Literárna revue 4/2018

Želám vám príjemný sobotný večer, začína sa druhá februárová Literárna revue Rádia Slovensko. Tématicky aj žánrovo bude mimoriadne rôznorodá – predstavíme vám v nej dva skvelé romány, výbornú novú knihu pre mládež, jeden poviedkový román a predovšetkým výrazný literárny počin slovenskej literárnej historičky Andrey Boknikovej – antológiu slovenských poetiek prvej polovice 20. storočia nazvanú Potopené duše. 

Čakajú vás súťažné ukážky, knižné tipy, mailová súťaž a našim hudobným sprievodcom bude nemecký džezový trubkár Till Brönner. Jeho prvú dnešnú skladbu by som rád venoval svojej mame. 
Príjemné počúvanie vám prajú Lucia Cibiková a Dado Nagy. 
 
Prehľad kníh, ktoré ma za uplynulé dva týždne zaujali by som začal románom známeho švédskeho tvorcu skvelej detektívnej série s Kurtom Wallanderom z Ystadskej polície.
Ten dnešný román však nie je detektívka, ale paradoxne literárne, myšlienkovo, umelecky a psychologicky asi najzaujímavejšie dielo, aké sa mi počas uplynulých mesiacov dostalo do rúk. Odohráva na opustenom ostrove na severe Švédska, kde už 12 rokov žije so psom a mačkou bývalý chirurg Fredrik Welin. Jeho dni plynú jednotvárne a jediným spojivom s civilizovaným svetom je hypochondrický poštový doručovateľ Jansson. 
Aby mal Welin pocit, že ešte žije, vysekáva si každé ráno v treskúcej zime dieru do ľadu a ponára sa do mrazivej vody. Rybársky domček, do ktorého sa utiahol patril kedysi jeho starým rodičom a výrazom jeho rezignácie je mravenisko v obývačke, ktoré postupne narástlo až do výšky stola. 
Postáv v tomto románe nie je ich veľa, ale na žiadnu z nich tak ľahko nezabudnete. Každá je originál a má svoje špecifické tajomstvo. 
Do stereotypného života bývalého chirurga postupne vstúpia tri ženy. Jeho bývalá láska Harriet, ktorú pred takmer 40-rokmi nečakane opustil, jeho dcéra Luisa a bývalá pacientka Agnes. Príchod smrteľne chorej Harriet na opustený zamrznutý ostrov je pre Wellina šokom. Podujme sa však splniť sľub spred 40t-ich rokov a zaviesť ju k jazeru, o ktorom jej kedysi rozprával. Začína sa bizarná cesta zamrznutou krajinou, na konci ktorej Wellin zistí, že má dospelú dcéru. Pod vplyvom týchto udalostí sa rozhodne otvoriť ďalšie boľavé miesto a vypátrať mladú ženu, ktorú jeho fatálna lekárska chyba pred dvanástimi rokmi pripravila o ľavú ruku.  
Nasledujúca scéna zo začiatku románu opisuje pravidelný príchod poštového doručovateľa Janssona počas mrazivého februárového dňa, ktorý síce Welinovi už roky nemá čo doručiť, zato s ním však pravidelne konzultuje všetky svoje zdravotné neduhy. Ukážku vám v preklade Hany Švolbovej prečíta Alfréd Swan. 
 
Rozhovor s Andreou Boknikovou 
Mojim dnešným hosťom je literárna historička, vedkyňa a pedagogička Andrea Bokníková – autorka a zostavovateľka unikátnej čítanky slovenských poetiek prvej polovice 20. storočia nazvanej Potopené duše, za ktorú bola nominovaná na cenu Krištáľové krídlo. Výsledkom jej dlhodobého záujmu o poéziu prvej polovice 20. storočia je rozsiahly výber básnických textov z tvorby dvanástich výnimočných poetiek. 
Andrea Bokníková povyberala roztratené publikované i nepublikované básnické texty dvanástich slovenských poetiek vo verejných a súkromných archívoch a v edičnej spolupráci Aspektu ich pripravila do čitateľsky atraktívnej podoby, pričom „zozbierala“ aj osudy autoriek a dovolila im tak prehovoriť vlastnými slovami.
 
Druhú časť rozhovoru s Andreou Bokníkovou, aj s ukážkami z básní vám ponúkneme v druhej hodine dnešnej relácie.
 
Autor druhej dnešnej ukážky - chorvátsky prozaik Siniča Novac je v prvom rade zaujímavým literárnym fenoménom. Hádam už len tým, že vlastne žiadnym spisovateľom nie je. 
Písať začal viac menej náhodou o ľuďoch z chorvátskych pláží – turistoch, aj domácich. Jeho prvotinou boli magicko-realistické Plážové poviedky, ktorých hlavnou postavou bol plážový krásavec a predavač kukurice Gordan. Nasledovalo niekoľko poviedkových zbierok, ktoré okrem bláznivej satiry vyjadrovali aj melanchóliu, čierny humor, až po temnejšie existenciálne tóny. 
Siniša Novac často refrénovite opakuje motív manželských dvojíc tráviacich čas pri mori zväčša iba mĺkvym pospávaním na pláži. Nemajú si čo povedať a ak áno, ich rozhovor sa zvyčajne končí hádkou alebo ďalším urazeným mlčaním. 
Poznávacím znemením Novacových poviedok sú dialógy ponechané v chorvátčiene, ktoré týmto prózam dodávajú osobité čaro. 
Výnimočné miesto v tvorbe Sinišu Novaca má román Starec Marjan a more, ktorý bol akýmsi literárnym rimejkom Hemingwayovej najznámejšej prózy Starec a more. 
No a najnovším dielom tohto autora je zbierka poviedok, ktorých ústrednou postavou je plážový playboy a veľký fanúšik seriálov Baywatch a Knight rider a teda aj ich predstaviteľa Davida Hasselhofa - Djordje
Tento amatérsky dobrovoľnícky bejvočer hliadkuje na pláži v Mošćeničkej Drage v Chorvátsku a preváža sa po meste na svojom vytúnovanom Kitovi.
Ukážku z jeho duchárskeho príbehu vám prečíta Boris Farkaš. 
 
Príjemný sobotný večer, začína sa druhá hodina Literárnej revue rádia Slovensko, v ktorej vás čaká ukážka zo zaujímavej novej knihy pre deti a mládež, ktorá však určite osloví aj mnohých dospelých, pokračovanie rozhovoru s Andreou Bokníkovou o čítanke z tvorby slovenských poetiek prvej polovice 20. storočia Potopené duše aj s ukážkou, jedna pozoruhodná románová reedícia, mailová súťaž, a na úvod tu mám tradičné knižné tipy.
 
Aké knihy teda zaujali kníhkupcov a knižných promotérov:
Janu ŠlinskúÉdouard Louis - Skonocovat s Eddym B.,  
Juraja ŠlesaraRichard K. Morgan - Půjčovna masa 
a herca Michala Kubovčíka: Tomáš Baťa -  Úvahy a projevy.
Toľko tri tipy Jany Šlinskej, Juraja Šlesara a Michala Kubovčíka. 
 
Tretia dnešná ukážka pochádza z knihy, ktorá ma veľmi príjemne prekvapila – podľa mena autorky som si spočiatku myslel, že ide debut začínajúcej slovenskej prozaičky, potom som však trocha googlil a objavil som, že za menom Mira Bartóková sa skrýva Američanka narodená v Chicagu a autorka 28-mich kníh pre deti a mládež a niekoľkých kníh pre dospelých. U nás vychádza budúci týždeň jej novinka nazvaná Malý zázrak, v češtine vyšla pod názvom Podivousek a v origináli má názov Wonderling.
Malý zázrak je jedenásťročný líščí chlapec s jedným uchom a nevinným srdcom, ktorý má namiesto mena na krku iba štítok s číslom trinásť, a ktorý doteraz nič iné ako sirotinec nepoznal. Nepamätá si, kto je ani odkiaľ pochádza. Vďaka nečakanému prejavu odvahy si získa náklonnosť vtáčieho prízemka Čačky. A od nej dostane najosamelejší obyvateľ domova dva úžasné dary: skutočné meno – Artuš, ako slávny kráľ – a priateľstvo na život a na smrť. Spoločne utečú zo sirotinca vydajú sa za veľkým dobrodružstvom. Aby bolo jasné o aké bytosti tu ide – prízemkovia sú napoly zvieratá a napoly ľudia. 
Teraz sa už pozrieme na ranný nástup do Domova pre neposlušné a nechcené tvory, v ktorom vládne zlá slečna Pleslivá. Ukážku z knihy Miry Bartókovej Malý zázrak vám v preklade Michala Jedináka prečíta Vladko Kobielsky.
 
Rozhovor s Andreou Boknikovou o Potopených dušiach
V prvej hodine dnešnej LR sme sa už hovorili o čítanke z diel slovenských poetiek prvej polovice 20. storočia nazvanej Potopené duše, ktorej autorkou a zostavovateľkou je literárna vedkyňa Andrea Bokniková.
Kniha je nielen čítankou z diela dvanástich málo známych slovenských autoriek, ale obsahuje aj rozsiahlu úvodnú štúdiu, ktorá nás uvádza do literárneho - historického kontextu a nesmierne zaujímavé bibliografické profily jednotlivých autoriek.
 
Do dnešnej Literárnej revue sa nám bohužiaľ zmestí už iba jedna súťažná ukážka. Ide o reedíciu románu tureckého nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Orhana Pamouka. 
Jeho dej sa odohráva za vlády sultána Murada III. v priebehu desiatich dní v roku 1591 v zasneženom hlavnom meste Osmanskej ríše, v Istanbule. Podobne ako Italo Calvino, aj Pamuk rozpráva celý príbeh z rôznych perspektív a mnohohlasne. 
V románe sa stretávame asi s dvadsiatkou rozprávačov, popri ľudských bytostiach sú však medzi nimi aj menej tradiční hrdinovia: pes, strom, obrazy, červená farba, mŕtvola alebo kôň. Všetci sa snažia podať svoju verziu pravdy a presvedčiť o nej aj čitateľa, vďaka čomu sa stávame svedkami množstva príhod, ktoré sa navzájom popierajú alebo parodujú.
Ja som spomedzi všetkých vybral rozprávanie psa. Je to však neobyčajný pes – nakreslený na výkrese tradičného arabského rozprávača.
Jeho monológ vám v preklade Otakara Kořínka prečíta Boris Farkaš. 
 
 
A je tu mailová súťažná úloha z minulej relácie, ktorá znela takto: Poznáte nejaké zaujímavé romány z hudobného prostredia? Popr. od známych hudobníkov?
A tu sú niektoré vaše odpovede:
Milan Oravský napísal:
Veľa známych hudobníkov relaxuje písaním a plodným autorom a tvorcom "muflóna Anciáša" je Branislav Jobus. Jeho muflón Anciáš sa zaradil medzi rozprávkové legendy ako jelenček Bambi, Smelý zajko, či Ferdo mravec. Dá sa povedať, že od roku 2006, čo rok to nová kniha.  
Ďalším v súčasnosti píšucim hudobníkom je Peter "Petko" Opet trubkár zo skupiny Polemic. Je autorom detských kníh inšpirovaných jeho synom – teenegerom - Život Adama: Zápisky rebela z piatej triedy s pokračovaním Život Adama 2: Rebel to má ťažké! 
 
Andrej Chmelík píše:
Spomenul som si na jazzovú speváčku Janu Koubkovú, ktorá zreje ako víno v speve i v knižnej tvorbe. Jej životné krédo je: „Být připraven, toť vše!“
Z jej kníh odporúčam: "Recepty proti samotě" a "Zutí provádím s chutí". 
Najviac ma zaujala tá jej dosiaľ posledná kniha - Básně z jazzové dásně, ktorá obsahuje básne, texty k zamysleniu, postrehy všetkého druhu a autorka sa v nej pohrala so zmyslom pre poéziu, humor, iróniu a sarkazmus. 
 
Emka Dancáková napísala:
Prečítala som iba jednu takúto knihu od J. Randy Taraborrelli: Beyoncé. Beyoncé patrí medzi mojich obľúbených hudobníkov. Kniha opisuje jej život od malého dievčatka, ktoré snívalo o veľkej budúcnosti, až po mladú dámu, ktorá bola úspešnou členkou skupiny Destiny´s Child a ešte úspešnejšou v sólovej kariére.
 
Milan Svorenčík napísal:
Nejde síce o romány, ale dávam do pozornosti dve knižné diela, ktoré pripomínajú, že koncom januára by mal Marián Varga 71 rokov:
1. Peter Uličný a Marián Varga: O cestách, ktoré nevedú do Ríma – táto publikácia nastoľuje tému - Je dobré, ak sa niekto snaží ísť proti davu a jeho cesty nesmerujú tam, kam všetky ostatné...
2. Marián Jaslovský: Collegium musicum ide o monografiu skupiny. Collegium musicum je nepochybne najdôležitejším projektom Mariánu Vargu, jedného z najvýznamnejších slovenských hudobníkov všetkých čias. Bez Vargu by nebolo Collegium musicum a bez Collegia by nebol Varga taký, ako bol.  
 
Monika Kádeková napísala:
Určite by som odporúčala biografický román Šum času od Juliana Barnesa. Je venovaný ruskému skladateľovi Dimitrijovi Šostakovičovi a opisuje obdobie jeho tvorby, kedy zápasil s požiadavkami režimu a tým, ako chcel on sám tvoriť; ako často musel kľučkovať medzi vlastným svedomím a hodnotami komunizmu. Barnes ho nehodnotí ani nesúdi, snaží sa ho iba pochopiť, a to je na tejto knihe sympatické. 
 
Týmto poslucháčom posielame knižné ceny a 20 eurovú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei získava Martina Hamzová, ktorá napísala: 
Mojim obľúbeným hudobníkom je Nick Cave. Mám rada jeho texty a vidieť jeho koncert naživo je mimoriadny zážitok. Podarilo sa mi to až dva krát. Mám veľkú knihu jeho textov, aj romány A uzřela oslice anděla, Smrt Bunnyho Munroa a kúpila som si aj jeho novinku Píseň z pytlíku na zvratky. 
 
Za všetky vaše príspevky samozrejme ďakujeme a gratulujeme k výhram. Niektoré ma aj inšpirovali – toho Nicka Cava by som si asi mal konečne prečítať...
 
Táto súťažná úloha súvisela s niekoľkými muzikantami, ktorí mali byť dnes mojim hosťom.
Rozhovor s Andreou Boknikovou ich však odsunul až do ďalšej relácie. 
 
A moja aktuálna súťažná úloha do budúcej relácie znie: Aká je najdrahšia kniha, ktorú ste si kúpili?  
Je trochu indiskrétna, uznávam, ale celkom by ma to zaujímalo – keď nechcete, aby sa to dozvedel manžel alebo manželka, pokojne vás uvediem aj pod pseudonymom.
 
Písať môžete do konca budúceho týždňa na adresu [email protected] a hráte opäť o knižné ceny a 20 eurovú knižnú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei.
 
A to je nadnes všetko. Pekný záver víkendu vám prajú Lucia Cíbiková a Dado Nagy. 
 
 
 
 
← Predchádzajúci blog

Vyjadrenie ZVKS k vražde novinára

Nasledujúci blog →

Miroslava Varáčková: Drž ma, keď padám