! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Claire Messud: Dievča v plameňoch

„Mama ma presviedča, že sa to stane skôr či neskôr každému z dôvodov, ktoré viac-menej dokážeme pomenovať; každý raz stratí najlepšieho priateľa. Nie v tom zmysle, že „sa presťahovala do Tusconu“, ale v tom zmysle, že „sme sa odcudzili“.“

Už z anotácie sa môžeme dozvedieť, že v románe pôjde o príbeh dvoch najlepších kamarátok, Cassie a Julie. Kým jedna, Julia, pochádza z úplnej rodiny, druhá, Cassie, má o niečo ťažší život, žije iba so svojou mamou, Bav. Dievčatá sa spoznali ešte v škôlke, takže sa poznajú z ich pohľadu, dá sa povedať, že odjakživa. Rozprávačkou celého príbehu je Julia. Začína o pár rokov neskôr, ako jej Cassie úplne zmizla zo života, odsťahovala sa z mesta spolu s mamou. Postupne sa vracia na začiatok ich priateľstva, ktoré bolo prvé roky veľmi intenzívne, pokladali sa takmer až za sestry. Neskôr sa odcudzili, už si neboli také blízke. Juliu nahradilo iné dievča a ona sa snaží porozumieť tomu, prečo sa to stalo.

Čitateľovi sa môže zo začiatku zdať, že príbeh bude „iba“ mapovať kamarátstvo dvoch dievčat, ktoré nebolo stále ružové. Opak je však pravdou. Autorka v próze načína niekoľko rozdielnych i príbuzných tém.

Prvou je priateľstvo, ktoré sa pokazilo, skončilo sa z ničoho nič a zmierenie sa s tým. Zmierenie sa s tým, že život nemáme vo vlastných rukách, ako si to častokrát myslíme.

Druhou sú partnerské vzťahy rodičov a ich vplyv na dospievajúce dieťa. Cassie zrazu vstúpi do života matkin nový druh, ktorý jej začne diktovať, ako má žiť. Určuje pravidlá ich spoločnej domácnosti, ktoré musí dodržiavať. Čo môže byť pre dospievajúce dievča horšie? Oporou jej už nie je ani vlastná matka Bev, o ktorej si myslí, že jej od úplného začiatku klamala, že sú len ony dve, že len na nich dvoch záleží, že sú tím.

Treťou je láska. Láska medzi tínedžermi. Aj keď táto téma je skôr okrajová, nesie tiež pomerne dôležité miesto v románe.
Štvrtou je psychické zdravie. Autorka sa venuje aj tejto dôležitej téme, depresii, ktorá v súčasnosti čoraz viac postihuje mladých ľudí. Poukazuje na to, ako všetky zdanlivo nepriaznivé okolnosti v živote dospievajúceho dievčaťa môžu dospieť do bodu, keď nevie ako ďalej, keď si myslí, že jej nikto nie je oporou a nikto jej nedokáže pomôcť, keď „stráca pôdu pod nohami“.
Piatou sú obavy z dospievania, zmysel dospelosti a podvolenie sa tomu, že vývoj nie je možné zastaviť.

„Na každého z nás rozličnou intenzitou dolieha ťarcha tohto sveta, keď sa konečne účime s detskými vzdušnými zámkami a naveky sa sťahujeme do pozemských sfér.“píše C. Messud.

Ďalšou by mohla byť napríklad téma enviromentálnych problémov – globálneho otepľovania a podobne. Túto však už autorka necháva iba tak v úzadí, neupozorňuje priveľmi, ale predsa len je prítomná. V románe by sa dalo nájsť ešte niekoľko ďalších, menej rozvitých motívov, ktoré dotvárajú príbeh k dokonalosti.
Všetky súvislosti a témy, ktoré sa nám v príbehu vynárajú, do seba zapadajú a nám je jasné, že daná próza je veľmi aktuálna. So životmi Cassie a Julie by sa dokázalo stotožniť snáď každé dievča, ktoré si román prečíta. Tento príbeh dokáže zasiahnuť aj starších, aj dospelých čitateľov, nakoľko každý si niečím podobným v detstve prešiel. Čitateľ sa určite nájde aspoň
v jednom motíve, o ktorom autorka píše a ktorý rozoberá.

Štýl je svieži, pútavý, a preto nie je čas popri čítaní nudiť sa či rozmýšľať nad niečím iným. Cassie aj Juliu zrazu máte v hlave a kým o ich spoločnom príbehu nedočítate, budú tam stále. Budete nad nimi premýšľať a možno aj nad tým, že náš osud skutočne nemôžeme ovplyvňovať my sami. Alebo snáď áno?

Za recenziu ďakujeme Martine Pinkovej. :)

Jej fotky a časť recenzii nájdete aj tu: @matine.knihy

← Predchádzajúci blog

Literárna revue 9/2019

Nasledujúci blog →

Madeline Millerová: Kirké