Literárna revue 22/2020

Príjemný sobotný večer, vitajte pri počúvaní druhej októbrovej Literárnej revue rádia Slovensko. Dnes som do nej opäť nazbieral zaujímavé knižné novinky – niektoré práve vyšli, iné vychádzajú o niekoľko dní. Do prvej kategórie patria dve nové básnické zbierky básnika ERIKA ONDREJIČKU a do druhej román HNEV spisovateľa a novinára ARPÁDA SOLTÉSZA. Okrem toho vás čaká aj kniha STROM Slovensky žijúcej vo Fínsku Alexandry Salmely, jedna z najpodivnejších detektívok, aké som kedy čítal a krásna japonská próza, ktorej rozprávačom je pouličný kocúr Nana.  

Dnešný hudobný hosť súvisí s príhodou mojej kamarátky kníhkupkyne, ktorá uverejnila krátky status ako k nim do predajne prišla žena, znechutene sa poobzerala a povedala: „hrá vám tu príšerná hudba a máte tu príšerné knihy.“ To ma samozrejme veľmi zaujalo a chcel som tú príšernú hudbu hneď počuť. A keďže sa mi nezdala až taká príšerná, dnes večer tu s nami budú britská speváčka Florence Welch a klávesistka Isabella Machine Summers, ktoré si spolu hovoria Florence and The Machine. Hneď prvá skladba má optimistický názov Psie dni sú preč. Príjemné počúvanie vám prajú Andrej Mračna a Dado Nagy. 

Alexandra Salmela – Strom
Sú knihy, do ktorých sa zamilujete na prvý pohľad a hneď viete, že ich jednoducho musíte mať. Často za to okrem obsahu môže obálka, názov alebo celkový dizajn. Presne takouto láskou na prvý pohľad bola prekrásna kniha STROM, ktorú ilustrovala Martina Matlovičová a o jej grafický dizajn sa postarala Mária Rojko. Hovorím to hneď na úvod, lebo práve ilustrácie a dizajn mi doslova vyrazili dych. Ale rovnako nadšený som bol aj, keď som sa do rozprávkovej knihy STROM začítal. Jej autorkou je slovenská prozaička žijúca vo fínskom Tampere ALEXANDRA SALMELA. Do literatúry vstúpila experimentálnym románom 27 alebo smrť robí umelca, ktorý napísala po fínsky a bola za neho nominovaná na prestížnu fínsku literárnu cenu Finlandia. Pre deti napísala knihu Žirafia mama a iné príbehy, podieľala sa na Mimi a Líze a pred troma rokmi jej vyšiel ekologický román Antihrdina. 
Ekologický podtón má aj najnovšia kniha Alexandry Salmely. Hovorí o okrovej pustatine, v ktorej rastie iba jeden zakrpatený strom. Aby sa mu nič nestalo, v jeho koreňoch býva príšera zvaná Blööeglööek. To je prvá rovina rozprávania a druhá hovorí o princeznej, ktorá má úplne všetko – napr. 5D fotoaparát so vstavaným eskalátorom, kartičky futbalistov s podpismi hokejistov, vodnú posteľ v tvare večného ohňa ... atď. A keďže princezné, ktoré majú všetko bývajú málokedy spokojné, rozhodla sa získať aj hviezdu žiariacu na oblohe. A prišla aj na to ako. Prisnil sa jej sen o malom zakrpatenom strome v okrovej pustatine. Keď naň vylezie, strom začne rásť až do nebies a umožní jej získať hviezdu. A tak si princezná zbalila ruksak a vybrala sa strom hľadať. Takto sa košatý príbeh o strašne zlom Blöeglökovi a princeznej, ktorá mala všetko začína. Ukážku z neho vám prečíta Boris Farkaš.

Rozhovor s Erikom Ondrejičkom
Mojim prvým dnešným hosťom je slovenský básnik Erik Ondrejička, ktorému tento rok vyšli dve krásne nové básnické knihy. Tá najnovšia nazvaná Za jedinou vetou je výberom z jeho ľúbostnej poézie a v siedmich poetických celkoch reflektuje podoby lásky od prvých náznakov, až po lásku, ktorá spolu s partnermi starne. Kniha je spracovaná na vysokej estetickej úrovni a je bohato ilustrovaná kresbami Karola Félixa. V tomto roku však vyšla aj desiata radová autorova zbierka Volanie, v ktorej Erik Ondrejička nadväzuje na filozofický rozmer svojej lyriky a po prvý raz sa odchyľuje od klasickej veršovanej zvukovej výstavby a píše voľným veršom.

Jedediah Berry – Príručka pravého detektíva
K ďalšej dnešnej novinke, ktorá vychádza až začiatkom novembra som sa dostal tak, že mi o nej jej vydavateľ a prekladateľ v jednej osobe - Peter Michalík raz na ulici veľmi dlho a nadšene rozprával. Tým si ma úplne získal, nechal som si poslať preklad zadaný do tlače a teraz vám ju predpremierovo ponúkam.
Autorom knihy Príručka pravého detektíva je americký prozaik JEDEDIAH BERRY a naozaj ide o jednu z najoriginálnejších a najzábavnejších detektívok aké som kedy čítal. Príbeh je situovaný do nemenovaného amerického mesta, kde väčšinu času prší. Rozprávanie je kombináciou mnohých literárnych žánrov – od mystery a fantasy, cez steampunk, až po akúsi sureálnu detektívku - a to všetko s hlavnou postavou ako vystrihnutou z Franza Kafku.
Je ňou Charles Unwin, puntičkársky úradník Agentúry, ktorého nečakane povýšia do hodnosti detektíva. Keď sa pustí do pátrania po svojom zmiznutom predchodcovi, vstúpi do sveta, ktorý dovtedy poznal iba zo spisov. Zrazu musí čeliť nielen bizarným zločineckým postavičkám, ale aj otázkam, ktoré sa vynárajú z dávno uzavretých prípadov. Príručka pravého detektíva hovorí okrem iného aj o sile predstáv a snov a získala viacero literárnych cien. Iba pripomínam, že kniha vychádza začiatkom novembra. V nasledujúcej ukážke sa Charles Unwin ide za pánom Lamechom uistiť tom, že jeho povýšenie na detektíva nebolo omylom. Ukážku z prózy Príručka pravého detektíva vám v preklade Petra Michalíka prečíta Vlado Kobielsky.

Už len hodina nás delí od dnešnej polnoci a vy ešte stále počúvate druhú časť Literárnej revue rádia Slovensko, v ktorej vás ešte čakajú ukážky z pripravovaných kníh a knižných noviniek a krátky rozhovor s našim druhým hosťom prozaikom a novinárom ARPÁDOM SOLTÉSZOM. Hrať nám bude britská dvojica Florence and The Machine a na úvod by som vám rád ponúkol tri knižné tipy. Dnes budú od básnika Erika Ondrejičku, spisovateľa Arpáda Soltésza a profesora klinickej a forenznej psychológie Antona Heretika.

Hiro Arikawa – Zápisky cestujúcej mačky
Tretia dnešná novinka možno nebude pre každého – ale to sa asi dá povedať o každej knihe. Keďže sa naša domácnosť nedávno rozšírila o malého kocúra, padla mi do oka dojímavo-vtipná novinka japonskej autorky Hiro ARIKAWA Zápisky cestujúcej mačky.
Rozprávačom príbehu je túlavý pouličný kocúrik NANA. Pred istou smrťou ho zachráni mladý muž Satoru Mijawaki, s ktorým potom päť rokov obýva jeden z typických tokijských bytov. Potom však zasiahne osud a Satoru musí Nanovi nájsť nového pána.
Nasadnú do Satoruovej striebornej dodávky a vyrazia na cestu. Počas putovania sa Nanu stretáva so Satoruovými priateľmi z detstva a dostáva sa na zaujímavé miesta. Postupne je mu čoraz jasnejšie, že za plánovanou rozlúčkou je aj niečo viac než iba Satoruova komplikovaná finančná situácia. 
Zápisky cestujúcej mačky sú dojímavo vtipným príbehom o mačke a jej človeku, ktorý určite poteší nielen milovníkov zvierat. Ukážku z knihy japonskej autorky HIRO ARIKAWA vám v preklade Františka Pauloviča prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.

Rozhovor s Arpádom Soltészom o knihe Hnev
Mojim druhým dnešným hosťom je novinár a spisovateľ Arpád Soltész, ktorému práve vychádza jeho tretí román nazvaný HNEV. Pred niekoľkými dňami sa vrátil z Paríža, kde vyšli oba jeho predchádzajúce romány Mäso a Sviňa a stretli sa s veľkým úspechom.
A teraz vám z nového románu ARPÁD SOLTÉSA HNEV ponúkam krátku ukážku, ktorú vám prečíta Vlado Kobielsky.

Andrea Coddington – Prečo ja? 
Ďalšia dnešná novinka pochádza z najnovšieho románu slovenskej prozaičky Andrey Coddington, ktorá má názov Prečo ja?
Hlavnou postavou je žena v stredných rokoch, ktorá čoraz častejšie cíti vo vlastnom manželstve aj v živote nešťastie a nespokojnosť. Dusí v sebe odpor k vlastnému mužovi, no napriek všetkému vo vzťahu zotrváva. Počas výbuchov prvých silvestrovských ohňostrojov sa jej život dramaticky zmení a ona vstupuje do nového roka vystrašená, s otázkou – prečo práve ja? Doteraz zdravá žena sa ocitá na onkológii, odstrihnutá pre pandemické opatrenia od svojich najbližších.
Ukážku z knihy Prečo ja? Vám prečíta Lucia Vráblicová.

Peter Šloser – Polícia v rukách mafie
Predposledná dnešná ukážka pochádza z druhej knihy bývalého policajta, ktorý celý život aktívne bojoval proti organizovanému zločinu. Peter Šloser, vlastným menom Peter Chudý riadil okresnú kriminálku v meste, ktoré bolo od nepamäti živnou pôdou pre zločincov a značnú časť kariéry pôsobil v riadiacich funkciách na štyroch špecializovaných útvaroch s celorepublikovou pôsobnosťou, ktoré boli zamerané na boj s organizovaným zločinom. V roku 2012 stál pri zrode elitného policajného útvaru NAKA (Národná kriminálna agentúra), kde získal inšpiráciu pre svoje knihy.
Jeho druhý román Polícia v rukách mafie hovorí o tom ako je mafiánsky boss naviazaný na najvyššie články polície a politiky slovenskej republiky, ako prebiehajú čistky v organizácii, ktorá sa tu volá PAKA a či sa elitným policajtom podarí vyšetriť záhadnú smrť spred niekoľkých rokov.
Ukážku z novej knihy Petra Šlosera Polícia v rukách mafie vám prečíta Boris Farkaš. 

Lars Kepler – Zrkadlový muž
A pred nami je ešte posledná dnešná ukážka – tentoraz to bude kriminálny triler od Larsa Keplera – čiže švédskej autorskej a manželskej dvojice Alexandra Ahndorila a jeho manželky Alexandry Coelho Ahndorilovej.
Román Zrkadlový muž sa začína scénou, pri ktorej cestou domov zo školy zmizne mladé dievča. Napriek úsiliu polície aj rodiny sa ju nepodarí vypátrať. O päť rokov ju nájdu brutálne zavraždenú na detskom ihrisku uprostred Štokholmu. Pomocou sledovacích kamier inšpektor Joona Linna vystopuje očitého svedka. Ukáže sa však, že Martin je duševne chorý človek, ktorý si neuchoval nijaké spomienky na to, čo videl. Je poznačený vlastnou traumou, a viní sa z dcérinej smrti. Joona sa rozhodne kontaktovať psychiatra Erika Mariu Barka a zistiť pravdu pomocou hypnózy. Ukážku z nového románu Larsa Keplera Zrkadlový muž vám v preklade Jozefa Zelizňáka prečíta Alfréd Swan.

V minulej relácii som sa vás v súvislosti s vyhlásením tohoročnej Nobelovej ceny za literatúry pýtal, akého autora by ste vy navrhli na literárnu Nobelovku. A tu sú niektoré vaše odpovede:

Bronislava Kotysová napísala:
Nobelovu cenu by si zaslúžil nemecky spisovateľ Bernhard Schlink, ktorého román Predčítac  bol preložený do 50-tich jazykov. Schlink je inteligentný rozprávač a vo svojich  knihách sa venuje témam, ktoré odzrkadľujú  nemeckú minulosť a vyrovnávanie sa s ňou. Z nežijúcich autorov je sklamaním, že Nobelovu cenu nezískal Erich Maria Remarque, jeden z najvýznamnejších spisovateľov 20. storočia.

Pavol Sokol napísal:
Mojim obľúbeným autorom je Haruki Murakami. V jeho tvorbe cítiť japonské korene, je však veľmi ovplyvnený západným svetom. A priznáva sa k tradíciám Kafku a Dostojevského. Jeho knihy boli preložené do viac ako päťdesiatich svetových jazykov, čo svedčí o kvalite a výpovednej hodnote jeho tvorby.

Ľubomíra Kostolná napísala:
U mňa by si Nobelovu cenu zaslúžili hneď dvaja autori z Talianska. Sú to Niccoló Ammaniti za román Ja sa nebojím a Susanna Tamaro za román Nasleduj svoje srdce. Podľa môjho názoru vystavili zrkadlo spoločnosti vtipne i poeticky a je škoda, že tieto romány sa nedostali do čítania pre SŠ.

Milan Mišík napísal:
Ak by som ja mohol udeliť Nobelovu cenu za literatúru, tak by som ju venoval Milanovi Rúfusovi. Z každého jeho diela vyžaruje obrovská ľudskosť, ktorá v dnešnom svete častokrát chýba. Navyše jeho diela sú nadčasové a budú vždy aktuálne.

A ešte som vybral názor Kataríny Glajtekovej, ktorá napísala:
Bola by to Elena Ferante za Neapolskú ságu. Majstrovsky v nej zachytila príbeh celoživotného priateľstva dvoch žien so všetkými jeho kladnými i odvrátenými stránkami. Je to drsný, miestami až surový, reálny, ale aj veľmi citlivý, úprimný a intímny príbeh odohrávajúci sa počas niekoľkých desaťročí na pozadí spoločensko-politickej situácie Talianska. Myslím, že čoskoro bude patriť medzi literárnu klasiku a bude povinným čítaním určite aspoň v Taliansku.

Týmto poslucháčom posielame knižné ceny a 20 eurovú poukážku získava Tomáš Senaj, ktorý napísal:
Aj keď je to v rozpore s pravidlami udeľovania Nobelových cien, ja by som toto ocenenie doprial in memoriam Karlovi Čapkovi. Tento výnimočný český autor bol nominovaný na Nobelovu cenu každoročne od roku 1932 do roku 1938, čiže spolu až sedemkrát. Z archívov Švédskej akadémie vied vyplýva, že už od druhej nominácie komisia každoročne hovorila o odsunutí rozhodnutia na nasledujúci rok. „Odporúčanie vyčkať“ sa mu nakoniec stalo osudným, keďže v roku 1938 zahynul na zápal pľúc. V čase smrti mal len 48 rokov. Práve jeho nízky vek a pravidlo o oceňovaní len žijúcich autorov mohlo prispieť k jeho neúspešným nomináciám, keďže až na jeden prípad, komisia vždy udelila cenu niektorému z jeho starších kolegov.

Toľko vaše názory na tému nositeľov Nobelovej ceny a moja dnešná mailová otázka či skôr úloha sa týka doby, ktorú práve prežívame. Otázka znie – akú knihu by ste odporúčal čítať v súčasnom období pandémie corona vírusu a domácej izolácie?

Hráte opäť o knižné ceny a 20 eurovú knižnú poukážku od siete Panta Rhei a svoje odpovede mi môžete posielať do konca budúceho týždňa na adresu [email protected].

Želám vám príjemnú dobrú noc a teším sa na stretnutie o dva týždne. Mojim hosťom bude psychológ prof. Anton Heretik, ktorý predstaví svoju novú knihu o snoch.

Peknú druhú polovicu víkendu vám prajú Andrej Mračna a Dado Nagy.

 
 RTV

 

 

← Predchádzajúci blog

Kathryn Hughesová: Posledný sľub

Nasledujúci blog →

Paola Perettiová: Vzdialenosť medzi mnou a čerešňou