Literárna revue 1/2018
Vitajte pri počúvaní Trojkráľovej Literárnej revue rádia Slovensko. Dnešným dňom, keď Traja králi prišli navštíviť malého Ježiša sa končí vianočné obdobie.
Už v predkresťanských časoch šlo o tzv. il mondo revesro - obdobie výmeny zaužívaného poriadku, alebo sveta hore nohami, ktorý otváral dvere novým možnostiam a zmenám.
Dnešná relácia vám okrem jednej malej zmeny ponúkne aj ukážky z niektorých výnimočných minuloročných literárnych diel a našimi hosťami budú: Arpád Soltész – autor knihy Mäso a fotograf Juraj Bartoš, ktorý vám spolu so svojou vydavateľkou Zuzkou Dušičkovou predstaví novú monografiu Viem zastaviť čas.
Hudobne nás dnes potešia skupiny U2 a Tolstoys a až do polnoci vám budú robiť spoločnosť Andrej Mračna a Dado Nagy.
Ak by som mal vybrať svoje NAJ knihy minulého roka, bol by to asi dosť dlhý zoznam, ale zatiaľ spomeniem aspoň dve – výbornú zbierku poviedok Daniela Majlinga Ruzká klasika a rovnako nadšený som bol aj z obsiahlej autobiografie Kornela Földváriho nazvanej O sebe, ktorú edične pripravil Peter Krištúfek.
No a najlepšou prekladovou knihou, akú som minulý rok čítal bola asi Vegetariánka od kórejskej autorky Han Kang.
Prvú dnešnú ukážku som vybral z knihy Tajný denník Hendrika Groena (starého) 83 a ¼ roka od neznámeho holandského autora. Ide o knižné vydanie stĺpčekov písaných anonymne pre holandský webový portál torpedomagazine.nl.
Hlavná postava - 83 ročný Hendrik tu s humorným nadhľadom popisuje svoje každodenné strasti, ktoré si dôkladne zaznamenáva do svojho denníka v severoamsterdamskom domove dôchodcov. V druhom pláne ide aj o sarkastické komentovanie súčasného globálneho sveta a holandskej politiky.
Hendrik bojuje s byrokratickými pomermi v domove dôchodcov a svojim spôsobom aj s víziou vlastnej smrti. Od rezignácie však má naozaj ďaleko. Zábavne pôsobia najmä jeho chuligánske vylomeniny s kamarátom Evertom alebo chlapčenské nadšenie, s ktorým jazdí na svojej vytúnovanej trojkolke rýchlosťou 25 km za hodinu.
Ukážku zo začiatku jeho denníka nazvaného Tajný denník Hendrika Groena vám v preklade Adama Bžocha prečíta Boris Farkaš.
Rozhovor s Arpádom Soltészom
Som veľmi rád, že môžem v Literárnej konečne revue privítať reportéra Arpáda Soltésza, ktorého román Mäso patril k tomu najlepšiemu, čo som mal minulý rok zo slovenskej prózy možnosť prečítať. Ide o príbeh založený na skutočných udalostiach, aj skutočných postavách z konca 90. rokov, ktorý hovorí o obchode s ľuďmi na východnom Slovensku.
Kriminalita tu funguje ako spôsob života. Deje sa s posvätením najvyšších politických miest, KGB, SIS, prokuratúry, súdov, až po miestneho generála polície.
S Arpádom Soltészom sme sa zhodli ako veľmi sa nám minulý rok páčil napr. nová historická detektívka Juraja Červenáka Vlka a dýka alebo nový veľký román Jozefa Kariku – Čierny rok - vojna mafie.
V nasledujúcej ukážke by som sa však chcel ešte raz vrátiť k románu Arpáda Soltésza Mäso. Obsahuje veľa realisticky opísaných postáv – a k tým ako - tak pozitívnym patrí napr. investigatívny novinár Pali Schlessinger a dvaja policajti s manierami gangstrov – Miki Miko a Šaleny Valent.
A dôležitou hlavnou postavou je aj mladé dievča rómskeho pôvodu Nika, ktorú unesie priekupník Jožo Čonka a ruský mafián Vasiľ. Nika však zohrá v románe aj inú dôležitú úlohu, to by som však nerád prezrádzal. Ukážku zo začiatku románu Mäso vám prečíta Vlado Kobielsky.
A dôležitou hlavnou postavou je aj mladé dievča rómskeho pôvodu Nika, ktorú unesie priekupník Jožo Čonka a ruský mafián Vasiľ. Nika však zohrá v románe aj inú dôležitú úlohu, to by som však nerád prezrádzal. Ukážku zo začiatku románu Mäso vám prečíta Vlado Kobielsky.
Príjemný sobotný trojkráľový večer – začína sa druhá hodina Literárnej revue rádia Slovensko, v ktorej vás čakajú ešte tri ukážky z najzaujímavejších kníh minulého roka a naši hostia – fotograf Juraj Bartoš a Zuzka Dušičková - vydavateľka a autorka jeho monografie nazvanej Viem zastaviť čas.
Na úvod som si pre vás tradične pripravil tri krátke knižné tipy. Dnes vám o knihách, ktoré ich zaujali porozprávajú –
kníhkupec a vydavateľ Vlado Michal: Petr Borkovec - Lido di Dante
reportér Arpád Soltész: Neil Gaiman - The Monarch of the Glen
a scenáristka a spisovateľka Soňa Uríková: Saša Stanišic - Noc pre oslavou
Toľko teda tri knižné tipy Vlada Michala, Arpáda Soltésa a Sone Uríkovej.
Tretia dnešná ukážka bude z krásnej detskej knihy Kúzelníkov slon americkej autorky Kate di Camillo, ktorá ma zaujala svojou magickosťou, fantazijnosťou a humorom.
Vystupuje v nej chlapec sirota Peter, ktorý prišiel o rodičov a hľadá svoju malú sestru, nie príliš úspešný kúzelník a jeho pričarovaný slon, policajt, ktorý by mal veľmi rád deti.
A samozrejme aj Petrov opatrovateľ a priateľ Petrovho otca, ktorý sa z neho snaží vychovať vojaka. A používa na to veľmi svojské metódy, aby ho pripravil na najhoršie. Kniha má názov Kúzelníkov slon, o prekrásne ilustrácie sa postarala japonská ilustrátorka Yoko Tanaka. Ukážku z nej vám v preklade Aleny Redlingerovej prečíta Juraj Kemka.
Rozhovor s Jurajom Bartošom a Zuzkou Dušičkovou
Fotograf Juraj Bartoš už vyše päťdesiat rokov dokumentuje ľudí a miesta v mestskom prostredí. Na uliciach, trhoch, kúpaliskách, v parkoch, na majálesoch, tancovačkách a rôznych verejných podujatiach... Emblémom jeho dokumentaristickej tvorby sa stal najmä cyklus fotografií z Obchodnej ulice.
To, čo na nich vidíme sú ženy, muži a deti – čakajúci na električku, lížuci zmrzlinu, kráčajúci s nákupom, hotdogom alebo pirôžkami.
Fotografie Juraja Bartoša konzervujú okamih v jeho civilnej krehkosti a pominuteľnosti a umožňujú kedykoľvek sa vrátiť späť v čase.
Som veľmi rád, že dnes môžem v Literárnej revue privítať Juraj Bartoša, aj autorku a vydavateľku jeho fotografickej monografie Viem zastaviť čas Zuzku Dušičkovú.
A pred nami je predposledná ukážka dnešnej relácie. Pochádza z románu Kustódi – Arianina kniha, ktorá ma minulý rok zaujala už od prvých riadkov. Jeho autorkou je prozaička, dramatička, literárna historička a prekladateľka z ruskej a osetskej literatúry Eva Maliti-Fraňová.
Kustódi ponúkajú pomerne nevšedné spojenie realistického príbehu mladej a literárne aktívnej knihovníčky Ariany a fantastickej absurdno - grotesknej zápletky.
Tento román mi do veľkej miery pripomínal prózy Michaila Bulgakova, symbolistu Andreja Bělého či ranné prózy Viliama Klimáčka.
Na začiatku románu Ariane zomiera mama, príde o priateľa Mareka a ocitá na svete úplne sama. Do jej všedného príbehu začnú postupne vstupovať sny podriadené mesačným cyklom a príbehy z maminho denníka. Na rozhraní sna, reality a románovej fikcie je aj Arianino zoznámenie s básnikom Marekom. Ten však bohužiaľ po zásahu elektrickým prúdom záhadne zmizne.
Nasledujú desiatky bizarných príbehov a rôznych okrajových postáv a postavičiek. Realita sa v nich opäť prelína s fikciou a snami, v ktorých je všetko možné a dovolené.
Ukážku z knihy Evy Maliti-Fraňovej Kustódi – Arianina kniha vám prečíta Lucia Vráblicová.
Medzi zaujímavými knihami minulého roka je aj veľa titulov, ktorým som sa doteraz nestihol venovať – napr. zbierke hororových poviedok Richarda Pupalu - Čierny zošiť, románu Antona Baláža Povedz slovo čisté, próze Petra Holku Ohyb rieky či knihe Blok od Michaely Kompaníkovej, na ktorú som sa tak dlho chystal, až ju medzičasom vypredali. A to už vôbec nehovorím o prekladovej literatúre.
Vykompenzujem to aspoň ukážku z románovej prvotiny Budha z predmestia britského autora Hanifa Kureishiho. Ide o príbeh z konca 70. rokov 20. storočia opísaný očami sedemnásťročného bisexuálneho Karima. Jeho indický otec si kompenzuje frustráciu nevýznamného štátneho úradníka tmavej pleti organizovaním spirituálnych jogínskych večierkov a extravagatným prístupom k životu. Tým dráždi nielen svoju anglickú manželku, ale aj jej konzervatívnu sestru Jean s manželom Tedom.
Karimov otec sa napokon odsťahuje k svojej voľnomyšlienkárskej priateľke Eve a Karim trpí neopätovanou láskou k jej šarmantnému synovi Charliemu. V nasledujúcej ukážke Karim opisuje ako jeho extravagantného otca navštívi švagor Ted, konzervatívny a nudný majiteľ obchodu s potravinami. Ukážku vám v preklade Maríny Gálisovej prečíta Daniel Fischer.
V druhej časti nám hrala skupina s krásnym literárnym menom – Tolstoys.
Literárna revue s knižnými novinkami a naj titulmi minulého roka vás čaká aj o dva týždne.
Príjemný záver sviatočného trojkráľového večera vám prajú Andrej Mračna a Dado Nagy.
