! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 1/2018

Vitajte pri počúvaní Trojkráľovej Literárnej revue rádia Slovensko. Dnešným dňom, keď Traja králi prišli navštíviť malého Ježiša sa končí vianočné obdobie. 
Už v predkresťanských časoch šlo o tzv. il mondo revesro - obdobie výmeny zaužívaného poriadku, alebo sveta hore nohami, ktorý otváral dvere novým možnostiam a zmenám. 
Dnešná relácia vám okrem jednej malej zmeny ponúkne aj ukážky z niektorých výnimočných minuloročných literárnych diel a našimi hosťami budú: Arpád Soltész – autor knihy Mäso a fotograf Juraj Bartoš, ktorý vám spolu so svojou vydavateľkou Zuzkou Dušičkovou predstaví novú monografiu Viem zastaviť čas.
Hudobne nás dnes potešia skupiny U2 a Tolstoys a až do polnoci vám budú robiť spoločnosť Andrej Mračna a Dado Nagy.     
 
Ak by som mal vybrať svoje NAJ knihy minulého roka, bol by to asi dosť dlhý zoznam, ale zatiaľ spomeniem aspoň dve – výbornú zbierku poviedok Daniela Majlinga Ruzká klasika a rovnako nadšený som bol aj z obsiahlej autobiografie Kornela Földváriho nazvanej O sebe, ktorú edične pripravil Peter Krištúfek
No a najlepšou prekladovou knihou, akú som minulý rok čítal bola asi Vegetariánka od kórejskej autorky Han Kang.
 
Prvú dnešnú ukážku som vybral z knihy Tajný denník Hendrika Groena (starého) 83 a ¼ roka od neznámeho holandského autora. Ide o knižné vydanie stĺpčekov písaných anonymne pre holandský webový portál torpedomagazine.nl.
Hlavná postava - 83 ročný Hendrik tu s humorným nadhľadom popisuje svoje každodenné strasti, ktoré si dôkladne zaznamenáva do svojho denníka v severoamsterdamskom domove dôchodcov. V druhom pláne ide aj o sarkastické komentovanie súčasného globálneho sveta a holandskej politiky. 
Hendrik bojuje s byrokratickými pomermi v domove dôchodcov a svojim spôsobom aj s víziou vlastnej smrti. Od rezignácie však má naozaj ďaleko. Zábavne pôsobia najmä jeho chuligánske vylomeniny s kamarátom Evertom alebo chlapčenské nadšenie, s ktorým jazdí na svojej vytúnovanej trojkolke rýchlosťou 25 km za hodinu. 
Ukážku zo začiatku jeho denníka nazvaného Tajný denník Hendrika Groena vám v preklade Adama Bžocha prečíta Boris Farkaš.   
 
Rozhovor s Arpádom Soltészom 
Som veľmi rád, že môžem v Literárnej konečne revue privítať reportéra Arpáda Soltésza, ktorého román Mäso patril k tomu najlepšiemu, čo som mal minulý rok zo slovenskej prózy možnosť prečítať. Ide o príbeh založený na skutočných udalostiach, aj skutočných postavách z konca 90. rokov, ktorý hovorí o obchode s ľuďmi na východnom Slovensku. 
Kriminalita tu funguje ako spôsob života. Deje sa s posvätením najvyšších politických miest, KGB, SIS, prokuratúry, súdov, až po miestneho generála polície. 
Arpádom Soltészom sme sa zhodli ako veľmi sa nám minulý rok páčil napr. nová historická detektívka Juraja Červenáka Vlka a dýka alebo nový veľký román Jozefa KarikuČierny rok - vojna mafie
 
V nasledujúcej ukážke by som sa však chcel ešte raz vrátiť k románu Arpáda Soltésza Mäso. Obsahuje veľa realisticky opísaných postáv – a k tým ako - tak pozitívnym patrí napr. investigatívny novinár Pali Schlessinger a dvaja policajti s manierami gangstrov – Miki Miko a Šaleny Valent.
A dôležitou hlavnou postavou je aj mladé dievča rómskeho pôvodu Nika, ktorú unesie priekupník Jožo Čonka a ruský mafián Vasiľ. Nika však zohrá v románe aj inú dôležitú úlohu, to by som však nerád prezrádzal. Ukážku zo začiatku románu Mäso vám prečíta Vlado Kobielsky.
   
Príjemný sobotný trojkráľový večer – začína sa druhá hodina Literárnej revue rádia Slovensko, v ktorej vás čakajú ešte tri ukážky z najzaujímavejších kníh minulého roka a naši hostia – fotograf Juraj Bartoš a Zuzka Dušičková - vydavateľka a autorka jeho monografie nazvanej Viem zastaviť čas.
 
Na úvod som si pre vás tradične pripravil tri krátke knižné tipy. Dnes vám o knihách, ktoré ich zaujali porozprávajú – 
kníhkupec a vydavateľ Vlado Michal: Petr Borkovec - Lido di Dante
reportér Arpád Soltész: Neil Gaiman -  The Monarch of the Glen
a scenáristka a spisovateľka Soňa Uríková: Saša Stanišic - Noc pre oslavou
Toľko teda tri knižné tipy Vlada Michala, Arpáda Soltésa a Sone Uríkovej. 
 
Tretia dnešná ukážka bude z krásnej detskej knihy Kúzelníkov slon americkej autorky Kate di Camillo, ktorá ma zaujala svojou magickosťou, fantazijnosťou a humorom.
Vystupuje v nej chlapec sirota Peter, ktorý prišiel o rodičov a hľadá svoju malú sestru, nie príliš úspešný kúzelník a jeho pričarovaný slon, policajt, ktorý by mal veľmi rád deti. 
A samozrejme aj Petrov opatrovateľ a priateľ Petrovho otca, ktorý sa z neho snaží vychovať vojaka. A používa na to veľmi svojské metódy, aby ho pripravil na najhoršie. Kniha má názov Kúzelníkov slon, o prekrásne ilustrácie sa postarala japonská ilustrátorka Yoko Tanaka. Ukážku z nej vám v preklade Aleny Redlingerovej prečíta Juraj Kemka. 
 
Rozhovor s Jurajom Bartošom a Zuzkou Dušičkovou
Fotograf Juraj Bartoš už vyše päťdesiat rokov dokumentuje ľudí a miesta v mestskom prostredí. Na uliciach, trhoch, kúpaliskách, v parkoch, na majálesoch, tancovačkách a rôznych verejných podujatiach... Emblémom jeho dokumentaristickej tvorby sa stal najmä cyklus fotografií z Obchodnej ulice. 
To, čo na nich vidíme sú ženy, muži a deti – čakajúci na električku, lížuci zmrzlinu, kráčajúci s nákupom, hotdogom alebo pirôžkami. 
Fotografie Juraja Bartoša konzervujú okamih v jeho civilnej krehkosti a pominuteľnosti a umožňujú kedykoľvek sa vrátiť späť v čase. 
Som veľmi rád, že dnes môžem v Literárnej revue privítať Juraj Bartoša, aj autorku a vydavateľku jeho fotografickej monografie Viem zastaviť čas Zuzku Dušičkovú. 
 
A pred nami je predposledná ukážka dnešnej relácie. Pochádza z románu Kustódi – Arianina kniha, ktorá ma minulý rok zaujala už od prvých riadkov. Jeho autorkou je prozaička, dramatička, literárna historička a prekladateľka z ruskej a osetskej literatúry Eva Maliti-Fraňová. 
Kustódi ponúkajú pomerne nevšedné spojenie realistického príbehu mladej a literárne aktívnej knihovníčky Ariany a fantastickej absurdno - grotesknej zápletky. 
Tento román mi do veľkej miery pripomínal prózy Michaila Bulgakova, symbolistu Andreja Bělého či ranné prózy Viliama Klimáčka. 
Na začiatku románu Ariane zomiera mama, príde o priateľa Mareka a ocitá na svete úplne sama. Do jej všedného príbehu začnú postupne vstupovať sny podriadené mesačným cyklom a príbehy z maminho denníka. Na rozhraní sna, reality a románovej fikcie je aj Arianino zoznámenie s básnikom Marekom. Ten však bohužiaľ po zásahu elektrickým prúdom záhadne zmizne. 
Nasledujú desiatky bizarných príbehov a rôznych okrajových postáv a postavičiek. Realita sa v nich opäť prelína s fikciou a snami, v ktorých je všetko možné a dovolené. 
Ukážku z knihy Evy Maliti-Fraňovej Kustódi – Arianina kniha vám prečíta Lucia Vráblicová. 
 
Medzi zaujímavými knihami minulého roka je aj veľa titulov, ktorým som sa doteraz nestihol venovať – napr. zbierke hororových poviedok Richarda Pupalu - Čierny zošiť, románu Antona Baláža Povedz slovo čisté, próze Petra Holku Ohyb rieky či knihe Blok od Michaely Kompaníkovej, na ktorú som sa tak dlho chystal, až ju medzičasom vypredali. A to už vôbec nehovorím o prekladovej literatúre.
Vykompenzujem to aspoň ukážku z románovej prvotiny Budha z predmestia britského autora Hanifa Kureishiho. Ide o príbeh z konca 70. rokov 20. storočia opísaný očami sedemnásťročného bisexuálneho Karima. Jeho indický otec si kompenzuje frustráciu nevýznamného štátneho úradníka tmavej pleti organizovaním spirituálnych jogínskych večierkov a extravagatným prístupom k životu. Tým dráždi nielen svoju anglickú manželku, ale aj jej konzervatívnu sestru Jean s manželom Tedom. 
Karimov otec sa napokon odsťahuje k svojej voľnomyšlienkárskej priateľke Eve a Karim trpí neopätovanou láskou k jej šarmantnému synovi Charliemu. V nasledujúcej ukážke Karim opisuje ako jeho extravagantného otca navštívi švagor Ted, konzervatívny a nudný majiteľ obchodu s potravinami. Ukážku vám v preklade Maríny Gálisovej prečíta Daniel Fischer.
 
V druhej časti nám hrala skupina s krásnym literárnym menom – Tolstoys
 
Literárna revue s knižnými novinkami a naj titulmi minulého roka vás čaká aj o dva týždne.
 
Príjemný záver sviatočného trojkráľového večera vám prajú Andrej Mračna a Dado Nagy.

  

   
← Predchádzajúci blog

Silvia Bystričanová: Tri dni do raja

Nasledujúci blog →

Jill Santopolová: Stratené svetlo