Kníhkupectvo PANTA RHEI na skvalitnenie služieb používa cookies podľa pravidiel, ktoré sú Vám k dispozícii v Obchodných podmienkach. Ďalším používaním stránky s uvedenými pravidlami súhlasíte.

Osobný odber už na 528 miestach na Slovensku

Literárna revue 14/2019

Autor: Dado Nagy, 17. júla 2019
thumbnail
Dominik Dán: Pochovaní zaživa

Hosťami sobotnej Literárnej revue sú taliansky spisovateľ Paolo Giordano - autor románov Osamelosť prvočísel a Požierači neba a šéfredaktorka časopisu Rozum Iris Kopcsayová. V relácii postupne zaznejú ukážky z kníh Pochovaní zaživa, Umenie obyčajného života, Tisíc dokonalých tónov, Sedem rozchodov Amy a Craiga, V klietke a Dievča vo vlaku.

Prajem vám príjemný prázdninový večer, milí priatelia. Počúvate Literárnu revue rádia Slovensko, v ktorej sa môžete tešiť na dvoch zaujímavých hostí. Tým prvým bude talianský spisovateľ Paolo Giordano – autor románov Osamelosť prvočíselPožierači neba a našou druhou hosťkou bude Iris Kopcsayová – šéfredaktorka nového literárneho časopisu Rozum
Okrem toho vás čaká ukážka z najnovšieho detektívneho románu Dominika Dána Pochovaní zaživa, kniha rituálov japonského zenového mnícha, dve prózy pre mládež, dva trilery, knižné tipy, mailová súťaž a hudba od Tria Esbjorna Svensona.
Jana Mikovičová a Dado Nagy začínajú skladbou s krásnym názvom Obrázok Doris, s ktorou cestuje Boris.
 
Pred tromi týždňami navštívil Bratislavu talianský spisovateľ Paolo Giordano, ktorému nedávno vyšiel v slovenskom preklade jeho štvrtý a zatiaľ najnovší román Požierači neba. Paolo Giordano je vyštudovaný fyzik, rodák z Turína a držiteľ prestížnej literárnej ceny Premio Strega za jeho prvotinu Osamelosť prvočísel.
Požierači neba sa odohrávajú na talianskom juhu v Apúlii. Hlavnou postavou je mladé dievča Teresa, ktorá sem chodí každé leto na prázdniny k starej mame. Za zaujímavých okolností sa v noci zoznámi so skupinou mladých chlapcov a toto stretnutie navždy zmení jej život, aj budúcnosť. Požierači neba sú románom o dospievaní, o hľadaní boha a alternatívneho životného štýlu, o ekológii a rodičovskej láske. 
 
Za sprostredkovanie rozhovoru ďakujem Talianskému kultúrnemu inštitútu a vydavateľstvu Slovart. Na záver som Paola Giordana poprosil o pozdrav pre poslucháčov rádia Slovensko. Len mi je ľúto, že ho nepovedal po taliansky. 
 
Budúcu sobotu by mal hudobný festival Pohoda navštíviť ďalší atraktívny zahraničný hosť - britský spisovateľ Simon Mawer, ktorému práve vychádza v slovenskom preklade román Sklenená izba, inšpirovaný príbehom brnenskej vily Tugendhat. V českom preklade je v týchto dňoch k dispozícii aj autorov najnovší román Pražské jaro
 
A hneď nasledujúci týždeň po Pohode sa môžeme tešiť aj na najnovší román Dominika Dána Pochovaní zaživa, ktorý sa však v elektronickej podobe dá kúpiť už teraz. Mal som možnosť si ho v predstihu prečítať a ak ma na ňom niečo zaujalo, tak práve jeho nedetektívna stránka, čiže neľudskosť a chamtivosť, ktoré sú jeho hlavnou témou. Ak vynechám línie týkajúce sa samotných detektívov, tak v centre nového Dánovho románu stojí najmä príbeh životaschopného starého otca, ktorý nečakane a za veľmi podivných okolností zomrel v Domove pre seniorov. Umiestnila ho tam jeho dcéra so svojim mužom, ktorí sa veľmi snažili, aby otca postupne pripravili doslova o všetko. Ukážku z knihy Pochovaní zaživa vám prečíta Boris Farkaš.  
 
Od zajtra sa pre mňa začínajú tri týždne voľna, na ktoré sa už veľmi teším. Mám pocit, že roky, mesiace a dni plynú tak rýchlo, že si ich nestíham uvedomovať a prestávam sa z nich tešiť. Takže dni voľna asi začnem veľkým upratovaním.
Do tejto nálady mi sadla kniha japonského zenového majstra Šunmjó Masuna, ktorý spísal sto napohľad jednoduchých lekcií, ktoré nám majú pomôcť uvedomiť si jednoduchú krásu našej existencie a uvedomiť si ako zjednodušiť, spomaliť a vyčistiť svoj život od balastu. Od sledovania rastúcej rastlinky a pochopenie princípu neustálej zmeny, až po koncept neopakovateľnosti chvíle nazvaný iči go iči e. Niekoľko ukážok z knihy zenového majstra Šunmjó Masuna Umenie obyčajného života vám teraz prečíta Alfréd Swan v preklade Anny Rácovej.
 
Pekný sobotný večer, začína sa druhá hodina Literárnej revue rádia Slovensko, v ktorej vás čaká rozhovor so šéfredaktorkou nového literárneho časopisu Rozum Iris Kopcsayovou, štyri ukážky z nových, starších aj pripravovaných kníh a na úvod pre vás mám tri čitateľské tipy našich hostí. O tom, aké knihy ich v poslednom čase zaujali vám porozprávajú: 
česká spisovateľka a scenáristka Petra Dvořáková: Martin Skořepa - Rituál turínskeho koňa
taliansky prozaik Paolo Giordano: Sally Rooney - Normálni ľudia  
a spisovateľka a šéfredaktorka časopisu Rozum Iris Kopcsayová: Denis Diderot - Mníška.
 
Toľko tri knižné tipy Petry Dvořákovej, Paola Giordana a Iris Kopcsayovej.  
 
C. G. Drewsová – Tisíc dokonalých tónov                                                      
Nasledujúca knižná novinka je venovaná predovšetkým teenagerom, ale samozrejme nielen im. Ide o knižný debut knižnej blogerky C. G. Drewsovej o despotizme, domácom násilí, ale aj nádeji a sile snov.  
Hlavná postava Beck nenávidí svoj život, svoju násilnícku matku, aj svoj domov. A zo všetkého najviac nenávidí klavír, na ktorom ho matka núti hrať a cvičiť takmer neustále. Je si vedomý, že nikdy nebude hrať tak ako ona – predtým, než jej kariéru ukončila náhla choroba a premenila ju na zlomeného a zatrpknutého tyrana. 
Ale Beck je príliš vydesený, aby sa vzoprel svojej matke a povedal jej, že jeho vášňou je skladanie vlastnej hudby, pretože aj najmenší náznak rebélie by sa mohol skončiť násilím. Keď Beck stretne August, živelné dievča plné optimizmu, začne sa v ňom prebúdzať láska a zrazu vidí spôsob, ako uniknúť svojej bolestnej existencii. 
Autorka si blogovaním o knihách skracovala čas medzi svojim vlastným písaním a medzičasov vyšla aj jej druhá knižka pre mládež Chlapec, ktorý kradne domy. 
Krátku ukážku prečíta Vlado Kobielsky v preklade Milice Novákovej. 
 
Rozhovor s Iris Kopcsayovou o Rozume
Začiatkom roka 2019 sa na pultoch časopiseckých stánkov a v kníhkupectvách začal objavovať nový farebný literárny mesačník Rozum. Autorkou jeho koncepcie a šéfredaktorkou je novinárka a spisovateľka Iris Kopcsayová
 
Don ZolidisSedem rozchodov Amy a Craiga                                    
Budúci týždeň vychádza ďalšia krásna mládežnícka alebo tínejdžerská kniha – debutová próza Don Zolidisa nazvaná Sedem rozchodov Amy a Craiga
Títo dvaja stredoškoláci tvoria zvláštny pár. On je nevýrečný milovník videohier, ona krásna, inteligentná predsedníčka študentského parlamentu. Ich vzťah tak prechádza mnohými úskaliami. Obaja majú pred sebou neistú budúcnosť. Craig sníva o vysokej škole, kde by zapadol, zatiaľ čo Amy sa stále hľadá. Pritom sa striedavo schádza a rozchádza s Craigom. Zamilovaný chlapec znáša odmietnutia ťažko, ale kým iný by sa k nerozhodnej Amy obrátil chrbtom, on nie. Román Dona Zolidisa ponúka sedem variácií na tému rozchodu a prvej lásky. Ukážku z neho vám v preklade Adriany Sýkorčinovej prečíta Daniel Fischer. Kniha vychádza začiatkom budúceho týždňa.
 
Ellison CooperováV klietke                                                              
Do dnešnej Literárnej revue som zaradil ešte dva zaujímavé psychologické trilery – jeden vychádza  už o pád dní, druhý je čitateľom dobre známy.
Prvá ukážka bude z knihy Ellison Cooperovvej – V klietke. Hlavnou postavou je neurologička FBI Sayer, ktorá  hľadá zlo v najhlbších kútoch ľudskej mysle. Hoci sa ešte nespamätala zo snúbencovej náhlej smrti, veľmi túži pokračovať vo svojom výskume mozgov sériových vrahov. Washingtonská polícia však objaví hrôzostrašné miesto vraždy s visiacou klietkou, v ktorej niekto mladé dievča pomaly vyhladoval na smrť. Sayer poveria vedením vyšetrovania. Len čo obeť identifikujú ako dcéru prominentného senátora, Sayer sa nečakane ocitne v centre pozornosti. 
Zatiaľ čo verejný tlak na dolapenie páchateľa silnie, Sayer zistí, že uniesli ďalšie dievča, ktoré balansuje na hranici života a smrti. Kým jej kolegovia skúmajú pribúdajúce dôkazy, Sayer sa ponáhľa na pomoc druhej obeti. Ukážku z úspešného trileru V klietke od Ellison Cooperovej vám v preklade Jany Seichertovej prečíta Vlado Kobielsky. 
 
Pred záverom pre vás mám ešte jednu ukážku z veľmi úspešného psychologického trileru, ktorý je klasickým príkladom nedôveryhodného rozprávača. Hlavnou témou románu Dievča vo vlaku od Pauly Hawkins je klamstvo, ktorým obaľujeme naše životy, domáce násilie a boj so závislosťou na alkohole. Formálne však ide najmä o temný a nadupaný triler s kriminálnou zápletkou.
Hlavnou postavou je Rachel – 32-ročná alkoholička, ktorá práve prežíva ťažké životné obdobie. Traumu z neplodnosti kompenzuje čoraz častejším pitím. Vyhodia ju z práce a kvôli inej žene ju opustí manžel. Rachel sa nasťahuje ku svojej kamarátke Cathy a predstiera, že naďalej pracuje. Z vlaku pravidelne sleduje dom pri trati, v ktorom býva jej exmanžel s novou partnerkou a dieťaťom. Zaujíma ju však aj susedný dom a napohľad idylická manželská dvojica. Závidí, trápi sa a z času na čas vyvolá v opitosti scénu, ktorú si po vytriezvení už nepamätá. Ukážku z románu Pauly Hawkins Dievča vo vlaku vám v preklade Patricka Franky prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.
 
Toľko ukážky z knihy Pauly Hawkins Dievča vo vlaku. V tejto chvíli pre vás mám mená výhercov súťaže z minulej relácie a novú súťažnú úlohu. 
Mali ste nám napísať, v ktorej časti Talianska sa odohráva dej románu nášho dnešného hosťa Paola Giordana – Požierači neba. Správna odpoveď je Apúlia, ale uznal som aj väčšinové odpovede, že je to na juhu Talianska neďaleko mestečka Speciale.
 
Knižné ceny získavajú: Leopold Sárkozi, Andrea Feriancová, Anna Hajníková, Broňa Kotysová
A 20 eurovú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei za správnu Marte Sládeckej, ktorá ako jedna z mála napísala správnu odpoveď Apúlia. Gratulujeme.
 
Súťažná úloha do budúcej relácie znie takto: Napíšte mi niekoľko tipov na knihy, v ktorých sa hovorí o iných knihách. Napr. ako v románe Tieň vetra od Carlosa Ruisa Zafona. Hráte opäť o knižné ceny a 20 eurovú poukážku na nákup kníh od siete kníhkupectiev Panta Rhei. Písať môžete opäť do konca budúceho týždňa na adresu [email protected].
 
A to je nadnes všetko – peknú nedeľu a ďalšie letné dni vám prajú Jana Mikovičová a Dado Nagy.
 


RTV

Produkty