! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 16/2020

Prajem vám príjemný sobotný večer, pri počúvaní Literárnej revue rádia Slovensko.
Aj dnes vás v nej čaká niekoľko ukážok z knižných noviniek a mojim hosťom bude prozaička Adriana Boysová, ktorá v týchto dňoch vydáva svoju debutovú poviedkovú zbierku Mimóza. Predstavíme vám aj poviedkovú knihu Karlosa Kolbasa, veľmi zaujímavú próz u o úhoroch, americkú knižnú klasiku, jeden historický román a niekoľko kníh z kategórie fantasy. Hudobne nás bude sprevádzať kanadský gitarista Jesse Cook a príjemné počúvanie vám prajú Jana Mikovičová a Dado Nagy.

Karlos Kolbas – Všetko alebo znič
V prvej hodine dnešnej relácie vám ponúknem až tri knižné debuty – z toho dva poviedkové. Ten prvý pochádza z poviedkovej zbierky Karlosa Kolbasa – Všetko alebo znič. Názov paroduje prózu Evity Urbaníkovej Všetko alebo nič, ktorá opisovala vizuálne atraktívne prostredie dobre situovaných vzdelaných mestských hipserov hľadajúcich pravú lásku.
Karlos Kolbas naopak ukazuje úplne opačný svet, v ktorom žije on - a asi aj väčšina Slovenska. Vidiecky zapadákov bez pracovných príležitostí – miesto, kde sa iba prežíva. Je to svet, kde veľa nádeje ani životného optimizmu nezostalo – jediná šanca na prácu je spojená so zberom dreva v lese, priekupníctvom, spravovaním kotolne, zberom železného šrotu alebo námezdnou stavebnou prácou v zahraničí. Od postáv Kolbasových poviedok je zbytočné čakať akékoľvek vyššie intelektuálne či citové ašpirácie – väčšina z nich si žije svoje malé prázdne životy, ktorým nie je cudzia závisť, hlúposť a xenofóbia. Karlos Kolbas opisuje svet na periférii záujmu verejnosti stojaci v medzičase medzi zabudnutím a zánikom. Autor ukazuje, že aj takto vyzerá súčasné Slovensko – a pritom jeho rozprávanie nepôsobí ani depresívne ani vulgárne. Práve naopak - vecný opis faktov má veľmi špecifický humor a ľahkosť. Kolbasova poviedková kniha je vydareným a zrelým debutom s originálnou poetikou. Nasledujúca poviedka opisuje jednu obyčajnú rodinu počas spoločného obeda – otec, matka a syn. Ukážku z nej vám prečítajú Judita Hansman, Alfréd Swan a Daniel Fischer.

Francis Scott Fitzgerald – Veľký Gatsby 
Druhou dnešnou novinkou je reedícia klasického románu americkej literatúry Veľký Gatsby od Francisa Scota Fitzgeralda. Dej príbehu je situovaný do 20. rokov 20. storočia, čiže obdobia prohibície a tzv. džezového veku v USA. Rozprávačom je mladík-dobrodruh Nick Carraway a hlavnou postavou románu Jay Gatsby, ktorý zbohatol na ilegálnom obchode s alkoholom. Jeho náprotivkom je mladík z bohatej rodinyTom Bueacanan. Dej sa odohráva v New Yorku a Long Islande, ktorý je rozdelený na dve časti: východnú a západnú časť. Vo východnej časti žili bohaté aristokratické rodiny (Tom Buchanan, Daisy) a v západnej novozbohatlíci (Jay Gatsby) alebo dobrodruhovia (Nick Carraway).
Jediným cieľom Jaya Gatsbyho je žiť americký sen a získať svoju lásku, ktorú pred piatimi rokmi stratil – Daisy Buchananovú. Nasledujúca ukážka hovorí o tom ako sa rozprávač Nick Carraway ocitol jedno leto v Gatsbyho prítomnosti. V preklade Jána Vilikovského vám ju prečíta Boris Farkaš.

Rozhovor s Adrianou Boysovou o knihe Mimóza
Mojim dnešným hosťom v Literárnej revue je autorka poviedkového debutu nazvaného Mimóza Adriana Boysová. So svojou rodinou žije v Luxembursku, čo tematicky poznamenalo aj jej debutovú zbierku. Poviedky AB hovoria o pocitoch a vzťahoch, o starosti s dospievajúcimi deťmi, nezhodách v manželstve, o neschopnosti prejaviť city, strachu z vlastnej inakosti a podobne.

Patrik Svensson – Evanjelium o úhoroch
A ešte jeden knižný debut vás v tejto hodine čaká – veľmi originálna kniha spájajúca faktografiu so spomienkami, esejami a farbistými príbehmi. Autorom knihy Evanjelium o úhoroch je švédsky novinár žijúci v Malmö Patrik Svensson, ktorý ukazuje, že úhor (Anguilla anguilla) je jedným z najzáhadnejších tvorov, aké príroda kedy stvorila. Ryba, ktorá dlho predstavovala prírodovedeckú záhadu, zvanú aj „úhoria otázka“ a ktorej sa bezúspešne snažili porozumieť rôzni myslitelia - od Aristotela až po Sigmunda Freuda. A ryba, ktorá dnes vymiera, a my nevieme prečo. Evanjelium o úhoroch je aj knihou o autorovi, o jeho otcovi a o tom, ako ich úhor spojil. Ukážku z nej vám v preklade Zuzany Inczingerovej prečíta Alfréd Swan.

Dnes pre vás mám aj mailovú súťažnú úlohu, ktorá bude zvuková. Ak sa chcete zapojiť, napíšte nám na mailovú adresu [email protected] - aký zvuk počujete a čo vo vás vyvoláva? Hráte tradične o knižné ceny a knižnú poukážku od siete Panta Rhei.   

Už skoro 5 minút počúvate druhú hodinu Literárnej revue rádia Slovensko, v ktorej vás dnes čaká päť ukážok z nových kníh, mailová súťaž, hudba kanadského gitaristu Jesseho Cooka a na úvod tradične knižné tipy od prozaičky Adriany Boysovej, spisovateľky a dokumentaristky Veroniky Homolovej Tóthovej a publicistu Jaroslava Danišku. Aké knihy by vám teda odporučili?
Toľko tri tipy na čítanie od Adriany Boysovej, Veroniky Homolovej Tóthovej a Jaroslava Danišku.

 Terry Pratchett a Neil Gaiman – Dobré znamenia
A pred nami je prvé slovenské vydanie spoločnej knihy dvoch veľmi známych britských autorov žánru humoristickej fantasy - Terryho Pratchetta a Neila Gaimana. Áno, hovorím o románe Dobré znamenia. V angličtine po prvý raz vyšiel v roku 1990 a v roku 2019 sa dočkal filmového spracovania v podobe rovnomenného seriálu. Je humoristickou paródiou na Zjavenie svätého Jána, resp. na filmy zaoberajúce sa touto témou (napr. film The Omen). Hlavnými postavami knihy sú anjel Azirafal a démon Crowley, ktorí predstavujú agentov Neba a Pekla na Zemi.
V úlohách vedľajších postáv tu vystupujú 4 jazdci Apokalypsy - Vojna, Hlad, Znečistenie (Mor podľa autorov odišiel do dôchodku v roku 1936 po objavení penicilínu) a Smrť. Podľa božieho plánu sa blíži koniec sveta z neba padajú žaby, dvíha sa Atlantída (inak veľmi aktuálna téma) a ak si anjel Azirafal a démon Crowley chcú udržať doterajší pokojný životný štandard, musia nájsť nezvestného Antikrista.
Takže, mraky sa zbiehajú, blíži sa veľká búrka a Azirafal s Crowleyom mudrujú schovaní pod strieškou. Ukážku z nového slovenského prekladu Vladislava Gálisa vám prečítajú Judita Hansman ako anjel Azirafal a Daniel Fischer ako démon Crowley.

Ted Chiang - Výdych
Ďalšia ukážka bude od jedného z najvýznamnejších súčasných amerických autorov literárnej fantastiky Teda Chianga, ktorý je držiteľom mnohých literárnych ocenení a obyvateľom mnohých literárnych žánrov, no jeho poviedky sa vzpierajú jednoznačnému zaradeniu: evokujú racionálnu mágiu Jorgeho Luisa Borgesa a súčasne čerpajú z bohatých dejín rozprávačstva. Autor toho nenapísal veľa, ale tých niekoľko poviedok stojí za to. Zaoberá sa v nich najstaršími otázkami nášho jestvovania: Aká je podstata vesmíru? Čo znamená byť človekom? Existuje slobodná vôľa? Po prvej zbierke preloženej do slovenčiny Príbehy vášho života vychádza druhá – nazvaná Výdych. Ukážku z nej vám v preklade Maríny Gálisovej prečíta Vlado Koboelsky.  

Philip Pullman – Kniha prachu 2 Tajné spoločenstvo
Treťou dnešnou novinkou z oblasti literárnej fantastiky je nová kniha Philipa Pullmana – druhý diel jeho série Kniha prachu nazvaný Tajné spoločenstvo. Hlavnou postavou je Malcolm Polstead - všímavý chlapec, ktorý sám nepriťahuje pozornosť. A možno preto sa stane špiónom... Jeho otec má na brehu Temže hostinec. Do Pstruha chodí celý Oxford a Malcolm a jeho démon Asta si denne vypočujú všelijaké klebety a rozhovory. Počas daždivých zimných dní však Malcolm postrehne aj čosi nové – tajnú správu, v ktorej sa píše o akejsi nebezpečnej hmote nazývanej Prach. Špiónka, ktorej bola správa určená, si ho nájde a požiada Malcolma, aby mal oči otvorené. On zrazu vidí rôzne podozrivé osoby, ktoré sa ho vypytujú na to isté – na bábätko menom Lyra. Tá v druhom diely nazvanom Tajné spoločenstvo už vôbec nie je dieťa a Malcolm, ktorý ju kedysi zachránil pred povodňou a prenasledovateľmi, sa vydáva na cestu, teraz už ako zrelý muž so zmyslom pre povinnosť. Ukážku z knihy Philipa Pullmana Kniha prachu 2 – Tajné spoločenstvo vám v preklade Oľgy Kralovičovej prečíta Boris Farkaš.

Eoin Dempsey – Biela ruža, čierny les 
Eoin Dempsey je írsky prozaik, ktorého cesta k literárnej kariére bola dosť komplikovaná. Vyštudoval obchod na Dublinskej Univerzite, potom rok písal svoj prvý román v Spojených štátoch, ktorý nechcel nikto  vydať, a tak odišiel pracovať do Austrálie a napokon sa vrátil domov do Dublinu, začal učiť deti na základnej škole a písať ďalšie romány. Historický román Biela ruža, čierny les je v poradí jeho tretím vydaným dielom.
Je zasadeným do roku 1943 do schawartz-waldskej horskej chaty rodiny Gerberovcov. Je zima a odporkyňa Hitlera Franka Gerberová sa cíti osamelá a zúfalá – vlna vojnovej brutality jej vzala milovaných ľudí aj zmysel života.
Všetko sa zmení, keď v snehu náhodou objaví letca v uniforme Luftwaffe. Muž je zranený, v bezvedomí a vedľa neho leží padák. Franka, vyštudovaná zdravotná sestra, ho napriek svojmu odporu k režimu dovlečie do osamelej chaty v horách. Čoskoro však zistí, že muž nie je tým, za koho sa vydáva, a začne pátrať po jeho skutočnej identite. Z ich krehkého vzťahu sa v hroziacom nebezpečenstve vyvinie nevyhnutné spojenectvo. Ukážku z knihy Eiona Dempseyho Biela ruža, čierny les vám v preklade Beaty Hornej prečíta Lucia Vráblicová.

Robin Cook – Genéza 
Na záver pre vás ešte mám ukážku z nového románu majstra lekárskeho trileru Robina Cooka Genéza. Využíva v nej zaujímavú tému využívania genealogických databáz DNA pri pátraní po ľuďoch, ktorí nechcú, aby ich našli. A predstavuje dve veľmi osobité hlavné postavy. Ukážku z nového románu Robina Cooka Genéza vám v preklade Róberta Hrebíčka prečíta Boris Farkaš. 

Toľko úryvok z nového románu Robina Cooka – Genéza. Súťažnou úlohou z minulej relácie bolo napísať nám ukážky, z akých kníh v nej odzneli. Za správne odpovede posielame knižné ceny: Daniela Višňovská, Anna Hájniková, Miroslav Špánik a Štefanovi Benedikovičovi. Knižnú poukážku získava pani Mária Lukavská. Gratulujeme.

A súťažnú úloha do budúcej relácie znie takto: Aký predmet alebo predmety vydávajú tento zvuk - a čo vo vás vyvoláva?

Svoje odpovede posielajte do konca budúceho týždňa na adresu literá[email protected] a hráte opäť o knižné ceny 20 eurovú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei.

A to je z dnešnej Literárnej revue všetko. Peknú nedeľu a pekný víkend vám prajú Jana Mikovičová a Dado Nagy.

 

 

RTV

 

← Predchádzajúci blog

Literárna revue 17/2020

Nasledujúci blog →

Taylor Jenkins Reid: Daisy Jones & The Six