Literárna revue 18/2018

Prvý september bol pre mňa vždy výrazne prelomovým dátumom. Končia sa letné prázdniny a pomaly sa začína jeseň. A tak to aj dnes vyzeralo. Daždivo a melancholicky – ideálne počasie na domáce čítanie. 
V tejto nálade pokojne zotrvajte – v dnešnej Literárnej revue vám ponúknem až sedem súťažných ukážok z knižných noviniek a mojim hosťom bude básnik Martin Chudík, ktorý vám predstaví svoju novú zbierku Precitnúť. Hudobne nás dnes poteší zoskupenie Postmodern Jukebox, ktoré pod vedením klaviristu a aranžéra Scotta Bradlleeho prerába známe hity populárnej hudby do džezovej a swingovej podoby.
Príjemný večer s Literárnou revue vám prajú Andrej Mračna a Dado Nagy. 
 
V dnešnej Literárnej revue budeme ešte pokračovať v letnom režime, čiže súťažíť korešpondenčne a nie telefonicky. Ak sa chcete zapojiť do súťaže o knižné ceny a 20 eurovú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei napíšte nám, aké ukážky postupne odznejú. Adresa je [email protected].
 
Prvá dnešná ukážka sa neodohráva ani v lete, ani na jeseň, ale na jar. A zaujímavá je aj tým, že v nej nevystupujú ľudia, ale mravce. Autorom knihy Zašušťanie v tráve je britský filmový a divadelný herec, režisér, dramatik a prozaik Robin Hawdon.   
Známym sa stal však najmä svojimi divadelnými hrami, ktoré sa s úspechom inscenujú po celom svete. Jeho prvý román Zašušťanie v tráve vyšiel ešte v roku 1984 a nedávno ho v Británii vydali v novom revidovanom vydaní. 
Ide o alegorický príbeh, ktorý nás zavedie do ríše mravcov. Po smrti Veľkého vodcu je kolónia čiernych mravcov vo veľkom ohrození, lebo ju likviduje konkurenčná kolónia červených mravcov. A ako konštatuje jedna z mravčích postáv – „na zemi neexistuje stálosť – iba potreba začínať stále odznova. A znova a znova a znova.“   
A to je príležitosť pre mladého mravčieho bojovníka, aby zachránil tých svojich.  
V tejto zaujímavej knihe nájdeme akčné scény, lyrické pasáže, aj existenciálne úvahy. Autor si kladie otázky či môže pokojná demokratická spoločnosť zvíťaziť proti expanzívnemu militantnému spoločenstvu. A za akú cenu. Teda - akú cenu má sloboda. Na jeden strane tu máme dobrodružnú rovinu putovania troch mravčích hrdinov - a na druhej rovinu reflexívnu a filozofickú.
Ukážku z knihy britského autora Robina Hawdona Zašušťanie v tráve vám v preklade Iny Martinovej prečíta Boris Farkaš. 
 
Mojim dnešným hosťom je talentovaný básnik Martin Chudík, ktorému práve vychádza nová, v poradí tretia básnická zbierka Precitnúť doplnená jeho vlastnými umeleckými fotografiami. 
 
V poslednom čase som zaregistroval veľké množstvo umeleckejšie založených kníh zameraných na náročnejšie ženské čitateľské publikum. Vzhľadom na túto silnú, resp. najsilnejšiu čitateľskú skupinu je tento trend úplne pochopiteľný. 
Vyniesol popularitu autorkám ako Talianke Elene Ferrante, Indonézanovi Ekovi Kurniavanovi, Američanke Fione Mozleyovej, alebo Francúzske Laetititi Colombainovej. A mohol by som ešte dlho pokračovať - Donatella Di Pietrantonio, Zadie Smith atď. V centre ich výborne napísaných kníh sú vždy dramatické príbehy ženských postáv a veľká miera umeleckého ozvláštnenia. Z tejto kategórie je aj vysoko hodnotená pomerne drsná a emotívna kniha amerického autora Gabriela Tallenta – Moje najdrahšie zlatíčko, ktorá vychádza budúci týždeň.   
Hlavnou postavou je Julia „Dračica“ Alvestonová. Má štrnásť rokov a často sa túla v lesoch na severnom pobreží Kalifornie. Od matkinej smrti vyrastá izolovaná od sveta v područí svojho tyranského, no charizmatického otca Martina. Jej spoločenské kontakty sa obmedzujú iba na základnú školu, kde úspešne odráža záujem každého, kto by mohol preniknúť do ulity jej neštandardného života s otcom. Jedného dňa sa náhodou spozná so stredoškolákom Jacobom a prvý raz si uvedomuje, že existuje aj iný svet. Je to jej prvá skúsenosť so skutočným priateľstvom a láskou a začína uvažovať o úteku. Ukážku z knihy Gabriela Tallenta Moje najdrahšie zlatíčko vám v preklade Alojza Keníža prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.
 
Vitajte pri počúvaní druhej časti Literárnej revue Rádia Slovensko, v ktorej vás ešte čaká až päť súťažných ukážok. Pripomínam, že dnes sa súťaží korešpondenčne – ak sa chcete zapojiť, napíšte nám do konca budúceho týždňa na adresu [email protected] - ukážky, z akých kníh v dnešnej relácii odzneli a ešte odznejú.
A na rozbeh tu pre vás mám tri knižné tipy. O tom, aké knihy, ich v poslednom čase zaujali vám porozprávajú: 
novinár Miroslav Kollár: Karl Ove Knausgard - Môj boj 4.
spisovateľka Katarína Holetzová: Donna Tartt - Malý kamarát  
a básnik Martin Chudík: Jozef Karika - Trhlina
To boli tri knižné tipy od novinára a zakladateľa portálu literarnenoviny.sk Mira Kollára, spisovateľky Kataríny Holetzovej a básnika Martina Chudíka.                 
 
Tretia dnešná ukážka pochádza z novej knihy súčasného francúzskeho prozaika Jeana-Michela Guenassiu so zvláštnym názvom – Vplyv Davida Bowieho na osud mladých dievčat. Jeho rozprávač a hlavná postava Paul je netypický tínedžer, pretože v šestnástich odišiel zo školy, živí sa hraním na piano v reštaurácii a inkognito kontrolovaním prevádzok fastfoodov. Okrem toho nevie, kto je jeho otec, pretože ho veľmi neortodoxná a pankersky založená matka vychováva s priateľkou Stellou. Práve Stella vlastní reštauráciu s názvom Baretka, kde Paul po večeroch hráva pre svoje - výlučne ženské publikum. Hoci sám tak trochu vyzerá ako dievča, nie je homosexuál a páčia sa mu ženy - najmä také, ktorým sa páčia iné ženy. To je súbor faktov, ktoré robia jeho dospievanie ešte komplikovanejším. Ale Paul sa nesťažuje, teda až do chvíle, kým mu život nezamotá jeho vlastná matka. Román Vplyv D. Bowieho na osud mladých dievčat je plný hudby, parížskych reálií a dievčenských osudov. Ukážku z neho vám v preklade Ane Ostrihoňovej prečíta Juraj Kemka.
 
Iba pripomínam, že naša mailová adresa je [email protected]  a zvukový archív nájdete na stránke Pantarhei.sk v sekcii Knihožrút
  
Nasledujúca ukážka pochádza takisto z kategórie kníh venovaných početnej skupine čitateliek preferujúcich umeleckejšie založenú oddychovú prózu. 
Tentoraz však nepôjde o román, ale o knihu fejtónov Do plaviek spisovateľky a režisérky Evy Borušovičovej
Eva sa autorsky výrazne presadila okolo roku 2000 v internetovom magazíne Inzine, kde sa formoval jej špecifický publicistický štýl. 
Texty Evy Borušovičovej najčastejšie ponúkajú návod, ako prežiť - čiže ako preplávať životom, láskou, manželstvom, rodičovstvom, každodennými radosťami aj stratami. Popri hravých textoch sa občas čitatelia v príbehoch dostanú aj do vážnejších vôd politiky a verejného života. Od ľahších tém – o upratovaní, kráse starnutia, potrebe rituálov a osláv, o ženskej trpezlivosti s mužmi, o sile objatia, až po manipuláciu, šikanu, zomieranie a smrť a reformovateľnosť toho čo nefunguje. Spoločným znakom týchto textov je schopnosť pozrieť sa na všetko vždy z tej lepšej stránky. 
Fejtóny Evy Borušovičovej vychádzali v denníkoch, týždenníkoch a mesačníkoch a výber toho najlepšieho nájdete teraz v jednej knihe. Ukážku zo zbierky fejtónov Do plaviek od Evy Borušovičovej vám prečíta Lucia Vráblicová. O starej kobyle. 
 
Autorkou nasledujúcej – piatej dnešnej ukážky bude takisto Eva. Eva Lukáčová, vynikajúca slovenská poetka a prekladateľka z japončiny píšuca pod umeleckým menom Eva Luka.
Dovolím si povedať, že jej zbierky Divosestra, Diabloň a Havraniel patria k tomu najlepšiemu čo v slovenskej poézii za posledné roky vyšlo. 
Eva Luka však tentoraz prichádza z veľkou krásnou rozprávkovou knihou nazvanou Pani Kurčaťová. Ide o rozsiahlu fantazijnú ságu ilustrovanú samotnou autorkou.
Jej hlavnou témou je priateľstvo. Pani Kurčaťová je čarodejnica tretej kategórie a vynikajúca kuchárka. Žije vo vajcovitom domčeku pod obrovským lopúchom Veľmajstrom a príbeh Ten, kto sa narodí zle je o tajuplnom zmiznutí pána Žabôtika, a o jeho hľadaní štvoricou jeho najbližších priateľov: pani Kurčaťovou, Halifandrom, Matildou a Klepotínou.
Ide o takmer kriminálny príbeh s mnohými prekvapujúcimi zvratmi. Ukážku z novej knihy Evy Luky Pani Kurčaťová vám prečíta Vlado Kobielsky. Kniha sa krstí zajtra – v nedeľu 2. septembra v divadle Ticho a spol. 
 
Mníchovská zmluva alebo Mníchovská dohoda bola podpísaná 30. septembra 1938. Česko-Slovensko podľa nej odstúpilo fašistickému Nemecku pohraničné územie osídlené prevažne Nemcami. Vo svetovej politike to bol dovtedy najväčší prejav tzv. politiky ústupkov. O tom ako sa táto historická udalosť udiala z pohľadu Britov hovorí nový román majstra trilerov Roberta Harrisa Mníchov
Robert Harris je bývalý reportér BBC, začínal ako autor literatúry faktu, najväčšiu slávu a úspechy však dosiahol svojimi historickými románmi ako Fatherland, Enigma, Impérium či Konkláve.
Mníchovská dohoda nielenže viedla k rozkladu demokratického Československa, ale aj otvorila dvere Hitlerovým politickým ambíciám v Európe. Zatiaľ čo lietado britského ministerského predsedu Chamberlaina  letí ponad Lamanšský prieliv a Hitlerov vlak uháňa na juh od Berlína, do Mníchova cestujú Hugh Legat, jeden z Chamberlainových osobných tajomníkov a Paul Hartmann, nemecký diplomat a člen protihitlerovského odboja. Ukážku z nového románu Roberta Harrisa Mníchov vám v preklade Tamary Chovanovej prečíta Alfréd Swan.  
 
A pred nami je ešte posledná súťažná ukážka z románu pre mládež Všetci za jedného, ktorej autorkou je úspešná anglická modelka a herečka Cara Delevingne
Hlavné postavy jej debutového románu - Red, Leo, Rose a Naomi majú problém zapadnúť medzi spolužiakov. Red má doma hotové peklo, jej mama je alkoholička a otec nikdy nie je doma. Leov starší brat má problémy so zákonom a na dno ťahá aj jeho. Rose strieda frajerov a pije, aby zabudla na bolestivú skúsenosť z minulosti. Naomi uteká z domu v nádeji, že nájde slobodu, po ktorej tak veľmi túži. Všetci sa cítia stratení, až kým si nezaložia kapelu.
Jedného dňa však Naomi zmizne a po niekoľkých dňoch ju nájdu na hranici života a smrti v rieke. Nikto nevie, čo sa stalo, ale polícia je presvedčená, že si sama siahla na život. Ukážku z knihy Všetci za jedného od Cary Delevingne vám v preklade Mariany Ferusovej prečíta Daniel Fischer. 
 
A je tu záver dnešnej Literárnej revue. Počuli ste v nej ukážky zo siedmich nových kníh – Zašušťanie v tráve od Roberta Hawdona, Moje najdrahšie zlatíčko od Gabriela Tallenta, Vplyv Davida Bowieho na osud mladých dievčat, Do plaviek Evy Borišovičovej, Mníchov Roberta Harrisa, Pani Kurčaťová od Evy Luky a Všetci za jedného od Cary Delevingne.
Ak sa chcete zapojiť do súťaže o knižné ceny a 20 eurovú poukážku od siete Panta Rhei, spíšte nám ich všetky do jedného mailu a pošlite na adresu [email protected].
 
A ešte sme vám dlžní mená výhercov z minulej relácie: Knižné ceny od nás dostávajú:  
Róbert Šubert, Klaudia Sárkoziová ml., Darinka Gregorová, Miroslav Špánik, Daniel Čižmár, Paulínka Priščáková, Anna Hajníková a 20 eurovú poukážku posielame Magde Cútovej a všetkým gratulujeme. 
 
A to je nadnes všetko – od budúcej relácie vás opäť čaká – dúfam telefonická súťaž. Pekný záver víkendu vám želejú Andrej Mračna a Dado Nagy.
 

 
 
RTV
                                                                                                             
 
← Predchádzajúci blog

Guillermo del Toro, Daniel Kraus: Tvář vody

Nasledujúci blog →

Zadie Smith: Swing Time