Doprava zadarmo pri nákupe nad 29 Eur !

Literárna revue 11/2019

Prajem vám krásny júnový večer, vitajte pri počúvaní sobotnej Literárnej revue rádia Slovensko. Dnes sa v nej stretneme so spisovateľom Danielom Hevierom a jeho novou prozaickou knihou, predstavíme vám originálnu mládežnícku prózu Vojtěcha Matochu, ktorá bola tento rok nominovaná na prestížnu Cenu Magnesia litera a v druhej hodine vás po knižných tipoch čaká pozvánka na budúco-týždenný knižný festival BRAK a ukážky z troch úplne nových detektívnych románov. 
Špeciálne sa dnes teším aj na mladú džezovú speváčku Cate Cody, ktorý ma očarila svojim novým swingovým albumom. Príjemné počúvanie Literárnej revue vám prajú Juraj Tima a Dado Nagy
 
Daniel Hevier – Manuál na údržbu oblakov                                    
So spisovateľom Danielom Hevierom som sa v Literárnej revue naposledy zhováral o jeho próze Tajné dejiny bielej kaligrafie, ktoré vyšla ešte v roku 2016. 
Od tých čias stihol vydať viacero titulov – napr. zaujímavú prózu pre teenagerov Chymeros – stopy vedú do temnoty alebo výber zo svojej poézie nazvaný Tak takéto básne píše Hevier. Dnes by som vám ako prvú súťažnú ukážku rád ponúkol úryvok z novej prozaickej knihy Daniela Heviera. Jej hlavnou postavou aj rozprávačom je Michal Stratený, ktorý má nezvyčajnú schopnosť krátkodobo na seba preniesť príznaky chorôb ľudí, s ktorými sa stretne. Stačí mu stráviť pár minút s niekým, kto má napr. problém so sluchom - a Michal Stratený takisto na krátku dobu stratí sluch. Jeho brat Teo, ktorý je zhodou okolností lekárom mu vybaví pobyt na úplnej samote na Hučných lazoch, kde nehrozí, že by mohol niekoho stretnúť. Aj tam ho však z času na čas navštívia podivuhodné hostia – napr. chlap s chabžďovicou, alebo mladé dievča Dyša, ktoré spáva v korune stromu. Michal Stratený žije vo veľmi skromných podmienkach a väčšinu času venuje pozorovaniu oblakov. Podobne ako predchádzajúca prozaická kniha Daniela Heviera (Tajné dejiny bielej kaligrafie) – aj táto má sureálno-mýtický charakter. Hlavná postava zachytáva realitu vlastného života prostredníctvom série snových tripov. 
Vybral som z nej ukážku, kde Michal Stratený navštívi psychiatričku, ktorá má pre jeho vysokú mieru autosugescie veľmi jednoduché racionálne vysvetlenie. Prečíta vám ju Boris Farkaš.       
 
Rozhovor s Danielom Hevierom o Manuále 
Stretnutie s Danielom Hevierom som mal v hlave už niekoľko mesiacov. Chcel som sa s ním pozhovárať napr. o jeho knihe pre mládež Chymeros alebo o jeho projekte moderného zážitkového vyučovania slovenského jazyka a literatúry Radostná škola. Potom som objavil jeho novú prozaickú knihu Manuál na údržbu oblakov, rýchlo som ju prečítal a minulý týždeň sme sa stretli ako spoluúčastníci projektu Celé Slovensko číta deťom. Po skončení akcie sme nahrali náš rozhovor v kaviarni Štefánka. Zaujímalo ma či Daniel Hevier píše svoje prózy podobným spôsobom ako poéziu. A či sa pri písaní novej knihy nechal voľne unášať prúdom asociácií a nápadov.
 
Vojtěch MatochaPrašina                                                             
Medzi tohtoročnými nomináciami na prestížnu českú cenu Magnesia litera bola v kategórii literatúra pre deti a mládež horúcim kandidátom próza Prašina.
Prašina je tajuplné miesto uprostred žiariacej Prahy. Nikto nevie prečo, ale v Prašine nefunguje elektrina: nesvietia tu lampy, nejazdia električky a mobily márne hľadajú signál. V tejto strašidelnej štvrti pátrajú dvaja chlapci a dievča po starobylom tajomstve, ktoré by mohlo zmeniť svet. Ich dobrodružstvo je o to nebezpečnejšie, že musia čeliť partii dospelých, ktorí majú rovnaký cieľ a nezastavia sa pred ničím. Napínavý príbeh má blízko štýlu Jaroslava Foglara. Autor svojím debutom nadviazal na úspešnú tradíciu českej dobrodružnej mládežníckej literatúry a príbeh zasadil do kulís súčasnej Prahy. Ukážku z knihy Prašina vám v preklade Marty Blaškovej Maňákovej prečíta David Hartl. 
 
Vitajte pri počúvaní druhej hodiny Literárnej revue rádia Slovensko, v ktorej vás čakajú tri ukážky z nových detektívnych románov. S Marekom Hudecom sa pozhovárame o tom, čo nás čaká budúci víkend v bratislavskej Cvernovke na multižánrovom knižnom festivale BRAK a na úvod pre vás mám tri knižné tipy.     
 
Dnes vám o svojich literárnych objavoch porozprávajú: 
odborník na knižný marketing Michal Brat: Terry Pratchett - Farba mágie
a prekladateľ Vladislav Gális: Pavel Vilikovský - RAJc je preč.  
Tak to boli knižné tipy Michala Brata, Daniela Heviera a Vladislava Gálisa. 
 
Môj dnešný prehľad detektívnych noviniek začnem najnovším románom nórskeho autora Jo Nesboa. Po dramatickom závere predošlej knihy Smäd sa Harry Hole na začiatku plánovanej novinky prebúdza s príšernou opicou a rukami aj šatami pokrytými krvou. Jeho zúfalý stav do veľkej miery vyvolal definitívny rozchod s Rachel. V dvanástom románe z tejto série sa Harry musí konfrontovať so svojím dávnym, smrteľným nepriateľom a čaká ho aj doteraz najtemnejšia a najbolestnejšia osobná výzva. Hary bude tentoraz asi najviac trpieť, ale nečaká nás ešte posledný príbeh z celej série. Hoci to Jo Nesbo už naznačoval. Prezradím, že vrahom je tentoraz bývalý väzeň a veľký milovník nožov a mučenia. Ukážku vám v preklade Jozefa Zelizňáka prečíta Boris Farkaš.
 
Rozhovor s Marekom Hudecom o BRAKu 
Budúci týždeň v piatok, v sobotu a v nedeľu sa v bratislavskej Cvernovke uskutoční šiesty ročník bratislavského multižánrového knižného festivalu BRAK. Nájdete tu opäť zaujímavé diskusie, prezentácie, koncerty a predajnú výstavu vyše 35tich vydavateľov umelecky orientovanej literatúry. Čo bude témou tohtoročného BRAKU vám porozpráva Marek Hudec
 
K zaujímavým detektívnym novinkám posledného obdobia patrí aj kniha amerického autora M. W. Cravena Bábkové divadlo.
Ide o príbeh o masovom vrahovi, ktorý vyčíňa na severozápade Anglicka. Svoje obete upaľuje v prehistorických kamenných kruhoch a nezanecháva po sebe žiadne stopy. Médiá mu hovoria Spaľovač. Do vyšetrovania sa zapojí suspendovaný detektív Washington Poe. Ten by najradšej nemal s prípadom nič spoločné, ale keď sa na hrudníku tretej obete objaví jeho meno, nemá na výber. Spolu s geniálnou, no spoločensky neohrabanou analytičkou Tilly Bradshawovou vytvoria čudný pár, ale odhalia stopy, ktoré sú pre iných neviditeľné. Úskočný vrah má plán a z neznámeho dôvodu doň patrí aj Poe. Tento detektívny román vám možno svojim špecifickým humorom a poetikou bude pripomínať obľúbený seriál Most. Ten dánsky samozrejme. Ukážku z knihy Bábkové divadlo vám v preklade Petra Tkačenka prečíta Alfréd Swan.
 
Ďalšia knižná novinka tentoraz nebude zo žánru detektívnej literatúry. Jej autorom je Nicholas Sparks - americký prozaik, pre príbehy ktorého je typické spojenie lásky, osudových udalostí a tragédie. Navyše sa zvyčajne nekončia klasickým happy-endovým spôsobom. Práve naopak.
Hlavnými postavami najnovšieho románu Nicholasa Sparksa Kým budeme žiť a dýchať sú Tru Walls a Hope Andersonová. True sa narodil a vyrastal v Zimbabwe a pracuje ako sprievodca turistov na safari. Prichádza do Severnej Karolíny na Sunset Beach, kam ho listom pozval na stretnutie muž, ktorý vyhlasuje, že je jeho otec. 
Tridsaťšesťročná Hope Andersonová prišla na rodinnú chatu na Sunset Beach, lebo ju chce pripraviť na predaj a premyslieť si dôležité rozhodnutia o svojej budúcnosti. Na pozadí dramatických rodinných príbehov dôjde k osudovému stretnutiu dvoch rozdielnych osobností, ktorých vzťah prekračuje desaťročia, aj svetadiely. Ukážku z knihy Nicholasa Sparksa Kým budeme žiť a dýchať vám v preklade Jany Melcerovej prečíta Vlado Kobielsky.
 
Pred záverom dnešnej Literárnej revue pre vás mám ešte jednu ukážku z knižnej novinky. Tentoraz bude od švédskej autorky kriminálnych románov Kristiny Ohlsson
Presnejšie ide o pokračovanie románu Pochované klamstvá v hlavnej úlohe s advokátom Martinom Bannerom, ktorý dostal za úlohu dokázať, že žena, ktorá sa priznala k piatim vraždám a spáchala samovraždu je nevinná. Druhé pokračovanie má názov Klamstvá, ktoré hovoríme a Martin Banner pátra proti svojej vôli po zmiznutom štvorročnom chlapcovi a snaží sa prežiť konfrontáciu s mafiou. Ukážku z kriminálenho trileru Kristiny Ohlsson Klamstvá, ktoré hovoríme vám v preklade Zuzany Incingerovej a Lenky Kočišovej prečítajú Lucia Vráblicová a Boris Farkaš. 
 
Pred záverom tu mám ešte mená výhercov z minulej relácie. 
Za správne odpovede knižné ceny získavajú: 
Iveta Moravčíková, Gabriela Fajthová, Janka Macková a Paulínka Priščáková.
 
20 eurovú knižnú poukážku získava Marcel Jušák z Nových Zámkov. Gratulujem.
 
A ešte tu mám súťažnú úlohu do budúcej relácie. 
Ak sa chcete zapojiť do súťaže o knižné ceny a 20 eurovú knižnú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei, napíšte nám: Koľkou knihou Vojtěcha Matochu je jeho próza Prašina?
Vojtěch Matocha bude našim budúcim hosťom – ak sa mi s ním podarí na BRAKu stretnúť. 
 
Peknú nedeľu vám želám za celý dnešný tandem Literárnej revue, ktorý tvorili: Juraj Tima a Dado Nagy.RTV     
← Predchádzajúci blog

Nikoleta Vujisić: Neinstantne krásna

Nasledujúci blog →

Svetlana Alexijevič: Černobyľská modlitba