Literárna revue 11/2017

Prajem vám pekný sobotný večer – vitajte pri počúvaní druhej májovej Literárnu revue rádia Slovensko, ktorá bude opäť venovaná knižným novinkám, jubilantovi Tomášovi Janovicovi a predovšetkým knižnému festivalu BRaK. Ten sa začína v divadle Aréna už budúci štvrtkový večer a vystúpia na ňom okrem iných vzácnych hostí aj francúzsky prozaik Jean Michael Guenassia a jeden z najznámejších svetových bibliofilov Alberto Manguel.   
Viac vám porozpráva riaditeľ festivalu BRAK Peter Michalík. Našim hudobným hosťom bude dnes Alessandro Mannarino a okrem knižných tipov vás opäť čaká aj mailová súťaž, do ktorej ste mi posielali svoje obľúbené aforizmy Tomáša Janovica. 
Príjemné počúvanie vám prajú Juraj Tima a Dado Nagy.
 
Hneď na úvod by som vás rád upozornil, že sľúbený rozhovor s írskym autorom Johnom Boynom, ktorý mal dnes odznieť som posunul až do ďalšej relácie, keďže je pomerne rozsiahly a nezostal by nám priestor na aktuálne rozprávanie o blížiacom sa festivale BRaK. 
Ako odškodné aspoň pozdrav od Johna Boyna. V mene rádia „Slovenska“ ďakujem. John Boyne je introvert a hneď mi bol sympatický, keďže pred začiatkom svojej prezentácie poprosil, či by mohol byť chvíľu sám. A my poďme na prvá knižnú novinku. 
 
Keď poviem, že ide o slovenskú historickú detektívku, väčšina z vás bude asi okamžite vedieť o čo ide – áno, Juraj Červenák opäť prichádza s novým – už piatym detektívnym románom z obdobia protitureckých vojen zo série Stein a Barbarič. 
Tentoraz je však protagonistom aj rozprávačom IBA banskoštiavnický notár Matej Barbarič. V službách Mateja Habsburského a po boku kapitána Steina a kaprála Jaroša vyriešil niekoľko závažných zločinov. Teraz sa vracia k všedným povinnostiam do Štiavnice a dúfa, že sa bude môcť venovať aj svojim koníčkom – ženám, polihovaniu a dobrému jedlu a alkoholu. 
Neďaleko Štiavnice sa nachádza hrad Sitno, ktorý je súčasťou protitureckej obrany a oddávna stráži cestu k bohatým banským mestám. Jeho správcom je veľmož Illesházy, ktorý je na jeseň roku 1599 kvôli tureckej hrozbe dobre vyzbrojený a s početnou posádkou. Napriek tomu sa na hrade stratí kastelánova dcéra. Zmizne uprostred noci, bez jedinej stopy. Zúfalý hradný správca prosí o pomoc notára Barbariča z neďalekej Štiavnice. 
Barbarič tentoraz na vlastnú päsť čelí záhade, ktorá zdanlivo nemá riešenie. Netuší či ide o útek, únos či dokonca vraždu ... Navyše Barbarič netuší, že hrad má ešte jedného, tajného obyvateľa, o ktorom nikto nesmie vedieť. Do zložitého prípadu sa postupne vplieta krvavá minulosť hradu a sitnianske povesti o zakliatom podzemnom vojsku, o krutých lúpežných rytieroch, o duchoch a zbojníckych pokladoch.
Tu je prvá ukážka z knihy, kde Barbarič opisuje, ako sa to všetko začalo. Prečíta vám ju Vlado Kobielsky. 
 
Mnohí si ešte určite pamätáte legendárnu detskú knihu Dušana Taragela Rozprávky pre neposlušné deti a ich starostlivých rodičov s výbornými Danglárovými ilustráciami. 
Napr. o Vierke, ktorá sa špárala v nose, O Anči, ktorá sa neumývala a strašne smrdela, alebo o Ľubke, ktorá stále žalovala ... 
Veľmi ma preto prekvapilo, keď som medzi novinkami objavil aj knihu populárneho britského autora, ktorá sa na tieto Taragelove Rozprávky pre neposlušné deti mimoriadne ponáša – až by som možno povedal, že ide o plagiát. Ale je jasné, že podobný nápad mohol dostať kdekto. A keby aj nie – kradnutie u umení zasa nie je až taká zločin. 
V každom prípade, populárny britský autor zábavných kníh re deti, ktoré sa zvyčajne venujú aj vážnejším témam tentoraz prišiel s knihou poviedok o zlých deťoch a dokonca s farebnými ilustráciami Tonyho Rossa, ktoré sa tiež dosť podobajú na tie Danglárove.
Kniha obsahuje desať príbehov malých naničhodníkoch. Napr. Divánová Iva – pozerá telku tak často, až prirastie k divánu. Uvrešťaná Uršuľa neustále fňuká a vymýšľa si. 
A, samozrejme, je tu aj postava trafikanta Raja, ktorý na úvod knihu neodporúča čítať a potom každú rozprávku stručne skritizuje.     
Ukážka, ktorú som pre vás vybral bude z rozprávky o uslintanom Samovi, ktorý sa na výlete do múzea dostane do problémov, lebo...veď uvidíte. Ukážku vám v preklade Michaely Hajdukovej prečíta Boris Farkaš. 
 
Odpovede Tomáša Janovica                                                           
22. mája oslávil osemdesiate narodeniny slovenský aforista, textár, básnik, publicista a autor kníh pre deti - Tomáš Janovic. Minulý rok mu vyšla zatiaľ jeho posledná kniha Dvaja v tom s ilustráciami Dušana Polakoviča. Tomášovi Janovicovi by sme chceli zaželať k osemdesiatke všetko najlepšie a pripomenúť si jeho zmysel pre humor a pohotovosť prostredníctvom vtipných aforistických odpovedí na niekoľko otázok detí, ale aj dospelých.  
 
Na záver prvej hodiny pre vás máme ešte niekoľko knižných tipov. Tentoraz vám svoje obľúbené tituly odporučia:
knihovníčka a poetka Ľubomíra Miháliková: Stefan ZweigOpojenie z premeny,
riaditeľ festivalu BRaK Peter Michalík: Jon FosseTrilógia
a spisovateľka Vanda Rozenbergová: Peter Wohlleben - Duševný život zvierat, Tajný život stromov.
 
Toľko tri knižné tipy Ľubomíry Mihálikovej, Petra Michalíka a Vandy Rozenbergovej. V ďalšej hodine si na záver prečítame aké aforizmy Tomáša Janovica máte najradšej, čakajú vás tri  knižné tipy a predovšetkým veľa informácií o blížiacom sa festivale BRaK.
 
                                                           
Je krátko po 23-tej a ja vás vítam pri počúvaní druhej hodiny Literárnej revue rádia Slovensko, ktorú venujeme predovšetkým programu štvrtého ročníka literárneho festivalu BRAK. Začína sa od štvrtka v bratislavskom divadle Aréna a jeho hosťami budú napr. Jean Michel Guenassia, Alberto Manguel alebo Michal Ajvaz. 
 
Na úvod druhej hodiny však pre vás mám ešte jednu súťažnú ukážku z novej knihy, ktorá pochádza z nového románu izraelského autora Meira Shaleva. 
Slovenských čitateľov si získal najmä románom Štyri hostiny, ale aj knihami Modrý vrch, Chlapec a holubica a Moja ruská babka a jej americký vysávač. 
V najnovšom románe tohto autora hlavná postava - Ruta Tabori - stredoškolská učiteľka Biblie, spomína na prvú vraždu v mošave a rozpráva o histórii svojej rodiny, o svojom dedovi, manželovi, bratovi a synovi, ktorí sa vždy riadili inštinktmi a emóciami, o priateľstve medzi mužmi, o láske a zrade, no predovšetkým o pomste a odplate. A samozrejme aj o histórii Izraela. 
Ukážku z knihy vám v preklade Silvie Singer prečíta Alfréd Swan. 
 
Rozhovor s Petrom Michalíkom o BRAKu                                      
Mojim dnešným hosťom v LR je riaditeľ literárneho festivalu BRaK a náš rozhlasový kolega Peter Michalík. BRaK je zameraný na umelecky hodnotnú knižnú produkciu menších vydavateľstiev, ale aj tvorbu ilustrátorov a knižných dizajnérov. Prináša workshopy, výstavy koncerty, diskusie a prezentuje aktuálnu tvorbu mladých umelcov z celého sveta. 
 
Toľko rozhovor s Petrom Michalíkom o festivale BRaK, ktorý sa začína už od budúceho štvrtka. A po skladbe vám ešte predstavíme knihu od Weroniky Murek.
 
Nosnou témou štvrtého ročníka BRaK-u je svet za zrkadlom (podľa slávnych príbehov Lewisa Carrolla o Alici v krajine zázrakov), teda svet snov, mágie a  imaginácie, do ktorého vstupujeme cez stránky kníh.
Poctou magickému realizmu bude aj vydanie debutu mladej poľskej autorky Weroniky Murek s pomerne netradičným názvom Pestovanie teplomilných rastlín Mičurinovou metódou. Táto zbierka poviedok bola nominovaná na najprestížnejšiu poľskú literárnu cenu NIKE. A ja vám teraz ponúkam ukážku z poviedky Sivý kôň s čiernymi škvrnami, ktorú vám v preklade Patrika Orieška prečíta Boris Farkaš.
 
Gayle FormanováNehľadaj ma                                                   
Dnes pre vás mám ešte jednu ukážku z novej knihy. Tentoraz pôjde o prózu pre dospelých od americkej autorky kníh pre mládež Gayle Formanovej. Má názov Nehľadaj ma
Hlavná postava - štyridsiatnička Maribeth si v kolotoči pracovných a rodinných povinností ani uvedomí, že prekonala infarkt. Pri vyšetrení sa zistí, že poškodenie je vážnejšie, než sa na prvý pohľad zdalo. Po náročnej operácii sa zotavuje doma, no, domáce prostredie ju ubíja, manžel je priveľmi zaneprázdnený, dvojčatá si vyžadujú neustálu pozornosť. A vtedy sa odhodlá urobiť niečo nepredstaviteľné: jednoducho si zbalí pár vecí a zmizne. Zrazu stretáva nových ľudí, nadväzuje nové priateľstvá a pozerá na svoj život z inej perspektívy. Ukážku z knihy Gayle Formanovej Nehľadaj ma vám v preklade Jany Seichertovej prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková. 
 
A je tu mailová súťažná úloha na záver: mali ste nám napísať nejaký svoj obľúbený aforizmus Tomáša Janovica. Odpovedí prišlo naozaj dosť. Škoda, že nie všetci napísali aj svoju spiatočnú adresu. 
 
Mária Takáčová z Košíc napísala:
V poslednej knihe aforizmov pána Janovica Dvaja v jednom ma najviac pobavila práve táto myšlienka: „Ak si tú istú knihu berieš k rezňu, aj k slivkovým guliam, je ti jedno, čo ješ. Aj čo čítaš.“
 
Lýdia Džundová napísala:
Môj obľúbený citát Tomáša Janovica znie: "Z letu vtákov možno predpovedať budúcnosť aj vtedy, keď vtáci nesmú lietať."
Myslím si, že to neskutočne vystihuje dobu, v ktorej žijeme. Kde je často realita posudzovaná na základe veštenia z čajových lístkov. 
 
Mnohí ste posielali vtipné aforizmy, ale bohužiaľ nepublikovateľné. Ale tento od Renáty Kohulákovej je fajn:
Mailové milovanie: "Posielam ti mailom svoj orgazmus, ty mi pošli svoj."
A prečo práve tento? Nuž manžel chodí na turnusy (vždy na 2 týždne) za prácou do Česka...
 
Pani Milota Zboranová poslala pekný mail, v ktorom popri prianí napísala:
"Keby kradli popritom, že niečo vytvoria, ale oni kradnú popritom, že kradnú."  
 
Daniel Herich napísal:
"Niektorí ľudia myslia iba na pivo. Niektorí - nemyslia vôbec."
 
Za tieto odpovede posielame našim poslucháčom knižné ceny. A 20 eurovú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei vyhráva Martin Vrábel za aforizmus, ktorý sa síce objavil vo viacerých mailoch – on však k nemu dopísal ešte ďalších päť. Je trochu odvážnejší, ale keďže vysielame až po 22. hodine, rád ho odcitujem: 
„Vagína je jediné cudzie územie, ktoré dobyvateľ po krátkom čase opustí.“  
 
Gratulujeme a moja ďalšia súťažná úloha znie takto:
Napíšte mi nejakú vtipnú vetu, ktorú ste si v knihe podčiarkli, lebo vás pobavila.
 
Písať môžete na adresu [email protected] do 5. júna a hráte o knižné ceny a jednu 20 eurovú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei.
 
Peknú nedeľu vám prajú Juraj Tima a autor relácie Dado Nagy.
 

RTV
← Predchádzajúci blog

Zmena grafikonu prinesie do vlaku aj literatúru

Nasledujúci blog →

Knižná Panta Rhei edícia