! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 25/2018

Príjemný sobotný večer, milí priatelia, vitajte pri počúvaní predposlednej Literárnej revue v tomto roku. V dnešnej relácii hneď na úvod privítame spisovateľa Mareka Vadasa, ktorý vám predstaví svoj nový poviedkový román Zlá štvrť, v druhej hodine sa pozhovárame s Luciou Halovou - prekladateľkou legendárnej Knihy nepokoja portugalského autora Fernanda Pessou a okrem toho sa môžete tešiť na súťažné ukážky z nových kníh a knižné tipy. Niektoré z nich sa budú týkať aj nebezpečne sa blížiacich Vianoc. Našim hudobným hosťom dnes bude skvelá kanadská trubkárka a speváčka Bria Skonberg. Príjemné počúvanie vám prajú Andrej Mračna a Dado Nagy.
 
Prvá dnešná ukážka pochádza z novej poviedkovej knihy Mareka Vadasa nazvanej Zlá štvrť. Už sme si zvykli, že literárna poetika tohto autora je do veľkej miery ovplyvnená jeho častými pobytmi v africkom Kamerune, ktorý navštívil po prvý krát ako novinár pred vyše pätnástimi rokmi a odvtedy sa tam pravidelne vracia.
Teda vracal sa, kým v Kamerune nevypukla občianska vojna. Stretnutie s miestnou kultúrou, mytológiou a duchovnosťou výrazne poznamenalo nielen Marekov pohľad na svet, ale najmä jeho literárnu tvorbu. A tak aj jeho najnovšia kniha je zasadená do afrického prostredia na pomedzí prelínania svetov mŕtvych a živých, mágie, halucinačných snov a príbehov z africkej mestskej periférie. 
Rozprávačom Zlej štvrte je mladý muž, ktorý prichádza do baru na okraji tropického veľkomesta. Svoje slávne roky má tento podnik dávno za sebou a rozprávač tu počas nekonečného dažďa, sedí, počúva a čaká. Je obklopený miestnymi štamgastami a postupne sa vymaňuje z reálneho sveta. Z obyčajnosti sa vynára karnevalová záplava magických a snových motívov, kde postavy voľne prestupujú medzi hranicou reality a fantázie, života a smrti, ale aj lásky a nenávisti. Africká mystika snového fantastického realizmu je iba východiskom silných existenciálnych tém. Témou, ktorá vystupuje takmer zo všetkých tých snových, bláznivých, sureálnych a absurdných situácií je kríza vzťahu a jeho rozpad. 
 
Mojim prvým dnešným hosťom je prozaik Marek Vadas, autor poviedkového románu Zlá štvrť, ktorý vyšiel presne pred týždňom. Zaujímalo ma ako táto nová kniha nadväzuje na predchádzajúce knihy Mareka Vadasa s africkou poetikou - Čierne na čiernom a Liečiteľ
 
Druhá dnešná súťažná ukážka reaguje na fakt, že sa blíži koniec roka a nech by sme čo robili, nedá sa to to úplne odignorovať. Na uliciach a v obchodných centrách žiari vianočná výzdoba, v domácnostiach sa začínajú hromadiť adventné vence a rôzne iné vianočné atribúty – želáme si pokojné Vianoce, hoci vieme, že najbližšie dva týždne príliš pokojné nebudú. Občas vznikne diskusia, kto je za Vianoce vlastne zodpovedný a kto nosí všetky tie darčeky. Či Ježiško alebo ten bodrý starý pán so sobom a saňami s dlhou bielou bradou v čudnom červenom oblečení. A čo potom robí po Vianociach, keď rozdá všetky darčeky... Autor Úžasnej Plochozeme Terry Pratchett na túto tému napísal skvelú zbierku poviedok. Snaží sa Vianoce a veci, ktoré s nimi súvisia opísať trochu inak. Ako v nasledujúcej poviedke, v ktorej pán Santa Klaus požiada o krátkodobú prácu v nákupnom centre v oddelení hračiek. 
Ako sa jeho krátke pôsobenie vyvíjalo sa dozvedáme prostredníctvom mailovej komunikácie medzi ním a riaditeľom marketingu obchodného domu Vresco a rôznymi ďalšími zamestnancami. Ukážku z novej knihy nevšedných poviedok Terryho Pratchetta o Vianociach vám v preklade Vladislava Gálisa prečíta Boris Farkaš. 
 
Príjemný sobotný večer, vitajte pri počúvaní druhej hodiny Literárnej revue rádia Slovensko, v ktorej vám dnes ešte predstavíme nový preklad legendárnej Knihy nepokoja od portugalského autora Fernanda Pessou. Pozhovárame sa s jeho prekladateľkou Luciou Halovou, čakajú vás ďalšie ukážky z knižných noviniek, a mailová súťaž týkajúca sa literárnych pseudonymov. 
 
Začneme tradične tipmi na čítanie. Dnes vám o svojich obľúbených tituloch porozprávajú – 
kníhkupec a spisovateľ Peter Volek, čiže Pero Le Kvet: Karin Tidbeck - Sobí hora
herečka Božidara Turzonovová: Ľudmila Ulická - Veselý pohreb 
a spisovateľ Marek Vadas: Timothy Snyder - Cesta do neslobody.  
To boli tri tipy od Petra Voleka, píšuceho pod pseudonymom Pero Le Kvet, herečky Božidary Turzonovovej a spisovateľa Mareka Vadasa. 
 
Ako tretiu dnešnú novinku tu mám ukážku z kriminálneho trileru Dôveruj mi. Zaujímavé na nej je už meno autora - P. J. Delaney. Veľa toho o ňom nevygoglite a dá sa predpokladať, že ide o pseudonym spisovateľa, ktorý sa venuje úplne inému žánru a do oblasti kriminálnych psychotrilerov si iba odskočil. Veľký úspech mala predchádzajúca Delaneyho kniha – Tá pred mnou. Hlavnou postavou nového románu Dôveruj mi je Claire Wrightová, britská študentka herectva, ktorá žije v New Yorku bez zelenej karty. Preto prijme jediné zamestnanie, ktoré môže získať: prácu pre firmu rozvodových právnikov. Jej úlohou je flirtovať s mužmi v hotelových baroch s cieľom chytiť do pasce neverných manželov. Keď sa jeden jej „cieľ“ stane predmetom vyšetrovania vraždy, polícia požiada Claire, aby využila svoje herecké schopnosti a pomohla im vylákať priznanie z ich podozrivého. Lenže Claire už od začiatku pochybuje o úlohe, ktorú má v tomto prípade zohrať.  
Ukážku z krimitrileru P. J. Delaneyho Dôveruj mi vám v preklade Jany Seichertovej prečítajú Zuzana Jurigová Kapráliková a Juraj Kemka. 
 
Rozhovor s Luciou Halovou o Fernandovi Pessoovi
Jednou z knižných udalostí konca roka 2018 je určite vydanie legendárneho prozaického diela portugalského autora Fernanda Pessou Kniha nepokoja
Ide o zbierku denníkových zápiskov, listov a filozofických reflexií, ktoré vznikali v rozmedzí viac ako dvadsiatich rokov. Kniha nepokoja prvýkrát vyšla až 47 rokov po autorovej smrti, keď sa našla truhlica plná jeho textov. Odvtedy bola v rôznych edičných vydaniach preložená do všetkých veľkých svetových jazykov. 
Táto autobiografia či denník patrí rozhodne medzi najvýznamnejšie diela portugalskej literatúry a Pessoa jej autorstvo doprial dvom zo svojich fiktívnych spisovateľov. O knihe a autorovi sa pozhovárame s jej prekladateľkou Luciou Halovou. 
 
Predposledná dnešná ukážka bude od americkej autorky trilerov Lisy Gardnerovej.  
Volá sa Nájdi ju a má silne feministický charakter. Jednou z z hlavných postáv je Flora Danová, ktorú kedysi uniesli a nasledujúcich 472 dní sa musela podrobiť znásilňovaniu a mučeniu. Prežila a celých päť rokov pracovala na tom, aby sa dokázala vrátiť do obyčajného života. Pomáhal jej s tým špecialista FBI na prácu s obeťami Samuel Keynes. Začala sa však až posadnuto zaujímať o iné dievčatá, ktoré zmizli a už nikdy sa nevrátili. A pátrať po ich únoscoch. A tak je to aj v nasledujúcej ukážke. Flora sleduje stopu násilníka a nechá sa uniesť. 
Bostonskú detektívku D. D. Warrenovú následne privolajú na miesto činu s mŕtvym mužom a spútanou nahou ženou, ktorá ho zabila. Dozvie sa, že Flora od svojho návratu do spoločnosti stihla podobne vytrestať troch ďalších mužov podozrivých z unášania mladých dievčat. Jedného dňa však Flora opäť zmizne a detektívka Warrenová začína pátranie. Ukážku z trileru Nájdi ju od Lisy Gardnerovej vám v preklade Patricka Franka prečíta Lucia Vráblicová. 
 
Na záver dnešnej Literárnej revue pre vás mám ešte jeden tip na krásnu detskú knihu s vianočnou tématikou. Jej autorom je Tom Fletcher a volá sa Santasaurus
Áno, je to ten istý tom Fletcher, ktorý je autorom Vrzgošovcov a okrem iného je aj známym britským spevákom a textárom. V jeho novinke množstvo vianočných bytostí a jedna nie úplne vianočná, ktorá sa má hneď na úvod vyliahnuť z vajíčka – malý dinosaurus. A keďže ho vysedí priamo Santa Klaus stane sa z neho Santasaurus. 
Ukážku z knihy vám preklade Alexandry Škorupovej prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková. Milý a vtipný vianočný príbeh a krásne ilustrácie. 
 
A je tu vyhodnotenie mailovej súťaže z minulej relácie. Pýtali sme sa vás, akí spisovatelia písali svoje diela pod viacerými pseudonymami. 
K tomuto kroku vedú autorov rôzne dôvody – niekedy je doslova nutné utajiť svoju pravú identitu – ako v prípade Dominika Dána, inokedy chcú autori oddeliť rôzne časti svojej tvorby – ako už spomínaný Julian Barnes
 
Pavol Sokol napísal:
Bardi našej poézie používali viacero pseudonymov:
Napr. Ján Smrek, vl. menom Ján Čietek používal pseudonymy: Ilia Volžanin, Ilj, Ján Čietek-Smrek, Janko Smrek alebo Larix. 
Pavol Horov (vl. menom Pavol Horovčák) mal pseudonymy: Ján Onda, Peha, Péhá, PeKa, P. U. Horov, Urban Čák, Urban Horov.  
Alebo Andrej Plávka využíval pseudonymy: Martin Podhorský, Plávka-Podhorský, Podhorský, Vladimír Veselý, Vl. Veselý.
A Ján Kostra používal pseudonymy: Ján Medník, Ján Robur alebo Kristián Benko.
 
Tomáš Senaj napísal: 
Pod viacerými pseudonymami písal americký autor sci-fi literatúry Harry Harrison. Napr. pod menami Felix Boyd, Hank Dempsey, Cameron Hall, Philip St. John, Wade Kaempfert alebo aj Leslie Charteris.
 
Mária Takáčová napísala:
Mňa najviac zaujal príbeh Romana Kocewa známeho pod menom Romain Gary, ktorý používal aj pseudonymy Fosco Sinibaldi, Lucien Brûlard, René Deville či Shatan Bogat. Jeho najznámejším pseudonymom je však meno Émile Ajar, ktoré je spojené so zaujímavou kuriozitou. Romain Gary získal v roku 1956 najvýznamnejšie francúzske literárne ocenenie - Goncourtovu cenu za svoj román Korene neba. Toto ocenenie je charakteristické tým, že ho možno získať iba jedenkrát za život. Romain Gary ho však po devätnástich rokoch získal opäť, práve pod menom Émile Ajar. K tomuto huncútstvu sa priznal až krátko pred smrťou v liste na rozlúčku.
 
Anna Hajníková mi napísala:
Takmer každý zo Štúrovcov počas svojej tvorby používal nejaký ten pseudonym. Aj v tejto oblasti sa Ľudoví Štúr prejavil ako správny vodca s najväčším množstvom pseudonymov v zásobe, medzi ktorými možno spomenúť mená ako Belo Dunajský, Bedlivý Ludorob, Boleslav Záhorský, Pravolub Rokošan, Karl Wildbrunn, Ein Slave, Slovák, Zpevomil či Velislav. Nezaostával za ním však ani Jozef Miloslav Hurban, ktorý sv oje literárne diela publikoval pod menami Slavomil F. Kořennatý, Ľudovít Pavlovič, Ľudevit J. Trenčiansky, M. z Bohuslavíc či M. Selovský.  
 
Týmto poslucháčom posielame knižné ceny a 20 eurovú poukážku posielam Martinovi Juhászovi, ktorý spomenul práve dnes spomínaného Fernanda Pessou:  
Fernando Pessoa nielen písal pod cudzími menami, ale priamo stvoril aj množstvo iných autorov s úplne odlišným štýlom, zameraním a životopisom. Okrem básnika žujúceho na vidieku Alberta Caeira stvoril aj Álvara de Camposa, básnika, ktorému prisúdil oveľa študovanejší životopis (a povolanie lodný inžinier) a vášeň pre najmodernejšiu techniku a všetko, čo môže priniesť ľudstvu (vo svojej poézii ospevuje stroje a udržiava si odstup od medziľudských vzťahov). Druhou bol Ricardo Reis, monarchistický lekár, ktorý žil v dobrovoľnom exile v Brazílii (ktorú Pessoa nikdy nenavštívil), veľký obdivovateľ klasikov a autor moralizátorských ód. Caeiro, Campos ani Reis v skutočnosti neexistovali, hoci im Fernando Pessoa vytvoril životné dráhy: boli to len jeho výtvory, stelesňovali rôzne videnie sveta a pripisoval im diametrálne odlišné poetické diela, cez ktoré akoby nadobudli vlastnú existenciu. Nezriedka tiež jeden druhému hodnotili práce a polemizovali priamo s Fernandom Pessoom, svojím stvoriteľom.
 
A pred nami je posledná mailová súťaž v tomto roku. Ak sa chcete zapojiť, napíšte nám ukážky z akých diel dnes postupne odzneli. Písať môžete do konca budúceho týždňa svojej maily posielajte na adresu [email protected] a hráte opäť o knižné ceny a 20 eurovú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei.
 
Želám vám krásne adventné obdobie, posledná relácia v tomto roku nás čaká o dva týždne tesne pred Vianocami. Tešia sa na vás Andrej Mračna a Dado Nagy.  
 


 
 
RTV
← Predchádzajúci blog

Petra Hilbert: Pepína z Longitálu

Nasledujúci blog →

Lucia Sasková: Rozpoltená