Literárna revue 9/2019
Prajem vám príjemný sobotný večer, dnešná Literárna revue bude kvôli hokeju redukovaná na polovicu. Plánovaný rozhovor s pani Etelou Farkašovou odvysielame nabudúce a počas nasledujúcej hodiny by som vám rád predstavil štyri zaujímavé knižné novinky, ktoré vychádzajú budúci týždeň v rámci projektu Knižný kompas. Hrať nám bude džezový pianista a skladateľ Brad Mehldau.
Príjemné počúvanie vám prajú Dado Nagy a Štefan Bihúň a na úvod tu mám tri knižné tipy. O knihách, ktoré ich v poslednom čase zaujali vám dnes porozprávajú:
literárny kritik Peter Rius Jílek: Ivana Dobrakovová - Matky a kamionisti,
spisovateľka a scenáristka Soňa Uríková: Ida Jessenová - Nový čas
a moderátor Rudi Rus: Juraj Červenák - Biela veža.
To boli tri knižné tipy od Petra Riusa Jílka, Soňe Uríkovej a Rudiho Rusa. Ako som už naznačil dnes sa budeme venovať najmä novinkám, ktoré vychádzajú budúci týždeň v rámc projektu Knižný kompas.
Prvá zo štyroch knižných noviniek projektu Knižný kompas bola zriedkavým príkladom knihy, pri čítaní ktorej som mal pocit, že bola napísaná práve pre mňa. Autor sa v nej s ľahkosťou a šarmom venuje nie úplne veselým témam tzv. kríze stredného veku, plynutiu času a zmyslu ľudského života.
Americký spisovateľ Andrew Sean Greer za svoj dojímavý a krásny satirický román Less o starnutí, premárnených šanciach, plynutí času a láske získal minulý rok Pulitzerovu cenu.
Jeho hlavnou postavou je Arthur Less - neveľmi úspešný spisovateľ a homosexuál, ktorý sa desí blížiacej sa päťdesiatky. Keď dostane pozvánku na svadbu svojho bývalého milenca, rozhodne sa – čiastočne, aby sa ospravedlnil – a čiastočne zo zúfalstva – prijať pozvánky na všetky festivaly, konferencie, literárne podujatia a tvorivé pobyty, ktoré predtým ignoroval. Ako prvá ho čaká cesta na literárny festival do Mexika, kde má porozprávať o významnom americkom básnikovi a svojom dlhoročnom omnoho staršom milencovi, ktorý patril k dôležitej umeleckej skupine tvoriacej literárnu históriu. A tak sa vydá na cestu okolo sveta.
Čoskoro sa však ukáže, že postrácať sa dá naozaj všeličo – od kufra, cez zvyšky ilúzií, až po dôstojnosť. Jeho cesta sa zmení na odyseovskú púť plnú šialenstva na letiskách, podivných stretnutí a tragikomických dobrodružstiev, ktoré však majú nečakane liečivý účinok.
Ukážku z novej knihy Less od Andrewa Seana Greara vám v preklade Vladislava Gálisa prečíta Vlado Kobielsky.
Austrálsky spisovateľ Markus Zusak sa preslávil románom Zlodejka kníh zasadeným do Nemecka počas 2. svetovej vojny, v ktorom spracoval spomienky svojej babičky pochádzajúcej z Európy. Hlavnou postavou je mladé dievča, ktoré prichádza k svojim adoptívnym rodičom do malého nemeckého mestečka Molching. Počúva hudbu a kradne knihy – hoci by to od nej nikto nečakal. Originálnym rozprávačom príbehu je smrť, ktorá ma pred koncom vojny čoraz viac práce a špecifický zmysel pre humor.
Najnovší román austrálskeho autora Markusa Zusaka Clayov most patrí k dielam, na ktoré sa dlho čakalo. Ale, úprimne povediac – pri jeho čítaní sa vo mne striedali pocity netrpezlivosti a sklamania.
Najnovší román Markusa Zusaka je príbehom piatich nedospelých bratov Dunbarovcov, ktorí žijú na predmestí austrálskeho mesta bez otca a matky, podľa vlastných pravidiel. Matka ich vychovávala prísne, ale s láskou. Po jej smrti život bratov poznačí záhadné zmiznutie otca. Dávajú mu prezývku Vrah, lebo majú pocit, že po jeho odchode v srdci každého z nich niečo zomrelo. Keď sa po čase otec z ničoho nič objaví, snažia sa ho vyhnať. Len jeden z bratov, Clay, pozná otcovo tajomstvo. Vyberie sa postaviť most cez dravú rieku, čím zároveň symbolicky stavia most medzi bratmi a otcom, ale aj medzi minulosťou a prítomnosťou. Ukážku z nového románu Markusa Zusaka vám v preklade Otakara Kořínka prečíta Laco Kerata.
Tretia dnešná ukážka pochádza z knihy pamätí jedného z najznámejších žijúcich amerických krajčírov Martina Greenfielda nazvanej Šaty robia človeka.
A nie sú to tuctové pamäti. Ako pätnásťročného ho spolu s rodinou odviedli z domova v Československu a previezli do nacistického koncentračného tábora Auschwitz. Stretol sa tu aj s anjelom smrti doktorom Josefom Mengelem. Navždy ho odlúčili od rodičov, sestier a bračeka.
Greenfield si spomína na zúfalstvo a strach, ktoré prežíval ako osamotený tínedžer v tábore smrti. Rozpráva, ako košeľa istého esesáka prudko zmenila ďalší priebeh jeho života. Naučil sa šiť, a keď začal košeľu nosiť pod väzenskou uniformou, pochopil, že odev má veľkú moc a človeku dokonca môže zachrániť život.
Ukážku z novinky Martina Greenfielda Šaty robia človeka, ktorú podľa vlastných spomienok napísal spolu s Wintonom Hallom vám v preklade Róberta Hrebíčka prečíta Boris Farkaš.
Charlotte Lucas je pseudonym nemeckej autorky Wiebke Lorenz, ktorý si zvolila podľa postavy románu Jane Austinovej Pýcha a predsudok. Okrem toho spolu so svojou sestrou píše pod pseudonymom Anne Herz a tieto knihy vychádzajú v Nemecku vo veľmi slušných nákladoch.
Hlavnou hrdinkou jej nového „lucasovského“ románu Počkajte si na happy end je trocha naivná mladá žena Ella, ktorá na svojom blogu prepisuje známe literárne diela – resp. prepisuje ich konce. Má pocit, že príbehy by sa mali končiť šťastne a nie tragédiou alebo smrťou. Rómeo a Júlia sú fajn, ale ten koniec, no prečo?
Túto vlastnosť si pochopiteľne prenáša aj do vlastného života, keď stretne Oscara – bohatého, no nie šťastného muža. Vtipný román Počkajte si na happy end od Charlotte Lucasovej sa pohráva s motívom šťastného konca v živote a literatúre a ukážku z neho vám v preklade Andreja Zahoráka prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.
Na záver pre vás mám ešte vaše najzaujímavejšie mailové odpovede z minulej relácie. Zadanie mailovej súťaže nasledovné: Mali ste nám napísať, s akou prosbou by ste sa obrátili na autora detektívnych románov Michaela Connellyho.
Ladislav Mariš napísal:
Chcel by som sa opýtať pána Connellyho, čo má spoločné s postavou detektíva Harryho Boscha.
Leopold Sárkózi píše:
Poprosil by som ho či by si ma neadoptoval. Ak by sa okúňal, stačilo by, aby na mňa prepísal autorské práva.
Pavol Sokol napísal:
Prosba by znela, aby pomohol Slovensku s vyšetrovaním vrážd Róberta Remiáša i Daniela Tupého. Našim kriminalistom to trvá už desaťročia a stále nie sú asi na správnej stope a už by mali konečne prelomiť "čierny ľad" týchto káuz...
Miroslav Špánik napísal:
Poprosil by som Mr. Connellyho, či by sa mohol podujať napísať knihu detektívnych príbehov, tematicky zameraných na dvanásť hrdinských činov mytologického hrdinu Herkula.
Venovať svoje nadanie opätovnému využitiu geniálnej myšlienky Agathy Christie nevnímam iba ako obyčajnú recykláciu 72-ročného námetu, s ktorým sa aj môj syn zoznámil vďaka povinnému čítaniu.
Týmto poslucháčom posielame knižné ceny a 20 eurovú poukážku získava Marián Lacko, ktorý napísal:
Poprosil by som pána Connellyho, aby ma spolu s vami - pán Nagy - pozval k sebe domov na Floridu na mesačný pobyt. Poukazoval by nám čo treba a vy by ste s ním mohli urobiť aj rozhovor.
Za takúto odpoveď si pán Lacko tú poukážku naozaj zaslúži. Som rád, že myslel aj na mňa.
Súťažná úloha do budúcej relácie znie: Aké originálne, milé a vtipné želanie k narodeninám by ste poslali známemu spisovateľovi, ktorého máte, popr. nemáte radi? Čiže, jemná irónia je vítaná.
Svoje odpovede posielajte do konca budúceho týždňa na adresu [email protected]. Hráte o knižné ceny a 20 eurovú poukážku od siete Panta Rhei.
A to je nadnes všetko – peknú nedeľu vám prajú Štefan Bihúň a Dado Nagy.