Literárna revue 6/2019

Príjemný večer, milí priatelia, vitajte pri počúvaní Literárnej revue rádia Slovensko. Ponúkame vám ju výnimočne v nedeľu, keďže predchádzajúce dve marcové relácie sa kvôli prezidentským voľbám nevysielali. Za uplynulý mesiac sa na mojej poličke nazbieralo viac ako dosť pozoruhodných knižných noviniek – niektoré z nich vám predstavím v nasledujúcich minútach - a ďalšie - o týždeň v pravidelnom sobotnom čase. 
V dnešnej relácii si pripomenieme skvelého popularizátora história Pavla Dvořáka spolu s jeho synom fotografom a grafickým dizajnérom Jakubom Dvořákom prostredníctvom knihy Barbory Dvořákovej Hatrákovej Tatove odkryté dejiny venovené Kubovi
Čaká vás šesť knižných noviniek, niekoľko zaujímavých tipov a náš hudobný hosť austrálska džezová speváčka Janet Seidel. Príjemné počúvanie vám praje dnešný nedeľný večerno-nočný tandem – Jana Mikovičová a Dado Nagy.
 
Začiatkom marca - presne pred mesiacom sa v Paríži konal knižný veľtrh (tak ako každý rok), tentoraz však bolo jeho čestným hosťom Slovensko. Predstavilo sa tu viacero slovenských autorov, aj ich knižné preklady do francúzštiny.  
Do dnešnej aprílovej relácie som vybral niekoľko kníh, ktoré by sme mohli označiť ako starých známych. To znamená, že ich poznáme vďaka českému prekladu a momentálne konečne vychádzajú aj v slovenčine. Popr. naopak. Alebo vychádzajú po rokoch v novom redizajnovanom vydaní. Ale čakajú nás aj úplné novinky.
 
A keďže dnes vysielame v náhradnom termíne – zvolil som korešpondenčnú formu poslucháčskej súťaže. Ak sa do nej chcete zapojiť a vyhrať knižné ceny alebo 20 eurovú knižnú poukážku od siete Panta Rhei, napíšte nám do konca budúceho týždňa na adresu [email protected] - ukážky z akých kníh v dnešnej relácii postupne odznejú.   
 
Prvou bude jeden z najznámejších fantasy románov britského autora Neila Gaimana. V angličtine sa volá Neverwhere, v češtine Nikdykde a v slovenčine Nikdekoľvek.
Prenesie nás do paralelného Londýna. Pod jeho ulicami sa totiž rozprestiera svet, o ktorom väčšina z nás nikdy nepočula. Svet príšer, svätcov, vrahov, anjelov a rytierov. Svet bytostí, ktoré doň prepadli štrbinami z nášho, horného sveta. Hlavnou postavou je nenápadný londýnsky úradník Richard Mayhew.  Jeho slabou stránkou je príliš dobré a mäkké srdce, ktoré ho po tom, čo na ulici zachráni zranené dievča a odvedie ho k sebe domov, privedie do obrovských problémov. Napr. sa uňho objavia dvaja veľmi čudní páni. Ukážku z prvej dnešnej novinky vám v preklade Patricka Franka prečíta Boris Farkaš. 
 
Kým Gaimanov román Nikdekoľvek sme mohli spoznať najskôr v českom preklade, a samozrejme v origináli, nasledujúca kniha vyšla už v roku 2001 v slovenskom preklade a až teraz vychádza v českom. Opäť ide do veľkej miery o rozprávkovú parafrázu. Veľa napovie už samotný názov tejto knihy austrálskeho satirika Jamesa Finna Garnera – Politicky korektné rozprávky na dobrú noc. 
Autor si samozrejme robí obrovskú srandu z fenoménu politicky korektného označovania známych vecí. Doba sa zmenila a rodové, telesné a iné pomenovania je nutné upraviť do politicky korektnejšej podoby. Čiže, nie predavačka, ale asistentka predaja, nie Cigán, ale Róm.
V rozprávkach máme takisto kopu rodových stereotypov - krehké princezné, staré a bezbranné babičky či stereotypný obraz zlého vlka. Autor prekonáva celú škálu predsudkov. Cisár nie je nahý, vyznáva iba alternatívny spôsob obliekania. Snehulienka sa neuchýlila do chalúpky k siedmim trpaslíkom, ale k siedmim vertikálne znevýhodneným mužom. Rozprávku o Červenej čiapočke vám v omnoho korektnejšej podobe v preklade Evy Čechovej prečíta Alfréd Swan. Tu je druhá dnešná ukážka – James Finn GarnerPoliticky korektné rozprávky na dobrú noc.
 
Koncom minulého roka nás zaskočila správa o smrti významného spisovateľa, publicistu, historika a popularizátora histórie Pavla Dvořáka.
Pavel Dvořák na príprave svojich kníh aktívne spolupracoval so svojim synom grafickým dizajnérom a fotografom Jakubom Dvořákom, ktorý zomrel v roku 2017 vo veku 47 rokov. Kniha Barbory Dvořákovej Hatrákovej - Tatove odkryté dejiny venované Kubovi prináša spomienky Pavla Dvořáka očami dcéry, ktorá prežila podstatnú časť života vedľa svojho otca. Vysvetľujú českosť mena slovenského historika i okolnosti, že sa stal jedným z najznámejších slovenských historikov, spisovateľov, televíznych scenáristov a moderátorov. Ale aj veľa úsmevných rodinných historiek a príbeh boja jej brata Jakuba s vážnou chorobou. 
 
Príjemný večer, vitajte pri počúvaní Literárnej revue rádia Slovensko vysielanej netradične v nedeľu. V nasledujúcej hodine vás čakajú štyri súťažné ukážky – pripomínam, že súťažíme výnimočne korešpondenčne a nie telefonicky a na úvod aj tri knižné tipy. 
Dnes vám svoje obľúbené knihy predstaví:
publicistka Barbora Dvořáková Hatráková: Veronika Šikulová - Medzerový plod
šéfredaktor Magazínu o knihách Martin KasardaTerry PratchettÚžasná plochozem/ Farba mágie   
a riaditeľka Literárneho informačného centra Miroslava Vallová: Čierne diery, Ivana Dobrakovová - Matky a kamionisti, Balla - Je mŕtvy, Ivan Medeši - Jedenie  
 
Toľko tri knižné tipy Barbory Dvořákovej Hatrákovej, Martina Kasardu a Miroslavy Vallovej. Ak sa chcete dnes zapojiť do súťaže o knižné ceny a 20 eurovú knižnú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei napíšte nám, ukážky z akých kníh v nej postupne zazneli. Adresa je [email protected].
 
V tretej dnešnej ukážke vám ponúkam úryvok z prvého dielu kultového cyklu Terryho Pratchetta - Úžasná plochozem, ktorá súčasne štartuje sériu o cynickom čarodejníkovi Vetroplašovi a jeho neuveriteľnom talente namočiť sa až po uši do každej patálie. 
Vychádza v reedícii s novou obálkou a starým typickým pratchettovským humorom. 
Plochozem je fascinujúci svet umiestnený na pancieri obrovskej korytnačky, ktorá putuje vesmírom a obýva ho množstvo komických postáv. Do rázovitého súmestia Ankh-Morpork prichádza naivný turista Dvojkvietok, ktorého sprevádza chodiaca batožina. Jeho sprievodcom sa stáva nedoštudovaný čarodejník Vetroplaš, ktorý ovláda jediné zaklínadlo. Ukážku k knihy Farba mágie zo série Úžasná plochozem vám v preklade Vladislava Gálisa prečíta Lucia Vráblicová. 
 
Kniha, o ktorej budeme teraz hovoriť patrí k mojim najobľúbenejším slovenským prózam vôbec. Románový debut Petra Pišťanka Rivers of Babylon s Danglárovými ilustráciami vyvolal v čase svojho vydania začiatkom deväťdesiatych rokov obrovský ohlas. V týchto dňoch vychádza v treťom vydaní s novou obálkou Tomáša Klepocha. V jednotnom klepochovskom dizajne vychádzajú aj ďalšie dve pokračovania – Drevená dedina a Fredyho koniec.
Peter Pišťanek v románe Rivers of Babylon expresívnym jazykom s využitím rôznych štýlových vrstiev opisuje pre slovenskú literatúru dovtedy nepríliš zobrazované prostredie bratislavského podsvetia, ktoré zaľudňujú postavy drobných i väčších podvodníkov, eštebákov a prostitútok. Jedinou ambíciou týchto ľudí je spríjemniť si život, čo v ich chápaní znamená oklamať, využiť či zničiť tých ostatných. 
V tomto svete sa svojou primitívnou a priamočiarou túžbou po moci a peniazoch čoraz viac presadzuje hlavná postava, dedinčan a budúci kotolník v hoteli Ambasador Rácz. Niekde v pozadí týchto činností, sa odohráva revolučná zmena roku 1989. Román Rivers of Babylon je síce napísaný s humorom a ľahkosťou, do veľkej miery však prorocky predpovedal dianie 90. rokov na Slovensku. Ukážku z neho vám prečíta Boris Farkaš. 
 
Piata dnešná novinka nazvaná Tu, kde bývam pochádza z kategórie kníh pre mládež. Jej autorkou je americká spisovateľka Brenda Rufener, ktorá začínala ako autorka odbornej technickej literatúry.
Hlavná hrdinka románu - sedemnásťročná Linden Rose skrýva tajomstvo. Nemá rodinu ani domov, a tak tajne prespáva v chodbách svojej strednej školy, vďačná za každú noc so strechou nad hlavou. Jediné, čo ju drží nad vodou, je jej práca redaktorky školského blogu a najlepší kamaráti, Šunka a Seung. A, samozrejme, nádej na lepšiu budúcnosť.
Veci sa však ešte väčšmi skomplikujú, keď jeden deň príde najobľúbenejšie dievča na škole Bea na vyučovanie s poranenými ústami. Linden začne na vlastnú päsť pátrať po tom, čo sa jej stalo, čím sa však vystavuje riziku, že na seba pritiahne pozornosť. A pozornosť je to posledné, čo nepriznaná bezdomovkyňa potrebuje. A tak stojí pred ťažkým rozhodnutím - ak má pomôcť spolužiačke, musí sa znovu postaviť vlastnej minulosti, rovnako poznačenej násilím. To však znamená porušiť všetky pravidlá, ktoré si kvôli prežitiu stanovila, a nechať na povrch vyplávať dávno pochované tajomstvá. Ukážku z knihy Brendy Rufener – Tu, kde bývam vám v preklade Jany Vlašičovej prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.
 
A pred nami je posledná šiesta ukážka. Iba pripomínam, že dnes súťažíme o knižné ceny korešpondenčne a treba nám poslať zoznam všetkých diel, z ktorých sme vám dnes ponúkli ukážku.  
Na záver som si pre vás nechal príbeh o tom, ako sa klamstvom a intrigami dá dopracovať k veľmi slušnému úspechu.
Hlavná postava románu Posledná pani Parrishová - Amber Pattersonová už nechce žiť ako bezvýznamná nula, neviditeľná žena, ktorá splýva s davom. 
Má pocit, že si zaslúži viac. Zaslúži si luxusný, pohodlný a bezstarostný život. Daphne Parrishová je naopak zlaté dievča z Bishops Harbor v Connecticute. Má všetko, po čom Amber odmalička túžila – výborne vyzerá, býva v priam katalógovej vile a jej manžel Jackson je milionár. Parrishovci patria medzi miestnu honoráciu, majú moc, peniaze, styky a ľudia ich obdivujú. Prečo by niekto mal mať všetko a iný nič? Amber sa rozhodne rozvrátiť sladký život sokyne a zaujať jej miesto po boku Jacksona Parrisha. Všetko jej však môže prekaziť odhalenie tajomstva z minulosti. Ukážku z knihy od Liv Constantine Posledná pani Parrishová vám v preklade Kataríny Varsikovje prečíta Lucia Vráblicová.
 
V tejto chvíli nás čaká ešte vyhlásenie mien poslucháčov, ktorí správne odpovedali na otázku z minulej relácie. Sú to:
Jarmila Kmeťová, Broňa Kotysová, Anna Hajníková, Michaela "Miška" Zboranová a Mária Trnavská
 
Dvadsať eurovú knižnú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei posielame Barbare Mikulcovej z Trnavy. 
Ak sa chcete do súťaže o knižné ceny a knižnú poukážku zapojiť aj o týždeň, napíšte nám ukážky z akých kníh v dnešnej relácii postupne odzneli. Písať môžete do konca budúceho týždňa na adresu [email protected]
 
Prajeme vám peknú nedeľnú noc a na stretnutie už o týždeň sa tešia Jana Mikovičová a Dado Nagy.
 RTV
 
                                                                                                
← Predchádzajúci blog

Prečítaný lockdown 2

Nasledujúci blog →

Vincent Šikula: Deti