! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 21/2017

Prajem vám príjemný sobotný večer pri počúvaní Literárnej revue rádia Slovensko. 
V týchto dňoch sa už naplno rozbieha jesenná knižná sezóna, vo Frankfurte sa konal ďalší knižný veľtrh, Prahu od utorka navštívi kanadská spisovateľka Margaret Atwoodová, aby si (okrem iného) prevzala Cenu Franza Kafku, a my dnes privítame špeciálneho hosťa – českého fotografa Jana Saudka, ktorému budúci týždeň vychádza nová textovo fotografická kniha Dva. S Janom Saudkom som nahral dlhší rozhovor a pripravil si pre vás aj takýto pozdrav: 
Jmenuju se Jan Saudek, všechny vás zdravim a mám vás rád...  
Okrem Jana Saudka by som vám rád ponúkol aj štyri súťažné ukážky z nových kníh, knižné tipy a na záver mailovú súťaž. 
Ella Fitzgerald dá dnešnej relácii trochu sépiovej patiny a hádam vám to nepokazíme ani my dvaja s Dušanom Mackom. Príjemný večer vám praje Dado Nagy.
 
Rozhovor s Janom Saudkom
Mojim dnešným hosťom v Literárnej revue je svetoznámy český fotograf Jan Saudek, ktorý v týchto dňoch vydáva už svoju šiestu prozaickú knihu nazvanú Dva – doplnenú vlastnými fotografiami. Jan Saudek je okrem toho v Bratislave prítomný aj výstavou v galérii Michalský dvor.
Saudkove prózy majú – podobne ako jeho fotografie - melancholicko-snový charakter a kolorovaný jazyk s množstvom archaických a expresívnych výrazov. Aj vďaka tomu sú iba ťažko preložiteľné do iného jazyka. 
Vo svojich štylizovaných mikro-príbehoch sa pohráva s diametrálne odlišnými pohľadmi na tie isté udalosti. Povedané jeho slovami – ponúka „dva rovnako banálne príbehy, každý inak vyrozprávaný.“
Mojim hosťom je ešte stále jeden z najvýznamnejších českých fotografov druhej polovice 20. storočia Jan Saudek, ktorému práve v týchto dňoch vychádza nová textovo – fotografická kniha nazvaná Dva. 
Vy v tej knihe spomínate, reflektujete a  s pohrávate sa s princípom dvoch rôznych pohľadov na tú istú udalosť. Prečo ste si zvolili práve tento princíp?
S Janom Saudkom budeme pokračovať aj v druhej hodine nášho vysielania. Dovtedy náš čaká ešte jedna súťažná ukážka.
 
Annabel PitcherStrieborný lev na oblohe                                   
Prvá dnešná súťažná ukážka je tak trocha dozvukom minulej relácie, v ktorej sme vám predstavovali zaujímavé nové knihy pre deti a teenagerov. 
Jej rozprávačom je desaťročný Jamie, ktorý sa práve presťahoval z Londýna do nového domu na anglický vidiek s otcom a staršou sestrou Jasmine. Jej dvojička Rose zomrela pred piatimi rokmi pri teroristickom útoku. Jasmine na to zareagovala tak, že si dala pírsing všade, kam sa len dalo, zafarbila si vlasy naružovo a prestala jesť. Rodičia sa rozišli a mama zostala v Londýne. Iba Jamie celý ten čas nevyronil ani slzu, keďže bol ešte malý a Rose preňho zostala iba hmlistou spomienkou. Radšej sa venuje svojmu kocúrovi Rogerovi a tomu, ako pred otcom utajiť svoju novú kamošku Sunyu. Je jasné, že otec od teroristického útoku neznáša všetkých moslimov bez rozdielu. 
Jamie zároveň tajne dúfa, že sa k nim vráti mama, ktorá ich bez slova opustila pred pár mesiacmi. Keď natrafí na reklamu na novú reality šou, verí, že toto je jediný spôsob, ako dať rodinu raz a navždy dokopy. 
Autorkou tejto vtipnej a súčasne dojímavej knihy je britská prozaička Annabel Pitcher, ktorá sa už slovenským čitateľom predstavila románom Kečupové oblaky
V preklade Sone Greer vám ju prečíta Dano Fischer. 
Príjemný sobotný večer, na rádiu Slovensko pokračuje druhá hodina Literárnej revue, v ktorej vás ešte čakajú knižné novinky a posledná časť rozhovoru s českým fotografom Janom Saudkom o jeho novej knihe Dva.
 
Na úvod vám ponúkam tri knižné tipy. Vypočujete si - aké knihy by vám odporučili: 
knihovníčka Viera Némethová: Isabelle Autissier -  Náhle, sami
fotograf Jan Saudek: Alice Munroová - Veřejná tajemství - poviedka Albánska panna
a redaktor náboženského vysielania a hudobník Štefan ChrappaJán Štrasser - Osem statočných.
Toľko tri knižné tipy – knihovníčky Viery Némethovej, fotografa Jana Saudka a hudobníka Štefana Chrappu.
 
Jozef KarikaČierny rok – vojna mafie                                        
Ďalšia súťažnú ukážka pochádza z knihy, na ktorú už mnohí dlho čakajú. Ide o najnovší román Jozefa Kariku, ktorý je pokračovaním jeho mafiánskej série. 
Iba pripomínam, že Jozef Karika bol nominovaný na cenu Anasoft litera a získal Cenu čitateľov za skvelý román Trhlina. 
Tentoraz nadväzuje na svoj predposledný román – Čierna hra a toto pokračovanie má úctyhodných 664 strán. Dej je teda pomerne košatý.
Rozpolteného mafiánskeho bossa Petra Štarcha čaká najhorší rok v živote. Pomohol najlepšiemu kamarátovi sprivatizovať veľkú fabriku. Lenže o miliardový majetok má záujem aj mocný a nemilosrdný oligarcha, ktorý ide cez mŕtvoly.
Plachý drogový priekupník Zolo Čonka rozširuje svoje impérium a sníva o medzinárodnom biznise. Naráža na prekážky, z ktorých najväčšou môžu byť jeho vlastní bratia.
Skorumpovaný úradník Alexander Vokoš preniká až k všemocnému premiérovi, ktorý stráca pôdu pod nohami a mafiánski pešiaci Bobo a Laba sa usilujú prežiť vo vrcholiacom šialenstve deväťdesiatych rokov, keď sú výbuchy a streľba každodennou záležitosťou.
Všetci zažívajú čierny rok, ktorý sa pre nich ľahko môže stať posledným. 
Ukážku z nového románu Jozefa Kariku vám prečíta Vlado Kobielsky a my sme zvedaví na jeho názov. 
 
Rozhovor s Janom Saudkom
Pokračujeme v rozhovore s českým fotografom, ktorému práve vychádza nová kniha textov a fotografií nazvaná Dva. 
 
Nasledujúca ukážka z nového románu Paula Beattyho Odpadlík bude tentoraz nesúťažná.
Tento román získal prestížnu britskú Man Bookerovu cenu – ako vôbec prvý román amerického autora. Je príbehom černocha, ktorý sa pokúša obnoviť rasovú segregáciu. 
Román nazvaný v originále Sellout autor zasadil do fiktívnej štvrte Dickens svojho rodného Los Angeles. Táto štvrť je taká zúbožená, že by ju miestne úrady najradšej vyškrtli z mapy. 
Hrdinom románu je černoch, ktorý bol počas dospievania svedkom rasovo motivovaných potýčok medzi bielymi a čiernymi obyvateľmi mesta. V dospelosti sa pokúsi „obnoviť rovnováhu“ v spoločnosti tým, že najskôr v miestnom autobuse a neskôr na strednej škole opäť zavedie otroctvo a segregáciu. A vďaka tomuto návrhu sa dostane až pred americký Najvyšší súd. Hrdina si v preklade hovorí Ja, a svoj proces sa označuje ako – „Ja verzus Spojené štáty americké“. 
Odpadlík Paula Beattyho je prenikavá satira o mladíkovi, ktorý nadobudol izolovanú mimoškolskú výchovu od svojho otca, a o rasistickom súdnom konaní. Spochybňuje posvätné princípy americkej ústavy, mestského života, hnutia za občianske práva, vzťahu medzi otcom a synom a svätého grálu rasovej rovnosti – černošskej čínskej reštaurácie.
Ukážku z knihy Odpadlík Paula Beattyho vám v preklade Jozefa Kota prečíta Boris Farkaš.  
 
Posledná dnešná súťažná ukážka, ktorá opäť pochádza z nového trileru nazvaného Dcéra močiarneho kráľa. Jeho hlavnou postavou je mladá žena Helena Pelletierová. 
Má milujúceho manžela, dve krásne dcéry, a prácu v prírode, ktorú miluje. 
Jedného dňa však zachytí správu o zločincovi, ktorý na úteku z väzenia zabil dvoch ľudí. 
Ten muž je Helenin otec a hrozí, že to, čo roky pred nič netušiacim manželom tajila, sa môže dostať na povrch. Helena totiž nie je jej skutočné meno a pred rodinou nespomenula ani to, že je plodom únosu a do veku 12 rokov vyrastala v nevedomom zajatí izolovaná od sveta. 
Jej otec uniesol jej matku ako tínedžerku a väznil ju v chatrči v močariskách neďaleko Michiganu. Helena svoj domov zbožňovala a ľúbila aj svojho otca, až kým nezistila na vlastnej koži, aký vie byť krutý. A tak sa rozhodne pátrať po otcovi na vlastnú päsť.
Ukážku vám v preklade Patricka Franka prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.
 
A je tu záverečná mailová súťaž. V minulej relácii sme sa vás pýtali – akého spisovateľa by ste prijali ako učiteľa pre seba alebo svoje deti. A tu sú niektoré vaše odpovede:
Lenka Rudická napísala:
Ako svojho učiteľa a učiteľa pre svoje deti by som si vybrala Pavla Dobšinského a to preto, že vie jasným a jednoduchým spôsobom poukázať na to, čo je v živote človeka dôležité a aké hodnoty sa skrývajú v priateľstve, pokore, v rodine a v zdravom sedliackom rozume.
 
Daniela Benková píše:
Bol by to JULES VERNE, a prečo?
Naučil by ma: vzlietnuť do vzduchu v balóne, vyletieť do vesmíru na Mesiac, obísť svet za 80 dní, dostať sa do hlbín zeme a prezrieť si podmorský svet Dvadsaťtisíc míľ pod morom. No nie je to úžasne? 
 
Ľubomír Bielich napísal:
Myslím si, že najlepším príkladom by bol Zdeněk Svěrák, ktorý si úlohu učiteľa skutočne i vyskúšal, v niektorých filmoch zahral, ba dokonca vytvoril podľa svojich spomienok postavu, na ktorú sa nezabúda - učiteľa Igora Hnízda v Obecnej škole. Myslím si, že by som vďaka Svěrákovi miloval češtinu, dozvedel sa veľa vecí z histórie a zemepisu, pričom sa mi páči v jeho tvorbe i vzťah k hudbe. 
 
Ivana Šrameková naísala:
Za učiteľa by som chcela Marka Twaina. Ako vysvetlenie prikladám jeho výroky: 
V živote som videl hrozné veci a niektoré z nich sa naozaj stali.
Správne slovo môže byť veľmi účinné, no nijaké slovo nie je také účinné ako ticho v pravej chvíli.
 
Monika Kádeková píše:
Určite by som si vybrala za učiteľa francúzskeho spisovateľa Daniela Pennaca. A prečo? Lebo sám je pedagógom a učí (učil?) literatúru na gymnáziu. Vo svojich knihách priznáva, že bol jeden z najhorších žiakov v triede a zároveň bol lenivý a preto vie pochopiť svojich študentov :-) Navyše na svojich hodinách motivuje študentov čítať takým spôsobom, aby nemali pocit, že musia, ale že chcú :-) 
 
Týmto poslucháčom posielame knižné ceny a 20 eurovú knižnú poukážku od siete Panta Rhei získava stredoškolák Jakub Marcinko, ktorý napísal: 
Ja by som chcel za učiteľa spisovateľa Woodyho Allena. Podľa toho ako vyzerá vo filmoch je to poriadny exot a mohol by ma naučiť všeličo zaujímavé o babách. 
 
Víťazovi blahoželáme a ešte súťažná úloha do budúcej relácie – napíšte nám, aká báseň na vám vyrazila dych a prečo.
Písať môžete do konca budúceho týždňa na adresu literá[email protected]. Hráte opäť o tri knižné ceny a jednu 20 eurovú knižnú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei.
 
Archív relácie nájdete na stránke Pantarhei.sk v sekcii Knihožrút.
 
A to je nadnes všetko – peknú nedeľu vám prajú Duša Macko a Dado Nagy.
 
 
 

 

 
← Predchádzajúci blog

Linda Green: Nezatváraj oči

Nasledujúci blog →

Bryn Greenwoodová: Všetko príšerné aj krásne