Knižné kamarátstva

Literárna revue 19/2018

Dado Nagy

Literárna revue 19/2018
Literárna revue 19/2018
Príjemný sobotný večer, vitajte pri počúvaní druhej septembrovej Literárnej revue rádia Slovensko. Opäť som sa snažil vybrať pre vás tie najzaujímavejšie tituly posledných dní, hoci v dnešnej relácii budú mať miernu prevahu knihy, ktoré ešte nevyšli a vychádzajú o niekoľko dní, resp. týždňov. Jednoducho som neodolal, zaradiť ich už dnes. Našim hosťom bude poetka a autorka najoriginálnejšej slovenskej detskej knihy posledných rokov - Eva Luka a hrať nám bude Avishai Cohen.
Čakajú vás súťažné ukážky, telefonická aj mailová súťaž a knižné tipy.
A hádam aj príjemné počúvanie, ktoré vám prajú Andrej Mračna a Dado Nagy.
 
Prvá dnešná súťažná ukážka bude z knihy, ktorú som predstavoval už v minulej relácii. Ale je natoľko fascinujúca, bláznivá a originálna, že sa k nej rád vraciam ešte raz. Čitateľov si podmaní bizarnými postavičkami, ohňostrojom fantázie a nápadov, hravosťou a jemným humorom. Jej autorkou je jedna z najlepších súčasných slovenských poetiek Eva Luka. Dej tejto rozprávkovej ságy sa začína na kopci nad mestom, kde v dome vajcovitého tvaru žije čarodejnica tretej kategórie Pani Kurčaťová. Kúzla a čary jej občas nevychádzajú, ale zato je skvelá kuchárka.
Na voňavú slepačiu polievku sa u nej schádzajú susedia – pán Halifander s vlasmi dlhými až po zem, smutný nazelenalý intelektuál pán Žabôtik, Matilda pripomínajúca psa a Halifanderova láska Klepotína. Jedia polievku, pijú kávu kôpornicu a veselý čaj šliapotník.  
Introvertný pán Žabôtik však má problém. Chce sa svojim priateľom zdôveriť, ale skôr ako to stihne sa v lese zablysne a on - zmizne. A tak sa ho táto štvorica rozhodne vypátrať. Nasledujú rôzne zábavné epizódy a ďalšie bizarné postavičky a ich mikropríbehy. 
V nasledujúcej ukážke pani Kurčaťová kúzlom okolo seba vyčarí more s húfmi plávajúcich rýb a začne z nich variť polievku. A pridá aj slimačie chrbty, hovoriace bravčové uši, potkanie rebierka či skvelú hávediu paštétu. 
Ukážku z novej rozprávkovej knihy poetky Evy Luky vám prečíta Lucia Vráblicová.   
 
Rozhovor s Evou Lukou o Pani Kurčaťovej 
Mojim dnešným hosťom je EVA LUKA - jedna z najlepších slovenských poetiek a autorka novej detskej rozprávkovej ságy Pani Kurčaťová. Eva si svoju knihu sama aj nápadito ilustrovala a napísala aj krátke básne, ktoré uvádzajú a uzatvárajú každú kapitolu. 
 
Po rozhovore s Evou Lukou vám ešte ponúkam skladbu speváčky Daniely Daniškovej s textom Evy Luky a hudbou Róberta Mankoveckého.
 
Anna GavaldaPresvitnutia/Body za život 
Francúzska spisovateľka Anna Gavalda debutovala zbierkou poviedok – Chcel by som, aby ma niekto niekde čakal. Po nej nasledovalo niekoľko románov a noviel – Miloval som ju, Lepší život, Billie ... Najnovšou knihou Anna Gavalda preloženou do slovenčiny a češtiny je zbierka siedmich poviedok, ktoré prostredníctvom siedmich postáv odhaľujú istú „chvíľu pravdy“. Čiže udalosť, ktorá ich zasiahne na citlivom mieste a obnažuje ich zraniteľnosť a ľudskosť. 
Jednotlivé postavy sa v zlomových chvíľach zdôverujú so svojimi najvnútornejšími pocitmi, samotou, bolesťou zo straty či túžbou po priateľstve. Nasledujúca ukážka je rozprávaním otca, ktorý pracuje ako odborný posudzovateľ statiky stavieb. 
Práve sa venuje základom novej bytovky, v ktorých sa objavila trhlina, keď mu zrazu nečakane volá jeho manželka, že musí ísť okamžite do školy riešiť problém ich syna. Ukážku z novej zbierky poviedok Anny Gavaldy Presvitnutia vám preklade Marty Činovskej prečíta Boris Farkaš. 
 
Príjemný (ešte stále) sobotný večer. Počúvate druhú hodinu Literárnej revue rádia Slovensko. Čaká vás v nej ešte päť zaujímavých ukážok z knižných noviniek, resp. z kníh, ktoré sa už o pár dní či týždňov stanú knižnými novinkami. 
A začneme tradične tipmi na dobré čítanie. Dnes vám o svojich obľúbených tituloch porozprávajú: 
poetka Eva LukaElena Ferrante - Neapolská sága (Geniálna priateľka, Príbeh nového priezviska...), 
herec Daniel Fischer: Gene BrewerSvět podle prota   
a dokumentarista Miroslav BekečGabriel García MárquezDevadesát dnů za železnou oponou
To boli tri knižné tipy Evy Luky, Daniela Fischera a Miroslava Bekeča. 
 
A pred nami je ukážka z novej knihy slovenskej prozaičky Vandy Rozenbergovej. Iba nedávno bola zverejnená nominácia jej predchádzajúcej knihy Muž z jamy a deti z lásky do finálovej päťky Ceny Anasoft litera a budúci týždeň už vychádza jej nový román.  Jeho hlavnou postavou a rozprávačkou je adoptované rómske dievča s nevšedným menom - Karola Vojtylová. Ako osemročná ocitla v novej rodine. Má nevlastného brata, mamu, otca aj deda. Brat Oskar je astrálny cestovateľ, otec Ján pripomína Gándhího a v susedstve žijú čudesní neoliberáli. Karolinou najlepšou priateľkou je mama najlepšieho kamaráta jej brata Oskara. 
Karola si zo starého domova priniesla bolestivé zážitky, s ktorými je vyrovnaná. A samozrejme, čakajú ju aj mnohé nové bolestné, ale aj nebolestné zážitky. 
Ukážku z novej knihy Vandy Rozenbergovej vám prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková. 
 
Keď Bratislavu nedávno navštívila ruská prozaička Ľudmila Ulická, tak medzi svojimi obľúbenými autormi uviedla aj mimoriadne talentovanú mladú tatársku autorku Guzeľ Jachinovú a najmä jej román Zulejka otvára oči, ktorý sa v Rusku stal literárnou udalosťou a získal aj prestížnu literárnu cenu Veľká kniha. 
Guzeľ Jachina študovala na Kazanskej univerzite cudzie jazyky a na univerzite v Moskve scenáristiku. 
Debutový román Guzeľ Jachinovej Zulejka otvára oči je založený na životnom príbehu jej tatárskej babičky, ktorú v tridsiatych rokoch minulého storočia boľševická moc v rámci dekulakizačného programu poslala do pracovného tábora na Sibír. 
Jej muža, ktorý sa vzoprel, okamžite zastrelili. Zulejka sa musí vyrovnať s mimoriadne drsným sibírskym prostredím a začať druhý život.  
Faktom však je, že ani jej prvý život s omnoho starším manželom a jeho zlomyseľnou a krutou matkou prezývanou Upírka nebol práve prechádzka ružovou záhradou – ako o tom hovorí aj nasledujúca ukážka. Zulejka počas mimoriadne studenej zimy sťahovala z lesa drevo a večer, keď už padala od únavy, jej svokra Upírka nakázala, pripraviť typický ruský kúpeľ. Navyše Zulejke povedala, že mala o nej prorocký sen. 
A Zulejka dostala strach, lebo vie, že svokrine sny sa plnia.
Ukážku z novej knihy Zulejka otvára oči tatárskej spisovateľky Guzeľ Jachinovej vám prečíta Lucia Vráblicová. 
Autorka napísala tento príbeh pôvodne ako scenár a až neskôr ho prepísala do podoby románu a ako to už býva – vydania sa dočkala až niekoľkonásobnom odmietnutí viacerých ruských vydavateľstiev.     
 
Do dnešnej Literárnej revue som pre vás pripravil aj dve ukážky z románov slovenských autorov, ktorí cielene zabŕdli do aktuálneho slovenského spoločenského a politického života.   
Prvou z nich je debutový román Márie Bejdovej Primátor. Pri jej čítaní veľmi rýchlo získate dojem, že postavy a udalosti sú vám výrazne povedomé. Autorka vyštudovala masmediálnu komunikáciu s diplomovou prácou Politik ako mediálna osobnosť. Pracovala ako zamestnankyňa PR agentúry, marketingového oddelenia veľkej firmy či copywriterka na voľnej nohe. A podieľala sa aj na príprave textov v kampaniach viacerých komunálnych politikov na Slovensku.
V románe Primátor ide o voľbu primátora hlavného mesta. Vo víre dobre rozbehnutej volebnej kampane sa začína objavovať viacero prekážok. Šéf volebnej kampane Ivan robí všetko pre víťazstvo, no mafiánsky sponzor novej strany mu začína hádzať polená pod nohy. A ako to už býva - intrigy skomplikujú život aj samotnému nádejnému kandidátovi.
Všetko však môže zmeniť nahrávka, ktorá sa objaví len dva dni pred voľbami... Ukážku z novej knihy Márie Bejdovej Primátor vám prečíta Vlado Kobielsky.
 
Predposledná dnešná ukážka bude z novej sci-fi knihy pre mládež. Nedávno bola aj úspešne sfilmovaná a patrí ku klasikám svojho žánru. V origináli vyšla v roku 1962. 
Ide o prózu Madeleine L´Engle – Struny času
Jej hlavná postava - Meg Murryová je obyčajná tínedžerka s nízkym sebavedomím a túžbou zapadnúť. Je dcérou svetoznámeho fyzika a je rovnako inteligentná a talentovaná ako jej mladší brat Charles Wallace. Všetko sa pokazí, keď ich otec zmizne za záhadných okolností, čo jej matke zlomí srdce. Zdrvenú Meg a jej kamaráta Calvina predstaví jej brat trom záhadným nebeským bytostiam, ktoré pricestovali na Zem, aby zachránili pána Murryho. Spoločne sa vydávajú na neuveriteľnú dobrodružnú cestu naprieč časom i priestorom, objavujú svety za hranicami našej fantázie, kde musia čeliť mocnému zlu. Ukážku z knihy Madeleine L´Engle – Struny času vám v preklade Heleny Šajgalíkovej prečíta Daniel Fischer.                                                      
Na úplný záver so si pre vás nechal malé prekvapenie, ktoré má ešte čas, keďže kniha vychádza až 16. októbra, ale malá ukážka z nového románu môjho obľúbeného autora a novinára Arpáda Soltésza by vás mohla potešiť. Po úspešnom debute Mäso sa tentoraz inšpiroval najaktuálnejšími politickými kauzami na Slovensku – od príbehu resocializačného centra pre narkomanov, až po vraždu mladého novinára. V mnohých z nich sa stále opakuje jedno meno. Ukážku z nového románu Arpád Soltész – Sviňa, ktorý vychádza presne o mesiac, vám prečíta Boris Farkaš.    
 
Na záver pre vás mám opäť mená výhercov z minulej relácie. Knižné ceny od nás dostávajú:
Mirka Bajusová, Marcela Mihoková, Róbert Zatlkaj a Ulrika Mitošinková. Knižnú poukážku v hodnote 20 eur posielame pani Marte Skácelovej a všetkým blahoželáme. 
 
A mám aj novú mailovú súťažnú úlohu, ktorá znie takto: Akú najbláznivejšiu, najbizarnejšiu, najuletenejšiu knihu ste v živote čítali?
 
Svoje odpovede posielajte do konca budúceho týždňa na adresu [email protected] a hráte opäť o knižné ceny 20 eurovú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei. Nezabudnite napísať svoje meno. 
A to je nadnes všetko.
Peknú druhú polovicu víkendu vám prajú Andrej Mračna a Dado Nagy.  
 
 
 
RTV
← Predchádzajúce

Enja Rúčková: Hraj fér

Ďalšie →

Joy Fieldingová: Zlá dcéra