Literárna revue 24/2018
Pekný sobotný večer, vitajte pri počúvaní Literárnej revue rádia Slovensko.
Dnes bohužiaľ so smútkom v duši, pretože nás presne pred dvoma týždňami opustil skvelý herec, náš dlhoročný kamarát a kolega Marián Geišberg. Tú dnešnú reláciu by som rád venoval práve jemu.
Do druhej novembrovej Literárnej revue som si pozval dvoch autorov. Najskôr sa v prvej hodine pozhováram s Dušanom Dušekom o jeho novej poviedkovej knihe Strih vetra a potom po dvadsiatejtretej privítame prozaičku Denisu Fulmekovú, ktorá vám predstaví svoj nový román Doktor Mráz.
Vybral som pre vás šesť súťažných ukážok z knižných noviniek – o takmer ukradnutých Vianociach, o posmrtných pamätiach, dva príbehy o veľkej osudovej láske, dobrodružný príbeh z čias protitureckých vojen a pokračovanie Storočného starčeka. Okrem toho nás dnes čakajú aj knižné tipy, mailová súťaž a náš hudobný hosť – francúzska pesničkárka ZAZ. Príjemné počúvanie vám prajú Ľubo Macko a Dado Nagy.
Na úvod som vybral ukážku z knihy o Vianociach, resp. o trocha ukradnutých Vianociach. Ide o novú detskú prózu známeho autora detektívnych románov, ale aj kníh pre deti o malom Bulem a Lise a ich priateľovi vynálezcovi doktorovi Proktorovi. Samozrejme, je to Jo Nesbo. V piatej časti jeho detskej série sa na Kanónovej ulici už všetci tešia na Vianoce. Zrazu sa však z rádia ozve správa, že miestny obchodník Pán Trane odkúpil všetky práva na Vianoce a nikto ich nesmie sláviť, kým najskôr neutratí menší majetok v niektorom z Traneho obchodov. Bule, Lisa a Doktor Proktor sa rozhodnú, že sa Vianoce pokúsia zachrániť. Musia si poradiť nielen s Traneho príšernými dvojčatami, vampírskou žirafou z kukučkových hodín, fínskymi stíhačkami a kráľom s plesňou v pivnici, ale aj s vyhoreným, nevrlým vianočným škriatkom, ktorý vôbec nie je taký, ako by ste si vianočného škriatka predstavovali. Ukážku z novej knihy o doktorovi Proktorovi vám v preklade Evy Lavríkovej prečíta Boris Farkaš.
Rozhovor s Dušanom Dušekom o Strihu vetra
Po druhej skladbe od francúzskej pesničkárky ZAZ už vítam v Literárnej revue môjho prvého hosťa – spisovateľa Dušana Dušeka, ktorému práve vyšla zbierka krátkych próz o pamäti - nazvaná Strih vetra. Jej názov vychádza z meteorologického termínu označujúceho náhlu zmenu smeru a prúdenia vetra.
Tvorba britského spisovateľa Juliana Barnesa je na Slovensku dostatočne známa, keďže jeho prózy sa u nás vydávali už v deväťdesiatych rokoch. Z jeho posledných románov na mňa silne zapôsobil najmä Pocit konca (Man Bookerova cena) o premenlivej minulosti alebo román o Dmitrijovi Šostakovičovi Šum času.
Najnovší román Juliana Barnesa je príbehom o zničujúcej láske devätnásť ročného mladého muža k vydatej 48 ročnej žene. Príbeh mladého znudeného študenta na prázdninách sa začína nečakane v tenisovom klube.
Julian Barnes v úvode píše: „Väčšina z nás má len jeden príbeh. Nie že by sa nám v živote stala len jedna vec. No len na jednom príbehu skutočne záleží, len jeden stojí za to, aby sme ho vypovedali. Môj je takýto.“
A čitateľ postupne začína chápať aj úvodnú vetu hovoriacu o tom, že veľká láska prechádza veľkú bolesť. Julian Barnes strieda rôzne rozprávačské perspektívy a vracia sa aj k svojej obľúbenej téme nedôveryhodnosti a selektívnosti našej pamäti.
Ukážku z nového románu Juliana Barnesa vám v preklade Barbary Sigmundovej prečíta Vlado Kobielsky.
Príjemný sobotný večer, začína sa druhá hodina Literárnej revue rádia Slovensko, v ktorej vás dnes čaká rozhovor s prozaičkou Denisou Fulmekovou o jej novom románe Doktor Mráz, štyri ukážky z nových kníh, mailová súťaž, a na úvod tradičné knižné tipy.
Dnes vám o svojich obľúbených tituloch a autoroch porozprávajú:
riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková: Arpád Soltész - Sviňa,
spisovateľka Denisa Fulmeková: Mariana Čengel Solčanská - Generál
a prekladateľka Lucia Halová: Amor Towles - Džentlmen v Moskve.
Toľko tri knižné tipy Zuzany Petkovej, Denisy Fulmekovej a Lucie Halovej.
Na úvod druhej hodiny dnešnej Literárnej revue som pre vás vybral ukážku z tvorby kultového brazílskeho autora Joaqim Maria Machado de Assis. A jeho asi najslávnejšieho románu Posmrtné pamäti Brása Cubassa.
Hlavnou postavou a rozprávačom je zosnulý Brás Cubas, ktorý sa rozhodne skrátiť si dlhé chvíle v záhrobí písaním pamätí, v ktorých čitateľovi predstaví svoj pozemský život od detstva až po starobu a svoju nečakanú smrť. Tou sa však kniha nekončí, ale, naopak, začína. Tento román je ironickou sondou do života brazílskej smotánky a súčasne nápaditým otočením mnohých literárnych konvencií hore nohami. Tu je teda naše tretia ukážka, ktorú vám v preklade z portugalčiny Lenky Cinkovej prečíta Boris Farkaš.
Rozhovor s Denisou Fulmekovou o Doktorovi Mrázovi
V minulej Literárnej revue ste si mohli vypočuť ukážku z nového románu prozaičky Denisy Fulmekovej Doktor Mráz. Pred dvoma rokmi vydala prózu Konvália - príbeh lásky básnika a kňaza Rudolfa Dilonga a židovského dievčaťa Valérie Reiszovej. Z veľkej časti sa odohrával počas Slovenského štátu a samotnému písaniu predchádzala dôkladná príprava. Autorka študovala nielen archívy, ale aj dobovú tlač – napr. časopisy Slovák a Gardista. Denisa Fulmeková je dnes mojim hosťom.
Dnešná štvrtá súťažná ukážka pochádza z najnovšieho v poradí piateho dielu historicko-dobrodružnej série Juraja Červenáka Dobrodružstvá kapitána Báthoryho. V minulom diely utrpelo Uhorské vojsko drvivú porážku pri Parkáne. Hordy osmanských bojovníkov pod vedením samotného veľkovezíra prekročili Dunaj a obkľúčili pevnosť Újvár - Nové Zámky. Tú v kresťanskom svete nazývajú Hradba západu a vedia, že ak padne, bude ohrozená celá ríša. Obrancovia sú odhodlaní bojovať, no čelia mnohonásobnej presile. V uhorskej pevnosti bojuje aj kapitán Kornel Báthory. Viac než o pevnosť sa však obáva o osud svojho syna Michala, priateľa Voronina a milovanej Juliany. Tí sa stratili kdesi v kraji zachvátenom nepriateľským drancovaním. Navyše ich stopu zachytila obávaná barónka Rónayová prezývaná Vlčica. Nasledujúca ukážka bude práve o nej. Ak sa chcete zapojiť do súťaže, zavolajte nám, ako sa volá najnovší piaty diel série Dobrodružstvá kapitána Báthoryho od Juraja Červenáka.
V týchto dňoch vychádza po reedícii starších kníh čilskej autorky Isabel Allendovej Dom duchov, Skazené dievča, Sépiový portrét a Dcéra šťasteny aj jej úplne nový román Japonský milenec. Opäť ide o farbisto podanú rodinnú ságu, ktorá sa tentoraz odohráva v scenérii kalifornského San Francisca. Autorka rozvíja príbeh ženy na prahu staroby, ktorá sa v spomienkach na svoj ľúbostný príbeh dotýka mnohých známych i menej známych historických udalostí 20. storočia.
Hlavnou postavou je svojrázna Alma, ktorú v roku 1939 posielajú rodičia z Poľska do San Francisca za strýkom Isaacom a tetou Lilian Belascovcami.
Román sa začína v súčasnosti a sprostredkovateľkou Alminho príbehu je Irina, ktorá Almu nachádza v prestížnom domove dôchodcov, kam prichádza pracovať.
Alma Irinu zaregistruje až po tom, čo sa jej začne dvoriť miestny Don Juan prezývaný Francúz. Navrhne Irine, aby sa stala jej sekretárkou a odhalí jej aj príbeh svojej lásky s citlivým japonským záhradníkom Ičimeim, ktorá sa v sídle Belascovcov odohral počas druhej svetovej vojny. Po útoku na Pearl Harbor sa však všetci Japonci stali nepriateľmi a boli odvelení do internačných táborov. Nasledujúca ukážka hovorí o Irine a pomerne jednostrannej láske k nej. Ukážku z novej knihy Isabel Allendovej vám v preklade Evy Palkovičovej prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.
Na úplný záver dnešnej relácie pre vás mám ešte krátku ukážku z voľného pokračovania románu švédskeho spisovateľa Jonasa Jonassona Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol. Volá sa Stojedenročný starček, ktorý sa obával, že priveľa myslí. Dvaja starší páni Alan a Július oddychujú na ostrove a užívajú si svoje peniaze. Alanove stoprvé narodeniny chcú osláviť výletom teplovzdušným balónom. Podarí sa im však nečakane odletieť a očakávane stroskotať priamo v Indickom oceáne. Zachránila ich severokórejská loď. Jej kapitán však pašuje aktovku plnú uránu pre vodcu Kim Čong-una na jeho tajné plány s jadrovými zbraňami. Allan Karlsson a Julius Jonsson sa tak ocitajú uprostred šialenstiev celosvetovej diplomatickej krízy. Počas svojho putovania Allan narazí okrem Kima aj na Donalda Trumpa, Vladimira Putina, Angelu Merkelovú či švédsku ministerku zahraničných vecí, ktorá si udivene kladie otázku, či toto všetko je naozaj možné. Allana celý čas naviguje jeho najcennejší majetok – čierna tabuľka, teda iPad. V nej nachádza všetko, čo za niečo stojí, ale ešte viac toho, bez čoho by sa celkom rád zaobišiel. Ukážku z novej knihy Jonasa Jonassona Stojedenročný starček, ktorý sa obával, že priveľa myslí vám v preklade Márie Bratovej prečíta Alfréd Swan.
Toľko ukážka z nového Jonasa Jonassona a ešte tu mám mená víťazov mailovej súťaže z minulej relácie. Mali ste nám napísať, ukážky z akých kníh v nej postupne odzneli. Knižné ceny posielame: Monika Kádeková, Leopold Sárkozi, Marcela Mihoková a Marta Suchá. 20 eurovú knižnú poukážku od nás získava Lukáš Ondruš. Blahoželáme.
A súťažná mailová úloha do novej relácie znie takto: Aký spisovateľ písal svoje diela pod viacerými pseudonymami?
Svoje odpovede nám môžete posielať do konca budúceho týždňa na adresu [email protected]. Hráte opäť o knižné ceny 20 eurovú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei.
Peknú druhú časť víkendu vám prajú Ľubo Macko a Dado Nagy.