! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 19/2017

Príjemný sobotný večer, vitajte opäť po dvoch týždňoch pri počúvaní Literárnej revue rádia Slovensko. Jej hosťami dnes budú fotograf Filip Kulišev s novou knihou Úžasné Slovensko a scenárista Andy Kraus, ktorý minulý týždeň pokrstil svoj životopisný cestopis nazvaný Route 67. Okrem toho pre vás máme päť súťažných ukážok z nových kníh a viacero knižných tipov. Našim hudobným hosťom je Frank Sinatra s priateľmi, a až do polnoci vám budú v Literárnej revue robiť spoločnosť Andrej Mračka a Dado Nagy. 

Prvou dnešnou súťažnou ukážkou bude úryvok z knihy britského autora indického pôvodu Hanifa Kureishiho. 
Ide o príbeh z konca 70. rokov 20. storočia opísaný očami sedemnásťročného bisexuálneho Karima. Jeho indický otec si kompenzuje frustráciu nevýznamného štátneho úradníka tmavej pleti organizovaním spirituálnych jogínskych večierkov a extravagatným prístupom k životu. Tým dráždi nielen svoju anglickú manželku, ale aj jej konzervatívnu sestru Jean s manželom Tedom. 
Karimov otec sa napokon odsťahuje k svojej voľnomyšlienkárskej priateľke Eve a Karim trpí neopätovanou láskou k jej šarmantnému synovi Charliemu. 
Tento Kureishiho román je vtipným a čítavým príbehom o dospievaní v Británii koncom 70. rokov. Má originálne postavy, výborný jazyk a dialógy, množstvo nečakaných zvratov a zaujímavých situácií. Sulman Rushdie o ňom napísal, že je „veľmi neúctivý, veľmi neslušný, ale aj úprimný, dojímavý a veľmi zábavný.“
Hanifa Kureishiho konzervatívni kritici zaraďujú do skupiny autorov vykresľujúcich osudy indických prisťahovalcov v Británii. Faktom však je, že H. Kureishi kategóriu tzv. postkoloniálnej literatúry výrazne presiahol. Narodil sa v Bromley v južnom Londýne ako syn dobre situovaného indického otca a anglickej matky.
Väčšina jeho postáv sa snaží vymaniť z obmedzujúceho prostredia vlastnej rodiny a komunity a vyrovnať sa s etnickou, spoločenskou alebo sexuálnou identitou. 
Autorove emocionálne trilery ako Intimita či poviedky Polnoc celý deň sa sústreďujú na tú horšiu stránku partnerských vzťahov - rozchody, citové strádanie či stratu milovanej osoby.
V tomto prípade však ide o autorov debut, ktorý konečne vychádza v slovenskom preklade Maríny Gálisovej. 
V nasledujúcej ukážke Karim opisuje ako jeho extravagantného otca navštívi švagor Ted, konzervatívny a nudný majiteľ obchodu s potravinami. 
 
Druhá dnešná súťažná ukážka pochádza z reedície krátkeho románu Rudolfa Slobodu, ktorý práve vychádza ako súčasť postupne vydávaného súborného diela autora. 
Hrdinom tejto prózy z roku 1969 je mladý muž, statočne sa spovedajúci zo svojho životného pocitu, zo vzťahu k priateľom a najmä ženám. 
Nevyrovnaný starý mládenec v príbehu uniká pred spoločnosťou a jej problémami bez toho, aby sa jej usiloval porozumieť. 
Rudolf Sloboda prelína vo svojich textoch vysoké a nízke, existenčné otázky splývajú s existenciálnymi problémami; telesné motívy sa prelínajú s filozofickejšími reflexiami a mystifikácia sa spája s autobiografickosťou. 
Môžeme to nazvať postmodernou, ale Rudolf Sloboda sa príliš nestaral o literárnovedné termíny. 
Daniel Hevier v súvislosti s jeho tvorbou kladie zaujímavú otázku: „Bol to vykrádač vlastného života, ktorý beletrizoval do prozaických útvarov alebo jeden z najautentickejších autorov, ktorý robil zo svojho života literatúru?“   
Rudolf Sloboda problematizoval realitu, vyzdvihoval banalitu a mystifikáciu používal ako spôsob deformácie pohľadu na vlastný život.
Tu je druhá dnešná súťažná ukážka z reedície románu, resp. novely Ruda Slobodu s motívom sprisahania voči hlavnému hrdinovi. 
Súťažná úloha znie – ako sa táto próza Rudolfa Slobodu – pôvodne vydaná v roku 1969 volá. Ukážku z nej vám prečíta Boris Farkaš. 
 
Rozhovor s Filipom Kuliševom 
Mojim prvým dnešným hosťom je fotograf Filip Kulišev - špecializujúci sa zachytávanie fascinujúcich prírodných scenérií z celého sveta a autor novej publikácie Úžasné Slovensko, ktorá okrem fotografií obsahuje aj 20 minútový film úchvatných záberov z dronu.
Filip Kulišev v tejto svojej deviatej publikácii predstavuje Slovensko najmä prostredníctvom fotografií z vtáčej perspektívy. Podarilo sa mu zachytiť jedinú čriedu zubrov na Slovensku, jazero Morské Oko skryté v bohatých lesoch Vihorlatu, Domašínsky meander na Váhu, alebo málo známy Čabraďský hrad. 
 
 
Príjemný sobotný večer, vitajte pri počúvaní druhej hodiny Literárnej revue rádia Slovensko, v ktorej vás čakajú knižné tipy, tri ukážky (dve súťažné a jedna nesúťažná), rozhovor so scenáristom Andym Krausom o jeho novej knihe Route 67, skladby Franka Sinatru a mailová súťaž.
Na úvod si vypočujte čo číta: 
a náš dnešný druhý hosť – Andy Kraus: Pasi Ilmari Jääskeläinen - Literární klub Laury Sněžné
 
Toľko tri knižné tipy a pred nami je tretia ukážka z knihy, ktorá vychádza budúci týždeň, ale do kníhkupectiev sa dostane asi až na konci septembra. 
Spomínam ju však už teraz, lebo určite stojí za pozornosť. Mimoriadne ma nadchla, hoci som si z nej prečítal iba časť. 
Jej autorom je Arpád Soltész a volá sa Mäso – Vtedy na východe.  
Odohráva sa koncom zlatých deväťdesiatych rokov na divokom východe Slovenska. Je po voľbách, Mečiar skončil, Lexa je na úteku, siskári horúčkovito skartujú spisy aj svedkov. 
Robo Holub je po smrti, Miki Černák sedí v base, Žaluďa práve zastrelili.
 
Hlavné postavy - Miki Miko, policajt s metódami gangstra, a Pali Schlesinger, novinár bez pudu sebazáchovy, sa pokúšajú robiť svoju prácu. Hľadať pravdu - alebo aspoň takú jej verziu, ktorá by sa dala dokázať pred súdom. Proti sebe majú tri najväčšie zločinecké skupiny svojej doby – políciu, justíciu a tajnú službu. Občas aj mafiu, ale tá aspoň hrá podľa pravidiel. Väčšinou neuspejú, no vedia, že sú vo vojne, ktorá sa nedá vyhrať, len bojovať. 
Mäso opisuje prípad sedemnásťročná stopárky Niky, ktorú uniesli, znásilnili a plánovali predať do Kosova. Na prostitúciu alebo na orgány. Jednoducho nastúpila do nesprávneho auta. Chyba, za aké sa platí životom. Miko so Schlesingerom vedia, že to nemôže dopadnúť dobre a ukrývajú ju na konci sveta.
Napriek téme je však Mäso napísané vtipným dynamickým štýlom. 
V nasledujúcej ukážke si vypočujete ako sa to so stopárkou Nikou začalo. Prečíta vám ju Vlado Kobielsky. 
 
Rozhovor s Andym Krausom 
Mojim druhým dnešným hosťom je scenárista Andy Kraus – autor cestopisno-životopisnej knihy Route 67, v ktorej reflektuje dôležité udalosti svojho života. 
Rozprávanie rámcuje dvojtýždňová cesta s partiou kamarátov harlejistov po legendárnej americkej matke ciest Route 66, vedúcej z východu na západ, od Chicaga do Los Angeles a dlhej okolo 4000 kilometrov.
Andy Kraus si písal denník a každý večer odoslal svoje dojmy do vydavateľstva. Cesta na motorke bola katalyzátorom jeho vtipného premýšľania o veciach, ktoré považuje vo svojom živote za dôležité. 
A na záver som Andyho Krausa poprosil, aby vám z jeho novej knihy Route 67 niečo prečítal. Tu je krátka ukážka.  
 
Po knihách Daniel Stein, tlmočník, Bude to pekný pohreb a Zelený stan vychádza v slovenskom preklade ďalší román súčasnej ruskej autorky Ľudmily Ulickej
Ide o monumentálnu epickú fresku, ktorá zachytáva viac ako storočie ruských dejín a je rozvetvenou rodinnou ságou s množstvom hrdinov a dômyselne vybudovaným príbehom. 
Tento najnovší román Ľudmily Ulickej rozpráva príbeh o niekoľkých generáciách rodiny Osetských, pochádzajúcich z Kyjeva a neskôr presťahovaných do Moskvy. Nora, divadelná výtvarníčka, suverénna a praktická žena, spoznala svojich predkov začiatkom 21. storočia, keď si prečítala korešpondenciu starého otca Jakuba a starej mamy Marusie a v archíve KGB získala prístup k Jakubovmu prípadu. 
Ukážku z neho vám v preklade Jána Štrassera prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková. 
 
Na záver pre vás mám novinku z právnického prostredia – nový román nazvaný Svišť.  
Vyšetrovateľku floridskej Rady pre sudcovskú etiku Lacy Stoltzovú jedného dňa kontaktuje záhadný zdroj a sľubuje, že jej poskytne informácie, ktoré odhalia totožnosť najskorumpovanejšieho sudcu v dejinách amerického súdnictva. S kolegom Hugom Hatchom sa pustia do vyšetrovania tohto prípadu. Ukáže sa, že ich zdrojom je bývalý právnik, ktorého kedysi vylúčili z radov súdnictva. Dnes sa pod novou identitou ako Greg Myers rozhodol odhaliť pravdu a poukázať na tých, čo súdnictvu nerobia dobré meno. Všetko naznačuje, že bol zapojený do výstavby kasín v rezervácii domorodého kmeňa Tappacolov, ktoré mali obyvateľom priniesť nevídanú ekonomickú prosperitu, no namiesto toho sa otvorili dvere korupcii, prostitúcii, organizovanému zločinu, násiliu, a priamemu odstraňovaniu nepohodlných ľudí. 
 
 
V minulej relácii sme sa vás pýtali – ukážky z akých kníh v nej postupne odzneli. Z vašich správnych odpovedí tentoraz odmeníme týchto štyroch poslucháčov: Vladimíra Oravského, Marianu Višňovskú, Annu Hajníkovú a Máriu Šumichrastovú.
 
20 eurovú poukážku na nákup kníh od siete kníhkupectiev Panta Rhei posielame Lucii Kurincovej a za všetky vaše odpovede samozrejme veľmi pekne ďakujeme.
A tu je dnešná súťažná úloha, ktorá znie takto: Názov akej knihy podľa vás najlepšie vystihuje začiatok nového školského roka?  
 
Písať môžete do konca budúceho týždňa na adresu: [email protected] a hráte opäť o štyri knižné ceny a jednu 20 eurovú poukážku od siete Panta Rhei
Z druhej septembrovej Literárnej revue vám peknú druhú polovicu predĺženého víkendu prajú Andrej Mračna a Dado Nagy. A tu sú na záver Frank Sinatra a Bono.
 

 

← Predchádzajúci blog

Michaela Galambošová: Manipulátor

Nasledujúci blog →

Vanda Rozenbergová: Muž z jamy a deti z lásky