Literárna revue 8/2019
Príjemný aprílový večer. Po dvoch týždňoch sa opäť hlásim s ďalším vydaním Literárnej revue, čiže s knižnými novinkami, ktoré ma v poslednom čase zaujali a dnes aj s dvoma cennými hosťami.
Tým prvým bude český bádateľ a autor obľúbenej série komiksov Opráski sčeskí historje vystupujúci pod menom JAZ, ktorý sa na verejnosti zásadne ukazuje iba v maske Zmikunda Lucemburského, aby mu vzdal poctu.
V druhej hodine privítame Ivanu Dobrakovovú - spisovateľku a prekladateľku žijúcu v talianskom Turíne, ktorá vám porozpráva o svojej najnovšej zbierke poviedok Matky a kamionisti.
Čaká vás päť ukážok z knižných noviniek, tipy na čítanie a na záver aj zaujímavá mailová súťažná anketa na tému, ktorých troch spisovateľov by ste posadili k spoločnému stolu. O hudbu sa dnes postará americký džezový saxofonista a skladateľ Joshua Redman, ktorý nedávno oslávil 50. rokov.
Príjemné počúvanie aprílovej Literárnej revue vám prajú Dušan Macko a Dado Nagy.
Svoj výber knižných noviniek dnes začnem ukážkou z druhého dielu knižnej série o Malom Mikulášovi od francúzskej dvojice Jean-Jacques Sempé a René Goscinny. Zoznámili sa v päťdesiatych rokoch minulého storočia a začali spoločne vytvárať príbehy malého školáka Mikuláša, jeho spolužiakov, učiteľov a priateľov. Princíp je jednoduchý – každá situácia sa vždy končí bitkou alebo aspoň absolútnym chaosom. Mikulášove príbehy od tých čias obleteli svet – v slovenskom preklade vyšli pod názvom Mikulášove šibalstvá ešte v roku 1978 a pre mnohých mojich rovesníkov sú jednou z najväčších knižných lások, ktorá ich sprevádza aj v dospelosti. Navyše viaceré vtipné frázy z tejto knihy doslova zľudoveli. Príbehy malého Mikuláša však vychádzajú v novom slovenskom vydaní, aj v novom preklade Beáty Panákovej – samozrejme so Sempého geniálnymi ilustráciami. Zatiaľ vyšli časti: Malý Mikuláš, Mikulášove prestávky, Prázdniny malého Mikuláša, Malý Mikuláš a kamoši a v máji vychádza piaty diel – Problémy Malého Mikuláša.
Navyše pred niekoľkými rokmi dcéra Reného Goscinniho našla v pozostalosti svojho otca nevydané časti a tak čoskoro pribudnú aj ďalšie diely aj v slovenskom preklade. Ako otec sedem ročného školáka si na Mikulášove príbehy spomeniem denne aj niekoľkokrát a nielen preto, že patria k nášmu spoločnému večernému čítaniu. Sú detskou knihou, ktorá podobne ako séria Smradi od Arona Blabeyho poteší rovnako deti aj dospelých. Ukážku z Mikulášových prestávok vám v preklade Beaty Panákovej prečíta Daniel Fischer. V nasledujúcej ukážke pôjde celá trieda na návštevu do galérie.
Rozhovor s JAZom o Oprázgoch slovenckej historje
Pred nejakým časom ma náš rozhlasový kolega Robo Kotian upozornil na veľmi vtipnú sériu komiksových kníh nazvaných Opráski sčeskí historje, ktoré na jednej strane popularizujú české dejiny a na druhej si z nich kráľovským spôsobom uťahujú. Od roku 2012 vychádzajú Oprázgy na sociálnej sieti ako krátke komiksové stripy. Situácia je postavená na reálnom historickom základe zaklincovanom vykonštruovanou pointou. A keďže mali veľký úspech, našli si postavičky ako Cyril a Metojed, Premisl Autokar II., Zmikund Lucemburski a Dement Kutwald aj knižné vydanie.
Za celou touto pozoruhodnou aktivitou stojí Histrický Ústaf a predovšetkým bádateľ a autor komiksov, ktorý si hovorí JAZ. Na verejnosti vystupuje zásadne v maske jeho obľúbeného Zmikunda Lucemburského a tak prišiel aj k nám do rozhlasu. S JAZom sa dnes pozhovárame najmä o jeho novej komixovej knihe, ktorá sa venuje slovenskej histórii - o Oprásgoch slovenckej historje.
Druhá dnešná súťažná ukážka pochádza z jedného z prvých detektívnych románov amerického autora Michaela Connellyho. Konkrétne ide o jeho druhý román s detektívom losangelskej polície Harrym Boschom z roku 1993. Prvé slovenské vydanie vyšlo v roku 2002 a preto sa vydavateľstvo rozhodlo pre jeho reedíciu. Rozprávanie sa začína na Vianoce. Detektív Harry Bosch má službu, ale z vysielačky počuje, že k samovražde strateného a dlho hľadaného kolegu z protidrogovej brigády poslali ľudí z úplne iného oddelenia. Moorovu samovraždu prebralo elitné oddelenie lúpeží a vrážd v spolupráci s oddelením vnútornej kontroly, ktoré ho už nejaký čas vyšetrovalo kvôli anonymnému udaniu, že pomáha dílerom novej drogy zvanej „čierny ľad". Všetko nasvedčuje tomu, že naozaj išlo o samovraždu, a polícia chce prípad oficiálne uzavrieť. No súdna lekárka a Boschova príležitostná milenka pri pitve zistí, že na mŕtveho pred smrťou niekto zozadu zaútočil. A tak sa Bosch rozhodne prípad prešetriť. Ukážku vám v preklade Patricka Franka prečíta Boris Farkaš.
Príjemný sobotný večer, vitajte pri počúvaní druhej hodiny Literárnej revue rádia Slovensko, v ktorej vás dnes ešte čakajú tri ukážky z nových kníh, rozhovor so spisovateľkou Ivanou Dobrakovovou o jej najnovšej poviedkovej knihe Matky a kamionisti, mailová súťaž a na úvod tradične tri knižné tipy. O tom, aké knihy ich v poslednom čase zaujali vám dnes porozprávajú:
spisovateľka a filozofka Etela Farkašová: Andrej Belyi - Strieborný holub,
a režisér Juraj Nvota: Ladislav Grosman - Nevesta.
To boli tri knižné tipy od Etely Farkašovej, JAZa a Juraja Nvotu.
Nasledujúca ukážka pochádza zo slávneho románu známeho talianskeho spisovateľa, ktorý takisto vychádza v reedícii.
Baudolino je historizujúci román - fikcia zasadená do rámca stredovekej Itálie, Blízkeho a Stredného východu a Štvrtej krížovej výpravy. Je to aj meno hlavnej postavy a súčasne rozprávača. Baudolino, syn prostého sedliaka z talianskej Alessandrie, sa vďaka šťastnej náhode ocitne na dvore cisára Svätej ríše rímskej Fridricha II. Barbarossu a stane sa cisárovými adoptívnym synom. Panovník ho pošle na štúdiá do Paríža a tam prenikne do veselej spoločnosti študentov. Spolu s priateľmi neskôr sprevádza cisára na križiackej výprave do Jeruzalema. Cestou cisár za záhadných okolností zomrie a Baudolino sa vydá na dobrodružnú výpravu do vzdialených východných krajín hľadať legendárnu ríšu kňaza Jána.
Nasledujúca ukážka z Baudolína je venovaná krásnemu ročnému obdobiu, ktoré vypukne už budúci týždeň – máju. V preklade Dagmar Sabolovej vám ju prečíta Alfréd Swan.
Rozhovor s Ivanou Dobrakovovou o knihe Matky a kamionisti
Mojim druhým dnešným hosťom v Literárnej revue je slovenská spisovateľka a prekladateľka Ivana Dobrakovová – autorka novej poviedkovej knihy – Matky a kamionisti, ktorá sa dostala aj do finálovej desiatky tohtoročnej Ceny Anasoft litera. Ide o fascinujúcu zbierkou disfunkčných vzťahov, ktorých aktívnou silou sú ženy. Pri čítaní si človek nevdojak spomenie na vetu z Palahniukovej knihy Klub bitkárov – „sme generáciou mužov vychovávanou ženami.“ Aj v tomto prípade muži buď úplne vyprázdnili rodinný priestor alebo sa jednoducho uzavreli sami do seba.
Nasledujúca ukážka pochádza z knihy pre mládež, ktorá vychádza budúci týždeň. Má názov Na pár krokov a jej hlavnou postavou je Stella Grantová. Trpí cystickou fibrózou a polovicu života prežila v nemocnici. Zákerná choroba jej odmalička diktuje každý krok. Ak nechce ohroziť šancu na transplantáciu pľúc, musí sa strániť každého kontaktu s možným nositeľom infekcie. Stella si potrpí na disciplínu a obmedzenia súvisiace s liečbou do bodky dodržiava. Dva metre od seba. Tak znie zlaté pravidlo každého pacienta s touto diagnózou. Bez výnimky.
Will Newman sa nachádza v rovnakej nemocnici. On však naopak, na liečbu kašle. Will je presne typ, od ktorého sa má Stella držať čo najďalej. Ak by ju nakazil baktériou, ktorá jeho už o šancu na predĺženie života pripravila, Stellu by čakal rovnaký údel. Lenže čím viac sa zbližujú, tým je pre nich dvojmetrový odstup väčším trestom. Ukážku z knihy Na pár krokov od Rachel Lippincottovej vám v preklade Marty Šturcelovej prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.
Na záver pre vás mám ešte ukážku z historického románu amerického autora C. W Gortnera Romanovovská cárovná o poslednej ruskej imperátorke.
Jej hlavnou postavou je sotva devätnásťročná dánska princezná Minny, ktorá vie, že musí opustiť rodinu a uzavrieť kráľovský zväzok. Osud ju zaveje do Ruska, vydá sa za romanovovského dediča trónu Alexandra a neskôr sa stane cárovnou. Keď odpor voči Alexandrovej vláde zasiahne samotné srdce jej rodiny a cár sa rozhodne zničiť svojich oponentov, Minny, teraz už Mária, musí vykročiť po nebezpečnej ceste kompromisov. Po manželovej smrti sa vládcom rozdelenej a rozpadávajúcej sa ríše stane ich syn Mikuláš.
Mária je odhodlaná priviesť ho k reformám, ktoré by z ich panstva urobili modernú krajinu. Ruskom sa však preženie ďalšia revolučná vlna a Mária sa ocitne pred najnebezpečnejšou a najbolestnejšou výzvou svojho života. O tom ako sa jej príbeh začal bude nasledujúca ukážka, ktorú vám v preklade Otta Havrilu prečíta Lucia Vráblicová.
Na záver tu mám ešte výsledky mailovej súťaže. V minulej relácii sme sa vás pýtali: Akú trojicu domácich alebo zahraničných spisovateľov by ste posadili k spoločnému stolu a o akej téme by sa podľa vás mohli veľmi dobre pozhovárať.
A tu sú niektoré vaše odpovede:
Diana Verešová napísala:
Moja trojica konverzujúcich spisovateľov je Agatha Christie, Robert Van Gulik a Robin Cook. A téma ich rozhovoru? Čo si myslia o dnešnom svete? Politika, migrácia, globálne otepľovanie. Či bol v týchto oblastiach veľmi veľký rozdiel od čias, kedy boli oni mladí.
Eduard Rauch napísal:
Mňa by zaujímalo, keby sa hypoteticky stretli trebárs Umberto Eco, Dan Brown a Walter Scott a riešili by tému Templárskeho rádu. Či templári boli skutočne vinní z obvinení kráľa Filipa Pekného, alebo to celé boli len výmysly, aby zadĺžený kráľ od nich získal ich bohatstvo.
Týmto poslucháčom posielame knižné ceny a 20 eurovú poukážku od siete Panta Rhei tentoraz získava Miroslav Špánik, ktorý nám napísal:
Za spoločným stolom by som posadil francúzskeho ekonóma Thomasa Pikettyho – autora Kapitálu v 21. storočí s nemeckým ekonómom Karlom Marxom – autorom Kapitálu. No a trojicu ako prirodzený katalizátor v téme ekonómia z pohľadu rozdelenia bohatstva včera, dnes a zajtra by mohol dopĺňať český ekonóm Tomáš Sedláček – autor napr. medzinárodne uznávanej Ekonómie dobra a zla. Už toto stretnutie by bolo asi oslavou samo osebe.
P.S.: Od mladosti mám rád maďarského spisovateľa Jenő Rejtő. Ten jednu zo svojich poviedok začína vetou: “Pri stole sa stretli zástupcovia štyroch národov: Fín, Američan, Brit a – ruské vajce.
Ak sa chcete zapojiť do súťaže o knižné ceny a 20 eurovú poukážku aj o týždeň, napíšte nám do konca budúceho týždňa na adresu l[email protected] odpoveď na otázku: O akú službu by ste mohli poprosiť autora detektívnych románov Michaela Connellyho? Hráte o knižné ceny a 20 eurovú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei.
A to je z Literárnej revue nadnes všetko. Našim budúcim hosťom bude spisovateľka Etela Farkašová. Peknú nedeľu vám prajú Dušan Macko a Dado Nagy.