! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 5/2019

Príjemný sobotný večer, milí priatelia. Vitajte pri počúvaní prvej marcovej Literárnej revue rádia Slovensko. Dnes vás v nej čakajú štyri slovenské a tri prekladové novinky. O románe Hevíz 2090 vám porozpráva náš dnešný hosť – spisovateľ Juraj Šebesta. Čaká vás antiutópia známeho talianskeho autora, pohľad do japonského hypermarketu s nepretržitou prevádzkou, stretnutie s depresívno-úzkostným nórskym vyšetrovateľom, ale aj výrečným alkoholikom, zaujímavou domácou detektívkou, a na úvod pre vás mám slovenský humoristický román v štýle Iľfa a Petrova. Tešiť sa môžete aj na knižné tipy, mailovú súťaž a hudbu skvelého basgitaristu Marcusa Millera. Príjemné počúvanie vám prajú Andrej Mračna a Dado Nagy.
 
Rasťo Piško je autorom nielen výborných humoristických skečov, ale aj niekoľkých autobiografických románov, poviedkovej zbierky, divadelných hier či knihy o Stanovi Radičovi. Jeho najnovšia próza je pokusom o veľký slovenský humoristický román v štýle Iľju Iľfa a Jevgenija Petrova. 
Ide o to, že v malej dedinke na južnom Slovensku leží zabudnutý hrob sovietskeho vojaka, ktorý padol v druhej svetovej vojne. Po šesťdesiatich rokoch sa zistí, že v hrobe leží otec bohatého ruského oligarchu. Tejto informácie sa zmocní skupinka drobných slovenských podvodníkov, ktorá vymyslí geniálny plán. Zatiaľ čo sa ruský miliardár prezývaný Malý Gavroš snaží očistiť svoju minulosť vojnovej nemanželskej siroty, Veľký mozog Ábel Čubík a jeho spoločníci roztáčajú na Slovensku smršť neuveriteľných aktivít, zameraných na jediný cieľ –  rozprávkovo zbohatnúť a splniť si životný sen. V prvej ukážke sa pozrieme do dejiska príbehu – malej dedinky na južnom Slovensku – do Piatka na Ostrove, ktorú riadi šikovný starosta. 
 
Alkohol je pre veľkú väčšinu spisovateľov, umelcov - a čo si budeme hovoriť aj pre nás ostatných veľkou a veľmi vďačnou témou. Málokto síce dokázal súčasne piť aj tvoriť. A ak áno, výsledok zvyčajne za veľa nestál. O vzťahu k alkoholu vzniklo niekoľko skvelých kníh. Spomeňme si napr. na Manuál každodenného pijana od Kingsleyho Amisa, geniálnu prózu Venedikta Jerofejeva Moskva Petuški, Pilchove alebo Bukowského poviedky... román Malcolma Lowryho Pod sopkou, Londonov Démon alkohol alebo Stratený rád Ruda Slobodu. 
Do tejto kategórie krásne zapadá knižná prvotina gelnického rodáka Mila Janáča. Daroval mi ju pred niekoľkými mesiacmi Arpád Soltész, a musím povedať, že som rád, že som sa k nej konečne dostal. Milo Janáč pochádza z Gelnice a pracuje na miestnom oddelení kultúry, športu a voľného času. Svoj text si najskôr otestoval na webe dailymail.sk a potom ho vydal knižne. 
Poviete si, čo už môže byť na príbehoch alkoholika také zaujímavé - koľko ľudí na Slovensku pije a má s pitím spojených množstvo zážitkov. Čo však túto knihu oddeľuje od insitných alkoholických príhod je farbistý, jadrný a skvele vypointovaný jazyk. Ide v podstate o príbehy opilca a povaľača, ktorému sa podarilo prepracovať na výčapníka. Jeho svetonázor je úžasným kontrastom k stresu a rýchlosti dnešnej doby. Spočíva v stabilnom vegetovaní a pozorovaní plynutia času. Ukážku z knihy Mila Janáča vám prečíta Daniel Fischer.  
 
Mojim dnešným hosťom v Literárnej revue je spisovateľ Juraj Šebesta, ktorý v svojom najnovšom románe Hevíz 2090 skúma nakoľko sa budúce civilizačné a technologické zmeny prejavia aj v partnerských a ľúbostných vzťahoch. Dva paralelné príbehy sú zasadené do známeho maďarského kúpeľného mesta Hevíz – súčasného, aj budúceho. 
 
Príjemný sobotný večer, začína sa druhá hodina Literárnej revue rádia Slovensko. Začneme ju novinkou slovenského detektívkara, a potom nás už čakajú tri prekladové tituly. Hudbu som dnes zveril skvelému džezovému a funkovému basgitaristovi Marcusovi Millerovi, ktorý sa ani nebránil. Možno preto, že o tom nevedel. 
 
A začnem troma knižnými tipmi: 
od scenáristky a režisérky Evy Borušovičovej: Robin Sloan - Kvásek
spisovateľa Juraja Šebestu: Pavol Rankov - Legenda o jazyku  
a publicistky a editorky Denisy Gury Doričovej: Khaled Hosseini - Morská modlitba.
 
Ďakujem za tri tipy, ku ktorým hneď pridám ďalší na slovenskú detektívku. A pozor – nepôjde o Dominika Dána, ktorý je stále jej absolútnym kráľom. Okrem literárnych kvalít a skúsenosti za to môže aj jeho vytrvalosť, s ktorou stále vydáva dva veľmi slušné detektívne romány ročne. Postupne si však čitateľov získavajú aj príbehy jeho bývalého kolegu Václava Neuera, ktorý takisto pracoval na oddelení vrážd, neskôr bol šéfom bratislavskej pobočky NAKA a takisto píše pod pseudonymom. 
Príbeh Neuerovej novej knihy sa začína kostrovým nálezom na odľahlom mieste v lese. Rozbehne sa vyšetrovanie, ktoré zavedie skupinu detektívov okolo čerstvo povýšeného komisára Petra Ledeckého ďaleko do minulosti bývalého režimu a vtedajšej socialistickej polície. Problémom je, že pamätníkov z čias Verejnej bezpečnosti je žalostne málo a potrebné spisy je ťažké nájsť. Prednosť vo vyšetrovaní má navyše aktuálny prípad beštiálne ubodanej mladej dievčiny. Až po jeho expresnom vyriešení sa môžu detektívi opäť ponoriť do minulosti. Našťastie môžu využiť modernú vedu. Okrem ľudí vedia prehovoriť aj veci - starý ohmataný zápisník dávno mŕtvej ženy, zažltnuté čiernobiele fotografie a nakoniec aj historická vražedná zbraň. Ukážku z nového románu Václava Neuera vám prečíta Vlado Kobielsky. 
 
Pri čítaní detektívnych románov robím niečo, čo mnohí považujú takmer za svätokrádež – nalistujem si poslednú kapitolu a prečítam si kto je vrah. Ak ma po tomto zistení kniha už nebaví, nemá zmysel s ňou strácať čas. Na detektívnej sérii nórskeho autora Heineho Bakkeida ma zaujala najmä hlavá postava – bývalý policajný vyšetrovateľ Thorkild Aske. Z polície ho vyhodili, odsedel si trest za zabitie, pokúsil sa o samovraždu, a jediným jeho blízkym človekom je jeho psychiater, ktorý mu už odmieta predpísať silnejšie tabletky proti úzkosti.
Na úvod to vyzeralo, že kniha bude mať cynický humor, ktorý mám rád, ale postupne som po ňom už pátral takmer márne.
V nasledujúcej ukážke Thorkildovi jeho psychiater navrhne spoluprácu s úspešnou autorkou detektívok. Jej predošlého konzultanta zavraždila depresívna manželka a Thorkild sa jej zdá ako vhodná náhrada. Pripravovaný román je založený na skutočnom prípade dvoch dievčat, ktoré bez stopy zmizli z detského domova. Ukážku z druhého románového príbehu Thorkilda Askeho vám v preklade Zuzany Demjánovej prečíta Boris Farkaš. 
 
Nasledujúca novinka – novela Za sklom mladej japonskej autorky Sayaky Murata ma v prvom rade zaskočila svojou priamočiarosťou, no po určitom čase som o nej musel často premýšľať a hľadať aj analógie s vlastným životom. 
Ide o útlu 100 stranovú prózu, za ktorú autorka získala v roku 2016 prestížnu japonskú Akutagawovu cenu, a minulý rok aj rôzne ďalšie medzinárodné ocenenia. 
V centra knihe je pojem - KONBINI – japonský praktický minimarket s nepretržitou otváracou dobou, ktorý ponúka tovar každodennej spotreby, potraviny, ale aj hotové jedlá, poštové a iné služby. Hlavná hrdinka Keiko Furukurová má od detstva problém so začlenením sa do väčšinovej spoločnosti. Svoj pevný bod objaví až počas štúdia na univerzite, kedy získa príležitostnú prácu v KONBINI - mini markete, ktorý otvorili neďaleko jej bytu. Je očarená dokonalou organizáciou, a presnými predpismi týkajúcimi sa  všetkých činností. KONBINI pre ňu znamená stabilitu, poriadok, bezpečie a stenu proti chaotickému svetu tam vonku. A tak má aj po osemnástich rokoch práce stále iba status brigádnika. Ale je spokojná. 
Až kým, do jej sveta nevstúpi nový brigádnik, ktorý týmto svetom pohŕda a netúži po ničom inom ako nájsť si ženu, ktorá by sa o neho postarala. Ukážku z knihy Za sklom, ktorej autorkou je japonská prozaička Sayaka Murata vám v preklade Jana Sýkoru prečíta Judita Hansman. 
 
A pred nami je posledná dnešná ukážka. Jej autorom je súčasný talianský prozaik Niccolo Ammaniti, ktorého poznáme vďaka románu Ja sa nebojím. 
Tentoraz ide o antiutópiu. Na Sicílii blízkej budúcnosti, zdevastovanej epidémiou a obrovskými požiarmi, sa tvrdohlavé a veľmi odvážne trinásťročné dievča vyberie hľadať mladšieho brata, ktorého uniesli. Počas dramatického putovania po vypálených poliach a tajuplných lesoch, pomedzi rozvaliny veľkých nákupných centier, naprieč opustenými mestami a mestečkami, cez obrovské priestory znovu postupne pohlcované prírodou stretáva iba zdivené hordy rovesníkov, ktorí prežili.  Jej jediným sprievodcom je zošit s pokynmi. Napísala ich mama v období, keď už bolo očividné, že záhadnú, rýchlo sa šíriacu chorobu neprežije, tak ako ju neprežije nikto z dospelých. Dospievajúca Anna sa každým dňom bolestne presviedča, že niekdajšie pravidlá rýchlo prestávajú platiť. Je nútená stanovovať si nové a presadzovať ich medzi tými, s ktorými sa stretáva pri úpornom hľadaní lepšieho sveta a lásky. Ukážku z románu Anna, ktorý vychádza budúci týždeň, vám v preklade Stanislava Valla prečíta Lucia Vráblicová. 
 
A pred nami je ešte mailová súťaž. V minulej relácii sme sa vás pýtali v akej knihe hrá dôležitú úlohu téma jedla a hodovania. A tu sú niektoré vaše odpovede:
 
Miroslav Kriška napísal:
Napadlo mi dielo Dracula, ktoré napísal Bram Stoker. Upíry hodovali na krvných skupinách A, B, AB a 0 a popritom degustovali aj faktory RH+ a RH-.   
 
Ivan Čepek napísal: 
Jeden z mojich prvých literárnych zážitkov je kniha Lovci mamutov od Eduarda Štorcha, ktorá popisuje život pravekých lovcov.
Mimoriadnou lahôdkou pre týchto našich nebojácnych predkov bol špik z kostí ulovených zvierat, spisovateľ a archeológ Štorch to ich hodovanie pekne popisuje na viacerých miestach knihy.
Kniha sa tuším končí objavom jednej z hlavných postáv knihy, ktorý spočíva v spôsobe prípravy ohňa tretím dreva pomocou tetivy luku. No a dejiny teplej kuchyne sa mohli začať...
 
Obom posielame knižné ceny a víťazom sa stáva Mário Janský, ktorý napísal:
Mne sa z hľadiska opisu jedla a jeho konzumácie veľmi páčila kniha izraelského autora Meira Shaleva Štyri hostiny, ale nedávno ma naozaj nadchla kniha Anthonyho Wernera Nabrúsený šéfkuchár, v ktorej popisuje bludy a pravdu o zdravom stravovaní. 
A Mário aj opisuje aké. Za tento mail získava 20 eurovú knižnú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei
 
Úloha do budúcej relácie je veľmi jednoduchá. Ak chcete získať knižné ceny alebo 20 eurovú knižnú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei, napíšte nám ukážky, z akých kníh v dnešnej relácii postupne odzneli. Adresa je [email protected] a svoje odpovede môžete posielať do konca budúceho týždňa.
 
A to je z dnešnej Literárnej revue všetko. Na stretnutie o dva týždne sa tešia Andrej Mračna a Dado Nagy
 


RTV
 
 
← Predchádzajúci blog

Samuel Reuss: Rozprávky starých Slovákov

Nasledujúci blog →

Michel Houellebecq: Platforma