! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Jeanette Wintersonová: Vášeň

„Zoči-voči smrti nedáva vášeň k životu zmysel, musíte sa tej vášne jednoducho vzdať.
 Iba tak prežijete.“ 

Autorka Jeanette Winterson napísala túto knihu ešte v roku 1986 a v slovenčine bola prvýkrát vydaná až v tomto roku. Vášeň je útla kniha, ktorá sa zmestí kdekoľvek, a hneď ako ju otvoríte, ponoríte sa do krásneho pútavého príbehu. Sympatickosť nadobúda aj vďaka dvom hlavným hrdinom, ktorými sú Henri a Villanelle. Henri pochádza z Francúzska a je vojak v nepoleonských bitkách. Villanelle je z Benátok a jej vášňou sú kartové a kockové hry. Až raz takto prehrá vlastné srdce. Každý z nich prechováva v srdci inú vášeň, ktorá sa nám odkrýva postupne a pomaly, ako prevraciame stránku za stránkou.    

„Vášeň, ktorú som k nej cítil, hoci mi ju nemohla opätovať, mi ukázala rozdiel medzi vymyslenou láskou a láskou skutočnou.
Pri tej prvej ide o seba samého, pri druhej o niekoho iného.“

Román Vášeň je rozdelený na štyri časti. V prvej sa bližšie zoznamujeme s Henrim, s jeho životom vojaka, obľúbenca cisára Napoleona I. V druhej zase s Villanelle, ktorá je aj gondolierkou a po otcovi zdedila plávacie blany medzi prstami na nohách. Áno, čítate dobre, prvé znaky magického realizmu, ktorý milujem, a ktorý je v príbehu tiež prítomný. Obidvaja k nám „prehovárajú“ pomocou rozprávača v prvej osobe. V tretej časti sa ich cesty prelínajú a spolu sa vracajú pešo z Moskvy do Benátok. Štvrtá časť je tá, v ktorej všetko do seba zapadá a vy budete hltať každú krásnu myšlienku napísanú jedinečným poetickým jazykom.  

„Nemá zmysel milovať niekoho, pri kom sa nemôžete zobúdzať, iba ak náhodou.“

V príbehu sa stretávame s viacerými vysvetleniami vášne, ale aj lásky. Je tu zakomponovaná láska medzi mužom a ženou, ale aj medzi ženou a ženou. Sama autorka má v súčasnosti dlhoročnú partnerku. Tieto aspekty ešte viac pridávajú na pútavosti a nič v autorkinom poňatí toho či toho vám nebude prekážať. Dokázala totižto opísať rôzne situácie, vzťahy či city z vlastného pohľadu a to je skvelé. Do príbehu naviac pridala aj benátsku atmosféru či rôzne ich zvyky a mýty o gondolieroch. Všetko je popretkávané krásnymi myšlienkami o už spomínanej vášni, láske či zmysle života a podtrhnuté magickým realizmom. Dá sa prehrať v hre vlastné srdce? Potom ho opäť získať a vložiť si ho nazad do tela? Chodiť po hladine vody? Či narodiť sa s plávacími blanami na nohách? V tomto príbehu áno. :)   

Celý príbeh zapôsobí na čitateľa svojou inakosťou a autentickosťou. Keby som na to mala srdce, každú jednu krásnu vetu či myšlienku by som si v knihe podčiarkla. Ale aspoň som si väčšinu z nich prepísala. K tejto knihe sa budem rada vracať, lebo z nej vyžaruje niečo magické, ale pritom veľmi reálne, čo v živote prežíva (každý) bežný človek. Odporúčam milovníkom netradičných príbehov.    

Za recenziu ďakujeme Martine Pinkovej. :)

Jej fotky a tiež recenzie nájdete aj na instagrame: @matine.knihy

← Predchádzajúci blog

Andreas Gruber: Čas smrti

Nasledujúci blog →

Maya Sinay: Navždy