Literárna revue 16/2017
Príjemný sobotný večer, to bol na úvod dnešnej Literárnej revue začiatok vytúženej letnej búrky a pár pozdravov od spisovateľov, ktorých v nej dnes budete počuť.
Na úvod sa však s populárnym islandským prozaikom Jónom Kalmanom Stefanssónom vyberieme na Island. Čaká vás súťažná ukážka z jeho nového románu, pripomenieme si najnovšiu zbierku poviedok Etgara Kereta, v druhej hodine sa pozhovárame so Salmanom Rushdiem, Patrickom Nessom a Johnom Boynom a čakajú vás aj dve ukážky z nových detských kníh.
Špeciálne sa teším aj na nášho hudobného hosťa – kanadskú speváčku Dianu Krall, ktorá nedávno vydala fantastický nový album Turn up the quiet.
Príjemné počúvanie Literárnej revue rádia Slovensko vám prajú Andrej Mračna a Dado Nagy.
Rozhovor s Jónom Kalmanom Stefánssonom
Na úvod sa spolu s vami pomyselne presuniem na Island - ostrov s teplými gejzírmi obmývaný studeným morom. Letá sú na Islande pomerne chladné (momentálne by som povedal príjemne chladné) a minimálne polovicu roka je tam pod mrakom a hmlisto. Obľúbené miestne príslovie hovorí – „Zdá sa vám, že je škaredá počasie? Počkajte 10 minút a bude ešte horšie.“ Island je však krajina s nesmierne bohatou kultúrou – literatúrou hudbou, filmom či výtvarným umením. Ja som sa mal možnosť presne pred rokom – začiatkom leta 2016 – osobne stretnúť s islandským spisovateľom Jónom Kalmanom Stefánssonom. Nie síce na nejakom útese nad rozbúreným morom, ale v chládku rozhlasového štúdia.
Ukázal som mu bratislavskú rozhlasovú pyramídu a skonštatoval, že na Islande veľmi dlho nebolo takmer nič, takže teraz majú všetko – vrátane štátneho rádia - úplne nové a úplne hypermoderné.
Faktom je, že som na náš rozhovor spred roka trocha zabudol a teraz vám ho konečne ponúkam v premiére.
A teraz by som vám rád ponúkol sľúbenú ukážku z druhého románu Jóna Kalmana Stefánssona. Ide o poeticko-melancholický príbeh päťdesiatnika Ariho – spisovateľa a vydavateľa, ktorý sa po dvoch rokoch strávených v Dánsku vracia späť do rodného mestečka Keflavík. Ale je aj príbehom islandskej kultúry a histórie.
V Keflavíku má Ari na večer dohodnutú schôdzku s najlepším priateľom z detstva. Očakávané spoločné stretnutie vracia oboch mužov do minulosti, kedy ešte Island žil rybárstvom a morom...
Do tohto kontextu zapadá aj príbeh Ariho starých rodičov a ich spoločnej lásky, ktorý je takisto úzko spojený s morom a jeho silou. Ukážku z neho vám v preklade Zuzany Stankovitsovej prečíta Boris Farkaš.
Hádam už môžem prezradiť, že našim ďalším hosťom v budúcej Literárnej revue bude súčasný izraelský spisovateľ Etgar Keret. Má povesť výnimočného poviedkára so zmyslom pre absurditu, sarkazmus a drsný čierny humor. Po dvoch slovenských prekladoch jeho zbierok pripravil Keret špeciálne pre svojho slovenského vydavateľa autorský výber svojich päťdesiatich dvoch najobľúbenejších poviedok.
Keďže Etgar Keret vychádza z výnimočnej skúsenosti Izrealčana zažívajúceho permanentný vojnový konflikt, chýbal mi v knihe podrobnejší doslov, ktorý by čitateľa uviedol do kultúrneho, literárneho a spoločenského kontextu súčasného Izraela. Permanentná prítomnosť bombových útokov, vojenských cvičení a palestínsko-izraelského napätia mali na keretovu poetiku výrazný vplyv. Jeho prevrátená perspektíva a absurdné zápletky sú obrazom vnútornej paranoje a smútku, s ktorými sa permanentne vyrovnáva súčasná izraelská spoločnosť.
Jedným z najsilnejších zážitkov zbierky je rozmarná poviedka Prsia osemnásťročnej. Keret tu opisuje jazdu so žoviálnym taxikárom, ktorý v rámci sexuálne uvoľneného rozprávania mimovoľne odhaľuje svoje obavy o syna nasadeného vo vojenskom konflikte.
Ukážku vám v preklade Silvie Singer prečíta Alfréd Swan.
Príjemný dobrý večer, druhá hodina augustovej Literárnej revue rádia Slovensko sa začína tradične troma knižnými tipmi. Pokračovať budeme spomienkou na minuloročný rozhovor s britským prozaikom indického pôvodu Salmanom Rushdiem, ktorý sa uskutočnil pri príležitosti vydania jeho románu Dva roky, osem mesiacov a 28 nocí. Vypočujete si aj rozprávanie dvoch popredných autorov kníh pre mládež – Patricka Nessa a Johna Boyna, a nasledovať budú dve novinky pre deti.
Tu sú teda na úvod knižné tipy:
publicistu Róberta Kotiana: Daniel Majling – Ruzká klazika,
novinára a spisovateľa Dušana Budzaka: Haruki Murakami – Kafka na pobreží a 1Q84
a autorky detektívok Kataríny Holetzovej: Donna Tartt – Malý kamarát.
publicistu Róberta Kotiana: Daniel Majling – Ruzká klazika,
novinára a spisovateľa Dušana Budzaka: Haruki Murakami – Kafka na pobreží a 1Q84
a autorky detektívok Kataríny Holetzovej: Donna Tartt – Malý kamarát.
Toľko tri tipy Róberta Kotiana, Dušana Budzaka a Kataríny Holetzovej.
Rozhovor so Salmanom Rushdiem
Pred rokom 18. augusta som sa telefonicky pozhováral so Salmanom Rushdiem - mojim obľúbeným britským autorom žijúcim v New Yorku. Šlo samozrejme o jeho nový román - Dva roky, osem mesiacov a 28 nocí. Mnohých čitateľov prekvapil svojou surreálnou fabuláciou a najmä spôsobom, akým reagoval na chaos a rozklad súčasného sveta.
Je čiastočne príbehom o láske, ale najmä veľmi zábavným mixom bláznivej rozprávky, fantastiky, komixových superhrdinov a stredovekej islamskej filozofie.
Prológ sa začína príbehom islamského filozofa z 12. storočia Ibn Rushda, do ktorého sa zamiluje postava z ríše fantázie – mladá a krásna džinka.
A teraz by som vám rád ponúkol ukážku z najnovšieho románu Salmana Rushdieho Dva roky, osem mesiacov a 28 nocí. Vyznačuje sa osobitým videním sveta, v ktorom sa spája fantastická rozprávka s magickým realizmom a záujmom o súčasnosť. Súčasne ide o mnohovrstevnú alegóriu rozprávok Tisíca a jednej noci.
New York zasiahne silná búrka, ktorá trvá tri dni a prevráti naruby mesto aj život jeho obyvateľov. Keď sa utíši, v meste sa začnú objavovať nevídané a neznáme javy - svet zasiahne prvá vlna čudesností - napríklad postarší záhradník pán Geronimo sa zobudí a zistí, že sa chodidlami nedotýka zeme, a keď si ľahne, chrbtom sa nedotýka postele.
Spočiatku ho to vydesí, no jeho zamestnávateľku to naopak výrazne zaujme.
Ukážku z knihy o záhradníkovi Geronimovi vám v preklade Otakara Kořínka prečíta Boris Farkaš.
Rozhovory s Patrickom Nessom a Johnom Boynom
Uplynulých niekoľko mesiacov bolo obdobím, kedy sa mi podarilo stretnúť a pozhovárať s viacerými významnými svetovými prozaikmi. Medzi nimi boli aj dvaja poprední súčasní autori kníh pre mládež Patrick Ness – autor kníh Niečo viac, My ostatní tu len tak žijeme alebo Sedem minút po polnoci a John Boyne – autor Chlapca v pásikavom pyžame a Chlapca na vrchole hory.
Na úvod som vám sľúbil ešte dve novinky z oblasti literatúry pre deti, ktoré však dokážu veľmi dobre pobaviť aj dospelých. Prvá nesúťažná ukážka pochádza z novej knihy hudobníka a organizátora festivalu Vrbovské vetry Braňa Jobusa. Po knihách o Zvone, Plajkovi plniacom túžby a želania, Muflónovi Anciášovi a mnohých iných prináša tentoraz príbeh, ktorý sa odohráva prostredí zámočníckej dielne plnom sústruhov, vybrusovačiek, zváračiek a iných priemyselných nástrojov. A práve tu sa narodia malé žubrienky, ktoré budú vďaka špeciálnemu kúzlu schopné opravovať vodovodné potrubie zvnútra.
Majú na to samozrejme aj čarovné inštalatérske náradie. Táto kniha je založená na kontraste medzi prostredím rúr, potrubí a rôznych železo-inštalačných materiálov a nehou malých milých žubrienok.
Za svoju schopnosť opravovať potrubie úplne nepozorovane vďačia žubrienky trom sudičkám – ondatrám. A teraz si vypočujte, ako k ich iniciácii došlo. Ukážku vám prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.
Posledná dnešná súťažná ukážka pochádza z krásnej detskej knihy o malom dobromyseľnom strašidielku, ktoré vlastne ani strašidielkom nie je. Profesor Erazmus ho vytvoril na skúšku vo svojom tajomnom hrade z rôznych kúskov látky. Potom už začal vytvárať iba veľké strašidelné a divoké obludy. Na ne však Zošidlo vždy použil špeciálny prostriedok, po užití ktorého boli obludy síce strašne, ale krotké ako baránky. Zošidlo má aj kamarátku z dediny pod hradom – zvedavé a odvážne dievčatko Arabelu.
V najnovšej časti nazvanej Zošidlo a hon na obludu na hrad Fantazmor prenikne dobrodružná cestovateľka Sisa Smelá, ktorá sa v Klube dobrodruhov stavila, že uloví nejakú zaujímavú obludu.
A do oka jej na hrade padla hneď prvá obluda Tvor netvor. Uspala ju a zviazala a Zošidlu dalo dosť veľkú námahu, aby s Arabelou Tvora netvora ochránil. Nie však nadlho.
Ukážku z knihy Guya Bassa - Zošidlo a hon na obludu vám v preklade Oľgy Kralovičovej prečíta Boris Farkaš.
Na záver vám ešte prezradím mená výhercov mailovej súťaže z minulej relácie.
Na otázku správne odpovedali a knižné ceny vyhrávajú:
Pavol Vojtas z Martina, Andrea Feriancová z Vrútok, Michal Višňovský z Galanty a Simona Ďurdíková z Piešťan.
Dvadsať eurovú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei tentoraz vyhráva Martin Lacko z Bratislavy za svoj podrobný komentár k ukážkam.
Súťažný úloha do budúcej relácie znie: Akú najzaujímavejšiu knižnicu – súkromnú alebo verejnú ste navštívili?
Svoje odpovede posielajte do konca budúceho týždňa na adresu [email protected]. Hráte opäť o štyri knižné ceny a jednu 20 eurovú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei.
Ešte by som vám rád pripomenul, že v stredu 9. augusta si môžete pripomenúť a osláviť Deň milovníkov kníh a zapojiť sa do rôznych súťaží a podujatí s tým spojených. Viac informácií nájdete na adrese - Denmilovnikovknih.sk.
V budúcej relácii bude našim hosťom izraelský spisovateľ Etgar Keret.
Zvukový archív Literárnej revue nájdete na stránke Pantarhei.sk v sekcii Knihožrút.
A to je nadnes všetko – krásnu, chladnú a upršanú nedeľu vám prajú Andrej Mračna a autor relácie Dado Nagy.