! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 16/2018

Príjemný sobotný večer, neviem ako vám, ale mne prvá polovica leta preletela omnoho rýchlejšie ako som si predstavoval a až v týchto dňoch si dúfam konečne začnem užívať pár dní voľna. Ideálne niekde za polárnym kruhom. 
Momentálne by som nepohŕdol ani ostrovom, kde minimálne pol dňa prší a fúka vietor. V dnešnej augustovej Literárnej revue si pripomenieme niekoľko starších ukážok z kníh, ktoré ma v posledných mesiacoch zaujali. Budeme však mať aj zaujímavých hostí - literárnu historičku Monikou Kaprálikovou – autorku knihy o Jánovi Smrekovi – Za hranice provincie a vydavateľa Jána Gregora. Nebudú chýbať knižné tipy, hudba kanadskej hudobníčky Molly Johnson a na záver sa dozviete mená výhercov knižných cien z minulej relácie. Príjemné počúvanie vám prajú Juraj Tima a Dado Nagy.  
 
Ako som už spomínal, dnes nás čaká akási „best ofka“ z ukážok, ktoré ma tento polrok najviac zaujali. Súťažiť budeme opäť korešpondenčne, takže ak sa chcete zapojiť a vyhrať knižné ceny alebo 20 eurovú knižnú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei, napíšte nám - ukážky z akých kníh v dnešnej relácii postupne odzneli. 
Písať môžete na adresu [email protected] a nezabudnite uviesť aj svoju domácu adresu. 
 
Prvá dnešná ukážka pochádza z knihy Tajný denník Hendrika Groena (starého) 83 a ¼ roka od holandského autora, ktorého identita nie je známa. Kniha mala veľký úspech a medzičasom už vyšlo aj jej druhé pokračovanie Nový Tajný denník Hendrika Groena – už 85 ročného.
Hlavná postava - Hendrik tu s nadhľadom popisuje svoje každodenné strasti, ktoré si dôkladne zaznamenáva do svojho denníka v severoamsterdamskom domove dôchodcov. V druhom pláne ide aj o sarkastické komentovanie súčasného globálneho sveta a holandskej politiky. 
Hendrik bojuje s byrokratickými pomermi v domove dôchodcov a svojim spôsobom aj s víziou vlastnej smrti. Nestráca však humor a veľmi zábavne pôsobia najmä jeho chuligánske výčiny a výlety s kamarátom Evertom. 
Ukážku zo začiatku denníka nazvaného Tajný denník Hendrika Groena vám v preklade Adama Bžocha prečíta Boris Farkaš. Tak si ju spolu s nami vychutnejte. 
 
Druhá dnešná ukážka pochádza z knihy, ktorú som vo všetkých anketách uvádzal ako svoju najobľúbenejšiu knihu posledných mesiacov. A stále to platí. Zhodou okolností je opäť o staršom mužovi a odohráva sa počas zimy. Ide o román Talianské topánky, resp. Italské boty od švédskeho autora Henninga Mankella. Odohráva na opustenom ostrove na severe Švédska, kde už 12 rokov žije so psom a mačkou bývalý chirurg Fredrik Welin. Jediným jeho spojivom s civilizovaným svetom je hypochondrický poštový doručovateľ Jansson. 
Aby mal Welin pocit, že ešte žije, vysekáva si každé ráno v treskúcej zime dieru do ľadu a ponára sa do mrazivej vody. Rybársky domček, do ktorého sa utiahol patril kedysi jeho starým rodičom. 
Postáv v tomto románe nie je veľa a na žiadnu z nich tak ľahko nezabudnete. Každá je originálna a má svoje špecifické tajomstvo. 
Do stereotypného života bývalého chirurga postupne vstúpia tri ženy. Najskôr Fredrikova bývalá priateľka Harriet, ktorú pred takmer 40-rokmi nečakane opustil, jeho dcéra Luisa a bývalá pacientka Agnes. Príchod smrteľne chorej Harriet na opustený zamrznutý ostrov je pre Wellina šokom. Podujme sa však splniť sľub spred 40-tich rokov a zaviesť ju k jazeru, o ktorom jej kedysi rozprával. Začína sa bizarná cesta zamrznutou krajinou, na konci ktorej Wellin zistí, že má dospelú dcéru. Pod vplyvom týchto udalostí sa rozhodne otvoriť ďalšie boľavé miesto a vypátrať mladú ženu, ktorú jeho fatálna lekárska chyba pred dvanástimi rokmi pripravila o ľavú ruku.  
Nasledujúca scéna zo začiatku románu opisuje pravidelný príchod poštového doručovateľa Janssona počas mrazivého februárového dňa, ktorý síce Welinovi už roky nemá čo doručiť, zato s ním však pravidelne konzultuje všetky svoje zdravotné neduhy. Ukážku vám v preklade Hany Švolbovej prečíta Alfréd Swan. K tomuto románu sa autor takisto po desiatich rokoch vrátil a napísal pokračovanie nazvané Švédské holínky. Dokončil ho iba niekoľko dní pred svojou smrťou. Poďme teda na Welinov ostrov – Henning Mankell – Talianské topánky.
 
Mojim prvým dnešným hosťom je kulturologička a literárna historička Monika Kapráliková – autorka knihy Za hranice provincie – Ján Smrek a jeho Elán
Venuje sa v nej Jánovi Čietekovi Smrekovi nielen ako významnému slovenskému básnikovi, ale predovšetkým ako publicistovi, vydavateľovi kultúrneho časopisu Elán a redaktorovi niekoľkých významných knižných edícií – napr. Komornej knižnice Elánu alebo edícii Mladých slovenských autorov, ktorú vydávalo pražské vydavateľstvo Leopolda Mazáča.
Publikácia Za hranice provincie vychádza v grafickom dizajne Márie Rojko vo vydavateľstve syna Jána Smreka - Ivana Čieteka.
 
Príjemný sobotný večer – vitajte pri počúvaní druhej hodiny Literárnej revue rádia Slovensko.
Dnes vám v nej ponúkam výber mojich najobľúbenejších kníh a ukážok za posledné mesiace a máte možnosť opäť súťažiť nie telefonicky, ale korešpondenčne. Stačí, ak nám napíšete zoznam všetkých kníh, z ktorých ukážky dnes postupne odzneli a odznejú. Čaká nás aj druhý hosť – vydavateľ Ján Gregor, ktorý vám predstaví novinky svojho vydavateľstva. Funguje v komornom zložení, ale vydáva zaujímavé tituly z oblasti odbornej literatúry – najmä historickej - a kvalitnej zahraničnej beletrie. 
 
Na úvod vám už tradične ponúkam tri knižné tipy. 
Dnes budú od literárnej historičky Moniky Kaprálikovej: Ferdinando Aramburu - Patria,
vydavateľa Kolomana Kertésza Bagalu: Amor Towles - Džentlman v Moskve  
a šéfredaktora Knižnej revue Matúša Mikšíka: Ján Gavura - Kráľ hlad
Toľko tri knižné tipy od Moniky Kaprálikovej, Kolomana Kertésza Bagalu a Matúša Mikšíka. 
 
Tretia súťažná ukážka pochádza z knihy investigatívneho novinára Arpáda Soltésza Mäso
Ide o príbeh založený na skutočných udalostiach, aj skutočných postavách z konca 90. rokov a hovorí o obchode s ľuďmi na východnom Slovensku. 
Deje sa s posvätením najvyšších politických miest, KGB, SIS, prokuratúry, súdov, až po miestneho generála polície.
Obsahuje veľké množstvo realisticky opísaných postáv. K tým ako-tak pozitívnym patrí investigatívny novinár Pali Schlessinger a dvaja policajti s manierami gangstrov – Miki Miko a Šaleny Valent.   
Dôležitou hlavnou postavou je aj mladé dievča rómskeho pôvodu Nika, ktorú unesie priekupník Jožo Čonka a ruský mafián Vasiľ. 
Nika však zohrá v románe aj inú dôležitú úlohu, to by som však nerád prezrádzal. Dobrá správa je, že Arpád Soltész medzičasom dokončil aj ďalší rukopis, ktorý by sme si mohli prečítať možno už túto jeseň. Tu je tretia súťažná ukážka z knihy Arpáda Soltésza Mäso. Prečíta vám ju Vlado Kobielsky.
 
Rozhovor s Jánom Gregorom o Premedii
Mojim dnešným druhým hosťom je vydavateľ Ján Gregor. Jeho minimalistické vydavateľstvo Premedia predstavujú iba dvaja ľudia a niekoľko externých spolupracovníkov. Zameriava sa na odbornú literatúru z oblasti histórie, ale aj knihy o životnom štýle a kvalitnú prekladovú beletriu. 
 
Autor nasledujúcej štvrtej súťažnej ukážky - spisovateľ a novinár Václav Pankovčín patril k najväčším talentom domácej prózy deväťdesiatych rokov. Zomrel veľmi mladý – iba tridsaťročný. 
Vo svojej tvorbe oživil juhoamerický magický realizmus a preniesol ho na východné Slovensko. V poviedkach Vaša Pankovčína sa aj tie najpodivnejšie a najfantastickejšie veci dejú celkom prirodzene. 
Dokáže byť poetický, hravý, zábavný, ale aj temný a hlboký. V poviedkovej zbierke Marakéš, z ktorej pochádza nasledujúca ukážka predvádza akýsi prehľad miestnej mytológie, parapsychologických úkazov a zaujímavých postáv. 
Pri príležitosti jeho nedožitých päťdesiatin Vaša Pankovčína vyšiel výber z jeho poviedkovej tvorby nazvaný Šicke me naše. Prvý zväzok jeho súborného diela obsahuje poviedky zo začiatku 90. rokov, ktoré pochádzajú z prvých dvoch kníh - Asi som neprišiel len tak a Marakéš. Sú doplnené o nové, doposiaľ nepublikované texty z pozostalosti. Nasledujúcu Prípoviedku o fazuľovej polievke zo zbierky Marakéš, ktorá mi veľmi pripomína aj Bohumila Hrabala, vám prečíta Daniel Fischer.
 
Posledná ukážka pochádza z knihy, ktorá vyšla tento rok koncom marca a veľmi príjemne ma prekvapila. Ide o román pre mládež austrálskej spisovateľky a novinárky Krystal Sutherlandovej – Takmer definitívny zoznam najhorších nočných môr - skvelý príbeh o strachoch a fóbiách. Jeho hlavnou postavou je  tínejdžerka Esther Solarová.  
Odkedy jej starý otec stretol vo Vietname smrť - celá rodina Solarovcov trpí strachom a rôznymi fóbiami. Estherin otec už šesť rokov nevyšiel z domu. Presnejšie z pivnice. Brat Eugene sa bojí tmy a bez baterky neprejde ani krok. Mama Rosemary sa zas desí nešťastia. Solarovci veria, že sú prekliati a že raz ich to, čoho sa boja najviac, privedie do hrobu.
Esther zatiaľ nevie z čoho má najväčší strach, a tak sa pre istotu vyhýba všetkému - výťahom, malým priestorom, davom... Esther je presvedčená, že má situáciu pod palcom, až kým nestretne bývalého spolužiaka zo základnej školy, svoju prvú lásku, Jonaha Smallwooda. Ten ju však prefíkane okradne o mobil, všetky peniaze, ovocnú rolku, aj rukou písaný zoznam jej najhorších nočných môr. Zatiaľ predbežný. Lenže táto krádež je zároveň začiatkom ich nečakaného priateľstva. Spoločne hľadajú spôsob, ako prelomiť kliatbu, ktorá ničí Estherinu rodinu. Postavia sa fóbiám čelom, no zistia, že s jedným strachom predsa len nepočítali: so strachom z lásky. Ukážku z knihy Krystal Sutherlandovej – Takmer definitívny zoznam najhorších nočných môr vám v preklade Moniky Srnkovej prečíta Robo Roth.
 
A pred nami sú mená výhercov súťaže z minulej relácie. Za svoje správne odpovede knižné ceny získavajú:
Róbert Šubert, Ján Okáľ, Daniel Búlik, Daniela Višňovská, Michaela "Miška" Zboranová a Emília Brezová
 
Týmto poslucháčom posielame knižné ceny a 20 eurová poukážka od siete kníhkupectiev Panta Rhei tentoraz pocestuje za Máriou Lukáčovou do Žiliny. Gratulujeme.
 
A ak máte chuť zabojovať o knižné ceny a 20 eurovú knižnú poukážku od siete Panta Rhei aj tentoraz, napíšte nám do konca budúceho týždňa ukážky z akých kníh v dnešnej relácii postupne odzneli. Adresa je [email protected] a nezabudnite napísať aj tú svoju. 
 
Nabudúce bude našim hosťom poetka Mirka Ábelová a hudobník Ľubo Burgr
Juraj Tima a Dado Nagy vám prajú krásne letné dni a tešia sa na stretnutie opäť o dva týždne. A tu je na záver ešte jedna Molly Johnson.   
                                                                                                 
 

RTV
 
 
 
 
← Predchádzajúci blog

Dan Brown: Pôvod

Nasledujúci blog →

J.K. Rowling: Skvelý život