje ako programátor aplikácii pre mobilné telefóny a dlhé obdobie viedol skautský oddiel. Stretli sme sa na festivale BRAK a zaujímalo ma, ako vznikol nápad na takúto knihu. 
 
Už budúci týždeň nás čaká asi najvýznamnejšia udalosť v živote školákov – začiatok letných prázdnin. A práve tohto významného medzníka sa týka novinka, ktorá vychádza budúci týždeň. Po knihách Traja kamoši a fakticky fantastický bunker a Traja kamoši a fakticky fantastický poklad vychádza budúci týždeň posledná časť tejto trilógie – Traja kamoši a fakticky fantastický výlet. Rozprávačom je 11-ročný Juraj Králik. Ujde z domu, ale iba na krátko. Práve totiž vypukli letné prázdniny a čaká ho vytúžený výlet. Zažije veľké dobrodružstvo a stratí sa v hustom lese. Našťastie nie sám, ale s kamoškou Laurou a náčelníkom Tigria noha.
Uvidí padať hviezdy, zažije účinky Čutyho živej vody, spozná sedem mačiatok aj deti tetrova Dada a samozrejme sa tu vyskytnú aj jeho starí kamoši - mačka slečna Mliečna, fenka agentka Bondy a kôň doktor Hafling. 
Ukážku z knihy Barbory Kardošovej – Traja kamoši a fakticky fantastický výlet vám prečíta Daniel Fischer. 
 
Príjemný sobotný večer, začína sa druhá hodina Literárnej revue rádia Slovensko, v ktorej vás ešte čakajú ukážky z piatich knižných noviniek a na úvod trojica knižných tipov. 
O svojich obľúbených dielach vám dnes porozprávajú:
vydavateľ Koloman Kertész Bagala: Marek VadasZlá štvrť
spisovateľ Vojtěch Matocha: Michael FaberKniha zvláštních nových věcí 
a režisérka a spisovateľka Mariana Čengel Solčanská: Simon MawerSklenená izba.  
Tak to boli knižné tipy Kolomana Kertésza Bagalu, spisovateľa Vojtěcha Matochu a režisérky a spisovateľky Mariany Čengel Solčanskej. 
 
Branislav JobusZberný dvor                                                                      
K začiatku leta už tradične patrí aj nová kniha Braňa Jobusa - hudobníka a autora rozprávkových príbehov o Muflónovi Anciášovi, komisárovi Mrodgem červotočovi Chrumovi, žubrienkach inštalatérkach a mnohých iných milých postavách. 
Hrdinami jeho najnovšej knihy sú veci, ktoré už nikto nepotrebuje - a tak sa ocitli na smetisku. Dozviete sa, čo sa udeje s kotúčikom záchodového papiera, s nie úplne čerstvým patizónom, hliníkovou plechovkou a aj o tom, ako išiel celofán s alobalom na výlet. Vďaka múdremu kompótu, ktorý sa vo vyhodených novinách dočítal, ako funguje recyklácia, sa zrodí na zbernom dvore aj Odpadkový fantóm. 
Ukážku z novej knihy Braňa Jobusa vám prečíta Juraj Kemka. 
 
V týchto dňoch vychádza aj najnovší román britského autora Louisa de Berniera. Odohráva sa na Cejlóne a je voľným pokračovaním jeho románu Prach, čo padá zo snov. Hovorí o osudoch detí spriatelených rodín McCoshovcov a Pittovcov z anglického vidieka, do životov ktorých vstúpila prvá svetová vojna. Začiatkom dvadsiatych rokov 20. storočia Daniel odíde s Rosie a ich malou dcérkou na Cejlón, kde chcú začať nový život a zabudnúť na traumy vojny. No ani tu v pozemskom raji uprostred čajových plantáží sa nedokážu zbaviť pút, ktoré ich spájajú s domovom, a rozdielnych predstáv o plnohodnotnom živote. Aj Rosiným trom sestrám, ktoré zostali doma v Anglicku, stoja v ceste za šťastím mnohé prekážky a v neľahkej dobe hľadajú spôsob, neraz aj veľmi nekonvenčný, ako naplniť svoje túžby. Ukážku z nového románu Louisa de Bernieres vám v preklade Otta Havrilu prečíta Alfréd Swan. 
 
Stefan AhnhemMotív X                                                                    
Nasledujúca ukážka bude z obľúbeného oddychovej žánru - švédskeho krimi. Po trileroch Obeť bez tváre, Deviaty hrob a 18 pod nulou vychádza už o týždeň najnovší príbeh z Helsingborskej kriminálnej polície nazvaný  Motív X
Komisár Fabian Risk je mimo službu a stará sa o svoju postrelenú dcéru, ktorá je momentálne v kóme a má výčitky svedomia. V tom čase však brutálne zavraždia jedenásťročného chlapca, prisťahovalca zo Sýrie. Mestská kriminálna polícia má podozrenie na rasovo motivovanú vraždu. Pribúdajú ďalšie zdanlivo náhodné mŕtvoly a policajti z helsingborskej polície sa pri prenasledovaní viacerých páchateľov ocitnú pod veľkým tlakom. Fabian sa musí vrátiť do služby a šéfka kriminálnej polície Astrid Tuvessonová takisto preruší svoj dvanásťkrokový program odvykania od alkoholu, aj keď sotva začala, pretože musí viesť prácu v paralelných vyšetrovaniach. Tentoraz som zostal som pri pomerne tichej a civilnej scéne z Fabianovho nie príliš veselého domáceho života. Ukážku z trileru Stefana Ahnhema Motív X vám v preklade Jany Melichárkovej prečíta Vlado Kobielsky.
 
Anabel PitcherováMlčať je zlatá rybka                                            
Predposledná dnešná ukážka bude z najnovšej knihy autorky próz pre mládež Annabel Pitcherovej. Je ukážkovým príkladom súčasných kníh pre tínejdžerov, ktoré riešia pomerne vážne problémy.  
Mlčať je zlatá rybka je príbehom Tess Turnerovej - pätnásťročného introvertného dievčaťa s miernou nadváhou. Žije navonok bezproblémový život v milujúcej rodine, a snaží sa uspokojiť rodičov aj učiteľov. Až kým jedného dňa nezistí, že otec nie je jej skutočným otcom. V šoku prestane rozprávať a rozhodne sa na vlastnú päsť odhaliť tajomstvo svojho pôvodu. Na tejto ceste odhalí aj množstvo iných veľmi citlivých vecí. Jediný priateľ, ktorý po celý ten čas verne stojí po jej boku, je detská baterka z pumpy v tvare zlatej rybky... 
Ukážku z knihy Anabel Pitcherovej Mlčať je zlatá rybka vám v preklade Lucie Nižníkovej Kollárovej prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.
 
Jodi MalpasováZakázaná                                                                
Na úplný záver som si nechal ešte krátky ukážku z nového románu Jodi Malpasovej Zakázaná, ktorý hovorí o vzťahu, ktorý mal byť na začiatku podľa vzájomnej dohody iba čisto chvíľkovým rozptýlením, prerástol však do výnimočnej lásky. 
Ukážku z novej knihy Jodi Malpasovej vám v preklade Andrey Vargovčíkovej prečíta Lucia Vráblicová.
 
Ukážka doznela a ja mám pre vás mená výhercov súťaže z minulej nedele. Napriek nezvyčajnému vysielaciemu termínu prišlo veľa správnych odpovedí a knižné ceny vyhrávajú: Dušana Matejková, Elena Čičmancová, Darina Bachratá, Eva Haršányiová a Tomáš Senaj.   
20 eurovú knižnú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei tentoraz posielame Marcele Molnárovej z Košíc.
 
A ešte nás čaká súťažná úloha do budúcej relácie. Našim hosťom bude o dva týždne taliansky spisovateľ Paolo Giordano, ktorému práve vychádza výborný román Požierači neba.
Úloha znie: v ktorej časti Talianska sa tento román odohráva?
 
Svoje odpovede posielajte do 3. júla na mailovú adresu [email protected] a hráte opäť o knižné ceny a 20 eurovú poukážku na nákup kníh od siete Panta Rhei
 
A to je nadnes všetko. Pekné letné dni a noci vám prajú Jana Mikovičová a Dado Nagy.RTV
 

Produkty