Literárna revue 7/2021
Príjemný sobotný večer, vitajte - aj keď s miernym oneskorením - pri počúvaní Literárnej revue rádia Slovensko. Dnes v nej privítame britskú prozaičku L.D. Lapinski – autorku fantasy trilógie Cestovná agentúra Tajné svety. Vďaka nej sa v čase lockdownu môžeme premiestniť - aspoň virtuálne – na tie najzvláštnejšie a najexotickejšie miesta.
Čakajú vás však aj knižné tipy a ukážky z kníh, na ktoré sa môžete tešiť v najbližšom čase. Prejdime preto rovno k prvej skladbe od nášho dnešného hudobného hosťa – Gregoryho Portera. Príjemné počúvanie vám prajú Michal Vojsovič a Dado Nagy.
Rozhovor s L.D. Lapinski o Cestovnej agentúre Tajné svety
V závere minulej relácie zaznel pozdrav slovenským čitateľom od britskej prozaičky L.D. Lapinski – autorky trilógie Cestovaná agentúra Tajné svety, ktorej úvodný diel vyšiel v angličtine minulý rok v apríli – uprostred prvej vlny pandémie.
V slovenskom preklade sme si ho mohli prečítať začiatkom marca. Hlavnou postavou je dvanásťročná Flick Hudsonová, ktorej rodina sa práve prisťahovala do nového domu v Malých Dračinciach. Flick na prechádzke objaví zastrčenú Cestovnú kanceláriu s desiatkami kufrov na policiach a nevrlým osemnásť ročným majiteľom Jonathanom Mercatorom. Ten by zvedavé dievča najradšej vypoklonkoval, zistí však, že Flick má výnimočnú schopnosť vnímať mágiu. A tak jej prezradí, že jeho cestovná agentúra sprostredkúva návštevy desiatok magických svetov. Portálom do nich sú kufre na policiach agentúry. Na úvod telefonického rozhovoru s autorkou tejto trilógie L.D. Lapinski som sa spýtal - ako vníma paradox, že jej kniha o magickom cestovaní vyšla práve v období, kedy sa cestovanie ako sme ho poznali na dlhú dobu skončilo.
Richard P. Feynman – Vy asi žartujete!
Prvá dnešná novinka bude trocha nezvyčajná – ide totiž o autobiografickú knihu Laureáta Nobelovej ceny za fyziku Richarda P. Feynmana nazvanú - Vy asi žartujete! Richard Feynman bol americký fyzik, ktorý rozšíril teóriu kvantovej elektrodynamiky a časticovej fyziky. Podieľal sa na vývoji atómovej bomby, bol horlivým popularizátorom vedy, ale aj excentrickým voľnomyšlienkárom a amatérskym hudobníkom.
Feynmanove vtipné príhody a anekdoty roky zbieral jeho kolega, priateľ a príležitostný spoluhráč na bubny Ralph Leighton. Spomína sa v nich, ako sa o atómovej fyzike radil s Einsteinom, ako sa dobýjal do nedobytných sejfov s prísne stráženými tajomstvami, ako dal americkej vláde za dolár patent na atómovú bombu a ešte na mnoho iného. Ukážku z knižnej autobiografie Richarda P. Feynmana – Vy asi žartujete! vám v preklade Petra Tkačenka prečíta Robo Roth.
Prejeme vám dobrý večer, ešte stále vám robí spoločnosť Literárna revue rádia Slovensko. A ak dobre rátam – máme pre vás ešte päť zaujímavých knižných ukážok. Niektoré už vyšli, iné vychádzajú budúci týždeň a niektoré až o dva týždne.
A začnem tým - čo číta – prozaička Adriana Boysová, spisovateľ a pedagóg Pavol Rankov a prekladateľka Gabriela Magová. Tu sú ich tipy.
Toľko knižné tipy prozaičky Adriany Boysovej, spisovateľa Pavla Rankova a prekladateľky Gabriely Magovej.
M. W. Craven – Čierne leto
Mojim ďalším tipom je nový detektívny román ČIERNE LETO od britského autora M.W. CRAVENA. Ide o pokračovanie série s detektívom Washingtonom Poeom. V prvom diely série nazvanom Bábkové divadlo riešil spolu s analytičkou Tilly Bradshawovou prípad sériového vraha, ktorý upaľuje svoje obete v prehistorických kamenných kruhoch.
V novom románe nazvanom ČIERNE LETO si špičkový šéfkuchár Jared Kearon odpykáva doživotný trest za brutálnu vraždu svojej dcéry Elizabeth.
Jej telo pri vyšetrovaní nenašli a odsúdili ho najmä vďaka svedectvu detektíva Washingtona Poa.
Keď sa do zapadnutej policajnej stanice dopotáca mladá žena s nezvratným dôkazom o tom, že je Elizabeth Keatonová, Poe sa ocitá v dosť komplikovanej situácii. A spolu s analytičkou Tilly Bradshawovou hľadá odpoveď na najdôležitejšiu otázku - ako môže byť niekto mŕtvy a súčasne živý? Ukážku z nového románu M.W. Cravena Čierne leto, ktorý vychádza budúci týždeň vám v preklade Mariany Ferusovej prečíta Matej Landl.
Etgar Keret – Porucha na kraji galaxie
Na nasledujúcu novinku sa naozaj mimoriadne teším, keďže som veľkým fanúšikom tohto súčasného izraelského autora a originálneho humoristu, ktorý pred štyrmi rokmi - v roku 2017 navštívil Slovensko. Áno, hovorím o Etgarovi Keretovi.
Po knihách Osem percent ničoho, Zrazu klope ktosi na dvere a Sedem dobrých rokov mu o dva týždne vychádza nová poviedková zbierka – Porucha na kraji galaxie. Ešte som ju celú nedočítal, ale už prvé poviedky ma veľmi zaujali. Hoci často vychádzajú zo smutných udalostí, majú v sebe ľahkosť a humor.
V Keretovom svete rozmar často zakrýva hlbokú múdrosť a smútok je sprevádzaný veselosťou. Na svet sa pozerá z nezvyčajných uhlov, a my nemôžeme odolať a musíme sa na svet pozerať jeho očami. Ukážku z úvodnej poviedky Predposledný raz, čo ma vystrelili z dela vám v preklade Silvie Singer a Michala Vlka prečíta Vlado Kobielsky.
Mária Danthine Dopjerová – Francúzsko krížom-krážom
Autorka nasledujúcej novinky Mária Danthine Dopjerová pochádza z Piešťan, ale už niekoľko rokov žije na predmestí Paríža, kde aj pracuje. Spolu s rodinou precestovala známe aj menej známe kúty Francúzska a napísala o tom knihu FRANCÚZKO KRÍŽOM-KRÁŽOM.
Je vyrozprávaná jedinečným poetickým štýlom zachytávajúcim rôznorodé krásy a radosti tejto krajiny. Ako píše: Francúzsko sú vinice a poľné cesty so šípkami ku románskym kostolom, námestia pod košatými platanmi a hráči petangu, mätový sirup a starodávne kolotoče, anízový likér za teplých večerov, slnečnice na trhoch, farebné vitráže katedrál a citrónové sorbety. Francúzsko sú pekárne s koláčmi, ktorých názvy rozprávajú príbehy.
Ukážku z knihy Márie Danthine Dopejerovej - Francúzsko krížom-krážom vám prečíta Lucia Vráblicová.
Gart Stein – Umenie pretekať v daždi
Rozprávačom nasledujúcej knižnej novinky - Umenie pretekať v daždi od amerického autora, filmového producenta a amatérskeho automobilového pretekára GARTA STEINA je pes Enzo. Cez svojho pána - automobilového pretekára Dennyho Swifta, skúma komplikovaný svet ľudí. Zistí, že v živote, podobne ako pri pretekoch, nemusí byť najvyššia rýchlosť automaticky zárukou víťazstva.
V predvečer svojej smrti Enzo spomína na všetko, čo zažil. Túži sa vrátiť na zem ako človek, alebo aspoň ako niečo veľmi podobné. Ukážku z knihy Umenie Pretekať v daždi od Garta Steina vám v preklade Márie Kočanovej prečíta Daniel Fischer.
Frigyes Karinthy – Hlavná vec je diskrétnosť
Na úplný záver dnešnej relácie tu ešte mám ešte jednu ukážku. Tentoraz nepôjde o knižnú novinku – práve naopak. Keď som si kedysi dávno prečítal poviedku maďarského humoristu Frigyesa Karinthyho Hlavná vec je diskrétnosť, mal som pocit, že sa prihovára priamo mne osobne. Vravel som si – to je akoby ma ten Karinthy poznal. V každom prípade – na túto poviedku si spomeniem takmer vždy, keď mám potrebu rozprávať viac ako je potrebné. A to je bohužiaľ dosť často. Ukážku z poviedky maďarského prozaika Frigyesa Karinthyho – Hlavná vec je diskrétnosť vám v preklade Alfréda Englmana prečíta Boris Farkaš.
Pred nami je vyhlásenie výhercov súťaže z minulej relácie. Mali ste nám napísať – kto bol autorom pozdravu slovenským čitateľom. Správnych odpovedí prišlo naozaj dosť – bola to samozrejme L.D. Lapinski a knižnú cenu za odpoveď tentoraz získavajú: Ján Bajus, Tomas Hlohinec, Silvia Hvozdikova, Miroslav Kriška, Mariana Juhaszová a Simona Ďurdíková.
Dvadsať eurovú knižnú poukážku získava Mária Šimečková. Gratulujeme.
Súťažná úloha do budúcej relácie znie takto:
Napíšte mi mená aspoň dvoch významných súčasných maďarských spisovateľov. Adresa je [email protected].
Svoje odpovede posielajte do konca budúceho týždňa a opäť hráte o knižné ceny a 20 eurovú knižnú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei.
A to je z dnešnej Literárnej revue všetko – na stretnutie v hádam lepšom letnom čase sa tešia a peknú druhú polovicu víkendu vám prajú Michal Vojsovič a Dado Nagy.