! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 21/2019

Príjemný sobotný večer, milí priatelia, vitajte pri počúvaní prvej októbrovej Literárnej revue rádia Slovensko. Slovenský autor opäť nezískal Nobelovu cenu za literatúru – čo pravdepodobne nikoho príliš neprekvapilo - a tak sa môžeme aspoň tešiť z úspechu Olgy Tokarzcuk a rakúskeho prozaika Petra Handkeho. Ani jedného z nich dnes síce v relácii neprivítame, ale zato si pripomenieme veľmi úspešnú knihu vodiča autobusu Ondreja Sokola Ako som vozil Nórov a mojim druhým hosťom bude hudobník a člen skupiny Polemic Peter Petko Opet, ktorému práve vychádza štvrtá časť jeho mládežníckej série Život Adama.
Okrem toho vám predstavíme najnovší román Michela Houellebecqa a skvelú novú knihu slovenskej prozaičky a scenáristky Aleny Sabuchovej Šeptuchy. Čakajú vás aj ďalšie zaujímavé novinky a knižné tipy a našim hudobným hosťom bude britská trip hopová skupina Massive Attack
Štefan Bihúň a Dado Nagy vám prajú príjemné počúvanie Literárnej revue. 
 
Ak ste zvedaví, aké knižné novinky stoja za prečítanie, tak vás dúfam z môjho dnešného výberu aspoň niečo zaujme. Mojim prvým tipom je jeden z najúspešnejších domácich debutov minulého roka - kniha slovenského vodiča autobusu Ondreja Sokola, ktorý vtipným spôsobom s veľkou mierou sarkazmu opísal svoje šoférske zážitky v Nórsku.
Kniha Ako som vozil Nórov vznikla z blogov, ktoré Ondrej Sokol uverejňoval na internete bez akýchkoľvek literárnych ambícií. Prvé knižné vydanie sa rozpredalo ešte pred krstom a celkový náklad doteraz presiahol vyše desať tisíc kusov. Autor si po stroskotaní svojho vysokoškolského štúdia šiel splniť sen a zamestnal sa ako vodič autobusu v Bratislave. Po štyroch mesiacoch zareagoval na náborový inzerát ponúkajúci prácu šoféra v Nórsku, absolvoval intenzívny jazykový kurz a vybral sa do mestečka Stavanger, odkiaľ ho po pár mesiacoch poslali na omnoho pokojnejší nórsky vidiek. S autobusom prešiel takmer celé Nórsko a z mestskej dopravy neskôr presedlal na zájazdové autobusy a exkurzie. Čitateľov zaujala nielen „nórska exotika“ a nevšedný pohľad na cestovanie autobusom z perspektívy šoféra, ale predovšetkým autorov výnimočný rozprávačský talent a naozaj veľmi špecifický humor. A práve jeho vtipné prirovnania a trefné postrehy robia z príbehov slovenského vodiča autobusu v Nórsku unikátny čitateľský zážitok. Ukážku z knihy Ondreja Sokola Ako som vozil Nórov vám prečíta Vlado Kobielsky.  
 
Rozhovor s Ondrejom Sokolom 
Mojim prvým dnešným hosťom je Ondrej Sokol – autor knihy Ako som vozil Nórov, ktorá sa stala jedným z najpopulárnejších slovenských debutov minulého roka a budúci týždeň vychádza jej druhé pokračovanie - Ako som vozil Nórov 2
 
Ku knihám, ktoré ma v poslednom čase zaujali patrí aj najnovší román francúzskeho autora Michella Houellebecqa. Nebude asi pre každého – najmä ak od čítania očakávate predovšetkým relax, zábavu a príjemnú atmosféru. Na druhej strane, Michel Houellebecq svoj román odľahčuje bohatou dávkou irónie, provokatívnosti a drsného humoru. Navyše opäť veľmi trefne opisuje našu dobu - analyzuje, komentuje a hodnotí - spoločnosť, politiku, kultúru, životný štýl a samozrejme – veľmi intímne pocity a sexualitu. A celkom cielene sú jeho názory opäť provokatívny a „cez čiaru“. 
Hlavná postava Florent-Claude Labrouste si vo svojich 46-tich rokoch postupne uvedomí, že ho nenapĺňa partnerský vzťah, ani práca, na majetku mu nezáleží a našťastie je dostatočne zabezpečený, aby sa svoj život mohol pokúsiť aspoň iluzórne zmeniť. Krízu stredného veku však neprežíva tradičným spôsobom. Vonkoncom neplánuje nadviazať nový ešte zúfalejší vzťah s mladšou partnerkou. Namiesto toho sa ubytuje v hoteli a zahajuje terapiu. Jeho jedinou potrebou sú nikotín a antidepresíva. Florent je neakčný, pasívny a pomerne ufňukaný. Na jednej strane vzbudzuje ľútosť a antipatie, no na druhej mu svojim spôsobom mu držíme palce.
Ukážku z najnovšieho románu Michela Houellebecqa vám v preklade Aňe Ostrihoňovej prečíta Boris Farkaš. 
 
Príjemný sobotný večer, ešte stále počúvate prvú októbrovú Literárnu revue rádia Slovensko, v jej druhej hodine vás čaká rozhovor s hudobníkom a autorom série Život Adama Petrom Petkom Opetom, predstavíme vám mimoriadne zaujímavú prozaickú novinku mladej slovenskej autorky a scenáristky Aleny Sabuchovej a ďalšie tri pozoruhodné knižné tituly. Na záver vás čaká vyhodnotenie mailovej súťaže - a na úvod pre vás mám tri knižné tipy. 
Budú od nášho dnešného hosťa Ondreja Sokola: Ben Aaronovitch - séria Řeky Londýna
básnika Erika Ondrejičku: Jevgenij Vodolazkin - Laurus  
a prozaičky Marty Hlúšikovej: Diana Athill - Niekde ku koncu.  
Toľko tri knižné tipy od Ondreja Sokola, Erika Ondrejičku a Marty Hlúšikovej.   
 
Keď tento týždeň vyhlásili, že tohtoročnú Nobelovu cenu za literatúru získala spolu s Petrom Handkem Olga Tokarczuk, práve som čítal novú prózu mladej slovenskej autorky Aleny Sabuchovej nazvanú Šeptuchy. A chvíľu som mal pocit, že čítam prózu podobnej poetiky, mytológie, sily a krásy akú vytvorila Olga Tokarczuk v románe Pravek a iné časy. A keďže som sa s menom Aleny Sabuchovej doteraz nestretol, začal som googliť a zistil som, že ide o slovenskú scenáristku, ktorá už vydala zbierku poviedok Zadné izby a získala za ňu Cenu Ivana Kraska za debut. Okamžite som si ju objednal. 
Nová kniha Aleny Sabuchovej Šeptuchy sa odohráva v Podlasí – rustikálnom lesnatom regióne medzi Poľskom a Bieloruskom. Podlasie je dodnes opradené legendami a hmlami, v ktorých žijú na prvý pohľad zvláštni ľudia – napr. aj šeptuchy - ženy, ktoré vedia liečiť.
Dorota, dcéra miestneho hrobára, a jej najlepšia priateľka nasávajú všetok okolitý svet – aj s jeho zložitými medziľudskými vzťahmi, religiozitou, zanedbanosťou, krásou, šeptuchami, nadprirodzenom i tvrdou skutočnosťou. Nasledujúca ukážka z knihy Šeptuchy hovorí o Pawle, ktorej zomrel muž. Ukážku z knihy Aleny Sabuchovej vám prečíta Lucia Vráblicová.  
 
Mojim druhým dnešným hosťom je hudobník, člen skupiny Polemic Peter Petko Opet - autor populárnej série kníh o školákovi a rebelovi Adamovi. 
Autor v nej opísal autentické príbehy a výčiny svojho najstaršieho syna. Prvý diel z tejto série Život AdamaZápisky rebela z piatej triedy vyšiel v roku 2016, nasledovali knihy Rebel to má ťažké, Dvanásť rokov rebelom a v týchto dňoch štvrtý a posledný diel nazvaný - Rebel konečne tínedžerom. Adam má stále dvoch mladších súrodencov, dvoch rodičov, ktorí sa mu intenzívne starajú do života, stále najradšej sedí za počítačom a jeho otec sa stále snaží dotiahnuť ho k nejakému druhu športu alebo aspoň pohybu. 
 
Do dnešnej relácie som pre vás vybral aj zaujímavú staršiu knihu japonského prozaika Haruki Murakamiho, ktorá vychádza budúci týždeň v reedícii. Haruki Murakami je mimochodom takisto už niekoľko rokov považovaný za horúceho kandidáta na Nobelovu cenu za literatúru. Zatiaľ sa jej nedočkal. Protagonista tohto románu je mladý, mestom znudený človek, ktorý nikam nepatrí a nikomu nechýba. Čiže, typická „murakamiovská postava“. Jedného dňa dostane od svojho priateľa „Krysu“ list s fotografiou, ktorú neskôr nič netušiac použije v jednom z projektov svojej reklamnej agentúry. Fotografia sa dostane do rúk osobného tajomníka „veľmi mocného a vplyvného šéfa“, ktorý nášmu hrdinovi pohrozí, aby celú kampaň s fotografiou ovce okamžite stiahol. A nasleduje zaujímavý a mierne halucinačný príbeh. Ukážku z neho vám v preklade Lucie Kružlíkovej prečíta Boris Farkaš. 
 
Fanúšikov kriminálnych románov od švédskej autorskej dvojice Michael HjorthHans Rosenfeldt by som rád upozornil na šiesty diel ich série o kriminálnom psychológovi Sebastianovi Bergmanovi a jeho tíme z Riksmordu, ktorý vychádza približne o dva týždne pod názvom Vyššia spravodlivosť
Hlavná postava - Sebastian Bergman sa pomaly vyrovnáva s myšlienkou, že jeho spolupráca s oddelením vrážd sa končí, a vracia sa k prednášaniu. Nie však nadlho.
Bergmanova dcéra Vanja sa zamestná v Uppsale ako kriminalistka a pustí sa do vyšetrovania série znásilnení. Prípady vyvolajú vlnu strachu, páchateľ napadá ženy odzadu, injekčnou striekačkou im vpichne uspávaciu látku a na hlavu im navlečie vrece. Keď jednu z obetí nájdu mŕtvu, ukáže sa, že polícia nemá len do činenia so sériovým násilníkom, ale aj s vrahom. K prípadu povolajú Sebastiana Bergmana a ten sa spolu s kolegami, rozhodenými vlastnými problémami a spormi, púšťa do vyšetrovania. Ukážku z románu Vyššia spravodlivosť od Michaela Hjortha a Hansa Rosenfeldta vám v preklade Lenky Kočišovej a Zuzany Inczingerovej prečíta Judita Hansman. 
 
Na záver som si pre vás ešte nechal ukážku z novej knihy známej slovenskej poetky a zakladateľky literárnej ceny Anasoft litera Kataríny Kucbelovej. Čepiec však nie je básnická zbierka, ale próza. Autorka dva roky navštevovala výrazne folklórnu oblasť pod Kráľovou hoľou. Chcela sa naučiť šiť čepiec, súčasť miestneho ženského kroja a popri tom sa dozvedela veľa iných vecí o živote v odľahlej horskej obci v postupne sa vyľudňujúcom regióne, o sebe, o ľudovej kultúre, o spolužití s Rómami, o stereotypoch, vrátane tých, v ktorých sama žila a žije. Ukážku z prózy Čepiec vám prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.
 
Toľko ukážka z novej prozy Kataríny Kucbelovej Čepiec. A pred nami je vyhodnotenie mailovej súťaže z minulej relácie. Mali ste nám napísať akou poruchou trpela známa prozaička a autorka detektívok Agatha Christie. Správna odpoveď je, že trpela dysgrafiou – neschopnosťou čitateľne písať. Preto veľkú časť zo svojich 97 vydaných próz diktovala svojej asistentke. 
Za správne odpovede knižné ceny získavajú: Eva Rajčániová, Ľuba Piľová, Blažej Hošták, Milan Mišík, Gabriela Fajthová
Gratulujeme. A 20 eurovú knižnú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei posielame Magdaléne Rakúsovej do Popradu.
 
Ďakujeme za všetky vaše odpovede a ak by ste sa chceli opäť zapojiť do súťaže o knižné ceny a 20 eurovú knižnú poukážku mám tu ďalšiu zaujímavú úlohu.     
Znie takto: Čo mali spoločné americký prozaik Mark Twain – autor dobrodružstiev Toma Sawyera a Huckleberyho Fina a Lewis Carroll – autor Alice v krajine zázrakov? Okrem toho, že obaja písali pod pseudonymom (Twain: Samuel Langhorne Clemens a Caroll: Charles Lutwitge Dodgson).  
A) páčili sa im veľmi mladé dievčatá.
B) boli amatérski vynálezcovia.
C) zajakávali sa.
 
Svoje odpovede posielajte do konca budúceho týždňa na adresu [email protected].
A to je z dnešnej Literárnej revue všetko – kompletný zvukový archív relácie nájdete na stránke Pantarhei.sk v sekcii Knihožrút
Peknú nedeľu vám prajú Štefan Bihúň a Dado Nagy.
 


 

RTV
← Predchádzajúci blog

Katarína Škorupová: V krajine rozprávok

Nasledujúci blog →

Paolo Cognetti: Manuál pre úspešné dievčatá