Literárna revue 19/2016
Príjemný sobotný večer,
vitajte pri počúvaní Literárnej revue, v ktorej vám aj dnes ponúknem niekoľko dobrých tipov na čítanie z nových, starších, aj pripravovaných kníh. Mám pre vás päť súťažných ukážok a dvoch zaujímavých hostí. Prvým bude prozaik Martin Kasarda - autor satirického románu Budúcnosť na predaj a druhým britský spisovateľ indického pôvodu Salman Rushdie. Dnes vás čaká aj prvá časť telefonického rozhovoru s ním o jeho najnovšej knihe Dva roky, osem mesiacov a 28 dní.
Pripomenieme si aj niekoľko literárnych výročí, mám pre vás tri knižné tipy, mailovú súťaž a troch zaujímavých hudobníkov. Pobudnú s nami Dizzy Gilespie, Miles Davis a Charlie Parker. A spolu s nimi - Andrej Mračna a autor relácie Dado Nagy.
Tento týždeň sme si pripomenuli sto rokov od narodenia významného britského prozaika a autora kníh pre deti a mládež. Narodil sa 13. septembra 1916 nórskym rodičom vo waleskom mestečku Cardiff. Po skončení internátnej školy začal pracovať ako zástupca firmy Shell vo východnej Afrike, počas druhej svetovej vojny pôsobil ako letec v britskej Royal Air Force a dotiahol to na titul letecké eso. Prežil pestrý život a stal sa jedným z najpopulárnejších a najpredávanejších britských autorov pre deti a dospelých.
Údajne sa nechal pochovať (samozrejme až po smrti) so svojimi obľúbenými predmetmi – čokoládou, fľašou burgundského, snookrovými palicami, ceruzkami, a údajne aj s cirkulárkou. To myslím celkom dobre ilustruje jeho zmysel pre humor.
V slovenčine sme sa najskôr mohli zoznámiť s autorovými fantastickými poviedkami pre dospelých, pre ktoré boli typické bizarné zápletky a veľmi nečakané pointy nastoľujúce zvláštnu spravodlivosť. Neskôr hádam ešte väčšie nadšenie vyvolali jeho knihy pre deti. Nesentimentálne, výrazne čiernohumorné s množstvom temných hnusáckych dospeláckych postáv, s ktorými sa hrdinovia museli vyrovnať.
Mám pocit, že v tejto chvíli už asi každý vie, o akom autorovi hovorím a tak vám to ešte uľahčím výberom súťažnej ukážky z jeho detskej knihy, ktorá sa stala námetom pre najnovší film Stevena Spielberga.
Rozpráva príbeh dievčatka Sofie, ktorá v noci nemohla zaspať a zaregistrovala ako sa po nočnej ulici zakráda obrovský obor, a s veľkou fúkačkou robí čudné veci.
Obor si ju tiež všimol, vybral ju z izby a odniesol do krajiny obrov, kde jej vysvetlil, že on je DOBRÝ obor, ktorý chytá sny a tie potom posiela do izieb deťom.
O výprave do miest, kde sa poľuje na sny hovorí aj prvá dnešná ukážka.
Martin Kasarda – Budúcnosť na predaj
Nasledujúca súťažná ukážka z knižnej novinky je vydarenou satirou súčasného Slovenska, ale aj súčasného životného štýlu. Jej autor sa tentoraz zameral na našu vieru v „nadprirodzené“ vysvetlenia a potrebu veriť, resp. utiekať sa ku grotesknému nadprirodzenu symbolizovanému veštiarňou, ktorá je súčasťou obrovského nákupného centra. Protagonistami románu sú traja frustrovaní ľudia v stredných rokoch: tréner plávania, ktorého túžbou je napísať erotický román, autistický výtvarník a šéfredaktorka ženského ezoterického magazínu, ktorí sa rozhodnú spoločne podnikať.
Ich firma sľubuje odpovede na akékoľvek otázky. Nejde ani tak o veštenie, skôr o hru - ako predať nádej, víziu či poznanie budúcnosti. Túto líniu rozprávania autor kombinuje s príbehom antickej veštice Kasandry, ktorej veštbám síce nikto neveril – všetky sa však do písmena splnili.
Na vešteckú trojicu sa stále častejšie obracajú ľudia s bežnými problémami: vzťahy, práca, peniaze, ale aj politické organizácie hľadajúce nové riešenia. Jednou z nich je extrémistická, tajná polovojenská organizácia (kotlebovského typu), ktorej cieľom je vytvoriť rasovo čistý, národný štát. Vyznačuje sa xenofóbiou a extrémnym nacionalizmom.
Začína sa druhá hodina Literárnej revue rádia Slovensko, ktorú tradične zahájime knižnými tipmi vášnivých čitateľov. Dnes som pre vás vybral knižné odporúčania:
spisovateľa a redaktora magazínu o knihách denníka SME Martina Kasardu – Ian McEwan – Právo na život
redaktorky a editorky Anny Šikulovej – Pavol Dinka – Skalické búdy
básnika Kamila Peteraja – Vladimír Holan – Bolest
Hilary Mantel – Zavraždenie Margaret Thatcherovej
Autorkou tretej súťažnej ukážky bude dvojnásobná držiteľka prestížnej Man Bookerovej ceny a úspešná autorka objemných historických románov.
Jeden z nich (Wolf Hall) sa momentálne v kvalitnej britskej seriálovej podobe dostal aj do vysielania našej televízie.
Táto prozaička je však aj autorkou zaujímavých poviedok zo súčasnosti, ktoré jej vyšli pod chytľavým názvom Zavraždenie Margaret Thatcherovej.
Jej originálne pohľady na súčasnú Britániu nestoja ani tak na momente prekvapenia či nečakaných dejových zvratoch - skôr postupne gradujú, až do mrazivého finále.
Na prvý pohľad to vyzerá, že všetkých desať poviedok tejto zbierky okrem ženských rozprávačiek vlastne nič nespája. Odohrávajú sa na rôznych miestach a v rôznych obdobiach. Rozprávačkami sú zrelé ženy, ale niekedy aj deti. Hrdinky poviedok spája najmä istá naivita, niekedy možno až nevyrovnanosť, daná buď ich osobnosťou, alebo životnou situáciou.
Protagonistkou poviedky Kurz angličtiny je mladá imigrantka, ktorá prišla do Londýna za prácou. Snaží sa uchytiť ako domáca, upratovačka a čiastočne au-pairka. V nasledujúcej ukážke ju v rámci pracovného pohovoru sprevádza po dome jej nového zamestnávateľa pomerne upätý majordomus, ktorý je veľmi hrdý na svoju perfektnú angličtinu. V texte sa otvárajú témy ako - domáce týranie či ovládnutie Londýna bohatými Arabmi.
Salman Rushdie – Dva roky, osem mesiacov a 28 dní
Koncom septembra vychádza v slovenskom preklade Otakara Kořínka najnovší román britského prozaika indického pôvodu, žijúceho už asi 15 rokov v New Yorku - Salmana Rushdieho nazvaný Dva roky, osem mesiacov a 28 dní.
Román sa začína ako historický príbeh andalúzskeho filozofa z 12. storočia Ibn Rušda, ktorý chápe svet racionalisticky, presne ako Aristoteles. Jeho reputácia však v islamskom svete rýchlo upadá a okolo sa začnú diať veci, ktoré s vierou v rozum nemajú nič spoločné. Zamiluje sa do neho nadprirodzená bytosť - džinka a túži s ním mať veľa detí. Postarší filozof o jej nadpozemskom pôvode netuší. Sexu chtivej džinke fyzicky nestačí a aby si ju udržal od tela, začne jej rozprávať príbehy. Román teda odkazuje na legendárnu knihu Rozprávok Tisíc a jednej noci. Dej sa postupne rozkošatí novými postavami, ktoré taktiež nepochádzajú z normálneho sveta. Presunieme sa do súčasného New Yorku, ktorý práve ochromila obrovská búrka. A román zaplnia komixové súboje super hrdinov. Niekdajšia žena filozofa Ibn Rušda sa po stáročiach vracia na pozemský svet, kde musí vybojovať Vojnu svetov a stretnúť sa so štvoricou mocných džinov stojacich na strane zla.
V tejto chvíli vám ponúkam prvú časť môjho telefonického rozhovoru so Salmanom Rushdiem a ukážku z nového románu Salmana Rushdieho Dva roky, osem mesiacov a 28 dní. Vyznačuje sa osobitým videním sveta, v ktorom sa spája fantastická rozprávka s magickým realizmom a záujmom o súčasnosť. Súčasne ide o mnohovrstevnú alegóriu rozprávok Tisíc a jedna noc.
New York zasiahne silná búrka, ktorá trvá tri dni a prevráti naruby mesto aj život jeho obyvateľov. Keď sa utíši, v meste sa začnú objavovať nevídané a neznáme javy - svet zasiahne prvá vlna čudesností - napríklad postarší záhradník pán Geronimo sa zobudí a zistí, že sa chodidlami nedotýka zeme, a keď si ľahne, chrbtom sa nedotýka postele.
Spočiatku ho to vydesí, no jeho zamestnávateľku to naopak výrazne zaujme.
Druhú časť rozhovoru vám ponúknem v budúcej relácii 1. októbra.
A na záver som si pre vás ešte nechal nesúťažnú ukážku z knihy pre mládež od hudobníka zo skupiny Polemic Petra Opeta nazvanú Život Adama. Rozprávačom je piatak Adam, ktorý chce zmeniť svet, no rozhodne nemieni meniť sám seba. Prečo by to robil? Veď na všetko nové, má hneď názor. Či je to dobré alebo zlé, vie zhodnotiť za pár sekúnd. Najviac ho štve, ako sa s ním dospeláci rozprávajú. Naozaj si myslia, že desaťročný človek je vhodný akurát tak na plnenie pokynov a príkazov rodičov a učiteľov? Adam je rebel a pri každej príležitosti to vykrikuje, aby všetci vedeli, s kým sa bavia. Odmieta povinnosti a mieni žiť tak, ako sa mu práve zachce. Iba žeby mu to mama zakázala…
Vašou úlohou z minulej relácie bolo napísať nám akú knihu ste nedočítali a prečo.
A tu sú niektoré vaše odpovede:
Monika Kádeková napísala: Život príliš krátky na to, aby som čítala literatúru, ktorá ma neoslovuje.
Neprečítané knihy si zaraďujem do dvoch pomyselných chlievikov a to:
1. Knihy, ktoré ma nezaujali a dočítať ich už neplánujem. Za posledný rok tam pribudla Jennie Gerhardtová od Theodora Dreisera a Na ceste od Jacka Kerouaca.
2. Knihy, ktoré ma zaujali, ale boli buď náročnejšie na premýšľanie, alebo sa mi nečítali až tak plynule a veľká prestávka v čítaní spôsobila, že som sa už nevedela napojiť na dej. To je napr. u mňa už dlhoročná výzva Zločin a trest od Dostojevského, a za posledný rok tam zaraďujem Fiasko od Imreho Kertésza, Ecovho Baudolina, ako aj Feuchtwangerove memoáre Ďábel ve Francii.
Mária Šumichrastová napísala:
Momentálne mám rozčítanú zaujímavú knihu od Ale Rachmanovovej - Študenti, láska, čeka a smrť. Je to zaujímavá kniha, ktorú som už dlhšie chcela čítať, ale odvtedy, ako som ju začala sa vyskytlo viac iných kníh, ktoré som musela v určitom časovom limite prečítať, že táto stále len stojí a čaká na mňa.
A Lýdia Džundová to napísla jednoznačne:
Michal Hvorecký - Lovci a zberači. Po knihe som siahla hlavne kvôli kontroverzným referenciám. Ale kniha ma neoslovila ani obsahom, ani formou. Doteraz je nedočítaná a zatiaľ sa ju ani nechystám dočítať.
Marián Ivan napísal:
Neviem čím to je, ale asi už piaty krát som sa pokúsil dočítať román, ktorý sa mi inak veľmi páči Hlava XXII Josepha Hellera. Neviem si to vysvetliť, ale vždy sa tam niekde stratím a potom už neviem pokračovať ďalej.
A to je nadnes všetko. Na stretnutie o dva týždne sa tešia a pekný záver víkendu vám prajú – Andrej Mračna a autor relácie Dado Nagy.