! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 21/2016

Príjemný sobotný večer,

vitajte pri počúvaní Literárnej revue rádia Slovensko. Za posledné dva týždne sa vo svete literatúry udialo všeličo zaujímavé – pripomenuli sme si osemdesiate výročie narodenia dvoch významných slovenských autorov – Ľubomíra FeldekaVincenta Šikulu, Nobelovu cenu za literatúru získal pesničkár Bob Dylan a Českú republiku navštívil môj obľúbený americký prozaik Chuck Palahniouk.

Vás v prvej hodine dnešnej Literárnej revue okrem rozhovoru so spisovateľkou Veronikou Šikulovou čakajú ukážky z dvoch knižných noviniek. A v druhej časti vám ponúknem tri tituly, ktoré vychádzajú v najbližších dňoch. Psychiater MUDr. Jozef Hašto vám predstaví knihu slávnych experimentov sociálneho psychológa Stanleyho Millgrama a hudobne vás bude sprevádzať hosť blížiacich sa Džezákov speváčka Caro Emerald.

Lucia Berlin  Manuál pre upratovačky   

Na úvod tu mám knihu, ktorú považujem za jeden z edičných objavov posledného roka. Ide o zbierku poviedok takmer neznámej americkej autorky píšucej od 60. rokoch minulého storočia, ktorej tvorbu by sme mohli prirovnať k prózam Raymonda Carvera či Alice Munroovej.
Narodila sa na Aljaške a jej príbehy sú inšpirované detstvom, ktoré strávila v rôznych baníckych mestách na americkom Stredozápade, úžasnými rokmi v čilskom Santiagu, tromi manželstvami, celoživotným problémom s alkoholizmom a rôznymi povolaniami, ktorým sa venovala, aby dokázala uživiť svojich štyroch synov.
Narodila sa a zomrela v rovnaký deň – 12. novembra a je zaujímavé, že literárna sláva spojená s jej tvorbou vypukla až jedenásť rokov po jej smrti (v roku 2004) – v auguste 2015, keď vyšiel výber jej poviedok nazvaný Manuál pre upratovačky. Táto kniha vyvolala senzáciu, bola nominovaná na rôzne popredné literárne ceny a prednedávnom vyšla aj v slovenskom preklade. Poviedky tejto autorky sa odohrávajú na miestach typických pre sociálne dokumenty - v nemocniciach, v odvykacích liečebniach, v domovoch pre seniorov, vo väzeniach, a napriek tomu nepôsobia smutne ani ponuro. Práve naopak – cítiť z nich energiu, chuť žiť, aj špecifický humor. Z tejto knihy som pre vás vybral titulnú poviedku Manuál pre upratovačky. Rozprávačka sa v nej s ľahkosťou delí o svoje skúsenosti s upratovaním v rôznych rodinách a len tak mimochodom spomenie, že jej nedávno zomrel manžel.

Veronika Šikulová  Petrichor 

Mojim prvým dnešným hosťom je slovenská prozaička a knihovníčka Veronika Šikulová – autorka novej zbierky poviedok Petrichor. Verona Šikulová je známa svojim eruptívnym rozprávačským štýlom plným obrazov, vôní, farieb a zvukov. V jej prózach nás čaká minimum vymyslenej fabulácie, ale o to viac autentického jazyka, rodinnej histórie, intimity a koncentrovanej krásy.
Oproti predchádzajúcemu románu Medzerový plod, ktorý získal Cenu Anasoft litera je jej najnovšia zbierka poviedok omnoho farbistejšia a optimistickejšia. 
Pritom píše o zdanlivo obyčajných veciach – o rozhovore v kuchyni, o nečakaných návštevách, o obľúbených rodinných jedlách, o zvonení zvonov z kostolnej veže, o domáckom zvuku práčky, o šumení vína a dobrej hudbe. Ale aj o upratovaní, exotických stromoch a kvetoch, o svojej nádherne neudržiavanej záhrade, o chvále pomalosti a ľudskej blízkosti.  Okrem knihy Medzerový Plod vydala nedávno aj knihu rozhovorov s členmi Moyzesovho kvarteta a knihu Freska v dome.

 

Louis de Bernieres  Prach, čo padá zo snov  

Meno Louis de Berneires neznie príliš anglicky. Údajne zaň tento britský autor vďačí jednému zo svojich francúzskych hugenotských predkov. Kým sa začal venovať literatúre vystriedal viacero zamestnaní, istý čas žil v Kolumbii – odkiaľ pochádza aj jeho drogová trilógia – ovplyvnená Márquezom. A je známe, že Bernieres dokáže ako amatér hrať na viacero hudobných nástrojov.
 V týchto dňoch vychádza jeho rozsiahly nový historický román z obdobia prvej svetovej vojny, ktorého hrdinami sú mladí ľudia. Sestry McCoshové vyrastajú počas krátkych šťastných rokov eduardovskej éry v priam idylickom vidieckom prostredí južne od Londýna. Pozemok ich rodičov z jednej strany susedí s Pendennisovcami, prisťahovalcami z amerického Baltimoru, ktorých traja synovia podávajú pri raňajkách otcovi ruku a oslovujú ho pane, a s Pittovcami. Z ich chlapcov Daniela a Archieho vyrastajú odvážni dobrodruhovia. V detstve tvoria títo mladí ľudia nerozlučnú partiu. Časy bezstarostného kamarátstva však ukončí prvá svetová vojna, ktorá nemilosrdne zasiahne do života každého z nich. A práve o list zo zákopov pôjde v druhej dnešnej súťažnej ukážke z nového románu Louisa de Bernieres.

Na konci prvej hodiny by som vám ešte rád ponúkol tri knižné tipy. Dnes sa dozviete, aké knihy zaujali:
novinárku a spisovateľku Iris Kopcsayovú - Elena Ferrante – Geniálna priateľka
psychológa Jozefa Hašta - Christopher R. BrowningObyčejní muži
knihovníčku Vieru Némethovú - Christine Nostlinger – Konrád z konzervy

Prajem vám príjemný sobotný večer, začína sa druhá hodina Literárnej revue rádia Slovensko. Pozhováram sa v nej s psychiatrom doc. MUDr. Jozefom Haštom o knihe sociálneho psychológa Stanleyho Millgrama Poslušnosť voči autorite a predstavím vám tri tituly, ktoré vychádzajú v najbližších dňoch. Zhodou okolností ide vo všetkých prípadoch o knihy slovenských autorov.

Jozef Karika  Trhlina                                                                  

Prvou z tejto trojice je prozaik, ktorý sa preslávil svojou trilógiou o Mafii, ale myslím, že skôr ako o prvoplánové rozprávanie o zločine a násilí ide v jeho tvorbe o analýzu toho, prečo úplne normálni ľudia za určitých okolností postupne fatálne prekračujú hranice morálky.

Okrem historického dvojdielneho románu Na Smrť a románu Čierna hra – vláda mafie je autorom aj dvoch hororových mysterióznych trilerov – Strach Tma. Autorova nová kniha ide opäť v línií mysteriózneho hororu. Vznikla údajne netradičným spôsobom. Po vydaní trileru Strach sa autorovi údajne ozval človek, ktorý mu vyrozprával desivý príbeh. 
On jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy. Na jej stránkach rozmotáva hrôzostrašný prípad nevysvetliteľného miznutia ľudí v pohorí Tribeč. 
Je na čitateľovi, aby sa rozhodol či tento príbeh príjme ako legendu, pôsobivú rozprávačskú stratégiu, mystifikáciu či desivú skutočnosť.

Mojim dnešným druhým hosťom je vydavateľ knihy Poslušnosť voči autorite psychiater doc. MUDr. Jozef Hašto. Táto publikácia amerického sociálneho psychológa Stanleyho Millgrama je rozsahom neveľká, no svojim dosahom neobyčajne významná. Milgramov slávny experiment z roku 1963 ukázal, do akej miery sa ľudia podriaďujú autorite, aj keď sú jej príkazy v rozpore s ich svedomím. Inak povedané – nakoľko sme pod tlakom schopní ubližovať iným.

Denisa Fulmeková  Konvália                                                                

A pred nami je predposledná ukážka z pripravovanej knihy – tentoraz nesúťažná. Ide o novinku spisovateľky Denisy Fulmekovej, ktorá vychádza plus mínus o týždeň.
Autorka tentoraz literárne spracovala autentický príbeh svojej starej mamy - židovského dievčaťa Vali Reiszovej, ktorá sa počas holokaustu stala matkou dieťaťa františkánskeho mnícha a exponovaného slovenského básnika Rudolfa Dilonga. Ich vzťah sa začal ešte v medzivojnových Malackách a Valéria sa neskôr vyhla deportácii najmä zásluhou svojho milenca. Po skončení vojny Dilong tajne emigroval do zámoria a šokovaná Valéria ostala s dieťaťom sama. Navyše čelila perzekúciám štátnej moci ako bývalá družka prominentného básnika Slovenského štátu. V šesťdesiatych rokoch sa medzi Valériou a Dilongom obnovila korešpondencia a v júli 1969 sa po rokoch stretli vo Viedni. Ich vzťah možno nazvať osudovým, i keď určite nie naplneným. Zároveň je to aj rodinný príbeh autorky Denisy Fulmekovej, keďže dcérou oboch protagonistov bola jej mama. V knihe sú publikované úryvky z osobnej korešpondencie Rudolfa Dilonga i jeho doposiaľ nezverejnená báseň, ktorú poslal Valérii z amerického Pittsburghu na jej päťdesiatku.

Juraj Červenák  Diabol v zrkadle                                                 

A pred nami je posledná ukážka z pripravovaných kníh. Ide o v poradí štvrtý detektívny román slovenského autora z Banskej Štiavnice Juraja Červenáka z cyklu príbehov z čias protitureckých bojov o kapitánovi Steinovi, notárovi Barbaričovi a kaprálovi Jarošovi. Po častiach zo Štiavnice, z Prahy a Bratislavy sa tentoraz táto nesúrodá trojica premiestni do Viedne. A nad týmto niekdajším sídlom cisára, sa sťahujú mračná. Špióni biskupa Khlesla zavetrili stopu protestantského sprisahania, ktorého cieľom je likvidácia najvyšších katolíckych hodnostárov. Obeťou prvého útoku sa stane sám arcivojvoda Matej Habsburský. Kým lekári bojujú o jeho život, Stein, Barbarič a Jaroš v uliciach Viedne a blízkom okolí pátrajú po neúprosnom vrahovi. Za maskou „diabla v zrkadle“ sa údajne skrýva človek, ktorý sa pohybuje v najvyšších kruhoch. Napätie medzi viedenskými katolíkmi a protestantmi sa stupňuje a vkráda sa i medzi Steina a Barbariča.

A pred nami je ešte vyhodnotenie mailovej súťažnej úlohy z minulej relácie, ktorá znela Koľko románov doteraz napísal spisovateľ Salman Rushdie, a za ktorý z nich na neho bola vyhlásená tzv. fatwa?  

Správna odpoveď znie – Salman Rushdie doteraz napísal desať románov a fatwu na neho uvalil ajatolah Chameneí za román Satanské verše.

                                

 

RTV

← Predchádzajúci blog

Helena Haraštová: Už sa nebojím tmy

Nasledujúci blog →

Drew Barrymore: Divoký kvet