Literárna revue 2/2018

Želám vám krásny sobotný večer, vítajte pri počúvaní Literárnej revue rádia Slovensko.
Začnem malou literárnou klebetou – 13. februára navštívi Prahu významný dánsky prozaik Peter Hoeg. Ak máte jeho knihy radi, odporúčam si ho ísť pozrieť, keďže je známe, že podobné podujatia navštevuje veľmi zriedka.
Dnes bude mojim hosťom fotograf Alan Hyža - autor krásnej knihy Memória – Miznúce Slovensko. A ak všetko dobre pôjde, čaká nás až sedem ukážok z knižných noviniek, knižné tipy, mailová súťaž na záver a až dvaja hudobní hostia. V prvej hodine to bude Johnny Cash a v druhej nórska hudobníčka Ane Brun. Príjemné počúvanie Literárnej revue vám prajú Juraj Tima a Dado Nagy.
 
Ako som povedal, dnes mám pre vás pripravených až sedem knižných noviniek – hoci v niektorých prípadoch o úplné novinky nepôjde. Aj prvá dnešná ukážka pochádza z knihy, ktorá vyšla asi v polovici minulého roka, ale dostal som sa k nej iba nedávno. 
V Literárnej revue som vám už predstavoval vydarenú literárnu prvotinu scenáristu a prozaika Richarda Pupalu nazvanú Návštevy. Dnes nás čaká ukážka z jeho novej zbierky hororových poviedok. 
Táto zbierka Richarda Pupalu ma očarila v prvom rade prekrásnym jazykom, tajomnou atmosférou, originálnymi nápadmi a jednotiacim motívom detstva, ktorý bol silne prítomný aj v jeho prvotine. Autor tu variuje dve základné dejové prostredia: petržalsko-sídliskové a vidiecko-lesné. 
Jeho hrdinami sú väčšinou sociálne výlučné existencie – týraná matka na materskej, mladá opatrovateľka, opilci, povaľači a životní stroskotanci, ktorí v istom momente prepadnú do otvorenej trhliny medzi svetmi. Tak ako hrdina prvej dnešnej ukážky - dedinský alkoholik Kizek, ktorý z domu na samote ukradne staré zrkadlo a to ho v lese uzavrie do svojho magického sveta. Krásna mnohovýznamová zápletka a veľmi vydarená pointa. 
Rozprávač tejto poviedky Patrik prichádza do zdedeného domu na lazoch nad dedinou, ktorý má veľmi rád. Hneď po vstupe zistí, že sa dnu niekto vlámal a ukradol starožitné zrkadlo.  
Podozrenie padne na dedinského opilca Kizeka. Patrik ho dole v dedine v krčme nenájde a tak sa neskoro večer vracia cez temný les domov do domu. 
Ukážku z poviedky Zrkadlo vám prečíta Vlado Kobielsky. 
 
Rozhovor s Alanom Hyžom
Mojim dnešným hosťom v Literárnej revue je fotograf Alan Hyža, ktorému v týchto dňoch vychádza už ôsma fotografická kniha nazvaná Memória – Miznúce Slovensko
Táto unikátna publikácia do veľkej miery nadväzuje na knihu 100 ľudí a ich miest z roku 2015, v ktorej Alan Hyža zdokumentoval 100 slovenských osobností z oblasti kultúry a umenia a miest, ktoré pre nich majú silný duchovný význam.
Vo svojej najnovšej publikácii Alan Hyža zobrazuje miesta naplnené silnou duchovnou energiou a súčasne nadčasovou krásou – kaplnky, kostolíky, baziliky, hrady a zámky... 
Táto kniha je svojou estetikou poctou starej čiernobielej fotografii, keďže Alan Hyža všetky miesta fotografoval na film formátu 20 x 25 veľkým dreveným fotoaparátom.
 
Druhý dnešná ukážka pochádza z dlho očakávanej knižnej novinky, ktorej slovenský preklad vyšiel tento týždeň vo štvrtok. Ide o nový román Dana Browna Pôvod. Opäť pôjde o spojenie brownových obľúbených tém – dejín náboženstva, výtvarného umenia a najmodernejšej vedy. Opäť nás čaká Harvardský profesor Robert Langdon, ktorý bude pátrať po tajomstve odkazu svojho zavraždeného kolegu Edmunda Kirscha a unikať pred prenasledovateľmi s Ambrou Vidalovou – riaditeľkou Guggenheimovho múzea moderného umenia.  
Štyridsaťročný miliardár a futurista Edmond Kirsch si kladie dve otázky Odkiaľ ľudstvo pochádza, a kam smeruje. Vďaka svojim ohurujúcim ultramoderným vynálezom sa preslávil po celom svete a na veľkolepej prezentácii sa pred stovkou hostí chystá zverejniť prelomový vedecký objav, ktorý bude mať obrovský vplyv na náboženstvo a vieru v Boha. Langdona uchváti originálna prezentácia, oveľa kontroverznejšia, ako čakal. 
Kircha však zavraždia a Langdon s Vidalovou utekajú hľadať kľúč k jeho objavu do Barcelony. Je to opäť typický Dan Brown s napätím, množstvom ohurujúcich vyrešeršovaných faktov a presvedčením, že ľudstvo čoraz viac ovládne umelá inteligencia.
Ukážku z novej knihy Dana Browna Pôvod vám v preklade Otakara Kořínka prečíta Boris Farkaš. 
 
Príjemný sobotný večer, začína sa druhá hodina Literárnej revue rádia Slovensko, v ktorej vás ešte čaká päť ukážok z knižných noviniek a na záver aj korešpondenčná súťaž. Okrem Johnyho Casha v nej budete počuť aj nórsku hudobníčku Ane Brun. 
Na úvod vám o svojich knižných tipoch porozprávajú: 
fotograf Alan Hyža: Karl May - Na Rio de la Plata,
kunsthistorička Katarína Bajcúrová: Sarah Thorntonová -  Sedem dní vo svete umenia 
Toľko tri knižné tipy Alana Hyžu, Kataríny Bajcúrovej a Viktor Frešo.
 
Nasledujúca ukážka pochádza z reedície románu francúzskeho existencialistického autora Alberta Camusa. Tento román vychádza pri príležitosti 60. výročia udelenia Nobelovej ceny za literatúru a k 70. výročiu prvého vydania tohto románu.
Jeho hlavná postava - lekár Rieux, zaznamenáva symptómy a priebeh morovej epidémie v alžírskom Orane. V uzavretom, od okolitého sveta odrezanom meste sa v dôsledku šírenia moru obyvateľstvo rozdelí na dve skupiny – jedni trpne čakajú, kým na nich príde rad, druhí sa snažia proti pohrome bojovať všemožným prostriedkami, hoci ich vyhliadky sú absolútne mizivé. Obidva postoje autor hodnotí ako hlboko ľudské. Postavy a situácie opísané v tomto románe sú symbolickým vyobrazením Francúzska okupovaného nacizmom.
Ukážku z románu Alberta Camusa vám v preklade Fedora Balla prečíta Alfréd.
 
V prípade štvrtej dnešnej súťažnej ukážky pôjde opäť o reedíciu známeho románu nazvaného Osamelosť prvočísel. 
Tento talianský bestseler získal okrem iného aj prestížnu literárnu cenu Premio Strega a autorovi otvoril cestu do sveta veľkej literatúry.
Protagonisti románu Osamelosť prvočísel - Alica a Mattia sú outsajderi s ťažkou traumou z detstva. Ale ani vedľajšie románové postavy neprekypujú veľkým šťastím. V podstate sa dá povedať, že v knihe stretávame iba ľudí, ktorí sa trápia a snažia sa s niečím neľahkým vyrovnať. Či už je to homosexualita, strata minulosti a neľahká asimilácia v cudzej krajine, neschopnosť odpustiť vlastnému dieťaťu a milovať ho, pocit viny za nešťastie svojej dcéry, citové vákum a podobne. 
Máme teda pred očami bohatú vzorku ľudského trápenia, ktoré však postavy navzájom nezbližuje, ale skôr ich núti, aby si medzi sebou postavali stenu.
Autor však naznačuje, že možno by stačilo iba okolo seba zbúrať múr, čo je však pre jeho hrdinov veľmi ťažké, ak nie nemožné.
V ukážke si vypočujete príbeh z detstva Mattiu, ktorý sa stal základom jeho celoživotnej traumy.
Ukážku vám v preklade Márie Štefánkovej prečíta Lucia Vráblicová. 
                                         
Ak čítate kriminálne romány a máte radi kvalitné detektívky, mám tu pre vás novinku amerického prozaika Michaela Connellyho, ktorý z hľadiska procedurálnej detektívky – opisujúcej všetky podrobnosti vyšetrovania predstavuje špičku tohto žánru. 
Navyše bez prekombinovaného násilia ako v severských krimi – hoci to tak možno z ukážky nebude vyzerať.
Po desiatich rokoch Michael Connelly uvádza novú románovú postavu, detektívku Renée Ballardovú. 
Z prestížneho Oddelenia lúpeží a vrážd ju pridelili na najhoršie miesto v L.A. – do Hollywoodu do nočnej zmeny, kde zvyčajne končia tí najneschopnejší z policajného zboru. Detektívka narazí na dva prípady brutálneho násilia na ženách. Prvým je transgendrová žena, ktorú ktosi dobil takmer na smrť, a druhým mŕtva servírka. Obidva prípady sa Renée osobne dotknú, a tak sa rozhodne pokračovať vo vyšetrovaní, hoci tým ohrozuje svoju vlastnú kariéru. Ukážku vám v preklade Patricka Franka prečíta Boris Farkaš. 
 
Predposledná dnešná ukážka pochádza zo slávneho románu Umberta Eca Foucaultovo kyvadlo, ktorý vychádza v týchto dňoch v reedícii s novou obálkou. Pri príležitosti tridsiateho výročia jeho prvého talianskeho vydania. 
Ide o druh iniciačného románu a patrí k tzv. otvoreným dielam, ktorých vyznávačom bol napr. aj Milorad Pavič. Formálne je vytvorený na báze štruktúry kabalistického stromu. Základnou dejovou líniou je pátranie troch novinárov na pôde fiktívneho milánskeho vydavateľstva Garamond, ktorí sa stretnú v témach ako mystika, alchýmia, kabala a rozsiahla téma okultných tradícií. 
Títo traja redaktori milánskych novín z dlhej chvíle pripravia „Plán“ – podvrh, spájajúci stredovekých templárov s iným okultnými skupinami od stredoveku až po súčasnosť. Dôsledkom „Plánu“ vznikne Mapa, označujúca Stred sveta – bod, z ktorého je možné ovládať všetky sily na zemi. No „Plán“ sa priateľom vymkne z rúk a začne ohrozovať životy svojich strojcov.
Román má celkovo 120 kapitol združených do desiatich kníh. Štruktúra a absencia klasickej podoby príbehu dovoľujú čítať jednotlivé kapitoly bez následnej postupnosti. 
Ukážku z knihy Umberta Eca Foucaultovo kyvadlo vám v preklade Stanislava Valla prečíta Boris Farkaš. 
 
Krátko pred záverom pre vás mám ešte jednu ukážku – z knihy autora vystupujúceho pod pseudonymom Čistá duša, ktorý alebo ktorá uverejňuje svoje krátke lakonicke slovné hračky s veľkým úspechom na sociálnych sieťach. Niektoré z nich vám prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.
 
Toľko Čistá duša a jej minimalistické texty - a krátko pred záverom pre vás mám ešte mailovú súťažnú úlohu do budúcej relácie, ktorá znie takto:
Kto je vašim obľúbeným autorom píšucim pod pseudonymom alebo pod skrytou identitou?
Svoje odpovede posielajte do konca budúceho týždňa na adresu [email protected] a hráte tradične o knižné ceny a jednu 20 eurovú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei.
Literárna revue na vás čaká opäť o dva týždne a jej zvukový archív nájdete na stránke Pantarhei.sk v sekcii Knihožrút.
 
Peknú druhú polovicu víkendu vám prajú Juraj Tima a Dado Nagy.
 
 
← Predchádzajúci blog

Literárna revue 3/2018

Nasledujúci blog →

Silvia Bystričanová: Tri dni do raja