autor: Diana Dúhová

Hana Lasicová: Všetko o mojom otcovi


Milan Lasica je, okrem iného, známy aj tým, že nerád dáva rozhovory. Či mu (a vlastne aj novinárom) chcela Hana uľahčiť život a spísať všetky odpovede do jednej knihy, môžeme len hádať. Každopádne, prečítať si ju ozaj stojí za to. Čo všetko napísala Hana Lasicová o svojom otcovi?

Jozef Karika: Strach alebo zlo prichádza, keď ostané už paralyzoval mráz


„Budem asi teraz písať horory. Také, kde sa dokopy nič nedeje a desivá je práve tá konfrontácia s neznámom.“ Povedal Jozef Karika po dokončení románu Na smrť a napísal Strach.

Na smrť II: Bez milosti alebo dotknúť sa podstaty zla


"Keď sa celkom rozsype bežné usporiadanie sveta, vzniknú nové prepojenia, ktoré človek nedokáže dešifrovať..." povedal (okrem iného) Jozef Karika na margo svojej najnovšej knihy Na smrť II – Bez milosti. Desivosť tejto myšlienky však zrejme nevylučuje jej nevyhnutnosť.

Siniša Novac: Priće koje griju dušu


Azúrovoblankytný Jadran, priezračná voda ako z katalógu, kamienková pláž. Na obzore plachetničky. Na pláži hlava na hlave. Zmes jazykov, slovenčina a čeština v hojnom zastúpení, nemčina či taliančina sa nedajú zahanbiť. Krik detí a matiek, veselé prekáranie mládeže pohadzujúcej si vo vlnách loptu, vzduch vonia soľou a borovicami a do toho sa ozýva: "Kukuruz, mais, kukurice!" Obzriete sa a zvyčajte uvidíte mladíka s plastovou chladničkou naplnenou varenou kukuricou.

Peter Krištúfek: Blíženci a protinožci alebo strašidelne skutočná kniha o láske a sexe


"... Je ťažké rozoznať zvyk a mýtus, predstavy o sebe a o tom, čo by som mal robiť, od toho, čo naozaj cítim, od toho, čo naozaj som. ... Tí muži ma bolia. Všetci muži jej života. Chcel by som sa jej dotýkať..."