! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Markus Zusak: Clayov most

„Porozprávam vám o našom bratovi.
O štvrtom chlapcovi Dunbarovcov, ktorý sa volá Clay.
Stalo sa mu všetko, čo sa môže stať.
Prostredníctvom neho sme sa všetci zmenili.“

Toto je pár viet z úvodu knihy Clayov most. Rozprávačom celého príbehu je najstarší z bratov Dunbarovcov, Matthew. Matthew nám porozpráva naozaj o všetkom, nevynechá ani jediný maličký detail vďaka ktorému je tento príbeh taký celistvý, taký originály a realistický.

Príbeh sa zameriava na všetkých päť bratov, avšak najväčšia pozornosť je venovaná Clayovi. Aj keď navonok pôsobí chladne a neprístupne, vo vnútri ide o veľmi citlivého chlapca, ktorý za svoj krátky život musel čeliť niekoľkým udalostiam, ktoré mu navždy zmenili život. A to doslova. A nielen on, aj jeho štyria bratia.

Hneď v úvode sa dozvedáme, že chlapcom umrela mama a otca prezývajú Vrah. Prečo je to tak sa však dozvieme až o niečo neskôr. Autor prechádza z prítomnosti do minulosti a opäť naspäť, a takto postupne odpovedá na všetky naše otázky ohľadom ich životov. Na začiatku sa nám príbeh môže zdať trochu chaotický, ale postupne sa odkrýva jeho pravý význam a všetky súvislosti do seba zapadajú.

Príbeh je písaný veľmi netradičným štýlom, čo by ste pochopili hneď z prečítania jeho prvej stránky. Najprv som si myslela, že pôjde, aj kvôli tomu, o naozaj náročné čítanie, ale nebolo to celkom tak. Je pravda, že počas čítania je potrebné zapojiť myseľ na plné obrátky, avšak stojí to za to. Autor nám otvorí dvere do príbehu, ktorý je jedinečný a krásny, avšak veľmi smutný.

Matthew nám vyrozpráva komplexný príbeh, ktorý sa zameriava najmä na vzťahy vo všetkých možných rovinách. Sústreďuje sa na opis a pôvod rodičov chlapcov, neskôr manželov, Michaela a Penelope. Na ich vzťah, ale aj na predchádzajúci vzťah ich otca, Michaela, ktorý ho veľmi poznačil. Dá sa povedať, že autor mapuje aj to, ako sa človek mení v súvislosti s tým, keď mu zo života odíde veľmi dôležitá osoba. Osoba, o ktorej si myslel, že s ním bude až do konca. Následne sa taktiež zameriava na vykreslenie vzťahov medzi otcom a synmi, ktoré po istej udalosti boli viac než zlé. Tiež sa dozvedáme informácie zo života chlapcov, ich vzťahy medzi sebou, ktoré neboli vôbec až také ružové. Veľký priestor venuje aj vyrovnávaniu sa (chlapcov) so smrťou.

Príbeh zaujme najmä štýlom rozprávania a myšlienkami, ktoré nám autor podsúva. Vďaka nim sa má čitateľ možnosť zamýšľať nad fungovaním života, nad tým, ako isté udalosti ovplyvňujú život, a aké dôležité je vyrovnať sa so všetkým, čo nás počas života zastihne.

Clay stavia most, ktorý je akousi metaforou, ktorú pochopíte, keď príde ten správny čas J. Tento most nakoniec pomôže všetkým, ktorí zastávajú v príbehu dôležité miesto. Pomôže im vyrovnať sa s tým, čo bolo, a ďalej žiť, aj keď to nie je jednoduché.

Pokiaľ máte radi trochu dlhšie, avšak jedinečné a originálne príbehy s veľkým posolstvom, odporučila by som práve túto knihu. Určite to nebudete ľutovať.      

Za recenziu ďakujeme Martine Pinkovej. :)

Jej fotky a časť recenzii nájdete aj tu: @matine.knihy

 

← Predchádzajúci blog

Luke Pearson: Hilda a trol

Nasledujúci blog →

Lisa Kleypasová: Tajomný neznámy