! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 16/2021

Príjemný sobotný večer, vitajte pri počúvaní sobotnej Literárnej revue rádia Slovensko. Dnes vás v nej opäť čakajú dvaja zaujímaví hostia.
V prvej hodine to bude český prozaik a držiteľ českej literárnej Ceny Magnesia Litera za prózu Mlýn na Múmie PETR STANČIK a v druhej populárna autorka kníh pre deti a mládež GABIKA FUTOVÁ, ktorej práve vychádza kniha O CHLAPCOVI, KTORÝ ROZUMEL PSOM.
Okrem toho pre vás mám ukážky z ďalších šiestich novších aj starších kníh a v hudobnej sekcii vám ponúkneme skladby skvelej prešovskej džezovej skupiny AMC TRIO. Príjemné počúvanie vám praje dvojica MICHAL VOJSOVIČ a DADO NAGY.

André Aciman – Nájdi si ma
Prvá dnešná ukážka pochádza z knihy Andrého Acimana. - amerického prozaika egyptského pôvodu. Narodil sa v Alexandrii a jeho rodičia boli sefardskí židia. Rodina istý čas žila aj v Ríme a Paríži, až kým sa v roku 1968 natrvalo presťahovala do Spojených štátov. Veľký úspech mala Acimanova prozaická prvotina Daj mi tvoje meno - strhujúci príbeh lásky medzi 17-ročným Eliom a 24-ročným Oliverom, hosťom jeho rodičov, počas jedného leta na slnečnej talianskej riviére.
Dnešná ukážka však pochádza z najnovšej Acimanovej knihy nazvanej Nájdi si ma z roku 2019, v ktorej sa ku svojim postavám s odstupom mnohých rokov vrátil.
V úvode románu Aciman predstavuje Eliovho otca Samuela, ktorý cestuje z Florencie do Ríma, aby navštívil svojho syna, nadaného klaviristu. Náhodné stretnutie s krásnou mladou ženou vo vlaku mu však vychýli život iným smerom.           
Ukážku z románu Andrého Acimana Nájdi si ma vám v preklade Otakara Kořínka prečítajú Alfréd Swan a Zuzana Jurigová Kapráliková, ktorí už sedia vo vlaku z Florencie do Ríma.  

Rozhovor s Petrom Stančíkom
Práve dnes večer sa v Zichiho paláci v Bratislave skončil literárny festival Měsíc autorského čtení, v rámci ktorého sa počas mesiaca júla predstavil divákom každý večer jeden slovenský a jeden český autor. Som veľmi rád, že som mal možnosť slovenským divákom na začiatku júla odprezentovať môjho obľúbeného českého prozaika PETRA STANČÍKA – originálneho a všestranného autora kníh pre dospelých aj pre deti.

Pascal Mercier – Váha slov
Pascal Mercier je umelecký pseudonym švajčiarskeho spisovateľa a filozofa Petra Bieriho, ktorý na seba najvýraznejšie upozornil románom Nočný vlak do Lisabonu o samotárskom profesorovi klasických jazykov, ktorý jedného dňa nečakane zvrtne chod vlastného života a vyberie sa na dobrodružnú cestu po stopách portugalského lekára Amadea de Prada, ale aj do vlastného vnútra.
Autorov najnovší filozofický román sa tentoraz odohráva v Londýne a Terste.        
Jeho hlavnou postavou je Simon Leyland, ktorého od detstva fascinujú jazyky. Inšpirovaný svojim strýkom a proti vôli svojich rodičov sa stane prekladateľom a rozhodne sa postupne naučiť všetky jazyky Stredomoria.
Z Londýna nasleduje svoju manželku Liviu do Terstu, kde zdedila vydavateľstvo. V nasledujúcej ukážke navštívi dom svojho strýka, ktorý po jeho smrti zdedil.
Ukážku z nového románu VÁHA SLOV od PASCALA MERCIERA vám v preklade Márie Vargovej prečíta Vlado Kobielsky.

Dobrý večer, je krátko po 23-tej, kúsok pred koncom prvej polovice prázdnin a vy stále počúvate druhú hodinu Literárnej revue rádia Slovensko, v ktorej vás ešte čaká môj druhý dnešný hosť – obľúbená autorka detských kníh GABRIELA FUTOVÁ a jej najnovšia kniha O chlapcovi, ktorý rozumel psom a po nej ďalšie štyri knižné novinky.
V úvodnej rubrike knižných tipov budú dnes rovnomerne zastúpení muži aj ženy. O tom aké knihy ich v poslednom čase zaujali vám prezradia spisovatelia - ARPÁD SOLTESZ, MICHAL HVORECKÝ, GABRIELA FUTOVÁ a ALENA SABUCHOVÁ.    

Robert Harris – V2
Ďalšia ukážka bude z najnovšieho románu (fau cvaj) V2 ROBERTA HARRISA - britského spisovateľa, bývalého novinára a reportéra verejnoprávnej televízie BBC. Hoci začínal ako autor non-fictin, najväčšie úspechy si získal svojimi románmi - Fatherland, Enigma, Mníchov, Konkláve či Index strachu.
Názov najnovšieho románu V2 (čiže Vergeltungsvaffe 2) označuje ranné balistické rakety použité Nemeckom v 2. svetovej vojne proti Spojenému kráľovstvu a Belgicku na ostreľovanie vojenských a civilných cieľov.
Išlo o jednu z tajných Hitlerových zbraní, ktorými chcel zvrátiť priebeh vojny. Boli však vyvinuté a nasadené príliš neskoro na to, aby ovplyvnila prebiehajúce boje.
Román sa odohráva v novembri 1944. V tajnej podzemnej továrni Tretej ríše vyrábajú väzni súčiastky rakety V2, ktorú vyvinuli vedci vo vojenskom výskumnom stredisku v Peenemünde.
Na základni v lesoch, mimo dostrelu spojeneckých lietadiel, pripravuje raketový inžinier Rudi Graf pod prísnym dohľadom SS ničivú strelu. Druhou hlavnou postavou je  mladá Angličanka Kay Caton-Walshová, ktorá sa na druhom brehu Severného mora sa pripojí k zvláštnemu oddielu britskej rozviedky.  Ukážku z nového románu Roberta Harrrisa V2 vám v preklade Patrika Roľka prečíta Boris Farkaš.

Rozhovor s Gabrielou Futovou
S obľúbenou autorkou detských kníh rodáčkou z Prešova - GABRIELOU FUTOVOU som sa stretol vo štvrtok dňami v Dolnom Kubíne na festivale KUK, ktorý organizovala Oravská knižnica Antona Habovštiaka. Gabika je veľká milovníčka zvierat – tejto téme venovala niekoľko nových kníh – vrátane tej najnovšej O chlapcovi, ktorý rozumel psom. Hovorí o školákovi, ktorý po smrti svojho psíka už žiadneho nového nikdy nechcel. Napriek tomu, pes z útulku si vybral jeho a ukázalo sa, že sa dokážu dokonale porozprávať.

A pod jeho vplyvom zažíva rôzne dramatické dobrodružstvá spojené so záchranou týraných psov.
Gabika Futová prináša veľmi realistický príbeh o krutostiach, ktorých sú ľudia schopní, ale aj o tom ako by sa vyhodeným alebo týraným psíkom dalo pomôcť.
Sama má niekoľko psov, a na literárnom festivale v Dolnom Kubíne ju sprevádzal psík BLACKY s veľmi chápavým pohľadom. A tak som Gabiku Futovú poprosil, aby o ňom porozprávala niečo viac.  

Michal Franka – Na brehu spieva dav
Pred časom som v Literárnej revue spomenul výnimočný román Michala Franku.
Na brehu spieva dav, ktorý je veľkou metaforou toho čo sa u nás a vo svete momentálne deje.
Má precízne sociologické a psychologické pozadie - zachytávajúce polarizáciu súčasnej spoločnosti, procesy prebiehajúce na sociálnych sieťach a manipulatívne masírovanie psychológie davu.
Podobne ako Pišťankov Rivers of Babylon začiatkom deväťdesiatych rokov ohlasoval príchod novej tvrdej a divokej doby, aj román Michala Franku naznačuje a predikuje zmenu spoločenskej paradigmy, ktorú bude charakterizovať chaos, rebélia voči spoločnosti a veľká manipulatívna úloha sociálnych médií.
Román vychádza z deliktu mladej ženy - a obrovských dôsledkov, ktoré táto banálna udalosť v spoločnosti naštartuje. Toto všetko sa odhaľuje postupne na základe rozprávania viacerých zainteresovaných rozprávačov. Svoju úlohu tu zohrávajú nielen otázky viny a trestu, ale aj biblického motívu trestania či odsúdenia - a spoločenskej zodpovednosti. Ak teda chcete trocha pochopiť čo sa práve deje – odporúčam román Michala Franku – Na brehu spieva dav. Ukážku z neho vám prečíta Dominika Žiaranová. Úvodný monológ je rozprávaním mladej ženy – docentky na vysokej škole Barbory Palúšovej, ktorá mal skúsenosť - ako ju šofér pred zrakmi jej malej dcéry fyzicky napadol. Nesie si z tejto udalosti hlbokú traumu. A preto, keď opäť dochádza k potenciálnemu útoku agresívneho vodiča smetiarskeho auta počas štrajkovej blokády ulíc, zareaguje skratovo a na muža drsne zaútočí. A nasleduje – mediálne peklo.  

David Walliams – Beštia z Buckinghamu
Po neveľmi vydarenej knihe o Najhorších učiteľoch na svete prichádza britský komik a autor detských bestsellerov David Walliams s novým príbehom o naozajstnej beštii. Dokonca o kráľovskej beštii. Hlavnou postavou je princ Alfréd, ktorý nikdy v živote nevyšiel z Buckinghamského paláca, sídla kráľovskej rodiny. Krajina je ponorená do tmy, riadi ju lord protektor, lebo kráľ je ako bez života, poriadok ohrozujú sprisahanci a vláda ani parlament už neexistujú. Všetkých strážia hrôzostrašné kráľovské stráže s laserovými puškami. Alfréd pozná vonkajší svet iba z kníh a verí, že všetko je tak, ako hovorí lord protektor a pestúnka. Raz v noci kráľovské stráže odvedú jeho milovanú mamu do Toweru a uväznia ju za vlastizradu. Afréd je odhodlaný zachrániť ju. Ukážku z knihy Beštia z Buckinghamu vám v preklade Oľgy Kralovičovej prečíta Vlado Kobielsky.

Mona Kasten – Veriť znova
Posledná dnešná ukážka z knihy VERIŤ ZNOVA od americkej prozaičky MONY KASTEN bude venovaná najmä mladým čitateľkám.
V láske sklamaná Dawn Edwardsová  zanevrela na chlapcov a radšej sa zamerala na štúdium a svoj veľký sen. Túži po kariére spisovateľky, a hoci už istý čas publikuje poviedky na internete, nik sa o tom nesmie dozvedieť. Ani Dawnini najbližší priatelia o jej záľube netušia.  Rovnako ako Spencer - jej atraktívny kamarát. Ukážku z románu Veriť znova od Mony Kasten vám v preklade Martiny Šturcelovej prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková. 

 

A pred nami je už iba vyhlásenie víťazov mailovej súťaže. V minulej relácii sme sa vás pýtali – kto je autorom legendárnej vety: „Tento spůsob léta zdá se mi poněkud něsťastným.“

Správna odpoveď znie – príbeh novely ROZMARNÉ LÉTO českého autora VLADISLAVA VANČURU sa odohráva počas troch dní v kúpeľnom meste Krokove Vary, kde pokojnú idylu malého mesta naruší príchod kúzelníka a jeho krásnej pomocníčky Anny. 

Knižné ceny za správne odpovede získavajú:
Katarína Balačinová, Miroslava Pavlová, Rastislav Michalka, Elena Jenčová a Gorazd Repka.

Gratulujeme a 20 eurovú knižnú poukážku od siete Panta Rhei tentoraz posielame pani Marte Kubičkovej zo Žiliny. Takisto gratulujem.

Súťažné úloha do budúcej relácie znie – napíšte mi aspoň jednu slávnu krčmu alebo kaviareň, ktorá bola spojená s literatúrou – najlepšie vo vašom meste.

Svoje odpovede posielajte do konca budúceho týždňa na adresu [email protected] a hráte o knižné ceny a 20 eurovú knižnú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei.

A to je z dnešnej poslednej júlovej Literárnej revue všetko – na stretnutie s knižnými novinkami sa už o dva týždne tešia Michal Vojsovič a Dado Nagy.

                                                                                                                
 RTV

 

← Predchádzajúci blog

Peter Derňár: Škrabot

Nasledujúci blog →

Charles Martin: Dlhá cesta domov