! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 6/2017

Prajem vám príjemný sobotný večer pri počúvaní dvojtýždenníka o novinkách a zaujímavostiach zo sveta kníh. V dnešnej Literárnej revue vás opäť čaká šesť žánrovo rozmanitých literárnych diel – od humoristického románu, cez mysteriózny triler, knihu rozhovorov, detský horor, až po dva nové detektívne romány. Mojimi hosťami budú – americký prozaik a scenárista Blake Crouch a spoluautori originálnej knihy rozhovorov Ráno sa zobudím a nie som mŕtvy – novinárky Iris Kopcsayovej s filmovým kritikom Pavlom Brankom.

Ponúknem vám aj niekoľko knižných tipov, mailový pohľad na vaše nočné stolíky a po celý čas nás bude hudobne sprevádzať džezový spevák Gregory Porter.
Príjemné počúvanie vám prajú Dušan Macko a autor relácie Dado Nagy.

Fredrik BackmanTu žila Britt-Marie                                       

Pri čítaní humoristických románov švédskeho autora Fredrika Backmana ma zaujalo, že ich hlavnými postavami sú starí ľudia, ktorí majú produktívnu časť svojho života teoreticky už viac menej za sebou. Aspoň podľa všeobecne platných meradiel. Od rezignácie však majú ďaleko a snažia sa aktívne bojovať so životom.

Z tohto hľadiska je pozoruhodné, že Fredrik Backman mal v čase vydania svojej prvotiny Muž menom Ove o starom frfľošovi iba tridsať rokov. O rok neskôr vydal dojímavý humoristický román o 77-ročnej excentrickej babičke a jej sedemročnej vnučke Elze Babička pozdravuje a ospravedlňuje sa. Minulý týždeň vyšiel v slovenskom preklade Márie Bratovej tretí Backmanov román. A vašou úlohou je zavolať nám jeho názov. Hlavná postava šesťdesiatnička Britt-Marie sa rozhodne opustiť svojho manžela, lebo ju roky podvádzal. Využije prvú ponuku úradu práce a prijme miesto vedúcej voľnočasového strediska v zapadnutej dedinke Borg, ktorá je v dôsledku finančnej krízy doslova na kolenách. Náplňou Britt Marinej práce sa stane starostlivosť o partiu miestnych detí milujúcich futbal. Tvrdý návrat do reality, pred ktorou sa na niekoľko desaťročí uzavrela v domácnosti, umožňuje autorovi s iróniou upozorniť na množstvo zaujímavých kontrastov. Ide o vtipné čítanie o predsudkoch, nových začiatkoch a kultúrnych stretoch dvoch odlišných svetov.
Vypočujte si ako vyzeral jej vstup do dedinky Borg. Ukážku z knihy vám v preklade Márie Bratovej prečíta Ivan Letko.

Blake CrouchMestečko Wayward Pines/Borovice                      

Pri čítaní druhej dnešnej knižnej novinky sa mi mimovoľne vybavil legendárny televízny seriál Mestečko Twin Peaks, režiséra Davida Lyncha. Americký prozaik a scenárista s iniciálkami BC vydal v roku 2012 prvú časť trilógie Mestečko Wayward Pines, ktorá sa na tento legendárny seriál otvorene odvoláva. Ide o mix žánrov na pomedzí hororu, mystery trileru a literárnej fantastiky.

Do malebného mestečka Wayward Pines prichádza agent tajnej služby Ethan Burke, aby splnil jedinú úlohu: vypátral dvoch federálnych agentov, ktorí sú už mesiac nezvestní. Ethan má dopravnú nehodu. Je bez dokladov, bez mobilu a bez peňaženky. Po niekoľkých dňoch hľadania nezvestných kolegov sa mu naoko všedná realita obyčajného malého horského mesta zdá čoraz desivejšia. Nevie sa dovolať svojej manželke a synovi a zisťuje, že okolo mestečka je postavený elektrický plot. Nechápe prečo. Ethan sa čoraz viac vzďaľuje od sveta, ktorý poznal a kladie si otázky týkajúce sa vlastnej identity. Začína totiž tušiť, že z Wayward Pines sa pravddepodobne živý nedostane.
V nasledujúcej ukážke Ethan navštívi miestneho šerifa krátko potom, čo objavil rozloženú páchnúcu mŕtvolu jedného z federálnych agentov. Ukážku z prvej časti trilógie Wayward Pines - Borovice vám v preklade Zuzany Filadelfi prečíta Boris Farkaš.

Mojim dnešným hosťom je americký prozaik a scenárista Blake Crouch. Prvý diel jeho trilógie Wayward Pines vyšiel začiatkom roka, druhý diel vychádza o niekoľko dní, a v apríli nás čaká aj autorov najnovší román z roku 2016 Temná hmota - inšpirovaný kvantovou mechanikou a venovaný alternatívnym realitám. Trilógia Wayward Pines bola v roku 2015 sfilmovaná ako televízny seriál.
Blakovi Crouchovi som minulý štvrtok zavolal do Colorada. Na úvod som mu povedal, že mi jeho trilógia veľmi pripomenula román Franza Kafku ZÁMOK o zememeračovi K, ktorý sa neúspešne snaží dostať na Zámok a robiť svoju prácu. Je obklopený cudzou nepriateľskou spoločnosťou a svoj cieľ nikdy nedosiahne.

Toľko rozhovor s americkým prozaikom a scenáristom Blakom Crouchom – autorom trilógie Wayward Pines a románu Temná hmota, ktorý vychádza v apríli.

Literárna revue pokračuje aj ďalšej hodine knižnými tipmi, rozhovormi a tromi súťažnými ukážkami.

Pred nami je posledná hodina dnešného dňa a druhá časť Literárnej revue rádia Slovensko, ktorú začneme knižnými tipmi.

Aké tituly teda v poslednom čase zaujali:
šéfredaktora časopisu Knižná revue Matúša Mikšíka - Michal Tallo - Antimita,
novinárku a spisovateľku Iris Kopcsayovú -  Lucia BerlinManuál pre upratovačky,
a prozaičku Moniku Kompaníkovú - Angelika KuzniakPapuša.
Toľko básnický tip šéfredaktora Matúša Mikšíka, prozaický Iris Kopcsayovej a reportážny tip Moniky Kompaníkovej.

A pred nami je ukážka z ďalšej knižnej novinky - vtipnej detskej knihy, ktorá je súčasťou niekoľkodielnej série.

Guy BassZošidlo a lúpež v Zamuchlákoch                                

Ide o vtipný a hravý príbeh - postavený na hororových kulisách a filmovej vizulite Tima Burtona.
Odohráva sa na hrade Fantazmor obývanom šialeným profesorom Erazmusom, ktorý v laboratóriu vytvára a oživuje originálne frankesteinovské monštrá. Hlavnou postavou je milé a dobromyseľné strašidielko Zošidlo. Jeho stvoriteľ na neho dávno zabudol a zo Zošidla sa stal akýsi hradný kastelán, snažiaci sa udržať všetky profesorove monštrá za múrmi hradu - a čo najďalej od neďalekej dedinky Zamuchláky. Zošidlo sa cíti osamelý a jeho jedinou spriaznenou dušou je desaťročná Arabela.

V najnovšom pokračovaní nazvanom Zošidlo a lúpež v Zamuchlákoch sa hrad Fantazmor stane útočiskom pre stovku hladných detí z neďalekého sirotinca. Trojruký Tvor Netvor chce siroty nakŕmiť, ale jeho recept zložený z očí, mozgov, chápadiel a mŕtvych netopierov nedokáže ochutnať ani na všetko zvyknutý Zošidlo.
A tak sa s Arabelou podujme obstarať potravu v neďalekých Zamuchlákoch, kde sa práve začína veľkolepý festival jedla – tzv. Deň obžerstva. Pokojnú nočnú misiu však zmarí útok neznámeho obrovského monštra so žiariacimi očami. A začína sa dynamický príbeh plný bláznivých scén, napätia a vyvrhnutých telesných tekutín.
Ukážu vám v preklade Oľgy Kraľovičovej prečíta Boris Farkaš. Ide o scénu, kedy je hrad Fantazmor plný hladných deti a Tvor Netvor im navaril svoju špecialitu nazvanú Gebuzina.

Iris KopcsayováPavel BrankoRáno sa zobudím a nie som mŕtvy

Mojimi ďalšími dnešnými hosťami sú: novinárka Iris Kopcsayová a filmový kritik, prekladateľ a publicista Pavel Branko – spoluautori originálnej knihy rozhovorov nazvanej Ráno sa zobudím a nie som mŕtvy. Jej ťažisko - na rozdiel od podobných kníh - nie je ani tak na životných osudoch Pavla Branka, ako skôr na formulovaní jeho vyhranených názorov na rôzne aktuálne témy.
Základom je kritický pohľad rozhľadeného a vzdelaného intelektuála na základné otázky dnešného sveta a civilizácie. Branko bez obáv z politickej korektnosti formuluje priamo svoje názory na migrantov, populačnú explóziu, nadužívanie ľudských práv či multikulturalizmus. 

S Iris Kopcsayovou hovorí aj o otázkach viery, náboženstva, ateizmu, o udavačstve, normalizácii, Slovenskom štáte, a samozrejme o filme a literatúre. Pokračuje pohľadom na súčasnú politiku Ruska, Spojených štátov, ale aj na to, prečo ľudia volia Kotlebu a cítia nostalgiu za socializmom. Pavel Branko dáva udalosti do historického a kultúrneho kontextu a svoje rozprávanie neraz ilustruje výstižnými citátmi z filmov či kníh.

Fred VargasMrazivé dni                                                           

Posledné dve ukážky v dnešnej relácii budú viac menej oddychové. Ponukám vám novú detektívku francúzskej autorky, píšúcej pod pseudonymom Fred Vargas.
Skrýva sa za ním historička, archeologička a spisovateľka, ktorej romány získali tri ceny Medzinárodnej asociácie autorov kriminálnych románov. Meno Fred je skratkou jej vlastného mena Frédérique Audoin-Rouzeau. Písanie detektívok je relaxom od akademických povinností.

V týchto dňoch vychádza ôsmy detektívny román Fred Vargasovej a vašou úlohou je zavolať nám jeho názov. Ústrednou postavou románov je parížsky komisár Adamsberg a jeho tím.
V prípade toho najnovšieho komisár Bourlin z 15. parížskeho obvodu je privolaný k naliehavému prípadu, ktorý na prvý pohľad vyzerá ako samovražda. No prečo by profesorka matematiky na dôchodku páchala samovraždu s upraveným mejkapom a čerstvo umytými vlasmi? Navyše chýba list na rozlúčku a polícia pri vani nájde záhadný znak H. Komisár sa spojí s Jeanom-Batistom Adamsbergom a spoločne sa pustia do vyšetrovania. Obetí však pribúda a Adamsberg zistí, že všetci sa asi pred desiatimi rokmi zúčastnili na výlete na malý ostrov neďaleko Islandu, ktorý podľa miestnej povery stráži záhadná bytosť.
V nasledujúcej ukážke, ktorú vám v preklade Evy Melichárkovej prečíta Vlado Kobielsky prichádza na políciu veľmi dôležitá svedkyňa.

Marko ThelenKrvavá karikatúra                                                

Na úplný záver pre vás mám ešte ukážku z druhého kriminálneho románu autora, ktorý takisto píše pod pseudonymom. Marko Thelen pracuje ako expert v oblasti vnútornej bezpečnosti pre rôzne policajné agentúry a európske inštitúcie.
Zatiaľ vydal dva romány Dlhé tiene Karibiku a kriminálny triler Krvavá karikatúra, z ktorého bude aj nasledujúca ukážka.

Tento román sa začína v januári 2015 teroristickým útokom na satirický týždenník Marlie Hebdom. Práve v tom čase slovenský detektív a bezpečnostný expert Denis Martinský školí policajtov vo Vietname, aby sa pripravili na boj s novodobými hrozbami terorizmu. Počas pobytu mu asistentka Veronika oznamuje, že ich agentúra Citizpol získala nový prípad. Mladá Slovenka sa stratila na Arabskom polostrove. Detektív sa púšťa po jej stopách a rozohráva tak hru o vlastný život. Zápasí s časom aj so zaslepeným fanatizmom islamistov.
Ukážku z knihy vám prečíta Alfréd Swan. 

V minulej relácii som sa vás pýtal čo sa nachádza na vašich nočných stolíkoch. A tu sú niektoré vaše odpovede:

Monika Kádeková napísala:
Na nočnom stolíku máme momentálne položený druhý nočný stolík a na ňom nočnú lampu, aby sa nám vedľa manželskej postele zmestila aj detská postieľka. Na nočnom stolíku, pri posteli, ale niekedy i v posteli by ste u nás našli detské knižky, takže moje dcéry sú už od ranného prebudenia obklopené knihami a naozaj si v nich rady listujú.

Leopold Sarkózy napísal:
Na nočnom stolíku mám rádio s kazetovým magnetofónom, na ktorý si nahrávam mená autorov a názvy kníh z vašej relácie, ak by to bolo treba do súťaže.

Zuzana Kunecová napísala:
Na svojom nočnom stolíku mám položenú vždy nejakú knihu, ktorá mi robí spoločnosť každé ráno predtým ako sa pustím do celodenných povinností. A okrem lampy a knihy sa tam nachádzajú aj slúchadlá od MP3, pretože hudba je popri knihách ďalšia vec bez ktorej si svoj deň neviem predstaviť. 

Simona Ďurdíková píše:
Na mojom nočnom stolíku sa momentálne vyskytuje kniha úvah a rozhovorov o kňazovi Antonovi Srholcovi od Aleny Čermákovej a ešte kopec iných vecí, ako je čokoláda, či kvapky proti nádche...

A tých zaujímavých predmetov bolo ešte viac – ale týmto štyrom poslucháčom posielame nižné ceny.

Najviac ma však zaujala odpoveď Martina Modrovského, ktorý napísal:
Dosť ste ma dostali touto otázkou. Ja mám totiž na nočnom stolíku už asi pol roka cyklistickú prilbu a moja priateľka stále chce, aby som si ju dal preč. Nechápem prečo.

Áno, ženy vedia byť v tomto veľmi vytrvalé. Martinovi posielame 20 eurovú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei. Škoda, že nenapísal, či tam má aj nejakú knihu.

A mám pre vás aj súťažnú úlohu do budúcej relácie: Ktorá znie takto - Požičiavate knihy? Ja s tým mám vždy veľký problém.

Svoje odpovede posielajte do konca budúceho týždňa na adresu [email protected] a hráte o 3-4 knižné ceny a 20 eurovú knižnú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei.

Na záver by som chcel ešte zablahoželať našej pravidelnej poslucháčke Kataríne k čerstvému prírastku do rodiny a rovnako aj svojmu kamarátovi spisovateľovi Petrovi Krištúfkovi k Olívii, ktorá sa narodila dnes ráno.

Peknú nedeľu vám prajú Dušan Macko a autor relácie Dado Nagy.

 

RTV

 

← Predchádzajúci blog

Lars Kepler: Stalker

Nasledujúci blog →

Diskutovali sme s Markom Thelenom