Knižné kamarátstva

Stuart Turton: Sedem smrtí Evelyn Hardcastlovej

Stuart Turton: Sedem smrtí Evelyn Hardcastlovej
Stuart Turton: Sedem smrtí Evelyn Hardcastlovej

Stuart Torton priniesol skutočne neobyčajnú detektívku, ktorá čitateľa pohltí. Hlavná postava spolu s čitateľom odhaľuje tajomstvá vraždy Evelyn, ktorá vyzerala ako samovražda. Na prvý pohľad to môže navodiť pocit, že by kniha mohla upadnúť do miernej monotónnosti, veď riešiť udalosti jedného dňa s jednou postavou nemusí byť také pútavé. Práve v tejto oblasti sa autor priam brilantne vynašiel. Hlavný protagonista ostáva, no každý deň sa budí v tele iného hosťa v sídle a tak má čitateľ k dispozícií viacero odlišných charakterov a menia sa aj denné udalosti. To dodáva knihe šmrnc a v súvislosti s príbehom a udalosťami, o monotónnosti nemôže byť vôbec reč. S každou postavou sa atmosféra príbehu dokresľuje. Je temná, mučivá a ťaživá. Na druhú stranu však ponúka aj nádej pre vykúpenie. Postupná gradácia atmosféru dotvára a dodáva to správne napätie. Správne načasované preskoky medzi pohľadmi niekedy napínajú nervy na maximum. 

Zvláštnosťou tejto detektívky sú aj prvky fantasy príbehu. Tento prvok sa prevažne dotýka záveru a preto nebudem zachádzať do podrobností, no musím konštatovať, že takéto zakomponovanie fantasy malo svoje miesto a vôbec nepôsobilo nemiestne.

Dej knihy je prepracovaný do najmenších detailov. Obsahuje rôzne zákutia, veľa tajomstiev, nezrovnalostí a keď si už možno aj myslíte, že ste bližšie k odhaleniu, verte mi, vždy ste o kúsok pozadu. Pri knihe Sedem smrtí Evelyn Hardcastlovej som si užívala postupné skladanie príbehu. Každá postava prináša nové zistenia, nový pohľad na vec, čo pôsobí vo výsledku osviežujúco.

Čo sa týka postáv, som milo prekvapená. Každá postava má svoj charakter a navzájom nemajú nič spoločné. Sú to rozmanité charaktery a každý dokáže pohltiť. Ani jeden nepokrivkáva.

Sedem smrtí Evelyn Hardcastlovej v závere prináša prekvapenia. Tento príbeh je oveľa viac zamotaný ako si myslíte. A práve to udržuje stálu pozornosť. Mne samej sa rozuzlenie odhadnúť nepodarilo, pri všetkých tých detailoch, ktoré ľahko môžu uniknúť pozornosti. 

Ak máte chuť na neobyčajnú detektívku plnú rôznych charakteroch a mnohých zauzlení, Sedem smrtí Evelyn Hardcastlovej je jasná voľba! 

 

 

← Predchádzajúce

Christy Lefteri: Včelár z Aleppa

Ďalšie →

Zuzka Šulajová: Oheň v srdciach