Vydavateľstvo Michala Vaška
vydavateľstvo
Ježko Feško nemá rád školu
Po krátkom čase je tu ďalšia knižka príbehov neposedného ježka Feška. Koniec šantenia? A začína trápenie v škole? Začítajte sa do ďalších veršovaných príhod malého ježka a dozviete sa, ako si poradil s úplne novými „nástrahami“.
Okno a zrkadlo
O prínose spirituality, štruktúrovaná podľa evanjeliových čítaní na nedele a sviatky v liturgickom roku A.
Neuveriteľné dobrodružstvá ježka Feška
Nádherné zveršované dobrodružné rozprávanie malého ježka Feška a jeho tímu. Nie je to obyčajný tím, ale záchranný. A čo všetko musia urobiť a s čím alebo s kým zápasiť? To sa dočítate v tejto neveľkej, ale milej knižočke. Ak sa začítate, máte chuť veršovať aj svoje každodenné príhody...
Mastarna
Autor románu Alfonso, vlastným menom Alfonz Lukačin, autor viacerých noviel, románov a poviedok, v poslednom románe Mastarna – Servius tulius opäť načrel do histórie Etruskov a Rimanov. Napínavý príbeh druhého rímskeho kráľa etruského pôvodu je plný bojov, nepokojov a následných zmien rímskej spoločnosti. Román nám približuje dobu, keď z troch dedín nad Tiberom vzniká mesto Rím. Nebude to však etruské mesto...
Dôstojnosť
Kniha Dôstojnosť je dalšou „neformálnou učebnicou“ občianskej zrelosti od editora Miroslava Polláka. S témou dôstojnosti a jej „aktuálneho stavu“ oslovil mnohé známe osobnosti ako napr. Ľ. Feldeka, I. Radičovú, P. Gombitu, Z. Szatmáry, D. Pastirčáka a mnohé ďalšie. A tak v tejto publikácii ponúka naozaj skvelé postrehy o tom, čo sa „deje“ s dôstojnosťou človeka i človečentva.
Odtajená! Tajná cirkev
Kniha približuje návrat k myšlienke skrytej cirkvi, ktorý bol vynútený ateistickým prenasledovaním počas komunizmu na území Slovenska a po Nežnej revolúcii. Skrytá cirkev sa na Slovensku sformovala v päťdesiatych rokoch a jej čelní predstavitelia získali podporu aj od cirkevných autorít, keď jej priznali nezávislosť od komunistami ovládanej verejnej cirkvi. V rokoch 1967-1989 dosiahla preto nevídaný rozmach a podstatne ovplyvnila náboženský život viacerých generácií na Slovensku. Vnútorná sloboda teologického myslenia a pastoračných záverov predstavuje prelomové obdobie cirkvi nielen v národnom, ale aj celosvetovom kontexte. Po Nežnej revolúcii sa skrytá cirkev dostáva do otvorenej konfrontácie s verejnou cirkevnou štruktúrou, ktorá sa ju snaží znormalizovať podľa vlastných noriem. Avšak jej teologická a pastoračná prax sa nedajú vtesnať do noriem verejne demonštrovanej identity cirkvi. Časť z dejateľov skrytej cirkvi sa síce uplatňuje vo verejných cirkevných funkciách, väčšina však musí ostať naďalej žiť svoju vieru a poslanie v skrytosti a teraz už aj cirkevnej ilegalite. Tento spôsob života cirkvi i v pandemickej dobe ukázal svoju plnú opodstatnenosť a môže byť opäť jedným zo spôsobov prežitia kresťanstva v budúcnosti.
Viac/menej vážne/nevážne 3
Predošlé dva diely titulu Viac/menej vážne/nevážne reagovali na situáciu na Slovensku v roku 2020. Koniec roka 2020 a začiatok 2021 zachytáva práve tento 3.diel. Autori v 247 kresbách ponúkajú svoj pohľad na ľudí, fakty a udalosti, pričom odzrkadľujú politické udalosti i život či priania bežného občana. V snahe porumieť tomu, čo a prečo sa to deje, volia opäť iróniu, absurditu až extrém, lebo sú presvedčení, že len cez vlažný pohľad nám môže podstata uniknúť...
Akcia "Zjavenie Jána"
Myslíte si, že štátne orgány alebo, presnejšie, orgány činné v trestnom konaní pracujú vždy v súlade so zákonom? Alebo máte skúsenosť, že nie? Obvinili Vás bezdôvodne z toho, že ste osoba nebezpečná pre svoje okolie?
Počuli ste už o zneužívaní psychiatrie? V spolupráci s políciou?
Alebo si vravíte, že niečo také sa nemôže stať?
Začítajte sa do príbehu, ktorému je ťažko uveriť...
Habibi Libanon
Miláčik Libanon. Kto navšívi túto krajinu, býva uchvátený. Rovnako sa to stalo aj autorke rovnomennej knihy Božene Farhatovej-Popadičovej. Mozaikou krátkych reportážnych príspevkov z krajiny, v ktorej prežila podstanú časť života, chce slovenskému čitateľovi priblížiť Libanom taký, o akom sa inde veľmi nepíše - možno obyčajný, ale skutočný, s jeho zvykmi, tradíciami, historickým i prírodným dedičstvom, so starosťami a radosťami jeho obyvateľov. Jednoducho, čo o Libanone nezistíte v encyklopédiách, nájdete práve v tejto knihe.
Serendipity
Kniha je príbehom jedného dobrodruha, príbehom vyskladaným z najrozmanitejších situácií v najrozmanitejších kútoch sveta. Autor Viliam Kráľ Vás "zoberie" okrem Európy aj do Indie, na Nový Zéland či do Južnej Ameriky i na mnohé miesta Ázie vrátane Ruska; priblíži prácu delegáta, sprievodcu či diplomata, ale aj opíše, aké je to byť tulákom, bacpackrom, gringom. Ak nie ste spútaní predsudkami, vydajte sa s ním za slobodou, a to rovno zo "socíku". A propó, ešte neviete, čo znamená Serendipity? Tak práve v tejto knihe sa Vám autor pokúsi vyrozprávať, ako serendipity ovplyvňovala jeho život i cesty i životný postoj...
Na sklade 1Ks
13,90 €
Viac/menej vážne/nevážne
Kniha kresieb Fera Guldana na motívy Mira Poláka je reakciou autorov na prítomnosť, na to, čo sa deje na Slovensku (i vo svete). Irónia, absurdita a extrém sú ich pomôckou na pochopenie, lebo ako píšu autori ak sa dívame na jednotlivé udalosti vlažne a ľahostajne, môže nám ich podstata uniknúť. 131 kresieb je presne toľko správ o Slovensku za obdobie prvého polroka 2020. Nepochybne pomôžu tomu, kto po knihe siahne, lepšie sa zorientovať v tom, čo vážne je a čo až tak nie.
Portské, steak a Biblia
Po minuloročnej knihe zamyslení s názvom Káva, croissant, Biblia prichádzame s ďalšou ponukou. Kniha Káva, croissant, Biblia evokovala príjemné ráno. Jej sestra Portské, steak a Biblia, ktorú držíte v rukách, môže evokovať obed. Alebo akúsi exkluzivitu. Prvotnou inšpiráciou k tomuto názvu bol však výrok Gilberta Keitha Chestertona, ktorým provokoval anglických puritánov: Katolicizmus znamená steak, cigaru a pohár portského." Je to hyperbola, ktorá chce naznačiť, že kresťanstvo je náboženstvom oslavy, hostiny, hodovania a radosti. Aj napriek všetkým problémom či čiernym kamienkom v mozaike. Aj také do mozaiky patria. Ani táto kniha nemá ambíciu ponúkať nemennú zarámovanú pravdu. Je skôr jej hľadaním. Nemá ani ambíciu, aby s ňou každý musel súhlasiť. Niekedy chce iba" chestertonovsky provokovať a donútiť nás všetkých vstať z tieňa pod figovníkom" (por. Jn 1, 48) a niečo urobiť.
Anton Srholec v spomienkach a dokumentoch
Publikácia Imricha Bariaka ponúka prierez životom a pôsobením Antona Srholca, rímskokatolíckeho kňaza, saleziánskeho rehoľníka, politického väzňa komunistických lágrov, charitatívno-duchovného pracovníka, publicistu a spisovateľa.
Autor nazerá na osobnosť Antona Srholca skrz spomienky ľudí, ktorí ho osobne poznali, využíva široké zdroje diel a dokumentov o ňom, pričom faktografické údaje sú citlivo, ale vecne doplnené rôznymi citáciami. Z nich si čitateľ vytvára oveľa komplexnejší obraz o osobnosti Antona Srholca, o veľkosti jeho srdca, o hĺbke jeho myšlienok, o sile viery, ktorá pomáhala prekonávať prekážky nie len v jeho živote, ale hlavne mu pomáhala pomáhať druhým. V neposlednom rade čitateľ získava obraz o dobe, v ktorej Anton Srholec žil a pôsobil.
Publikácia, ktorá vychádza pri príležitosti 90. výročia narodenia. A. Srholca, je popretkávaná bohatou obrazovou dokumentáciou.
Špivanky Servickej Hanky
Speváčka Anna Servická prináša na knižný trh spevník piesní s názvom Špivanky Servickej Hanky. Kniha má ambíciu byť celoživotnou úprimnou výpoveďou a vyvrcholením dlhej cesty hľadania a kráčania s pesničkou. Čitateľ sa môže tešiť na takmer stovku piesní, ktoré sú tematicky rozdelené na piesne rusínske, šarišské a zemplínske, duchovné a na koledy. Spevník je koncipovaný tak, že obsahuje aj notový záznam a rusínsky ekvivalent piesne.
Speváčku Annu Servickú netreba špecificky predstavovať. Je svojráznym zjavom v kultúre Rusínov na Slovensku. V jej repertoári prevažujú lyrické až baladické a mariánske piesne, ktoré si získali veľké sympatie u poslucháčov. Svojím originálnym prejavom, zberateľskými a skladateľskými schopnosťami výrazne obohacuje nielen rusínske etnikum, alej celoslovenskú kultúru.
Čas pekných zubov
Anna Hermanovská je autorkou úspešných zbierok poviedok Kvapôčky a Vianočné kvapôčky. Kniha Čas pekných zubov (2018) má názov podľa poviedky, v ktorej sa zamýšľa nad otázkami starnutia a osobného dozrievania.
Texty Anny Hermanovskej sú obľúbené aj vďaka tomu, že celý život pracovala s mládežou ako učiteľka, vychovávateľka a desať rokov ako riaditeľka cirkevného Gymnázia sv. Moniky v Prešove. Príbehy z jej poviedok tak majú reálny základ v osudoch ľudí, medzi ktorými a s ktorými žije.