Kristína Ježovičová: Vydrž to so mnou 

Vo svojom odraze nevidíme celú pravdu... Sedemnásťročná Kaja prehráva boj s dievčaťom v zrkadle každé ráno. S nosom zapichnutým v ľúbostných románoch sa odcudzuje od spolužiakov. Vo svojej ulite vníma každé slovo ako urážku a posmech. Veď akoby nie, keď ju kritizuje aj jej rodina, ktorá zatvára oči pred vlastnou minulosťou. 

Kaja spadne do kolotoča sebaklamu a pretvárky. Poraziť dievča v zrkadle je osamote naozaj ťažké. Ešte ťažšie je priznať si pravdu a prijať pomoc kamošov, ktorí nás neopúšťajú, ani keď si prechádzame peklom. Nikdy nie sme sami.

Román Vydrž to so mnou  

Tak, ako sa vo všetkých doterajších knihách snaží autorka obsiahnuť tému, ktorá sa dotýka aspoň jedného človeka, tak je to aj pri románe Vydrž to so mnou. Dovolím si tvrdiť, že práve v tejto knihe rozoberá problém, ktorý sa týka mnohých žien, ale aj mužov. Ide o problém, s ktorým sa stretávame dennodenne. Tým problémom je to, ako sa vnímame, vidíme v zrkadle a aké hlasy „počujeme“, keď sa do zrkadla dívame.

Kniha Vydrž to so mnou je o dievčati, ktorá to nemá vôbec ľahké a vidí sa v zrkadle o polovici tučnejšia, ako v skutočnosti je. Stráca kamarátov, prestáva jesť a stáva sa z nej bulimička. Ani po tom, čo jej začnú vypadávať vlasy a začne jej byť zle, si neuvedomuje, do čoho spadla. Všetko sa zmení, až keď príde skutočná pomoc.  

Román je rozdelený na dve časti. Biele strany rozprávajú Kajin príbeh – Dievča v zrkadle a čierne strany rozprávajú Karolov príbeh – Zrkadlo v chlapcovi. Kaja je romantička, ktorá číta knihy z červenej knižnice a Karol je futbalista, ktorý má pocit, že celý život je na hovno. Aj jeho slovník je výrazne expresívny, je to nervák, ale má byť po kom. Celý príbeh sa odohráva na Slovensku. 

Čo sa týka románu, ide o veľmi rýchle a jednoduché čítanie, ktoré sa dá zvládnuť aj za jeden deň. Román ma 239 strán. Rozdelený je do 46. kapitol, ktoré sú krátke. Hoci je to jednoduché čítanie, je veľmi zaujímavé, a to najmä z pohľadu už spomínanej témy.

Posolstvom je sebaláska

Kristína Ježovičová píše veľmi zaujímavo, štýlom, ktorým sa prihovára k čitateľom – čitateľkám. Napriek tomu, že som sa do tejto knihy ponorila a čítala ju ráno vo vlaku, poobede vo vlaku a večer pred spaním, musím sa priznať, že som ju nie úplne pochopila.

V skutočnosti, sama neviem, či tomu rozumiem ešte aj teraz. Napriek tomu ho hodnotím veľmi kladne a premýšľam, že si ho prečítam ešte raz. Téma a kniha je určite zaujímavá pre všetkých, ktorí o sebe pochybujú. Ak sa niekto stotožňuje s problémom, ktorý mala aj Kaja, tak okrem prečítania tejto knihy, je dôležité tento problém riešiť aj s nejakým odborníkom.  

Po prečítaní knihy by si určite každý mal odniesť jedno základné posolstvo. Majte sa radi. Či už máte o kilo naviac, krivý nos, hrubé obočie alebo veľké znamienko na tvári, práve to vás robí výnimočným. A predovšetkým, život nie je o tom, ako človek vyzerá, ale ako sa správa.  

Román odporúčam prečítať všetkým, či už o sebe v niečom pochybujete alebo len chcete stráviť voľný čas pri skvelej knihe. Táto určite stojí za to.  

Kristína Ježovičová je slovenská spisovateľka a autorka už jedenástich publikovaných kníh. Ďalších desať rukopisov už čaká vo vydavateľstvách na prečítanie a ďalších desať už má v hlave rozpísaných. Minimálne.

Píše o nás. Aj o vás. Píše o všetkých a dotýka sa tém, ktoré pohltia od prvej strany. Svojou tvorbou sa snaží podporiť každého, kto to potrebuje. Či už si to uvedomuje, alebo nie. Celé dni a noci trávi pri klávesnici. Vo zvyšnom čase sa venuje svojim dvom dcéram, fenke Lune a manželovi, jedinému chlapovi pod strechou.  

← Predchádzajúci blog

Michael Connelly: Zákon neviny

Nasledujúci blog →

Andrzej Sapkowski: Boží bojovníci