Literárna revue 14/2017

Dnes som narazil na milé knižné venovanie, ktoré autor adresoval svojim najbližším:

„S láskou venujem svojej žene Marganit a deťom Elle Rose a Danielovi Adamovi, bez ktorých by som túto knihu dokončil o dva roky skôr.“

Príjemný sobotný večer, milí priatelia, netreba sa nikam ponáhľať, začína sa štrnásta tohtoročná Literárna revue rádia Slovensko. Jej hosťami budú Eva Bacigalová a Ján Riapoš – autori knihy Mal som (vždy) šťastie 2 Michal Hvorecký, ktorý predstaví svoj nový román Trol. Čaká vás aj päť súťažných ukážok a niekoľko knižných tipov.

O hudbu sa dnes postarajú dvaja overení interpreti Ian Shaw a Nina Simone. Príjemné počúvanie júlovej Literárnej revue vám prajú Juraj Tima a Dado Nagy.

Etgar Keret – Osem percent ničoho / Tlsťoch
Tento týždeň navštívil Slovensko populárny izraelský spisovateľ Etgar Keret, pri príležitosti vydania novej poviedkovej zbierky, ktorá je výberom jeho próz zostavených špeciálne pre slovenské vydanie. Keret patrí medzi najprekladanejších hebrejsky píšucich autorov, ale venuje sa aj písaniu publicistiky a grafických románov. Okrem toho spolupracuje na písaní filmových a televíznych scenárov so svojou manželkou herečkou a režisérkou Shirou Gefen.

Keret rád píše o súčasnosti, aj o politických témach a väčšinou obracia udalosti hore nohami, stiera hranice medzi vysokou a nízkou kultúrou a jeho humoristické poviedky sa vyznačujú veľkou mierou absurdity, irónie a sebairónie.

Veľmi ma zaujal už jeho český poviedkový výber Létající Santíny, a samozrejme slovenské preklady Silvie Singer Zrazu ktosi klope na dvere a Sedem dobrých rokov. Práve túto knihu mal Etgar Keret odprezentovať na festivale Pohoda už pred troma rokmi – vtedy to bohužiaľ, kvôli bombardovaniu Tel Avivu nevyšlo.

Z novej zbierky som pre vás vybral poviedku TLSŤOCH, ktorú vám v preklade Silvie Singer prečíta Daniel Fischer. Etgar Keret mi povedal, že poviedkaTlsťoch je o jeho žene. Nie, že by sa po nociach premieňala na malého tučného chlapíka, ale keď sa zoznámili, tak sa jej trocha bál, lebo ho vydesilo množstvo jej záujmov a profesií.

Rozhovor s Michalom Hvoreckým
Mojim prvým dnešným hosťom je spisovateľ Michal Hvorecký – autor nového románu Trol
Michal Hvorecký patrí medzi špičku domácich publicistov a komentátorov verejného života. Vo svojom najnovšom románe sa sústredil na relatívne nový fenomén sociálnych sietí a internetového priestoru – troling, čiže zámerné dezinformovanie. Slovom trol sa označuje anonymný účastník diskusných fór, chatov alebo blogov, ktorý uverejňuje urážlivé a provokatívne príspevky zámerne skresľujúce realitu. Zaujímalo ma prečo si vybral žáner antiutópie a svoj román situoval do blízkej budúcnosti.

Ako som sľúbil ponúkam vám teraz aj ukážku z nového románu Michala Hvoreckého Trol.

Jeho príbeh je zasadený do obdobia antiutopickej budúcnosti, no v podstate ide skôr o paralelnú realitu, čiže svet, v ktorom zvíťazili rôzne pseudovedecké teórie. Napr. povinné očkovanie bolo zrušené a tak sa vrátili dávno potlačené choroby, zdravotníctvo skolabovalo a základnou liečebnou metódou sa stala homeopatia. Trol je subjektívnou spoveďou mladého zakríknutého muža, ktorý sa zamestnal ako dobre platený internetový dezinformátor šíriaci propagandu, lži a výmysly v mene Veľkej Ríše. Ide však o fragmentárnu prózu, než komplexný kompozične prepracovaný román.Mnohé motívy zo života hlavnej postavy sú iba naznačené a nedotiahnuté do pointy či jednotiaceho celku. Ukážku z románu Trol vám prečíta Vlado Kobielsky.

Príjemný dobrý večer, vitajte pri počúvaní druhej hodiny Literárnej revue rádia Slovensko, ktorú začneme knižnými tipmi našich hostí. Tentoraz budú od: spisovateľky a novinárky

Evy Bacigalovej, predsedu slovenského paraolympijského výboru Jána Riapoša a scenáristky Terezy Simanovej. Aké knihy ich teda zaujali?

Spisovateľka a novinárka Eva Bacigalová: Traja muži v člne, Jerome K. Jerome

Predseda paraolympijského výberu Ján Riapoš: Kniha radosti, Dalajláma a Desmond Tutu

Scenáristka TerezaSimanová: 

Toľko tri knižné tipy - Evy Bacigalovej, Jána Riapoša a Terezy Simanovej. A pred nami je tretia dnešná súťažná ukážka.

Olivier Bourdeaut – Čakanie na Bojanglesa
Ide o prvotinu francúzskeho autora, ktorého meno je Oliveir Bourdeaut. Označujú ho za literárny objav minulého roka a týmto mini románom(či skôr novelou) získal veľký ohlas vo Francúzsku, aj vo svete. Svoju prvotinu napísal po tom, čo stratil v Paríži prácu realitného makléra a na sedem mesiacov odišiel písať ku svojim rodičom do Španielska. V podstateide o opis života jednej excentrickej parížskej rodiny. Otcovi sa podarilo zarobiť veľa peňazí a zabezpečiť svojej žene a synovi voľný a bohémsky spôsob života. Keď sa v dôsledku netradičného harmonogramu naruší synova školská dochádzka, začnú ho jednoducho vzdelávať doma. Centrom rodinného života je tanec, hudba, drinky, návštevy rovnako výnimočných priateľov či občasný odchod do letného sídla v Španielsku. Takýto extravagantný život ale nemôže trvať večne, a netradičné postavy žijúce netradičným životom musia zákonite skončiť rovnako netradične.

A aby som nezabudol – základným motívom knihy je pieseň Niny Simone – Mr. Bojangles - príbeh speváka a tanečníka z New Orleansu, ktorý tancom privolával dušu svojho mŕtveho psa. Ukážku z nového románu Oliviera Bourdeaut(a) vám v preklade Alexandra Halvonka prečíta Boris Farkaš.

Rozhovor s Evou Bacigalovou
Možno si ešte spomínate na knihu rozhovorov Mal som (vždy) šťastie novinárky a spisovateľky Evy Bacigalovej s paralympijským víťazom a predsedom Slovenského paralympijského výboru Jánom Riapošom. Jeho osud sa zmenil v sekunde, keď ako dvadsaťštyriročný úspešný mladý podnikateľ utrpel vážnu dopravnú nehodu, po ktorej zostal pripútaný na vozíček. Po troch rokoch Eva Bacigalová s Jánom Riapošom vydali pokračovanie nazvané Mal som (vždy) šťastie 2.

Táto publikácia prináša desať obsiahlych rozhovorov s desiatimi osobnosťami. Sú medzi nimi paralympijskí športovci, spevák Robo Opatovský, legendárna krasokorčuliarska trénerka Hilda Múdra či Imrich Béreš. Spoločným motívom sú motivačné príbehy ľudí, ktorí hodnotu šťastia spoznali vo chvíli, keď museli tvárou v tvár vzdorovať nešťastným náhodám, úrazom či osobnej tragédii. Knihu otvára obrátené garde – Ján Riapoš sa tentoraz pýta na osobný príbeh novinárky a spisovateľky Evy Bacigalovej.

Luca D´Andrea – Podstata zla
Štvrtú dnešnú súťažnú ukážku vám ponúknem nesúťažne. Ide opäť o knižný debut. Tentoraz triler z prostredia Dolomitov od talianskeho prozaika Lucu D´Andreu.
Hlavnou postavou je mladý newyorský filmár a dokumentarista Jeremiah Salinger, ktorý sa vydáva aj s rodinou na dovolenku do Siebenhochu, malej obce v Južnom Tirolsku, kde vyrastala jeho žena Annelise. Očarený prírodou a tamojšími ľuďmi začne aj s kamarátom Mikom pracovať na dokumente o alpskej záchrannej službe. Počas nakrúcania sa však stane obeťou havárie záchranárskeho vrtuľníka, ktorú ako jediný prežil. Dlho sa spamätáva z posttraumatického šoku, a keď sa pomaly začína uzdravovať a chodí s dcérou Klárou na výlety, náhodou sa dozvie o krvavom zločine, ktorý sa stal pred mnohými rokmi: v rokline Bletterbach niekto brutálne zmasakroval troch mladých ľudí. Zločin nemá vinníka, ľudia možno aj niečo vedia, ale všetci mlčia ako hrob. A Jeremiah sa napriek varovaniam a Annelisinmu nesúhlasu púšťa do vyšetrovania. Nasledujúca ukážka hovorí o tom ako sa vlastne začala jeho dokumentaristická kariéra. Ukážku z knihy Luca D´ Andreu – Podstata zla vám v preklade Romana Sehnala prečíta Kamil Mikulčík.

Artur Conan Doyle – Stratený svet
A pred nami je posledná súťažná ukážka. Jej autorom je klasik detektívneho žánru Artur Conan Doyle. Tentoraz však nepôjde o žiadny príbeh Sherlocka Holmesa a Dr. Watsona.Ale o iné veľmi známe dielo - dobrodružný román, ktorý inšpiroval mnohé generácie čitateľov, aby sa stali slávnymi bádateľmi. Jeho hlavná postava - mladý novinár E.D. Malone chce očariť ženu svojich snov a túži po dobrodružstve. Prihlási sa k výprave výstredného profesora Challengera, ktorý tvrdí, že objavil náhornú plošinu skrytú uprostred juhoamerickej džungle, v ktorej ešte žijú prehistorické tvory. Nikto mu neverí a stáva sa terčom všeobecného výsmechu. Štyria odvážlivci počas expedície v ťažko prístupných pralesoch povodia Amazónky zažijú neuveriteľné dobrodružstvá, z ktorých naskakujú zimomriavky. Od chvíle, keď sa vydávajú na americký kontinent, Malone začína písať príbeh formou listov – reportáží. Ocitnú sa v nebezpečnom svete druhohôr plnom obrovských dinosaurov, gigantických rastlín, starodávnej civilizácie.

Kniha vyšla nedávno v dvoch rôznych vydaniach, aj prekladoch. Ja som si vybral to staršie. Ukážku z tejto knihy A. C. Doyla vám v preklade Štefana Kýšku prečíta Boris Farkaš.

Na záver nás ešte čaká vyhlásenie víťazov mailovej súťaže z minulej relácie. Vašou úlohou bolo napísať nám - ukážky z akých kníh v relácii postupne odzneli. Knižné ceny za správne odpovede posielame:

Elene Čičmancovej, Márii Galiovskej, Janke Mackovej, Danielovi Čižmárovi.

20 eurovú knižnú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei získava Miroslava Ducháčková zo Žiliny. Gratulujeme.

Moja nová súťažná úloha je veľmi jednoduchá. Napíšte nám, akú knihu práve čítate? Na vaše odpovede čakáme do 20. júla a písať môžete opäť na adresu literarnarevue©rozhlas.sk. Hráte opäť o knižné ceny a jednu 20 eurovú poukážku na nákup kníh od siete kníhkupectiev Panta Rhei.

Tešíme sa na vás opäť o dva týždne – v sobotu 22. júla. Peknú druhú polovicu víkendu vám prajú Juraj Tima a Dado Nagy.

 

← Predchádzajúci blog

Tillie Coleová: Tisíc chlapčenských bozkov

Nasledujúci blog →

Jessie Burton: Múza